yaylı amörtisör ile havalı amörtisör arasında ne tür farklar var

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
arkadaşlar havalı amörtisör almayı düşünüyorum şu anda bende yaylı var havalı amörtisörün avantajları nelerdir yaylı amörtisör'e göre şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim saygı ve sevgilerimle

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yayli amortisorler daha agirlar, o nedenle bugun butun ust duzey amortisorler (DH'ler bile) hava ile calisacak sekilde imal ediliyorlar. Ancak bir iddiaya gore yayli amortisorlerin tepkisi daha iyiymis, sahsen denemedim.

Onun disinda bence en buyuk artisi, surucuye gore zahmetsizce ayarlanmasi, kilonuza gore hava basabilmeniz. Yayli amortisorlerde ne yazik ki yayi degistirmek gerekiyor.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
yani aradaki tek fark ağırlık mı?bisikletin performansı felan nasıl etkilenir acaba ağırlık hafiflediği için biraz etkiler ama ne biliyim sürüş açısından + yönleri yokmudur benim için ağırlık o kadar önemli değil önemli olan sürüşümü nasıl etkileyeceği mesela diyelimki 70km hızla girerken çukura girdik yaylı amortisör mü? daha çabuk tepki verir yoksa havalımı? havalı amortisör'ün ömrümü daha uzun yoksa yaylı amortisörünmü şeklinde sorular kafamı kurcalıyor bunlara bir yanıt verebilirmisiniz arkadaşlar

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
@FAİK

70 km hız ile mumkun oldugunca cukurdan kac :D cok kotu sonuclar dogurabilir...
Tepki bende biryerde okumustum halil abinin dedigi gibi yaylı amortisorler daha hızlı tepki veriyormus(Ama kaliteli bise ise )

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yayli amortisorler ile havali amortisorleri boyle karsilastirmak aslinda cok yanlis. Hangi yayli amortisor, hangi havali amortisor sorusu daha onemli.

70 Km hizla cukura girmeni ben de tavsiye etmem keza amortisor kurtaramayabilir seni.

Ancak aklinda olsun, surus kalitesi, tepki, performans dediginde onemli olan amortisorun ne ile calistigi degil, ne kadar kontrol sistemi oldugudur. Rebound, Low Speed Comp., Motion Control, Lock Out, Terralogic gibi sistemler ureticiler tarafindan gelistirilmis surus kontrol sistemleridir. O nedenle marka/model belli olmadan konusmak biraz bos.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
arkadaşlar 70 km dedimse mesela dedim isteyen bu sayıyı yukarı çeker isteyen aşağı sorun o değil bizim buralarda birkaç tane havalı amortisör var kaldırımdan inerken(20cmlik)amortisör dibe vuruyodu belki onlar çok yumuşatmış olabilir ama bilmem yağlılarda başıma gelmedi yaylının tek sorunu bence boşluk yapması zamanla bilmiyorum belki havalılarda yapar ama yaylı amortisörler artık terçihim değil eğer böyle giderse havalı amortisöre geçeceğim bide bir taraf havalı bir taraf yağlı olan amortisörler var belki özel bir ismi vardır bilmem ama onlar nasıl performansları ağırlıkları felan yani

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
20 cm.lik yayli amortisor? Oyleyse Amasya'da henuz tanismadigimiz DH yapan arkadaslar var demek ki. Ancak yaylari biraz yumusak sanirim :).

Yayli amortisor bosluk yapar diye bir sey yok, havali amortisor bosluk yapar diye birsey de yok. Bu kaliteden kaynaklanan bir durum. Tabi genel olarak havali amortisorlerin daha ust model olduklarini ve bu nedenle daha kaliteli olmalari gerektigini dusunebilirsin, buna bir sozum yok.

Havali amortisorlerin cok buyuk bolumunun sag bacaginda yag vardir, bu lock out ve rebound sistemi icin gereklidir. Magura'nin bir modeli (adi gelmiyor aklimda) ve eski Rock Shox'larin bazilari ile yeni (2007 ve ustu) SID Race'lerde her iki bacak da havali.

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
ben manıtou black kullanıyorum yaylı bir amortisör 1700 gr vede tepkisi mükemmel

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
@HaliliOzturk

benim 20 cm lik dediğim kaldırımın yüksekliği ama benim şu anki amortisörüm 13cm

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
ben yarın metreden atlıyorum ama esneme 4 5 santim anca :D rst olduğu için işkence aleti gibi bişey :D

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Bende RST Gila SL var, yayını daha yumuşak bir yayla değiştirdim, süper oldu tavsiye ederim. Yayı da havalı silah tamircilerinden edinebilirsiniz. (eski yayı yanınızda götürün ebat ve tel kalınlığı ölçümü için) Bütçe yetersiz ise ve yaylı kullanmanız kaçınılmaz ise söylediğim yöntemi deneyin. Ben Amerika'dan Maccari 'den getirttiğim E3650 yay'ı kullandım. Boyunu biraz kısaltmak zorunda kaldım.

(link)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Ben de RST Omega Air kullanıyorum.Fiyatı yaklaşık 260 YTL.Şu ana kadar bi sorununu görmedim.Alınca bisikletçinden kilona göre hava bastır tamamdır. Ben tavsiye ederim.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
arkadaşlar bende srt 500 var 10cm sadece 4 cm yaylanıyor tabii daha fazlada yaylanıyor ama zorlarsam ama ne bileyim yenilik istiyorum şu anda araştırıyorum eğer uygun bir fiyata bulursam havalı/yağlı alacağım

Samet Demirbaş

Daimi Üye
Tepki
86
havalı ve yaylı kullanmıstım.Tepkı olayıda dedıkleri gbi yaylıda daha fazla gbıme qLdı.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
o zaman ben amortisörümü değiştirmeyim yaylı amortisörüme bakım yapıyım