Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazılı Kanyon Kampı (Trans-Toros bisikletli gezisi 2. gün)

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    " Başarı, bir varış noktası değil, yolculuğun ta kendisidir" demiş Ben Swetland. Bence de doğru bir söz.
    Yani her yolculuk bir başarının hikayesidir.
    Bu sefer başarmak istediğim kendi içime doğru yapacağım bir yolculuktu. Aslında bu geziyi tek başına da denemiş olmak isterdim. Tıpkı bir insanın kendi içinesadece tek başına yolculuk edebileceği gibi. Ne demiş Yunus Emre: "Bir ben vardır, bende benden içeri". İşte aynen öyle. Ancak ekiple gezmenin hele de iyi bir ekiple gezmenin tadı başka oluyor. Rota bilgisini ben takip etmek zorunda olmadığım için düşünmeye ve daha çok eğlenmeye vaktim oluyor.
    Gezimize geri dönersek.
    Eğirdir-Antalya yolculuğumuzun ikinci günü sabah uyandığımda(17.09,2006-Pazar) 25 yıl sonra ilk kez çadırda buldum kendimi. Saat 07:30 sularıydı. Yaklaşık 863 rakımlı kamp yerimizde(Kovada) çadırımın içindeydim. Ortaokuldaki izcilik günlerime dönmüştüm biraz. O yıllarda da çadır hayatını tatmıştım. Hayat tümüyle eğlenceydi o zamanlar. Gerçi şimdi de öyle ama her nedense mutluluğun kollarına tamamen bırakamıyorum kendimi. Eeee iş güç sorumluluk işlemiş bilinç altına galiba.. Ama yine de çocuksu mutluluğa yakın bir duyguydu hissettiğim. Çünkü 5-6 gün boyunca yapacağım tek şey yiyip, içip pedal basmak ve bir çocuk bahçesi kadar eğlenceli görünen tabiatın koynunda vakit geçirmekti.
    Gürsel Bey tarafından ekibin saat 10 da hareket edeceği söylendi. Hava biraz rüzgarlıydı. Kamp ocağı olanlar ocaklarını yakarak kahvaltı için çay ve kahve suyu kaynatmaya çalışıyorlardı. Ali bey kamp ocağına bir türlü yakıt beğendiremiyordu. Gaz yağını da yakmayan ocağıyla cebelleşip duruyordu. Neredeyse tüm kamp yeri gaz yağı kokuyordu. İkinci günün sabahına damgasını vuran koku buydu.
    Kahvaltıdan sonra yola koyulduğumuzda saat 10:40 civarında keçilerle birlikte Yenimahalle köyünün içinden geçiyorduk
    Köy çıkışında Sütçüler istikametine değil tam tersi yani batı yönündeki yola saparak Yazılı Kanyona doğru hareket ediyoruz.
    Total kilometrem(Eğirdirden bu yana) 60 ı gösterdiğinde karşımıza Eğirdir (44km.) Çandır (20km) ve Yazılı kanyon yazan bir yol ayrım levhası çıkıyor. Biz Antalya, Çandır, Yazılı kanyon levhasını takip ediyoruz.
    Total kilometrem 62 yi gösterdiğinde karşımıza tekrar bir yol ayrım levhası geliyor. Bu noktada rakım 913 m. . Biz Antalya-Isparta yolunu değil yine Çandır, Yazılı kanyon yolunu tercih ediyoruz. Bu kadar levhalardan ve yollardan bahsetmemin sebebi, o coğrafyada çok aydınlatıcı yol levhalarının olduğunu göstermek için idi. Ama yolculuğumuz boyunca levha sıkıntısı çektiğimiz rotalar da olmadı değil.
    Saat 12:30 olduğunda Çandır a bağlı Şeyhler köyünde bir kahvehanede mola veriyoruz. Burada ekip çay ve soda içiyor.

Kanyona yaklaştığımızı uzaklardaki dağların heybetinden kestirebiliyordum.

Sarp kayalıkların ve ciddi rakım farklılıklarının olduğu bir yolda bisiklet sürüyorduk

İnişlerde Gürsel Beye yetişmek imkansız idi. Bir ara fotoğraf çekme bahanesiyle önüne geçebildim, işte o kadar.

ve kanyona daha da yaklaşmaya başladık.

saat 14 dularında yazılı kanyon girişindeydik.

Ekip sıcaktan bulandığı için kendini teker teker suya atıyordu. Aşağıdaki fotoda Şafak hoca yı görüyorsunuz.

Su yaklaşık 6-7 derece yani, oldukça soğuktu. Benim diyen hemen suya dalamazdı. Aşağıdaki foto da ironman suya tamamen gireyimmi girmeyeyimmi diye düşünüyor.
    Suyun soğuk olduğunu gören herkes tamamen girmeye çekiniyordu.

yazılı kanyonun rakımı benim saatime göre 290 mt civarındaydı.

Tesisi işleten Bilal Bey bölgeye gelen misafirler için her şeyi düşünmüş. Çadırı olmayan için çadır bile vardı.
    Çadırınızı ağaç seviyesinde mi istersiniz?

Yoksa su seviyesinde mi istersiniz?

Bazı masalarda ayaklarınızı suya daldırarak alabalık yiyebiliyorsunuz.

Vel hasıl-ı kelam; manzara nereye baksanız süper

Ama mevsim itibarı ile sular biraz azalmıştı.
    Yine de su miktarının yetersiz olduğunu söylemek doğru olmaz dı

Her halukarda kanyon ve nehir manzarası oldukça güzeldi.

devamı aşağıda.

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    YAZILI KANYON TABİAT PARKI
    Isparta ya bağlı olan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı'nın suyu Göksu nehrinin kaynağını oluşturur. Tarihi Kral yolunun da geçtiği kanyonda bir tapınak ve yazıtlar bulunuyor. Ayrıca bu yolda Kate Clow un koyduğu beyaz-kırmızı boyadan işaretler de seçilebiliyor. Bölge 1989 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

Bölgeye günübirlik gezi ve piknik için gelinebilir.
    İnsan Yazılı Kanyon'a girer girmez şaşırmadan edemiyor.Ulu çınarların ve zakkum ağaçlarının altında tahta masalar ve su kanallarının üzerine kurulu çadırlar hemen göze çarpıyor. Göksu ırmağı'na dökülen suların üzerinde ahşap köprüler mevcut.
    Buradaki tesisin restoranında alabalık ve kahvaltı imkanı sunuluyor. Daha sonra tahta köprülerden geçerek ünlü Kral Yolu'na varılabilir. Burada bir tapınak, ve tapınağın sağ ve solunda da yazıtlar var.

Bu eşsiz tabiat Tabiat Parkı'nda kızılçam, kızılağaç, saçlımeşe, çınar, ardıç, ceviz, pırnal meşesi, keçiboynuzu, akça kesme, defne, zeytin, sandal, sakız, tesbih, mersin, alıç, karaçalı, ladin ağaçları ile katırtırnağı, zakkum, yaban gülü, sarmaşık, eğrelti gibi bitki türleri eşsiz renk ve koku cümbüşü içinde sizleri karşılıyor.

Bölgede rastlanan hayvan türleri domuz, yabankeçisi, tilki, porsuk, su samuru, tavşan, sincap, kartal, kızılakbaba, doğan, güvercin, üveyik ve kekliktir. Ben bunlardan sadece domuzun açtığı çukurları gördüm. Bol bol sincap gördüm. Kekliklerin sesini duydum. Güvercini ve üveyiği yine bolca gördüm. Gördüğüm başka bir kuşun da doğan olduğunu tahmin ediyorum. Ancak yürüyüş parkurunda bu hayvanlara pek rastlanmıyor.
    Yazılı denmesinin sebebi kanyonda büyük bir kaya üzerinde eski yunan şairlerinden Epiktetos'un Hür İnsan Üzerine bir şiir'inin yer alması. Ayrıca kayalara kazınmış bir çok yazı da yer alıyor yazılı kanyonda.

Yazılı kanyona ülkemizin az bilinen doğal ve tarihi güzelliklerinden birisi. Kanyonda yapılacak yaklaşık bir, bir buçuk saatlik bir kolay yürüyüş parkuru sizlere bu doğa harikasını yeterince tanıtmaya yetecek kanısındayım. Yazılı kanyon, Isparta-Antalya arasında bulunan Aksu nehrinin Çandır kolunun bir devamı niteliğinde. Yaklaşık 600 hektarlık bir alanı kapsayan kanyon geç de olsa bir milli park statüsüne kavuşturulmuş. Kanyonda yürüyüşe başladığınızda ilk dikkatimizi çeken altınızda çağlayarak akan bir nehir başınızın üstünde yer yer yüz metreden dört yüz metreye varan sivri tepeler ve gözlerinizin önünde bu kadar değişik türde ağacı ve bitkiyi başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir vadi uzanıyor.

Yürüyüş parkurunun başında biraz dik kayalar arasından başlayan yürüyüş demir köprülerden sonra meşhur kral yoluna ulaşıyor. Kanyonun içinde ikinci köprünün sağında tahrip edilmiş olan Hür İnsan Üzerine adlı şiir Antalya Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından çözülmüş ve Isparta Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Başmühendisliği'nin girişimi ve katkısı ile bu yazıtın karşısına Türkçe ve İngilizce tercümesi asılmıştır. Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçmiştir.Bu yüzden kanyon, hristiyanlar ve din turizmi için de kutsal yerlerden birisi sayılıyor.

Kanyonda biz ayrıca Dağcılık federasyonunun kursiyerlerini eğitim alırken gördük. Tırmanma çalışması.
    İniş çalışması

Şimdi bu kanyonda bir kayanın üzerine kazınmış şiirde ne dendiğine bir bakalım.

(Hür insan üzerine şiir)
    Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek :
    Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir
    Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur
    Ve kararında içtenlikliyse hür kişi ,
    Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi
    Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.
    Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tad almaz o :
    Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran
    Zeus'tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna
    Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini
    Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
    Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
    Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır
    Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
    Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu
    Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)
    Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan
    Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

Şiirin şairi olan Epiktetos, MS.50 yılı civarında Frigya'nın Hierapolis kentinde dünyaya gelen ve 138 yılında Epirus bölgesindeki Nikopolis kentinde ölen ünlü bir filozoftur. 'Epiktetos' aslında bir isim değildir. Köle, esir anlamına gelir. Yaşadıklarından dolayı ona isim olarak konmuştur.Roma'ya köle olarak götürülmüş, daha sonra azad edilmiştir.

Tanrının birliğine, tüm insanların aynı ve tek tanrıdan geldiğine inanan bir düşünür olan Epikietos'a göre, "

İnsan, insanın efendisi olamaz. Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder.
    İslamiyetten yedi yüz yıl önce, aynı anda bir çok tanrıya inananların bulunduğu bir çağda insanların tek tanrıdan geldiğini söyleyen şiirinin yazıldığı kaya, arkasında belki hazine vardır diye dinamitle patlatılmış. Tabii arkasından hazine filan çıkmamış ama şiirin tam ortasında duran derin çukur insan hırsının belki de tam yerinde bir göstergesi olarak bölgeyi gezenlere ayrı bir ders daha veriyor.

Yazılı kanyonun yazısını geçtikten sonra yaklaşlık 1 saatlik çok rahat bir yürüyüş yolundan sonra su bitiyor (!!!) sanmayın zira su yerin altından gelmeye başlıyor.

Bu bölgedeki su daha soğuk ama daha berrak. Gürsel bey ve Manuel suyun tadını çıkarıyorlar

Suların aşındırarak oluşturduğu kaya modelleri ilginç görüntülere yol açıyor. Fotoda rota ve iletişim uzmanı Ali Bey i görüyorsunuz. (bisikletinde ve üzerinde GPS siz ve telsizsiz dolaşmaz, nasıl olduysa suya girerken enstrumanlarını yanına almamış)
    2-3 saatlik tırmanıştan sonra daha yukarı kısımlarda suyun tekrar yer yüzünden yolculuk ettiğini görebileceğimizi öğreniyoruz. Tıpkı aşağıdaki fotoda olduğu gibi.
    Akşam 19 sularında ekip çadırları nehrin diğer tarafına kuruyor. Ben ise kral yolunun kenarında sessiz ve sakin bir yer buluyorum kendime.

Çadırımın hemen yanından akan nehrin manzarası ise şöyleydi. Bu suda bir akşam banyosu yapıyorum ki resmen çelikleme gibi etki oluşturan soğuk su tüm uykumu kaçırıyor neredeyse.

22:30 a dek süren sohbetten sonra herkes uykuya geçiyor. Sabah 06:30 gibi kalkıyorum. 15 dk. Da çadırımı ve eşyalarımı toparlayıp karşı tarafa geçiyorum ve ekipcek Bilal beyin hazırladığı toplu kahvaltı masasına oturuyoruz. Saat 07 sularında kahvaltımız bitiyor.
    ve 18,09,2006 da erkenden ekipcek tekrar yola koyulduk. Hedef Tota dağı..
    Hikayemizin bundan sonraki kısmını bekleyiniz ve sağlıcakla kalınız..

3. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    ironman abim yine kendinden gecmissin:) Fotograflar ve anlatim olaganustu:) Hele o suya girdiginiz yerlerde size nasil ozendim anlatamam o ne guzel bir su rengidir oyle:) Keyifli anlatiminizin devamini bekliyor saygi ve sevgilerimi sunuyorum ironman abicim tesekkurler:)

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  4. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Mesut Bey,

Anlatım , alıntılar , fotolar , çadırlar , yeşilliğin suya vuruşu , sabahki kahvaltı her şekliyle nefis.

sağlık ve afiyetli günler diliyorum,

Tolga Gürgün

5. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Mesut ağabey, ben de yazılarındaki berrak Türkçe için ayrıca teşekkür ediyorum.Sırf bu sebepten bile insanın okuyası geliyor.

6. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    yazının olduğu yerde patlak var kanyonda gördün ve fotosunu aldın...

Senirkentli akıllılar orada altın var diye patlatmışlar :D
    Alem bizim milletimiz...

7. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bu kadar güzel yerleri bizimle paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim Mesut Abi. Çok güzel bi dostluk,çok güzel bir ortam. Orada sizinle olmayı kim istemezki?
    Böyle güzel yerleri gördükçe bu forum beni yollara düşürecek. Daha fazla dayanamıycam..

Sevgiler...

8. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Mesut'cuğum merhaba

Güzel ve berrak anlatımın , bizleri de sanki oralara ışınlıyor. ne kadar güzel doğa , tabiat, sular, dereler, sizler. İnsanın sizlerin yanında olası geliyor.

Bu resimleri ve doğa güzelliklerini görünce , böyle güzel bir geziye katılamamanın üzüntüsünü yaşıyor insan.

Kendinizi tabiatın kucağına bırakmışsınız. Bunları bizlerle de paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

9. mkasımoğlu

mkasımoğlu Yeni Üye

Seviye:
    eh yani mesut abi insana işini bıraktırırsınız bu güzellikler kaşısında.ha bu arada tablo haline getirdiğiniz fotoğrafları kaçırmadım.:)
    sevgiler...

10. semrta

semrta Forum Bağımlısı

Seviye:
    " Başarı, bir varış noktası değil, yolculuğun ta kendisidir ''

güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz..
    fotoğraflar,anlatım,güzel açıklamalar ve de özenle seçilmiş alıntılar için teşekkürler..
    gezdiğiniz ve de paylaştığınız yazıların bu kadar güzel olmasını da sizin ayrıcalığınız olarak görüyorum :)))
    gezilerinizin ve de yazılarınızın devamını bekliyoruz..
    umarız bir gün biz de dahil olabiliriz..
    sevgiler.

11. bulentesk

bulentesk Yeni Üye

Seviye:
    Mesut Ağabey,
    Yalnız geçmiş olduğum Yazılı Kanyon, hikaye dilinde ve fotoğraflı anlatımlarınızla bu kadar keyifli hatta eğlenceli olmamıştı.Paylaşım dolu bir Yazılı Kanyon etabı. Kaleminize ve deklanşörünüze sağlık.
    Tüm ekibi buralara gelip böylesine güzel bir etabın paylaşımına neden oldukları için kutluyorum. Saygılar...
    bülent YILDIRIM

Not:Kanyona adını veren şiiri okuduğumda çok etkilenmiştim. Belkide o an yalnız olduğum için.Tırnak içinde buraya şiirden güzel bir bölüm yazmak isterdim ama sanırım şiiri tamamen aktarmak çok daha etkileyici olacaktır...

12. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Herkese selamlar;

Yaptıklarımdan veya yazdıklarımdan kendi adıma bir başarı hikayesi kotarmak değil niyetim, kesinlikle.
    Yada kendimi ön plana çıkarmak değil amacım. Sizlerle paylaştığım yazı ve fotolarımdaki güzel şeyleri bana maletmeyiniz lütfen, sevgili dostlarım.

Ama gezip görme anlamında, herkesin başarılı gördüğü bir ömür geçiriyor olmayı da çok isterim doğrusu.
    Ekip halinde elde edilen başarılar konusunda söz söyleme hakkı bizzat ekibindir. Ekibin bu hakkı saklı.

Öne çıkarmaya çalıştığım şey, başka bir ifade ile övmeye çalıştığım şey bizzat gezmenin (yolda olma hali) kendisidir. Tabii gittiğiniz yer buna değiyorsa çok daha güzel oluyor o zaman herşey..

Herkese gönlünce bir ömür dilerim.. Benimkisi yol da gezerken ve sevdiklerimle birlikte geçsin mümkün ise..

Saygı ve sevgilerimle..

Gürsel A. ve Tolga Gürgün bunu beğendi.
  13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bülent Bey gıbta edeceğim şekilde gezmişsiniz yazılı kanyonu. Gezinizin ve hatıralarınızın detaylarını paylaşırsanız çok memnun olurum. Uzun uzadıya anlatın mümkünse lütfen..
    saygılar.

14. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    yakışır mesut abi size ve tüm ekibe ne güzel yerler oralar ben de mi gitsem acaba ?

15. acumur

acumur Forum Demirbaşı

Seviye:
    Nasılda belli oluyor bu gezinin size ne büyük bir enerji ve güç verdiği.Zihninizden parmaklarınıza dökülen her cümleden hissediliyor ve emin olunki burayada yansıyor,yansıtıyorsunuz doğa ana'nın sizi nasıl beslediğini.Büyük bir mutlulukla okuyor ve izliyorum.Epiktetos'un harika şiiri ve sizin üzerine yorumunuzla alakalı olarak şunu belirtmek istiyorum bende;
    Yaradanı tek ve ilahi güç olarak kabullenip doğanın mutlak hakimiyetinide sindirdikten ve iyi,doğru yaşam tarzını,insan!olmayı,pozitif enerji ile beslenmeyi,karanlık düşüncelerden arınmayı ve ona karşı savaşmayı becerebildikten en azından niyet edebildikten sonra ÖZGÜRLÜK kaçınılmaz bir duygudur ve olağanüstüdür.Ne mutlu ben HÜR'üm diyene.

16. Erkut Yiğit

Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayağınıza sağlık... Bisiklet, doğaya saygının bir dışavurumudur. Siz bisiklet ve doğa sevgisini yaşayıp bizlere aktarıyorsunuz. Sevginiz ve paylaşımınız için teşekkürler...

17. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Yaşanılanlardan ve yaşatılanlardan ötürü sizlere teşekkür ediyorum.
    Herne kadar gezinize gürsel hocanın telefonlarını arayarak katılmış olsamda bu yaşadıklarınızı resimler ile birleştirdiğimde daha inanılmaz olduğunu anlayabiliyorum...

Sevgiyle...

18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Gürsel Bey'e "Hoca" olarak hitap etmeye ben de taraftarım.
    Bir insan bu kadar mı mütevazi ve bilge olur. Aynı zamanda centilmen ve esprili. Hatta bisiklet konusunda oldukça bilimsel. Daima sabırlı ve güven telkin eden tavırlar.. vs vs vs.. bu ve buna benzer özellikler işte.. yani bildiğiniz şeyler..

19. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Mesut hocam:

Önümüzdeki yıllarda güzel organizasyon ve etkinliklerimiz ile daha fazla katılımlarımız neticesinde sanal alemin dışında yogunlaşan tanışmalar yaşanması dileği ile

Sevgiyle..

20. baho

baho Yeni Üye

Seviye:
    havaların soğumaya başladığı su günlerde içimizi ısıttınız tur fotolarıyla ve de samimi anlatımınızla.iyi ki varsınız.sevgiler