Hangi güneş kremini kullanıyorsunuz?

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@ercst0rm İşte o yüzden krem kullanmıyoruz. Yukarıda linkini verdiğim gibi hafif formüllü sprey ürünlerde o vıcık durumu olmuyor. Su gibi zaten, sıkıp yaydığın zaman kaybolup gidiyor ama koruması başarılı.

• Beğen
Tepkiler: ercst0rm
Scudo

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
@Berk Karaca linkteki ürünü n11'den bulup sepete attım. O şuan için orada dursun başka bir kafama yatan ürün olmazsa onu alıcam. Şöyle bir soru daha sormak istiyorum size bu ürünü kullanan biri olarak; ne kadar mesafelik turlarda kullandınız? Örn. 100 km. Detaylı şekilde aydınlatırsanız ben ve diğer merak eden arkadaşlar için faydalı olacaktır. Benim tenim çok hassas değil, normal. Teşekkür ederim.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@ozalkadir Mutlaka daha iyileri vardır ama fiyat da ona göre oluyor. Bu ürün f/p olarak başarılı. Benim cildim hassastır, kolay kararmam, çabuk kızarırım. Geçen yıl Temmuz-Ağustos güneşinde 120-130 km. mesafelerde 5 saat bindiğim oldu, hiç sorun yaşamadım. Kollarım öyle karardı ki, bana ait değillermiş gibi görünüyorlardı :) Fakat tabii o sıcakta rampalarda vs. öyle terliyorsunuz ki, az miktar da olsa derinin üstüne çıkabiliyor krem. Yine de klasik kremlere göre çok az bu miktar.

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
@Berk Karaca 120 km iyimiş gayet yeterli :) fiyatı da bana uygun. Geçen hafta 120 km yol yaptım kollarım karardı biraz ama eve geldiğimde yanıyordu bir kaç gün yandı sonra geçti, aslında benim tenim hiç hassas değildir bir kere yandım ya, yaz boyu bir daha yanmam aslında (kararırım ama yanma hissi ve soyulma olmaz) benim krem kullanma niyetim uzun vadede cilt sağlığı için.

• Beğen
Tepkiler: serpol79

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
eda taşpınar , lanchester :)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sebamed Sun Güneş Kremi Spf 50(+) kullanıyorum, 75ml tüpte olanından aldım, uzun tura çıkıyorsam yanımda taşıyorum, küçük olduğu için problem olmuyor.

o.kucuk

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
Ömer
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
@MertAG gercekten "Tambirtroll"
:))

• Beğen
Tepkiler: MertAG

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
19 Mayıs bisiklet turunda krem sürmeyi unuttuğum için halen yanıklı (tabiri caizse amele yanığı) geziyorum. Yaklaşık 2 haftadır yanık yerinin üstünde tişört giyemiyorum.

Siz siz olun kremsiz güneşe çıkmayın...

• Beğen
Tepkiler: bibisiklet

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
@Berk Karaca Önerdiğiniz spreyi aldım bakalım deneyelim görelim. Deneyimlerimi yazarım gelince ve turlayınca.

vatan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Vatan
Bisiklet
Mosso
Z Blok SPF 30

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@o.kucuk

Teveccühün kardeşim :D.

• Beğen
Tepkiler: o.kucuk

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
Güneşten gelen UV(mor ötesi) ışınlar cildimiz tarafından soğrulduğunda hücrelere hasar veriyor. UV-B ışınlar daha çok derinin dış katmanını etkileyip melanin üretimini arttırıyor ve ten renginin koyulaşmasına sebep oluyor ama UV-B ışınlar aynı zamanda yanıklara sebep oluyor. UV-A ise güneşten yeryüzüne ulaşan uv radyasyonun büyük kısmını oluşturuyor ve derinin daha derin katmanlarına da nüfus edip kırışıklık ve güneş lekelerine sebep oluyor.
Güneş koruma faktörü (SPF) deneysel olarak cildin her bir santimetre karesine 2 miligram koruyucu uygulanarak bulunuyor. SPF değeri koruyucunun UV-B'ye karşı ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Mesela spf değeri 15 olan krem, hiçbir şey kullanmadığınız zaman yanığa neden olacak uvb miktarının 15 katı kadar uvb'ye karşı sizi korur. Yani normalde 10 dakikada hasar olacaksa spf15 olan kremle 150 dakikada oluyor. Ayrıca spf30 olan krem spf15in iki katı koruma sağlamıyor, spf15 krem deriyi uv-b'nin %93ünden korurken spf30 krem %97 koruyor. Yine de bu değerler deneysel olduğu için önemli olan yeterli miktarda güneş koruyucu kullanmak, her iki üç saatte bir koruyucuyu yeniden sürmek(bisiklet kullanırken terlediğimiz için bu süre daha kısa tutulabilir), güneşten korunmak için şapka güneş gözlüğü vb kullanmak,saat 10-16 arası güneşin daha etkili olduğu saatlerde güneş maruziyetinden sakınmak.
Açık tenli olanlar bu konuda daha dikkatli olmalı çünkü onlarda aynı şartlarda daha koyu tenlilere göre yanık riski, kırışıklık ve leke oluşuma riski daha yüksek ve bunlar ileride cilt kanseri oluşumu açısından risk taşıyor.
Güneş koruyucu seçerken maddi durumumuzu ve ihtiyaçlarımızı da göz önünde tutmalıyız. Ucuzu kalitesizdir işe yaramaz deyip almamak yerine bütçeye uygun bir şey alıp kullanmak daha iyidir, ama konu sağlık olunca daha da seçici olmak gerekiyor. Ben leke oluşumuna karşı olsun diye solante pigmenta almıştım.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Solante antiox tavsiye

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Nedense sürünce beyaz tabaka gibi gibi duruyor bende. Spf30, 50, hepsi aynı. Sprey şeklinde olanlar bi nebze daha iyi. Sprey kreme göre daha iyi nüfuz ediyor galiba.
Ciltte beyaz kaldığı için kullanmıyorum(

• Beğen

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Oldum olası yanmayı sevmem. Oğlanla birlikte Arko 50+ kullanıyoruz. Şu aralar Arko 30 faktör kullanıyorum o da kesiyor. Bunlar krem şeklinde olanlar yakmıyor. Sprey şeklinde ve solüsyon gibi olanlar bronzlaştırmak için yakar haberiniz olsun.

• Beğen

hasanalparslang

Daimi Üye
Tepki
241
İsim
Hasan Alparslan
Bisiklet
Trek
(link)
ben normal denize girerken bunu kullanıyorum, aşırı yanan bi insan değilim bisiklet sürerken yanmadım pek, ama çok sıcak olursa süreceğim yer tercihim bu arkadaştır :)

• Beğen