Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaylalardan denizlere +400

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar,daha önce duyurusunu yapmış olduğum;sloganı "bisiklete özgürlük " olan Yaylalardan denizlere bisiklet turumu tamamladım.Üç gün ve toplamda yaklaşık 465 km yol katettim.Biraz şaşıracksınız ama itiraf edeyim ki,bu tur yanlış bir turdu.Neyi? Hemen hemen herşeyi.

Öncelikle beş günlük güçlü bir antibiyotik tedavisinin bittiği gün yola çıktım.Üstelik konu böbrek taşıydı.Sonradan anlatımlarda görüleceği gibi,birinci etaptaki adrenalin patlamaları sebebiyle,kondüsyon açısından bir sıkıntı çekmediysem de,MTB ile bile girilmemesi gereken yollara bu melez,yarı yol yarı şehir bisikletiyle girmem büyük bir sıkıntı oldu.
    Önceden kapatılmış olan Bayburt Çaykara yoluna girerek hata yaptım.Çünkü bir kamyon şoförü beni uyardı yol kapalı,diye.Öte yandan,alternatif yol hiç bilmediğim bir yol olduğu için,araç trafiğine kapalı bile olsa bisikletle geçebileceğimi düşündüm.Yaklaşık 45 km boyunca,taş toprak,oyuk tümsek,deli gibi indim.Şayet hava karardığında oralarda kalsaydım,büyük sıkıntı olacaktı.

Bugün,bir günlük dinlenmenin ardından sağlıklı düşündüğümde,yine de pişman olmadığımı gördüm.Aslında bu daha da sıkıntılı bir durum.Ama doğayla iç içe yaşamayı seven insanların başına gelebilecek türden şeyler ve yollarda olmak tam da böyle bir şey.Sonra düşündüm;hani yol boyunca sordular:Tek misin? Abi (Amaca) tek başına buralara gelinir mi?
    Açık söyleyeyim,bence buralara tek başına gidilir yine de.Hiç kimsenin sorumluluğunu alamazsın,hiç kimseye kendinle ilgili sorumluluk yükleyemezsin.Bu,bir yığın araç gereçle,teknik donanımla ve ekip eşliğinde yapılan "Doğada tek başına" belgeseli değil.Yağmur çamur,sis,heyelan sonucu kapanmış yollar,yetersiz zaman ve daha bir çok şeyi içinde barındırıyor.

Hüseyin Çelebi gibi,Serkan Namazcı gibi,oralarda ciddi işler yapan kardeşlerimiz var.O yüzden "Büyük bir iş yapmış" tavrıyla yazmıyorum bunları.Tam tersine,aslında yaptığım işin,en azından birinci etabının,doğru sonuçlanmış olsa bile YANLIŞ olduğunu anlatmaya çalışıyorum.Sen yola yığılmış kayaların üstünden,mayın tarlasında yürür gibi rastgele geç,olacak iş değil!
    Yöreyi iyi bilirsin,altında da geniş tabanlı iyi bir MTB ya da Downhill bisikleti olur,anlarım.Ben eski bir dağ bisikletçisi olduğum,çocukluğumda ve delikanlılığımda,karadenizin dağlarında çok vakit geçirdiğim,fındık topladığım,harar taşıdığım için genlerimde var herhalde Ancak siz siz olun,gereksiz riskler alarak,yetersiz donanımlarla macera aramayın.
    hatırlanacak olursa,konuyu Aşkale-Trabzon olarak açmıştım.Şayet normal olanı yapıp Aşkale-Bayburt,Gümüşane ve Zigana rotasını izleseydim,tek seferde ve 10-12 saatte bu 252 km yi çok rahat yapardım.Ne var ki yetmedi.Kop ekmek kadayıfı,soğanlı da kaymağı olsun istedim.
    Bu tur için ayrıca bir blog hazırladığım için tek tek foruma fotoğraf ve video yüklemiyorum.Turu görmek isteyen kardeşlerim aşağıdaki linkten izleyebilirler.Bloğumda ayrıca Ankara'dan Aşkaleye Doğu Ekspresiyle yapmış olduğum yolculuğun anlatımı da mevcut.
    Aşkale -Ordu
    Birinci etap Aşkale-Çaykara 147 km
    http://yaylalardandenizlere.blogspot.com/

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi bende asıl yorumumu bolog da yaptım buradan da es geçmemek adına paylaşım için çok teşekkürler.Dinlendiğine göre ballı gözleme planına başla müsait günlerinni tarihlerini bekliyorum senden :)

3. SerkanERDOGAN

SerkanERDOGAN Aktif Üye

Seviye:
    Blog'unuza girdim ve tüm yazınızı bir solukta okuyuverdim. Bende sizin izlediğiniz rotayı izlemek isterdim bu ne güzel doğa yahu ! :)

Derya Keçeci bunu beğendi.
  4. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tamam Ferhat kardeşim.En kısa zamanda yapacağız.Üç kilo net verdim.Etten kemikten ve yağdan yani :)

5. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Derya abi.
    bu tur büyük bir başarıya yelken açmış bir turun hikayesi gibiydi.
    Her rotanın ayrı ruhu vardır ..
    Bunu hisseden bilir nedense hep ayrı yerler ayrı şakalar,hediyeler maceralar bilir.
    Bizim maceramız ne zaman biter bilinmez fakat 1 günde 2 geçit herkesin işi değil.
    Sayın abim sen ordu taraflarına giderken bende otobüs ile erzurum'a geçtim sonra koop dağını aşarak tekrar trabzon'a indik.
    Kop dağını kazımışlar köy yolu gibi olmuş fakat ben kışın geçtiğim için hiç bir şey görememiştim manzarası harikaymış.
    Soğanlıda fazla bir şey göremezdin zaten fakat karadeniz dağlarına yaklaştığın zaman ki manzara görülmeye değerdi.
    Çaykara tabelası değilde sağ taraflarda bir yol daha olacaktı.
    o direk uzungöl'e indiriyordu seni fakat biraz daha inip çıkman gerekecekti.
    Hemen seni çaykara yoluna bağlıyor zaten uzungöl inişinde zaten görmüştürsün uzungöl yolunu.

Kimse demesin ki.
    ben tur yapıyorum buralara gidiyorum felan vs.
    bu dağlarda yol almak herkesin işi değil.
    çıksa bile o hissiyatı doğru düzgün yaşayamaz.
    Eski fındık yol dağ , sokaklarda top oynama
    Ormanlardan ağaç taşıma hepsi mazi ile o dağlarda seninle gelir.

İyi veya tercihler vardır oda sana özeldir.
    Özel olan bir şey yanlış olamaz.
    Hata payı elbet ki vardır.
    Fakat ruhu gezgin için her yanlış gelecek için doğruya giden yola işaret eder.

Saygılar selamlar

''Özellikle bu konuda mazisi derin olan kaptan pedala (hüseyin çelebi) bölge içindeki hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.
    Fotoğraf çekip yayınlamak aynı gün içinde onlarca şeyle uğraşmak ayrı bir tarz ve çalışma gerektiren bir olay. ''

Serkan NAMAZCI.

6. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi benim o bölgede tura çıkarken tercih ettiğim lastikler bunlar:
    http://www.schwalbetires.com/bike_tires/off-road_tires/nobby_nic_hs411

bu sayfadaki 11600095.01 modeli. 26 x 2.25 "Double Defense" hem patlağa hem yan duvara gelebilecek darbelere karşı dayanıklı. malzemesi: PaceStar (triple compound, EVO vb yazar lastikte, tutuşu çok iyidir) 635 g yaklaşık tanesi.
    Tutuşu ve dayanımı çok yüksek ama hızı ve ömrü görece az bir lastik. 8 günlük geçen seneki tdk benzeri bir turda bitiyor örneğin arka lastik.

Geçen sene rocket ron modeliyle çıkmıştım tdk turuna ve epey dua etmem gerekti birşey olmasın diye. Bunlar:
    http://www.schwalbetires.com/bike_tires/off-road_tires/rocket_ron438

11600381 modeli, 2.10, malzeme EVO yine. Hız ve tutuş çok iyi ama dayanım ve ömür düşük, 435gr yaklaşık. Kötü bir seçimdi ve çok dikkat etmem gerekti tur boyu. Ön ve arkanın yerini değiştirmem gerekti sona doğru arkada diş kalmadığından.

Bisikletinize bunlardan takacak haliniz yok elbette ama bin cümle yerine bir resim çok şey anlatır diye paylaştım. Hem ileride benzer turlar planlayan arkadaşlar için referans olur.
    Görüyorum bazen dağlarda tur planlayıp tarlaya çit çeker gibi zirvelerden geçen -yollardan bile değil- rotalar çizen arkadaşları. Tam kamp yükü ve bisikletle bir kuzey yaylaları bir güney yaylaları zirveleri de ziyaret ederek geçmek isteyen planlar var ortada dolaşan.

7. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Derya turu sağ salim tamamlamış olmandan dolayı öncelikle tebrik ederim. Anlattıklarına bakınca seni ayrıca tebrik etmek gerekiyor, yolun olmadığı, sisler içinde herşeyden önemlisi oranın yol şartlarına hiç uymayan senin mezelez bisikletle Çaykara'ya varmış olman ayrı başarı. Tur tam deyim yerindeyce macera olmuş. Derya, bu turların en önmeli özelliği birileri kendini feda ediyor, oralara gitmeye niyetlenenlere tecrübe oluyor. Hemde canlı kımıl kımıl tecrübeler. Emeğine, ayaklarına ve yüreği sağlık.

8. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hüseyin Çelebi ve ihtiyar bunu beğendi.
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler Hüseyin kardeşim.Aslında ben de eski dağ bisikletçisiyim ve sanırım son yolculuk sonrasında şöyle MTB olmasa da Downhill tarzı bir bisiklet alsam iyi olacak.Aslında MTB mi elden çıkarttığım için hep pişman oldum.Bu son yolculukta dağlar yine kanıma girdi.İlgine çok teşekkürler.Rota konusundaki yorumlarına yürekten katılıyorum.

Çook teşekkür ederim.Maceranın kralı oldu Cüneyt.Yola yığılmış tonlarca kayayı gördüğümde "Buraya kadar" dedim.Aşkaleden gelmiş,kop çıkmış,soğanlının üç çeğreğini çıkmış,orta vadiye inmişim.Saat olmuş akşam.Bir daha elbette bu şartlarla yapmam ancak sırf soğanlıdan inmek için bir bisiklet planım var.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  10. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    3 etapin anlatimi bitmeden yazmayim diyordum. Fakat videolari görünce dayanamadim. O güzelim Trek' e üzüldüm. Ben kendi bisikletimle (yol) acik söylüyorum, girmez geri dönerdim. Derya kardesim adina da sevindim, böyle bir deneyimi yasayabildigi icin. (Yani yanlis malzeme mi desem, yanlis yol mu desem, beklenmeyen sürpriz insaat mi desem!).
    Hele ilk iki videoda yolun sagtarafindan gittigini görünce, sordum kendi kendime nicin ucuruma bu kadar yakin gidiyor diye! Bir anlik bas dönmesi, maazallah, kus olur ucar dedim! Agzimdan yel alsin!
    3. Video tam uymus ve yakismis. Yol bisikletinin gidecegi yol böyle olmali!
    Bugün cikamadim yola, ama yarin sabah cikacagim, ayni uzunluktaki(160 km. civari)etapa 5-6 saat veriyorum, yüklü olmama ragmen. yani yollarim 3. videodaki gibi, belki daha da iyi!
    Her seye ragmen kutlarim ve tesekkür ederim bu güzel paylasim icin.

11. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler sevgili ihtiyar.Emin ol geri dönülecek zaman olsaydı dönerdim.Bloğumda da yazdığım gibi,orası "No return of point".Sol kırk katır,sağ kırk satır'dı:Seç seçebilirsen.Ayrıca yolla ilgili herhangi bir çalışma da yapılmıyor.Aşağıdaki inşaat Hidro elektrik santraliyle ilgili bir inşaattı.Heyelan zaten yörenin en alışıldık felaketi.O noktada olmasa,az geride,ya da az ileride.Yamaçlar öylesine dik ki,belki de bu kaçınılmaz.
    Ayrıca 160 km için 5-6 saat mükemmel bir zaman;kutlar,turunun başarılı geçmesini dilerim.

SerkanNamazcı ve ulaş kaya bunu beğendi.
  12. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Derya Abi paylaşım için teşekkürler.

13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye: