Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaylagöne 09 Ocak 2010

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hakan Eşme tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Selamlar,

Kış geldiğinden bu yana "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi..." şarkısının tınıları içindeyiz. Uzun günlerin ve ılık bir havanın özlemini duyuyoruz. Bereket ki bu yıl havalar pedal çevirmemize olanak sağlıyor.

Yine hava durumu raporlarına göz atıp "pedal çevirmek" için en uygun zaman diliminin Cumartesi günü olacağını belirledik ve harekete geçtik.

Harekete geçen biz miydik yoksa damarlarımızda "deli deli" atan kan mı orası belli değil. İçimizdeki kıpırtı, birbirimizle yaptığımız "demli sohbetler," havaların bu coğrafyaya özgü jilet keskinliğindeki soğuğu yerine nisbi olarak ılık lodos rüzgarı 'hep ve sürekli' bir çığlığı besledi içimizde.

Haluk çoktan "Her Yol Ankara..." sloganıyla hazır olduğunu belirtiyordu.
    Kamil ağbi, nam-ı diğer Dazer Baba "benim dazer tutukluk yapmaz, hep çalışır" diyerek eşlik ediyordu koroya.
    Rahman okuldan soluk aldığında "yeter ki tekerlekler dönsün" diye yanıt veriyordu mesajlara.
    Mehmet bir gün öncesinden almış olduğu malzemelerin heyecanı içindeydi.
    Ben ise içimde yanan "doğa ateşine" her daim enerji taşımakla meşgüldüm.

İşte böyle bir halet-i ruhiye içinde başladı turumuz. Hava kapalı gibiydi ama yağış yoktu, rüzgar rahatsız etmeyecek şekilde lodostan esiyordu ve hava sıcaklığı da baharı anımsatıyordu.

Her zaman ki gibi Total Benzin İstasyonunda buluşuverdik.

(Soldan Sağa: Kamil Tabak, Hakan Eşme, Haluk Akalın, Rahman Ketenciler, Mehmet Şeker)

Havalarımızı kontrol edip yola çıkış için son hazırlıklarımızı yaptık.

Yüzlerimizde tatlı bir tebessüm, pedal çevirmenin ruhumuza kattığı o sıcaklık ve birlikte olmanın, hep beraber bir hedefe doğru akmanın keyfi ile yola koyulduk.

Keşan içinden geçip Dörtyol mevkiine geliyoruz.

Dörtyol'dan Keşan-Edirne asfaltına doğru gidiyoruz. [​IMG]

Ana asfaltı bırakıp Küçük Doğanca Köyü'ne sapıyoruz.

Bir kaç gün önce yağan şiddetli yağmur sonucu su basmış tarlalarda yiyecek arayan martılar.

Bir su birikintisine aksini bırakmış bir ağaç takılıyor objektife.

Yemyeşil buğday tarlalarının arasında geçerken bir su başında korumaya alınmış bir fidan görüyoruz. Fakat öyle bir koruma yapmışlar ki ağaç neredeyse hava almayacak.

Su boyunda sıra sıra kavakları seyrederek sürüyoruz tekerleri

İlk soluk molasında katılımıcıları kayda alıyorum.

Haluk Akalın

Mehmet Şeker

Kamil Tabak

Hakan Eşme

Profil çekilmeyi nedense profiterol yemeye benzeten Rahman, "beni böyle yakın çekme, saçlarım dağınık gözüküyor" diyerek uzaktan bir poz verdi.

Rahman Ketenciler

Ağaçlar ve kışın ortasında baharı andıran yeşillikler arasında pedal çevirmeye devam ediyoruz.

Küçük Doğanca Köyüne doğru giderken bölgede bolca bulunan linyit kömürü maden ocaklarının arasından geçiyoruz.

Haluk bir trafik tabelası görünce yine duruveriyor. Bunun niye olduğunu anlayamıyoruz. Sorduğumuzda o da bir yanıt veremiyor.

Hava hala kapalı; güneş açmasını bekliyoruz, raporlar öyle diyor.

Bulutlar ve ağaçlar ardından güneşin sımsıcak ışıklarını alıyoruz.

Küçük Doğanca Köyü gözüktü.

Rahman yeni bisikleti Giant Anthem X3'ten epey memnun.

Kamil ağbi de bir çok kez modifiye ettiği Trek'inden.

Köye girdiğimizde "kışlık düzen" arı kovanları görüp şaşırıyoruz. Kovanların hepsinin üstü kiremitle örtülmüş.

Yeşilliklerin arasında yıkılmayı bekleyen metruk bir ev.

Köy girişinde yine hayranlarımız ile karşılaşıyoruz fakat bu kez nedense hepsi uyuyorlar, bir an "acaba artık eskisi gibi önemsenmiyor muyuz?" hissine kapılıyoruz. Rahatsız etmeden yanından geçiyoruz, "Uyusun da büyüsün" ninnisini söyleyerek.

Küçük Doğanca Köy Kahvesinde bir çay molası.

Haluk aynı zamanda işi gereği köylerde bulunan tanıdıklarını arayıp soruyor. "Traktör var mı yok mu?" diyerek pazar araştırmasını da yapıyor. Onların kendilerine ait jargonlarını dinlemek bize de keyifli geliyor.

Bir hayran daha... "Uzanmış sere serpe yatıyor, olmaz ki böyle de yatılmaz ki" diyen şair Orhan Veli geliyor aklımıza.

Güneş enerjisini kullanmak son zamanlarda epey yagınlaşmaya başladı, umarız ve dileriz ki bu her yerde, bu köy evinde bulunduğu çoğalsın.

Daha önceki turlarımızda bahsi geçen antika akaryakıt pompasının önünden geçiyor ve yine bir halini hatırını soralım diyoruz.

Küçük Doğanca Köyünden çıkıyoruz.

Kuşburnuları hala kıpkırmızı.

Saman deposu olarak kullanılan eski bir ev.

Köyden çıkıp toprak yoldan devam ediyoruz.

Güneş de bulutların arasında kendini gösteriyor. Ağaç içinde bir ağaç takılıveriyor objektifimize.

Mahşerin Dört Atlısı üzerime üzerime geliyorlar.

(Kamil Tabak, Haluk Akalın, Mehmet Şeker, Rahman Ketenciler)

Devam ediyor

2. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ekinler büyümeye başlamışlar.

Akıp gidiyoruz toprak yolun üzerinde.

Hava da açılmaya başladı, toprak yoldan çıkıp yeniden köy arasındaki asfalt yola giriyoruz.

Windows'un masaüstü fotoğrafı olarak kullandığı görüntülere benzer görüntüler ile karşılaşıyoruz.

Tarlanın içinden boylu boyunca geçip giden bir köstebeğin oluşturduğu toprak yığınlarına bakakalıyoruz.

O sırada Haluk yine bir traktör bağlantısı yapmaya çalışıyor.

Güneşi görünce seviniyoruz hepimiz.

"Kask zorunlu, eldiven gerekli ve su ihtiyaç" diyoruz.

Yosunlardan kabuk bağlamış bir ağaç.

Gökyüzünün mavisine karışıyor ağaçların dalları.

Yaylagöne Köyü'ne yaklaşıyoruz.

Köy yolu üzerinde eski bisikletçi Veteriner Hekim Arif Hikmet Akbay ile karşılaşıyor ve bir süre sohbet ediyoruz. "Sizinle gelmeyi çok istiyorum ama dizimdeki ağrı buna izin vermiyor" diyerek bize "keyifli pedallar" diliyor.

"Ahh kavaklar ahh kavaklar" diyerek soluğunu yeryüzüne katan Metin Altıok'u saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ah kavaklar ah kavaklar
    Bedenim üşür yüreğim sızlar

Beni hoyrat bir makasla
    Ah eski bir fotoğraftan oydular
    Orda kaldı yanağımın yarısı
    Kendini boşlukla tamamlar
    Ah omuzumda bir kesik el ki
    Hala hala durmadan kanar

Ah kavaklar ah kavaklar
    Acı düştü peşime

Ah kavaklar ah kavaklar
    Ardımdan ıslık çalar

Kavakların ardından gördüğümüz büyük bir ağaç bize Uzak Doğu'nun "Hayat Ağacı"nı anımsatıyor.

Köprü üzerinde geçiveriyoruz.

Yaylagöne Köüyndeki hayranlarımız diğer köydekiler gibi uyur-yatar çıkmadılar. Geldiğimizi gördükleri gibi bizi karşılamak için çıkıverdiler kapılardan köşelerden.

Neyse ki Dazer Baba Hızır gibi yetişiverdi.

Yaylagöne Köyüne giriyoruz. Yine yıkılmaya yüz tutmuş tahta balkon korumalı bir ev dikkatimizi çekiyor.

Köy kahvesindekiler turist olduğumuzu sanarak meraklı bakışlarla bize doğru geliyorlar. Turist olmadığımızı anlıyorlar ama yine de söylemlerinden geri kalmayarak noktayı koyuyorlar. "Bunlar yerli turistmiş beya..."

Yaylagöne'de çok fazla durmayarak yola devam ediyoruz.

Köy çıkışında bu kez koyun ve keçi sürüsüyle karşılaşıyoruz. Koyunun ve keçinin olduğu yerde "hayranlarımız" da doğal olarak bulunuyor.

Neyse ki bu kez sürünün çobanı köpeklere gerekli müdahaleyi yapıyor.

Nasıl da sinsi sinsi bakıyor... birazdan saldıracak...

Yine toprak yola giriyoruz ve önümüzdeki köy: Malkara'nın Danişment Köyü. Malkara'nın diye belirtiyorum çünkü aynı isimde Keşan'a ait bir köy de mevcut.

Devam ediyor 2

3. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yaylagöne Köyü'nü geride bıraktıktan sonra küçük bir rampayı aşıyor ve muhteşem görüntüsü ile Yaylagöne Göleti bizi karşılıyor.

Sessizliğin, dinginliğin, gizemin ve aşkın sesi desek herhalde yanılmış olmayız. Büyülenip kalıyoruz orada uzun bir süre.

Rahman daha yakından bir kaç kare almaya çalışıyor.

Ben de öyle dalıp gidiyorum bu güzellik karşısında, soluğuma "büyüler/buğular" yükleyip.

O sırada az yukarıda yol boyu molası veriliyor.

Haluk keyfe ve aşka gelmiş, kaskından ritm tutarak çalıp söylüyor ve oynuyor.

Göletin yanından kıvrılıp giden toprak yola yeniden koyuluyoruz.

Mehmet de bu büyülü göletin fotoğrafını çekmekten kendini alamıyor.

Süzülüveriyoruz yolların içinden.

Göküyüzünde bulutlar,

Yeryüzünde ağaçlar,

Ve göletin diğer ucuna dönüyoruz.
    Yine aynı dinginlik devam ediyor; içine bizi de katarak.

Göletin dinginliğini, sessizliği ve büyüsünü yerinde bırakıp yeniden yola düşüyoruz. Bu kez büyüyü bize gökyüzü ve bulutlar gösteriyor.

"Beş telli bas gitar"ın altından geçip gittikten sonra az ileride yine hayranlarımızla karşılaşıyoruz.

Bu hayran karşılaşmalarını özellikle koyuyor ve altını çizerek belirtiyorum çünkü bir çok bisiklet sevdalısı köpeklerden aşırı derecede korkuyor.

Köpeklerden korkmak ve korunmaya çalışmak elbette ki en doğal dürtülerden biridir fakat bunun abartıya kaçmadan yapılması bir sonraki karşılaşmayı da normal seviyelerde tutmaya yarıyor.

Turlarımızı izleyenler bilirler, bu bölgelerde hayvancılık yapıldığından sürekli köpeklerle karşılaşma riski mevcut. Dazer Baba'nın dazeri bugüne kadar hiç sekmeden işe yaradı. Kısacası onlarla sık karşılaşan birileri olarak söyleyeceğimiz: elbette korkup çekinin ama bunun bir paniğe neen olmasına izin vermeyin.

Bir "Dazer Baba" alın diyecem ama yeryüzünde kendisinden "bir tane" üretildi.
    En iyisi "baba" kısmını bırakıp bir dazer edinir ve paniği çekinme noktasına indirirseniz köpeklerle olan temasınız daha sağlıklı olacaktır.

Danişment Köyü bulutların yağlı boya kıvamı arasında gözüktü.

Pedal çevirmeye devam.

Ocak ayının daha ortasına bile gelmeden ağaçlar sıcak giden havalar yüzünden çiçeklerini açmaya başlamışlar.

Danişment Köyü'ne giriyoruz.

Kahvede bir mola

Traktör jantlarından yapilmış orijinal bir soba, üzerinde de "cimri" adı verilen ve beş boğumdan oluşan bir boru bulunmakta.

Çayımızı da içiyoruz.

Köy çıkışında gün batımına karışıyoruz. Rahman grup vaktinin güzelliğine dayanamayıp kaldırıyor bisikletini.

Ben de karışıyorum bu muhteşem renklere...

Gün batımıyla birlikte hav da serinlemeye başlıyor. Haluk buff'ını sarıveriyor kafasına.

Seyir terası olarak yapılmış bir yerin önündne geçiyoruz.

Güneşe karşı görüntü böyle:

Güneşi arkamıza aldığımızda da böyle:

Devam ediyor 3

4. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Danişment Köyünden Keşan-Tekirdağ asfaltına iniyor ve Keşan'a doğru devam ediyoruz.

Keşan'ın hemen yanında bulunan Kocadere Göleti üzerinde yine yağlı boya güneş desenleri mevcut.

Keşan'a giriyoruz...

Ve turun sonuna geliyoruz.

Keyif ve neşe içinde geçen bir turu noktaladık, ilmeklerimizi bir sonraki tura iliştirip. Aklımızda daha bitmeden özlenen pedal çevirmenin sıcaklığı vardı.

Gözlerimizdeki ışıltı "en kısa sürede yine turlayalım, yine pedalları çevirelim" diyordu.

Kimseyi kırmadan ve üzmeden; dostluklara dem salmak, doğanın soluğuna karışmak için bize aracılık eden pedallara teşekkür ettik bir kez daha.

Yeni turlarda görüşmek üzere...

Sağlıcakla kalın,

Tur hakkında daha fazla fotoğraf için:
    http://picasaweb.google.com.tr/hakanesme/Yaylagone

Tüm faaliyetler için:
    http://picasaweb.google.com.tr/hakanesme

5. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Hakan, eline sağlık turu bir kez daha yaşadım izlerken. Hele o gölet yok mu inan hafızamdan silinmeyecek, ya gün batımında Rahman öğretmenimin ve senin foto verdiğin yerde şöyle bir semaver çay olsada keyfini çatsak diye içimden geçirdim. Ki sanıyorum orada bir aile tarafından da davet görmüşüz, ama biz inişe geçmiştik. Yoksa kaçırmazdım o teklifi. Şimdiden özlem başladı, hem doğaya hem siz pedal dostlarıma.
    Ve birbirimize sarılmışlığın verdiği zevkin her şeyin ötesinde olduğunu da belirtmek isterim.
    sevgimle

6. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    artık alışkanlık yarattı turlarınızı takip etmek. allah dizlerinize , ayaklarınıza ve bisikletlerinize zeval vermesin.

7. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Teşekkür ediyoruz bu içten sözleriniz için, "bir gün birlikte pedallamak dileğiyle" diye de ekleyiveriyoruz.

8. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık arkadaşlar çok güzel bir gezi yapmışınız gerçekler havalara ne olduysa harika gidiyor.
    Bu arada maşallah diyelimde bozulmasın havalar!:)

9. Harun Akalın

Harun Akalın Üye

Seviye:
    Her zamanki gibi süper tur olmuş ,her nekadar yanınızda olamasamda kalbim sizlerle,tura katılan herkeze sevgiler..Eşme ağbi:p bu hafta bayağı anlatım yapıp fotoğraf çektin ellerine sağlık ağbi..

10. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Keşan bisikletin gurubunun her geçen tur sonucu performansı ve birlikteliği arttığı gibi Hakan arkadaşımın sanat yönü olarakta çektiği resimler ve anlatım
    ile performansını artırıyor.Dallarında yaprakları olmadığı halde heybetli duran ağaçların yeşillendiklerini düşünerek bahardada tekrar buraya gelinmesi ve
    gelmek için tehir edilmemesi gereken doğa harikası yerlerden birisi olduğunu belirterek resim çeken ellerin anlatım yapan dillerin pedal basan ayakların dert görmesin.Sana ve tura katılan tüm arkaşlara çok teşekkürler.

11. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel gezi olmuş fotolar süper tebrikler...

12. Rahman Ketenciler

Rahman Ketenciler Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir sunum olmuş. Bu arada söylemeden edemeyeceğim 'saçlarım dağınık gözüküyor' diye bir ifade kullanmadım. Portre Fotoğraf çekmeyi severim. Kurallarına uygun çekilirse çok ta güzel olur. Ama her gezide aynı pozu vermek biraz sıkıcı oluyor. Bisikletimle beraber poz vermek daha çok hoşuma gidiyor. İşlerimi halledebilirsem ben de fotoğraflarımı buraya yükleyeceğim. Görüşmek üzere, hoşçakalın..

13. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    güzel bir gezi daha :) benzinliği hatırlıyorum sanki daha öncede çekmiştiniz galiba abi aynı benzinlik mi? herkesin ayağına sağlık nice sağlıklı günler dilerim...

14. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba.ayaklarınıza sağlık arkadaşlar güzel gezi olmuş.paylaşımınız için teşekkürler.

15. Kamil Tabak

Seviye:
    Doğru hatırlıyorsun, o turda ben yoktum ancak yöreye giriş yeri aynı ama rota farklı. Yaşama alanımızın yakınındaki doğayı keşfetmek çok farklı bir olaymış. Her turda her rotada doğaya daha bir aşık oluyoruz. O göletteki zaman dilimi doyumsuz tadlar sundu, turun bitimine yakın gün batımında yaşanan portre ise bambaşka bir tad idi.
    Teşekkür ediyorum

Hakan Eşme ve gokhan erdogan bunu beğendi.
  16. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili arkadaşlarım hepinize merhaba ;)

İnanın sizleri buradan, sanki uzun yıllardır, samimi bir arkadaşımmış gibi artık tanıyorum.
    O kadar zevkli, güzel, hayranlıkla izlediğimiz geziler ve arkadaşlıklar yapıyorsunuz ki, Pc min karşısında sizleri neşe içinde izliyorum.:)

Yanlız söylemeden edemeyeceğim, Hakan arkadaşımın, bu tur yazı ve fotoğraflarında, gösterdiği azami çabayı görünce, Hakan'ı bu forumda, en güzel gezi ve tur yazılarını hazırlayan arkadaş olarak birinci ilan ediyorum;) .

Yazılarında kullandığı duru Türkçe'mizle, noktalama işaretleriyle, resimlerde gösterdiği özen ile, görülesi bir çaba harcıyor, burdan ona çok teşekkür ediyorum. ;)

Sevgili Rahman'a küçük bir not yazmadan edemeyeceğim. Hakan abin, konunun yazılışı sırasında, senin için bence, güzel bir deyim kullanmış. Bazı sözler ağızdan çıkmasa bile, yazarken inan o yazı, tam yerine oturur ya, işte öyle bir şey olmuş. :) . Yani Hakan burda, sanki bir destan gibi hazırladığı, bu konu da, senin söylemediğin bir şeyi bile yazsa, bence çok güzel olmuş derim. :)
    Ah bende de, senin gibi saç olsa da, benim saçlarda dağınık çıksa keşke, Hakan da, benim için böyle dese. :D

Her neyse, bu bir suçlama değil işin espirisi. :)

Bu güzel gezilerin devam edeceğine hiç kuşkum yok. Ama sanıyorum, ilk fırsatta yanınıza gelip, sizlerle bu güzel doğada, pedal basmak şart oldu diye düşünüyorum. İnşallah bir gün oraları, sizlerin arasında pedallayarak gezerim. Kim bilebilir ki, hayatta neler oluyor neler. İstemek olmak demektir. :)

Sevgi ve selamlarımla.

17. Kamil Tabak

Seviye:

Ender bey, Neredeyse mutluluktan gözlerim yaşaracaktı. Hakan kardeşim ile ilgili kısma birşey yazmayacağım. O kısmını o cevaplayacaktır.
    Yukarıda belirttiğiniz arzunuz için bir tek şey söyleriz sevgili DOSTUMUZ.
    ''BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİNİZ VAR''

18. İsmail YURDAKURBAN

İsmail YURDAKURBAN Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Kış mevsiminde olsak da güzel havanın tadını çok iyi çıkarmıssınız. Seyredilmesi ayrı bir zevk olan fotoğraflara şiirsel bir anlatımın da eşlik etmesi de ayrıyeten takdire şayan. Tüm ekibi kutlarım

19. MEHMET ŞEKER

MEHMET ŞEKER Yeni Üye

Seviye:
    Bu güzel tura farklı bir bakış açısıyla birkaç resim de ben ekleyeyim dedim..
    Tabi hakan beyden izin isteyerek....

Küçükdoğanca Merası

Yaylagöne Göleti

Dönüş yolu harika bir manzara

20. Kamil Tabak

Seviye:
    Mehmet muhteşem manzaralar için teşekkür ediyorum. Her kare süper ammaa en sondaki panorama illa gel burada çayın keyfini çıkar dedirtecek kadar güzel.
    Eline koluna sağlık.
    sevgilerimle