Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaz sıcaklarında bisiklete binmek...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında yoldas7 tarafından paylaşıldı.

1. yoldas7

yoldas7 Forum Demirbaşı

Seviye:
    herkese iyi hafta sonları...

eşimle ogleden sonra 4-5 gibi bisiklete biniyor ve yaklasık 20-25 km lik geziler yapıyoruz. yasadığımız yer mugla-bodrum. ve bu gezi yaklasık 1.5 saat sürüyor. ve bu saatlerde çıkmamıza rağmen sıcak çok etkiliyor.
    mesela dün bir ilk yapıp öğle vakti 2 de motorla gidiş geliş 100 km lik bir gezi yaptık. motorla olmasına rağmen ve gerekli tetbirleri(50 faktörlük krem, kask vs.) almamıza rağmen aksam eve geldiğimizde inanılmaz bir baş ağrısı. gezi sırasında bodrum milas karayolu üzerinde 10 civarı yol bisikleti ilerliyordu. tahminim bodrum izmir arasını katediyorlardı. şimdi sorum şu , ya bu güneş bizi yapı olarak olması gerektiğinden fazla etkiliyor, yada o grup yada sıcaklarda yol katedebilen bisikletseverler artık "heroes" dizisindeki gibi olaganüstü insanlar. neyse saka bir yana varmı arkadaslar bunun bir yolu yöntemi...

2. Faruk UZUNKÖPRÜ

Faruk UZUNKÖPRÜ Kıdemli Üye

Seviye:

Eğer bisiklete binmeye yeni başladıysanız sıcaklardan birazdaha fazla etkilenebilirsiniz, mesela ben işe bisikletle gidip geliyorum mesafe gidiş dönüş 25 km civarı, pazar günleride turlara çıkıyoruz 80 -100 km arası yol yapıyoruz fazla etkisi olmuyo sıcakların tabi serin havada sürmek gibide olmuyo :), bir süre sonra sizde alışmaya başlarsınız umarım

Süleyman Uzunköprü ve yoldas7 bunu beğendi.
  3. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Benim tavsiyem biraz daha geç çıkın turunuza, çünkü muğla-bodrum civarı sizin çıktığınız saatte oldukça sıcak. Tura çıkmadan en az 2-3 saat önce yemeğinizi bitirin. Sürüş esnasında bol sıvı alımına dikkat edin. Açık renk giysileri tercih edin ve yavaş sürün. Mutlaka kask takın. Bisikletten sonra aspirin iyi gelir, deneyin. Asfaltta sürüyorsanız koyu renk olması yüzünden bütün gün emdiği güneş ışınlarını size geri verecektir. Alternatifiniz varsa stabilize yolda sürün. İyi günler ve sağlıklı pedallar dileklerimle...:)

4. yoldas7

yoldas7 Forum Demirbaşı

Seviye:
    teşekkürler...
    geçen seneye kadar bisiklete neredeyse her gün binerdim. yaklasık 1 sene ara verdim.(bisikletten düşüp kolumu kırmıştım) sıcak havaya alışmak gerçekten zor olacak. ben son zamanlarda sabah 5-8, aksam 6-9 arası binmeye gayret ediyorum....

5. yoldas7

yoldas7 Forum Demirbaşı

Seviye:
    haklısınız Mümtaz hocam son zamanlarda daha geç çıkmaya özen gösteriyorum. bodrum ve çevresi gerçekten yazları çok sıcak oluyor. bodrumda temmuz-ağustos ayları dışında her ay bisiklete rahatlıkla binilebiliyor. fakat işte bu aylar...

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu sıcaklarda öğle saatlerinde çıkmak pek akıl karı değil, bence en iyi zamanlar sabahtan erken saatlerinden, 9-10 a kadar olan zamanlar, hem hava daha temiz oluyor, trafik az oluyor hem de vücut daha dinç oluyor. Akşama doğru binişlerinden ben nedense pek tad almıyorum, ayrıca hava yine de sıcak oluyor Mümtaz hocamın da dediği gibi ısınan yeryüzü de hala soğumamış oluyor. Bunun dışında harika insan vücudu herşeye olduğu gibi, sıcağa ve güneşe de oldukça direnç kazanıyor zaman içinde tabii yüklemeyi alıştırarak yaparsanız.

Ayrıca mataradaki içeceğinize mutlaka biraz tuz ekleyin (ideal deniz tuzu, kaya tuzu vs), en iyisi yarı yarıya biraz elma suyu ile maden suyu veya su karıştırarak ve tuz ekleyerek tüketmek bu sıcaklarda yapılan binişlerde.

cedrick41, yoldas7, Gunesak ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim yazın 8-12 saat bisiklet sürdüğüm de oldu. Alışma meselesi, hızlı gidince hele rüzgar esiyor püfür püfür, sıcak hiç etkilemiyor:)

yoldas7 bunu beğendi.
  8. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    valla bilmiyorum geçen öğle sıcağında 20+20km düz yolda pedal çevirdim burnum kanamış farkında olmadan az ama kanamış ondan bir ay önce 15-25 km rampa 30 km düz yolda hiçbir şey olmamıştı vücudun ogünkü durumuyla alakalı antremanlımı dinlenikmi öğünler tammı bir sürü etken var sizin yerinizde olsam birden bu kadar yolu yapmam kendimi denerim ufak ufak turlarla![/

yoldas7 bunu beğendi.
  9. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    :eek:
    afedersin arkadaşım ama sen hangi ildesin antalyada senin dediğin işi yapmak neredeyse imkansın ortamın nemine göre uzun gezilerde saatte 1 lt nin üzerinde su tükettiğim oluyor 2 saatte bir sodyum oranı yüksek olduğu için tercih ettiğim kızılay maden suyunu içiyorum tabi gazını kaçırıp 8 saatt bisiklete binmem için en az 10lt su ve 3 lt kadar maden suyu tüketmen lazım yinede hastanelik olursun garanti :)

tuninger_haa bunu beğendi.
  10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ozansefer arkadaşımın dediğine hak veriyorum. Biraz çılgın olmak lazım :eek: ama helal sana diyorum:D!

11. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Valla benim bisiklet saatim sabah 7-9 arası, akşam 8-10 arası... Sabahları hava öyle güzel oluyor ki, güneş yeni doğduğu için ne sıcak oluyor ne soğuk oluyor, ama 9'u geçince hava ısınmaya başladığı için rüzgar çıkmaya başlıyor, o zaman işin tadı kaçıyor işte... Hele akşam daha bir tatlı oluyor, Ankara'nın akşamları serin olur, üzerinizdeki tişört üşütür bazen...

12. yoldas7

yoldas7 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ankara nın aksamlarını bılmezmıyım. Yazın bile usutur bazen insanı...

13. cihanbesyo

cihanbesyo Üye

Seviye:
    Bence gec saatlerde turlamaktır eniyi çözüm.yoksa günesten kurtuluşyok.

Cihad mansur bunu beğendi.
  14. Cihad mansur

Cihad mansur Yeni Üye

Seviye:
    Ramazan nedeniyle zaten iftardan sonra bi başlıyorum sahura evdeyim :D.

15. sebo

sebo Üye

Seviye:
    Asfalt ve yemek bence dikkaet edilmesi gereken konuların başında geliyor.Mümtaz Hoca'ma dikkat....