yaylı maşa gres seçimi

Tepki
13
1) XCM-XCT vb. yaylı maşalara kullanılacak yağ ne olmalı ?
2) Genellikler gres kullanılıyor, hangi gres olmalı ?
3) Kauçuklu gres mi olmalı yoksa kauçuksuz gres mi olmalı- Neden ?
4) Kullanıp önerdiğiniz uzun ömürlü, soğukta donmayan bir gres biliyormusunuz ?
5) Gres yağına ince yağ dökülürse birbirini çözer mi ?
sorularıma soru sayısına göre cevap verebilirseniz teşekkür ederim. selamlar

Scudo

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
@Faruk TURKER

merhaba genellikle kauçuklu gres kullanılıyor. çünkü kauçuklu gres yağ yağmur-çamur-toprak-sıcak hava...vs. şeylere karşı dayanıklı ve siz iyi bir şekilde enjekte ederseniz 2-3 yıl kadar yağ kendini korur.kauçuksuz gres sürtünme olarak daha çok kaygan ama çok dayanıksızdır.yani kauçuksuz kullanırsanız ayda bir temizlemeniz gerekebilir.ben petrol ofisinin kendi ürünü yeşil renkli kauçuklu gres kullanıyorum memnunum tavsiye ederim. 5. soru onu tam olarak bilmiyorum ama gerek yok diye düşünüyorum çünkü kauçuklu gres alıştığı zaman maşaya bir problem oluşturmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Faruk TURKER
Tepki
13
teşekkür ederim emre bey, ben xcm maşama sarı kaucuksuz gres kullandım, 0 derece altındaki havada maşa direk lock-out gibi oluyor, ancak 15 dereceye ulaştıktan sonra da havalı gibi çalışıyor. shell in bir yağı var, shell retinax kauçuklu, bugün baktım sivas ta tek yerde tek kutu buldum. -30 derece ile 120 derece sıcaklıkta çalışır yazıyordu. soğuk havada gresin donması gibi bi durum söz konusu olabilir mi ?
kauçuklu gresi iki parmağımda ovaladığımda parmaklarımı ayırmak istediğimde bi yapışma kuvveti oluyor, kauçuksuzda bu sorun yok. kararsızım...

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
o yapışma olmazsa eğer dayanıklı olmaz zaten.kauçuksuz gres çok çabuk su gibi olur içine pisliği çok çeker.ama kauçuklu gres ilk sürdüğünüzde sert ve yapışkan olur ama kullandıkça yağ alışır ve daha çok kayganlaşmaya başlar.ve kauçuklu gres sürdüğünüz zaman en az 1 yıl rahat edersiniz bir problem oluşturmaz.ama içinize sinmiyorsa yarım kauçuklu gres kullanın.iyi günler.

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Yağların donmasının yanında yayların esnekliğik katsyısınıda sıcaklıkla birlikte artmasıda bir etken.Benimde xcm maşa var.Ama bu dediğiniz yağ olayını bende uygulayacam.Soğukta taş kesiliyorlar maşallah :)

Tepki
13
evet, denemesini yaptım, sıfır derece altına iner inmez lock out gibi oluyor. ancak başka bi tahminim de şu yönde, xcm v3 maşalarda nitrojen pompalı kilit mekanizması var, o soğukta kilitleniyor olabilir. bi ara sökp buzluğa koyarsam kontrollü deney yapmış olurum. sonuçları paylaşırım :)