Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazılı Kanyon - Eğirdir Gölü Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Sertan.Zaim tarafından paylaşıldı.

1. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Herkese tekrar merhaba;

Ne zamandır aklımda olan bu turu yoğun iş tempom yüzünden bir türlü gerçekleştiremiyordum. Ancak arabamı Isparta'da 3 günlüğüne servise bırakmamla aradığım fırsatı yakaladım :) Bir önceki turumda fotoğraf makinem kırıldığı için telefonumla fotoğraf çekmek zorunda kaldım. Bu sebeple görüntüler pek kaliteli çıkmadı. Turla ilgili genel bilgileri bu idareten çekilen fotoğraflar eşliğinde paylaşmak isterim;

Öncelikle tura Isparta - Antalya yolundan başladım. Bu yolda yaklaşık 35km rahat bir inişle su fabrikasının olduğu yol ayrımına geldim.

Bu noktada "Yazılı Kanyon - Eğirdir" tabelasını görebilirsiniz. Tabelanın olduğu yerden içeri girdiğinizde iki şeritli sevimli mi sevimli bir yol ve alabildiğine bir yeşillikle başbaşa kalıyorsununz.

Ancak iş bu noktadan sonra biraz çatallaştı :) Her ne kadar manzara güzelleşse de tırmanışlarda bir o kadar kendini hissettirir hale geldi. Allah'tan yol boyunca çeşmeler var da pek su sıkıntısı yaşamadım.

Dediğim gibi yol oldukça sakin ancak bir bölümde çalışma olduğu için arasıra kamyonlar geçiyor. Dikkatli olmak lazım.

Yaklaşık 33-34 km'lik iyi bir tırmanıştan sonra güzel bir inişle Yazılı Kanyon'a geldim. Karşıma aşağıdaki görüntü çıktı.

Hava hafiften kararıyor ama birkaç fotoğraf daha çekmeden çadır kurma işine girişemedim. :D

Nitekim çadırımı kurarken de hava beni beklemedi, güneş güne veda etti. :) Yazılı Kanyon'da küçük ve sevimli bir işletme var. Burada çadır kurabileceğiniz yerler, bungalovlar, çardaklardan oluşan bir restaurant, duş ve tuvalet imkanları bulunuyor. Bisikletle olmasa bile arabayla veya motorla mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

Nacizane bir tavsiye daha; her ne kadar güzel görünse de debisi yüksek bir dereye çok yakın çadır kurmayın. Gece çok ses oluyor :)

Derenin üzerine kurulmuş bir çardakta kahvaltımı yaptıktan sonra kanyonu yürümeye koyuluyorum. İnsanı kendine hayran bırakan asıl manzaralar da burada başlıyor.

Ah bir fotoğraf makinem olsa dediğim anlardan :)

Su fazla derin olmadığı için kanyonun ciddi bir bölümünü derenin içinden yürüyerek de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu seçenek tercih edildiğinde oldukça soğuk olan suya dayanmanız gerekecek tabi :)

Kanyonda tarihten güzel enstantaneler de yaşayabilirsiniz. Bunlardan en meşhuru M.S.100'lü yıllarda yaşamış bir köle olan filozof Epiktetos'un yazdığı "Hür İnsan Şiiri"

Bu da türkçesi;

Kanyonun yanından biraz yükselerek tekrar suya doğru inişe geçicem.

Yazılı Kanyon'un övgüsü kulağıma gelmişti ama böyle birşeyle karşılaşacağımı hiç tahmin edememiştim.

Mitolojiden fırlayıp geldiğini düşündüğüm bir ağaç :)

Sonunda aradığım havuzu buldum. O kadar tırmanıştan sonra biraz yüzmeyi hakettiğimi düşünüyorum.

"Su çivi gibi" diye bir tabir vardır ya, işte o tabir kesinlikle buradan çıkmış olmalı. :)

Artık geri dönüp Eğirdir'e gitmek için hazırlanmam gerek. Aslında bir gün daha burada geçirmeyi çok istiyorum ama üçüncü gün Isparta'ya dönebilmek için Eğirdir'e geçmem gerek.

Bu harika yerde bir çift kamp kurmuşlardı. Sapık damgası yememek adına fotoğraf çekmek için gitmelerini bekledim. :)

Kanyonun diğer cephesinden tekrar kamp kurduğum alana doğru dönüyorum.

Yola çıkmadan önce son kez bu manzaraya doya doya bakıp biraz daha dinlenmek iyi fikir.

Bu yol kanyona varmadan hemen önceki "o güzel inişin" pek güzel çıkışı :)

Ve devamı...

Bir ara tırmanış bitmeyecek diye düşünmedim desem yalan olur :)

Bu turu yapmayı düşünenlere bir bilgi daha vermem gerekir; yolun bu kısmında hiç su kaynağı yok. Kanyon'dan çıkarken iyi tedbir almak gerekir.

Su bulamadım ama Allah'tan bulutlar insafa geldi de "şu çocuğa az gölge edin lan ölecek zaar" dediler. :)

Kovada Gölü civarında yokuşlar bitti, Eğirdir'e kadar küçük köylerin bulunduğu dümdüz bir yol var artık.

Fotoğraf çekmeyi seven ama çekilmeyi sevmeyen biri olarak ben de gölgemle bir anı bırakayım dedim.

Hava yine kararıyor. Ne yapsam ne etsem yolda oyalanmadan edemiyorum. Tabi yoldaki iki taraflı meyve tarlalarının da bunda etkisi olmadı desem yalan olur. :)

Yeşilada gözüktü. Şu karanlıktan dolayı griada olarak görünüyor gerçi ama...

Hava iyiden iyiye kararmaya başladığı ve henüz nerede kamp kuracağımı bilmediğim için fotoğraf işine bir kenara koyup pedala yükleniyorum. Eğirdir'de Altınkum adında güzel bir plaj var. Her ne kadar insanlar ortalığı çöplerle doldurmuş olsalarda hala güzel. Orada çadırımı kurup sabah klasik çadır kapısı fotoğrafımı çekiyorum :)

Şimdi adayı gezme vakti, yalnız ikinci gün telefonumu şarj edemediğim için yavaştan mızıldanmaya başladı. Gittiği yere kadar artık.

Birkaç tane daha çekebilirsem;

Yeşilada girişinde bulunan Eğirdir Kalesi;

Battery is over... :) Yapacak birşey yok. Geri kalan 35km boyunca yani Eğirdir - Isparta arasında fotoğraf çekme şansım olmadı. Teselli mahiyetinde yolun en güzel etaplarını karelemeyi başardığımı söyleyebilirim.

Sonuç olarak Yazılı kanyon ve Eğirdir için; bisikletle veya başka bir vasıtayla mutlaka herkesin gidip görmesi gereken harika bir yer olduğunu söyleyebilirim. Yine meraklıları için tura ait yol bilgilerini aşağıdaki linkte paylaşıyorum;

http://www.mapmyride.com/routes/view/481666300

Herkese iyi pedallar, sevgiler, saygılar...

Fatih Toraman bunu beğendi.
  2. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gördüğüm nadir güzellikteki fotograflardan oluşan güzel bir gezi olmuş.İmrenmedim dersem yalan olur.

3. eness

eness Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel fotolar var

4. erkan_harman

erkan_harman XRS 30 TIAGRA

Adı:
    Erkan Harman
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tur guzel anlatim da bir o kadar aciklayici olmus pedallarina kuvvet denir buna

5. mustafa burak

mustafa burak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tebrikler, güzel tur olmuş

6. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sertan tebrik ediyorum (direkt isminle hitab ediyorum yaşına binaen :) )
    Çok güzel bir tur olmuş. Turun güzelliği fotoğraflarla bize yansıyor. Kızım 1.5 yaşındayken gitmiştik Eğirdir'den Yazılıkaya (Çandır) Kanyonu'na. Çok keyif almıştık. Ama şimdi senin turunla bir kez daha ve bu sefer bisikletle gitmek istedim.

Çok imrendim. :)

Bakalım kısmet ne zamana...

Kazasız ve keyifli turlar

five

7. serdar k

serdar k Bize her yer 61

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yakın zamanda gitmeliyim bende, süper bir tur olmuş

8. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel anılara bir an için can verebildiysem ne mutlu :)

9. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisiklet denilince aklıma ilk doğa yeşillik ve toprak geliyor bisiklet e en yakışan bunlar bana göre.

10. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Memleket Isparta ama ömrümde 3 ve ya 4 kez gittim diyebilirim. Kısmetse bu turu bu sene Kurban bayramında yapmayı düşünüyordum bu turu resimlerde ön ayak oldu. Çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz imrendim. Pedalınıza kuvvet. Tekeriniz patlak görmesin.:)

11. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    1979-80 yıllarında ortaokul öğrencisiyken 2 yıl kalmıştık Eğirdir'de. Hayatımın en güzel yılları diyebilirim o yıllar için. Yüzmeyi o gölde öğreniştim. Yazılı Kanyon'a hiç gidemedik. O zamanlar zaten hem böyle bir tesis yoktu sanırım hem de herkesin altında araba olmazdı, sağa sola gitmek için. Bizim arabamız vardı ama buraları gidip görmeyi atlamışız sanırım.
    Paylaşım için çok teşekkürler...:alkis:
    Bu güzel gezi ve fotolardan sonra Eğirdir'e gelip o bölgeleri görmek artık farz oldu.
    En kısa zamanda inşallah.

12. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Beş yılımı Eğirdir'de geçirmiş biri olarak zevkle takip ettim fotoğrafları... :)
    Eğirdir civarında hoş rotalar vardır. Dediğiniz gibi hangi araçla olursa olsun görülmelidir.
    Yazılı Kanyon'a gitmemiştim, ama kesinlikle listeye aldım. :rolleyes:

Bizleri de ortak ettiğiniz için teşekkürler.

13. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    süper olmuş. ayaklarınıza sağlık.

14. ekren gökhan

ekren gökhan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Çok güzel kareler harika bir gezi...

15. Serkan ÜSTEL

Serkan ÜSTEL Aktif Üye

Seviye:
    Keyifle bakıp okudum, ellerinize, ayaklarınıza sağlık...

16. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Resimler ve anlatımınız mükemmel olmuş. Sanki turda sizinle birlikteydim. Paylaşım için teşekkürler. Bir Ispartalı olarak gurur duydum. Eğirdir-Isparta arasında Komando Birliği yokuşundaki göl manzaraları hariç pek bir şey yok zaten :D Gösterilebilecek en güzel yerlerin resimleri için telefonunuz bayağı bir iş görmüş. Ayaklarınıza sağlık.

17. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Forumda gördüğüm en güzel turlardan biri olmuş. Fotoğraflar, anlatım ve içtenlik süper. Daha güzel turları da sağlıkla sıhhatle yapmanızı dilerim.

18. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Şu an Artvin - Arhavi'de yağmurun dinmesini bekliyorum. Tahminen 2-3 gün sonra yağmur dindiğinde güzel bir yayla turunu sizinle paylaşacağım. Karadenizi merak edenler, farklı coğrafyalarda nerelere gidebiliriz diyenler için güzel bir seçenek olacağını düşünüyorum.

19. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sertan kardeşim gerçekten korkunç güzellikte su manzaralarını paylaşmışsın, hani insanın böyle yerlerde kaldımı diyesi geliyor. Zira doğayı okadar hoyratça kullanıp canım güzellikleri öylesine çabuk tüketiyoruz ki bizden sonra kullanacak yok gibi. Onun için gerçekten çok güzel kareler paylaşmışsın turun ve paylaştıkların için teşekkür ederim. Ayaklarına sağlık. :)

20. Hüseyin G. KAYA

Hüseyin G. KAYA Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Manzara süper, anlatım süper...Ayaklarınıza, ağzınıza sağlık.
    İmrendim doğrusu. Hep aklımda olan bir rota ancak pedallamak nasip olmadı.