Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazıklar olsun !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında krankmili tarafından paylaşıldı.

1. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Mecidiyeköy'de dün insanlık izne çıkmıştı!

20/12/2009

Mecidiyeköy metrobüs durağı önünde eylem yapan engellilere tahammülsüzler 'Sokağa niye çıkıyorsunuz' diye bağırdı. Ezilme tehlikesi geçiren eylemcinin yardım çağrısını polis 'Siz başlattınız, niye yardım edeyim' diye geri çevirdi.

İSTANBUL - “Bir grup tekerlekli sandalyeli metrobüsle gezmeye çıkarsa ne olur?” diyerek yola çıkan Özürlüler Vakfı üyeleri, engelli asansörünün bozuk olduğu Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda, tekerlekli sandalyeleriyle tek merdivenin girişinde eylem yaptı. Dertleri, engelsiz yolculara “Bir dakika bakar mısın?” diye sormak, “Buradan geçemiyoruz” diye seslerini duyurmaktı. Beş dakikalık eylem merdivenleri tıkayınca kimi ‘engelsiz ancak demokrasi özürlü vatandaşlar’, “Burada ne işiniz var, sokağa niye çıkıyorsunuz!” diye bağırdı. Polis de “Artık eylemi bitirin” diye çıkıştı. Engelliler, seslerini duyurmak için geldikleri merdivende, izdihamda ezilmekten son anda kurtuldu...

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin, metrobüs duraklarının engellilerin kullanımına uygun hale getirmesi için açtığı davanın ardından bu kez Özürlüler Vakfı ile çeşitli engelli derneği üyeleri soruna dikkat çekmek için, engelli asansörünün ‘nedense’ çalışmadığı Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda buluştu. Eylemciler ellerinde, “Bir dakika bakar mısınız”, “Buradan geçemiyoruz”, “Özür dileriz sokağa çıktık” yazılı dövizler taşıdı. Durağa çıkan turnikeleri geçen 10’a yakın tekerlekli sandalyede bulunan 50 civarında engellinin amacı, seslerini ‘engelsizlere’ duyurmaktı. Kaldı ki, engellilere göre, merdivenleri sadece engelliler değil, yaşlılar ve nefes darlığı çekenler de kullanamıyordu.

‘Sonuç alana kadar devam’

Açıklamayı yapan Vakıf Başkanı Seyhan Sandıkyapan sonuç alana kadar bu eylemlere devam edeceklerini belirtti. Metrobüslerin, özürlülerin binmemesi için dizayn edildiğini ifade eden Sandıkyapan “Ülkede sekiz milyona yakın özürlü var. Bu insanların da özgürce dolaşabilmesini, sosyal hayata katılabilmesini istiyoruz” dedi.

Yaklaşık beş dakika süren bu eylem yüzünden metrobüslerden boşalan yolcular merdiven başında kaldı. Kimi yolcular, “Bir dakika bakar mısınız?” çağrısına uyup eyleme destek verirken, merdivenin sıkışmasından ve beklemekten rahatsız olan ‘engelsizler’ eylemcilere “Burada ne işiniz var”, “Gidin eyleminizi başka yerde yapın”, “Sokağa niye çıkıyorsunuz” diye bağırdı.

Giderek artan tepki ve izdiham karşısında polis, engellilere, “Eylemi bitirin” dedi. Ancak, dışarı çıkamıyorlardı. Vakıf üyelerinden biri, engellileri dışarı çıkarabilmek için eylemi izleyen polisten yardım istedi. Polisin verdiği cevap “Siz yaptınız, niye yardım edeyim” oldu.

Vakıf Başkanı Sandıkyapan insanların tepkisini üzüntü verici olarak nitelendirerek “Bu toplumun bilinçlenmesi için uğraşacağız” diye konuştu.

‘Tepki acizliklerini gösteriyor’

Vakıf Genel Sekreteri Esra Berberoğlu’na göre, eyleme yönelik tepkinin toplumun özürlülere yönelik bakışını da gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:
    “Biz metrobüsün ulaşıma uygun olmadığı ve düzeltilmesi noktasında farkındalık oluşturması için bu eylemi yaptık. Sadece tekerlekli sandalyeliler değil, yaşlılar, hamileleler ve nefes darlığı çekenler dre metrobüse ulaşamıyor. Herkesin erişimine uygun mekanlar oluşturulmasını istiyorduk. Bir kısmı destekledi, bir kısmı da beş dakika engellenmeye tahammül edemedi. Düşünün ki, engellilerin bütün ömrü böyle geçiyor. Bu tepki onların acizliğini gösteriyor. Çok da şaşırmadık. Türk toplumunun özürlüye bakışını gösteriyor. İnsanların bu durumu anlaması için bizim yaşadıklaramızı yaşamaları gerekmiyor. Bir arkadaşım ömrü boyunca oraya çıkmakta zorlanacakken, onların beş dakikalığına bu sıkıntı yaşaması çok mu önemli?” (Radikal)

2. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yazık, üzüldüm gercekten...

aşağıdaki basit ama bir o kadar derin ve bencillikten uzak bakıs acisini yakalamamız gercekten cok uzak görünüyor..

" metrobüsün ulaşıma uygun olmadığı ve düzeltilmesi noktasında farkındalık oluşturması için bu eylemi yaptık. Sadece tekerlekli sandalyeliler değil, yaşlılar, hamileleler ve nefes darlığı çekenler dre metrobüse ulaşamıyor. Herkesin erişimine uygun mekanlar oluşturulmasını istiyorduk. Bir kısmı destekledi, bir kısmı da beş dakika engellenmeye tahammül edemedi. Düşünün ki, engellilerin bütün ömrü böyle geçiyor. Bu tepki onların acizliğini gösteriyor. Çok da şaşırmadık. Türk toplumunun özürlüye bakışını gösteriyor. İnsanların bu durumu anlaması için bizim yaşadıklaramızı yaşamaları gerekmiyor. Bir arkadaşım ömrü boyunca oraya çıkmakta zorlanacakken, onların beş dakikalığına bu sıkıntı yaşaması çok mu önemli ? "

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  3. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla neye üzüleceğimi şaşırdım ben. "Sokağa niye çıkıyorsunuz" demişler.. Fevkalade sinir bozucu bir söz ve bunu sarfedenleri ilkel yaratık olarak tabir etmek lazım.. Gel gör ki yoksulun, acın, düşmüşün halinden en iyi anlamamızı sağlayan o yüce dinin inananlarıyız, Müslüman diyoruz kendimize..

4. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Beddua etmekten nefret ederim ama içimden geçeni sölemezsem çatlarım.. Umarım "sokağa neden çıkıyorsunuz o zaman" diyen densiz bi gün o hale gelirde o da evden çıkmaz ya da bu sokaklarda bir engelli olmanın ne demek olduğunu anlar... Gerçekten bunu çok istedim...

yazıklar olsun!

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu olayda insanların artık ne kadar bencil,kendi işinden gücünden başka hiçbirşeyi düşünmeyen,kimseye saygısı olmayan 2 ayaklı yaratıklara dönüştüğünün örneğidir.Orda engelli vatandaşlara o lafı edenler,umarım onların düştüğü o tekerlekli sandalyeye mahkum kalırlar bir gün...

6. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    insanı illa s.dürcekler ya unutmasınlar bizlerde bir engelli adayıyız vede onlar engellendikleriçin engelli durumuna düşüyorlar

7. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:

Gazetedeki ilgili resim buydu eklememiştim. Şimdi ekliyorum.

N.Erdem TUGRAHAN ve MertSayın bunu beğendi.
  8. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    son derece düşündürücü olaylar bunlar
    büyük şehir belediyesinin borcunun tam 12 milyar dolara yaklaştığını biliyormuydunuz
    evet alt yapı sorunlarının çözümlenmesi gerekyor özürlüler için her yerde onlara kolaylık sağlayacak alt yapı nerde yok çünki belediyede para yok belediyede para yok bisiklet yolları yapamıyor daha bir sürü sorun belediyenin kapısını çalıyor
    itfayeciler gösteri yapmak istedi büyük şehir belediyesinin önünde sorunlarına çare bulunmadı kapı dışarı edilmek istemeyen emekçi itfayecilere kim sahip çıkacak tekel işcilerinin 800 kişisi hastalandı bu soğuklarda suya attılar kendilerini
    ne oluyor bu ülkeye
    kime borçlu istanbul büyük şehir belediyesi uluslar arası tefeci kurumuna ımf -e
    ımf -nedir para fonudur ülkelere faizle borç verir bir çok ülkede yıkım sosyal kargaşa yaratmışlardır
    ımf hangi devlerin elindedir dünyayı yöneten 12 adet ekonomikman
    büyük ailelerin elindedir bunların isimlerini artık hepiniz biliyorsunuz
    iki tanesi ifşa edeyim rotscild ve rakıfelir türkçe okunuşlarıyla yazdım
    işin sabıkalı olanları bunlardır amerikan yüksek mahkemesi bu iki aile ile başa çıkamamıştır evet onlar dokunulmazlardır
    tarımdan gıda sektörüne ilaca tüm tüketim mallarına sahiptirler
    yedi düvele savaş vermiş gazi mustafa atatürk ü asla unutmayın onu bu zümreler sevmez çünki onların yedi düvelin bu ülke üzerindeki tüm emellerini istiklal savaşında yok etmiştir
    esas savaş iktisadi alanında olmalıdır diyen gazidir bu savaş kazanılamadı malesef ülkemin her yanını mac danıltlar sardı kentakiler bunlar nedir carfurlar yabancı şirketlerin dev marketleri yüzde 70 i malı dışardan geliyor otomobiller dışardan geliyor yedek parçalarına döviz ödüyoruz ülkemin toplam borcu 400 milyar doları aştı
    yeni bir milli lidereihtiyac vardır ekonomik savaşı bize kazandıracak ve ülke insanımının satın alma gücünü yükseltecek
    üretim üretim ve gene üretim

9. Salih Çoban

Salih Çoban Aktif Üye

Seviye:
    Tamamen Katılıyorum ..

Ağzınıza,elinize sağlık .. !

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  10. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu tür haberleri okudukça tansiyonum yükseliyor . hele görevli personelin < polisin > söyledikleri de oldukça düşündürücü. allah etmeye bigün bisiklet kazası yapacak olsak polis her halde b.. mu varda biniyorsunuz bunlara , binersen düşersin kendin kaşınmışsın dediğini duyar gibi oluyorum.

11. fecredall

fecredall Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ahmet abi düşmemize gerek yok, düşmeden de onları söyleyen `polis`ler var.. :/

N.Erdem TUGRAHAN ve Ahmet Bolgi bunu beğendi.
  12. Ali H.K

Ali H.K Yeni Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler bu çok kötü bi durum bazı insanlar rahat oldukları için sıkıntı çekenlerin halini anlamaz ve anlamaya çalışmak yerine terbiyesizlik yaparlar yarın bi gün onlar aynı duruma düşerim die düşünmezler herkes bence yarım bir engelli çünkü hayatta bi garantimiz yok heran herşey başımıza gelebilir bunu düşünmek lazım biraz hayata at gözlüklerile bakmayalım lütfen geniş bir açıdan bakalım herşeyi hesaba katarak...

krankmili bunu beğendi.
  13. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Kaldirimlar, ustgecitler, metrobus duraklari, metro istasyonlari, bina girisleri ...vb bu liste uzar gider sadece cok az bir kismi insanlarin ihtiyaclari ve yetenekleri goz onune alinarak yapiliyor. MUhendislikte mi ? Müteahhitlikte mi ? Yoksa veya baska bir yerde mi sorun var bilmiyorum ama anlayista bir sorun oldugu gercek, bu tur projeler yapilirken insan unsuru goz onune alinmiyor, biraz kaba bir tabir olucak ama engelli olalim veya olmayalim davar muamelesi goruyoruz.
    Daha insaa halindeki bir konut projesi icin koprulu kavsagi aninda bitiren belediye, yayalarin guvenli sekilde yuruyebilmesi icin gerekli iyi kotu bir kaldirimi cok gorebiliyor.
    Hic bir sey yapilmazsa bu anlayis degismez, o yuzden mumkun oldugunca bu tur eylemlerin yaninda yakininda olmakta fayda var.

14. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yine devletimizin denetimsizliği giriyor olaya. devlet diyecek ki böyle yapıları benim her türlü insanım kullanabilmeli. buna göre inşaa ettirecek ve denetleyecek. devlet benim bundan haberim yok deme gibi bir lükse sahip olamaz. bizim vergilerimizle bize hizmet için orada herkes. bunun bilincine varmalılar ama herkes varmalı. tabanından tavanına kadar herkes. orada kimine beyaz eşya, kimine kömür dağıttım ben sosyal devletim demekle olmuyor bu işler. (ben de çok anlarım ya :( çok kızdım da ondan.)

Ahmet Bolgi ve krankmili bunu beğendi.
  15. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet yolu yapar girişini çıkışını yapmaz. Ne anladım ben öyle bisiklet yolundan habire durup biskiletimi bisiklet yoluna sokmak için kucaklayacaksam?

Gelişmiş ülkelerde her binanın bodrum katı otoparktır. Bizde otopark yapılmaz, eee ne de olsa maliyet. Kaldırımlar ne güne duruyor? Yol kenarları ne güne duruyor ? Tek şeridi kapatacak şekilde boydan boya parketmiş arabalara da gıcık oluyorum. Zaten yollarımız dar, çoğu iki şerit. Bir de parkla tek şeriti kapatınca kalıyor mu sana 1 şerit. Geç geçebilirsen. Ben bisikletle zor geçiyorum.

Kaldırıma araba parkeder. Pusetinde bebeğini taşıyan anne kaldırımdaki arabayı görünce napar? Puseti araba yoluna indirir, sonra 3 metre sonra tekrar kaldırıma çıkarmak için güç sarfeder. Bu en basit engel. Engelli vatandaş aynı şekilde. Yürüyen yaya bile aynı şekilde.

Eminönü meydanında merdivenler var. Tekerlekli sandalyede olsan hiç şansın yok, çıkamazsın ve de inemezsin. İyi ki engelli değilim diyorum ama yarın olmayacağımı kim bilebilir?

16. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Söylenecek çok şey var...Kula kulluk eden insanlar çoğaldıkça,İnsana insan gibi davrananlar da azaldı...Gidişat çok kötü...

CEM ATEŞ bunu beğendi.
  17. halil ibrahim ayyıldırım

halil ibrahim ayyıldırım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Allahtan belalarını bulurlar kafanızı takmayın sadece üzülebiliriz elden bişe gelmez

18. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    halil ibrahim her işide allah a havale etmemek lazım diye düşünüyorum. size aklı fikri boşunamı verdim, birazını kullanaydınız neden kullanmadınız sorusuyla karşılaşabiliriz günü geldiğinde ne dersin?

19. barracuda1653

barracuda1653 Aktif Üye

Adı:
    oğuzhan saykın
    Seviye:
    agzımı bozacam şimdi olmayacak unutmayalım kıhepımız engellı aday adayıyız yarın bır gun o lafları dıyenler yaslanmayacak mı boyle terbıyesızlık olmaz YAZIKLAR OLSUN BUNLAR INSANLIKTAN NASIBINI ALMAYANLAR.ELBET KARSILIGINI GORURLER

20. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Geçen yaşlı bir kadın gördüm. Tek ayağı aksıyordu, yokuş tırmanıyordu ve elinde marketten aldığı bayağı bir eşya vardı.

Yardım edeyim mi sordum, kadın bir sürü dua okudu bana Allah razı olsun dedi. O insanı mutlu etmek ne kadar kolay, oysa ama çoğu insan yapmıyor. Bırak yardım etmeyi, kaçırıp tecavüz ediyorlar, malını gasp ediyorlar, hatta öldürüyorlar.

N.Erdem TUGRAHAN ve Barış TOPÇU bunu beğendi.