Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yayla Yayla Doğu Karadeniz...4.(Son) Bölüm (Sultan Murat'tan Sümela'ya)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında optimist tarafından paylaşıldı.

1. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Yayla Yayla Doğu Karadeniz…4. (Son) BÖLÜM
    (Sıfır Yok Oluş'a Pedal Turu)

Son olarak zorlu bir tırmanış sonrası Sultan Murat Yaylası’na gelmiştik, buradan devam edelim…

Turumuzun önceki bölümlerini görmedinizse:
    İlk Bölüm : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=15659
    2. Bölüm : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=15873
    3. Bölüm : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=16061

(9 Temmuz Pazartesi)
    Sabaha karşı cama çarpan su damlalarıyla uyanıyorum, yağmur yağıyor sanıyorum ve “eyvah yine yağmur!” diyorum ama korkum yersiz çıkıyor, sabah çiğiymiş cama serpiştiren… Dışarıda önceki günlere nazaran daha güzel bir hava var. Güneş sıcak yüzünü gösteriyor bugün…
    Sabah kahvaltısını herkes kendi gönlünce yapıyor bu sefer. Kimimiz çay bisküviyle, kimimiz peynir ekmek…
    Gerek akşam geldiğimizde ve gerekse de sabah açık havada yaylanın güzelliğini doya doya seyrediyorum, göz alabildiğine yeşillik. Çevrede yayla evleri, bazen dağınık bazen toplu halde yaylaya serpilmişler. Bazıları çatılarının değişik rengiyle göze çarpıyor...

Sercan böyle pür dikkat nereye bakıyor acaba?..

Savaş alanını, pardon yaylayı seyrediyormuş meğer…:)

Bisikletlerimiz de her sabah olduğu gibi hazır olunca “Hoşçakal Sultan Murat Yaylası !..” deyip yola koyuluyoruz. Henüz sabah serinliği var, onun için sıkı giyimliyiz...
    Önce bir tırmanış bizi bekliyor…

Az sonra daha yüksek bir rakımda çevreye hakim çok güzel bir seyir noktasında duruyoruz biraz, son olarak yaylanın tadını çıkarmak için...:)

Şuna bakar mısınız? İşte bu da yayla evi oluyo…:eek: Bunun gibi az değildi hani…:(

"S" çizerek giden yayla yollarında bir inerek bir çıkarak pedallıyoruz...

İşte Sultan Murat'ta her yana serpilmiş yerleşimlerden biri daha...

Karşıda bir çıkış yine bizi bekliyor...:cool:

Sığırlar tertemiz bir ortamda kendileri de tertemiz vaziyette otluyorlar, doğanın kendilerine sunduğu bu sınırsız yiyecek deposundan nasipleniyorlar…

Ardından iniş başlıyor…

“Yaylanın çimeninde kuzu yayılur kuzu, kuzu yayılur kuzu…” Başlarında çobanları, bir koyun sürüsü de yaylanın taze otlarından ibaret menüyle ziyafet sofrasındalar...

Mola verdiğimiz bir noktadan yeniden hareket etmek üzereyiz...Mahşerin beş atlısı demir atlarının üstünde, pedallamaya hazırlar…Açılın yollar geliyoruuuz !..:)

Şu sonsuz gibi gözüken, göz alabildiğine yeşilliğe bakar mısınız?..

Sercan'ın lastik patlamış, onarım var...:D

Bir süre böyle gittikten sonra bir yol ayrımına geliyoruz, hem gelirken karşılaştıklarımıza hem de ayrımın bir kolundakilere “Sarıtaş Yaylası” nı soruyoruz ama bilen kimse yok!.. Adaşımın da okey vermesiyle sağa sola sapmadan karşıya giden yola sapıyoruz. Epeyce ilerledikten sonra biraz geride kalan Yavuz sesleniyor: “Durun, durun!..” Ne olduğunu anlamaya çalışıyorum ama pek anlaşılır gibi değil. Artık yanımıza gelmesini bekliyoruz ve gelince “bu yol yanlış, bu tarafa gitmeyecektik” diyor… Bizler şaşkınlık geçiriyoruz önce, sonra aramızda bir muhasebe yapmaya başlıyoruz. O sırada biraz daha ileride bulunan Erhan’la da konuştuğunu gördüğüm bir araba yanımıza yanaşıyor ve sürücüsü inerek bize nereye gitmek istediğimizi soruyor ve bölgedeki gidilebilecek güzergahları anlatıyor. En makul gidiş yolunun, biraz daha uzun olmakla birlikte gittiğimiz yola devam edip Aydıntepe’ye gitmemiz, oradan Gümüşhane ve Maçka’ya geçmemiz olduğunu anlatıyor. Maçka, çünkü oradan Sümela’ya çıkacağız.
    Şahsa verdiği bilgi için teşekkür ediyoruz ve o yoluna devam ediyor. Yavuz hala Sarıtaş üzerinde ısrarcı, Aydıntepe üzerinden yolun çok uzayacağını söylüyor ama o zaman da ne tarafa gideceğimiz hakkında bir fikrimiz yok, daha doğrusu net değil… Çoğunluk yola devam diyor ve Aydıntepe güzergahında ilerlemeye başlıyoruz… Soğanlı Dağları'ndayız...

Soğanlı Dağları'nın güneyine, Bayburt tarafına doğru iniyoruz. Buradan itibaren yeşile bir süre için veda ediyoruz...:(

Biraz tepe çıktıktan sonra iniş başlıyor, benim için de kabus dolu anlar… Çünkü inişin büyük bölümü mıcırlı, benim en nefret ettiğim yol yani!. Bisikletten kaç kere düşmüşsem hep mıcırda kaymaktan dolayı olmuştur… Diğer arkadaşlar bisikletleri salıyorlar bayır aşağı ( sonra söylediklerine göre hızları 70 km/h a kadar çıkmış), bense ya çok yavaş sürerek ya da elde giderek onlara göre bayağı yavaş iniyorum… Onları yaklaşık yarım saat kadar aşağıda bekletmişim… Aydıntepe’de bir lokantaya gidip karnımızı doyuruyoruz.
    Ardından yer altı mağarası gezisi...

Yola çıkıyoruz ama asfalta temas etmemizle birlikte hepimize bir burukluk çöküyor ve tur bitti duygusu hakim oluyor, hiç birimiz daha bitmesini istemiyoruz içten içe… :eek:
    Gümüşhane karayoluna varıyoruz ama devam etmiyoruz. Yavuz pedallamak istemiyor, “abi benim için tur bitti” diyor. Onu, durdurduğumuz maden yüklü bir kamyona bindirip Trabzon’a yolcu ediyoruz… Bizler pedal basacağız diye ben yola koyuluyorum ama az sonra arkamdan gelen bir “dat dat” sesiyle duruyorum. Diğer arkadaşlar da küçük bir kamyonetin kasasındalar ve bana “atla abi” diyorlar. Ben de bisikleti kasaya atıp, kendim sürücünün yanına oturuyorum. Zeki ve kardeşi Orhan’la sohbet ederek gidiyoruz. Konu genel olarak bizim geziye ilişkin, onlar soruyor ben yanıtlıyorum… Onlar da bir işleri için Erzurum’dan Trabzon’a gidiyorlarmış.

"Dağlarda gezen kartalım
    Kırıldı mı kanatların?
    Can mı çıktı boğazından,
    Niye düştün düz tarlaya?

Tut elimden, kalk gidelim, oy gidelim Zigana'ya,
    Nanina dido, dido anam dido, dido babam dido, dido nanina."

Zigana Dağları'ndayız...

Yeşile tekrar kavuşuyoruz...

Artık Maçka'ya yaklaşıyoruz...

Maçka’da ineceğiz ama Zeki dalıp biraz geçiyor, sonra işaret levhasından uyanıp az ilerde bizi indiriyor. Biz de geri dönüp Maçka’ya geliyoruz, hemen kamp için bir yer arıyoruz. Biraz zor da olsa bir yer bulup kamp atıyoruz.

Erhan ve Sercan, “bu son gecemiz, bir mangal yapalım” diyorlar… Onlar Maçka’ya yiyecek malzeme almaya gidiyor ben de hem kamp ateşi hem de mangal ateşi yakıp hazırlık yapıyorum.
    Hazırlıklar tamamlandı, kendimize bir ziyafet çekeceğiz. Ortalık karanlık, mangalı fener ışığında yapıyoruz.

Bu arada da, kamyoncunun indirdiği ve yeniden araç bulmakta sıkıntı yaşayınca fikir değiştirip bize katılmaya karar veren Yavuz’u bekliyoruz. Az sonra o da geliyor.
    Hep birlikte Sercan, Erkut ve Erhan’ın hazırladığı şiş kebabımızı mideye indiriyoruz. Mımm nefis olmuş…elinize sağlık!.. :lick3: :in: :)

Kamp ateşi çevresinde biraz sohbet ve istirahate çekiliş. Sabah, ne zamandır gitmeyi düşlediğimiz Sümela’ya çıkacağız...

Aşağıda devam ediyor!!..

2. optimist

optimist Üye

Seviye:
    (10 Temmuz Salı)
    Ben hep olduğu gibi erkenden son günümüze gözümü açıyorum. Çadırımı toplayıp ondan sonra diğerlerini uyandırıyorum.

Çadırlarımızın hemen yanında bir çift Karadenuzlu kelebek bir sohbete dalmışlar:
    -Ula uşağum, ha punlar burada ne ariyiler?
    -Haçan ben nerden bileyum daa, insanoğlunun işune akil erer mu? Vardur bi pilduklari poh yiyenlerun…:D

Hep birlikte şehre inip önce dönüş için ayırttığımız otobüs biletlerimizi alıyoruz, ardından bir çay ocağında çay içip bisküvi poğaça atıştırıyoruz. Tekrar kamp yerine dönüp, oradan Sümela’ya hareket ediyoruz.
    Daha önce (geçen yıl) görmüş olduğu için Yavuz gelmiyor, o biz gelene kadar dinlenecek, kamp yerinde bıraktığımız eşyalarımıza göz kulak olacak…
    Biz dördümüz yaklaşık 15 km uzaklıktaki Sümela’ya çıkıyoruz.

Yol üzerinde, yerel ürünler de satan bir hediyelik eşya mağazası…

Yol, Altındere çayı boyunca devam ediyor. Bir serinleme molası…

Yolda Erhan’ın lastiği bir kez daha patlıyor, onu tamir edip devam ediyoruz. Zaten fazla mesafe kalmamış hemen varıyoruz.

Ve işte hep fotoğraflarını gördüğümüz Sümela Manastırı, bu sefer biz görüntülüyoruz… ;)

Hemen alt tarafında, kafeterya ve hediyelik eşya mağazaları var…

Bisikletleri aşağıda bırakıp, bitmek bilmeyen merdiven ve teraslardan yürüyerek çıkıyoruz, bir yandan da “yaa, niye bu kadar yukarıya yapmışlar?” diye, manastırı yapanları anıyoruz…:D

Altındere Vadisine hakim Karadağ eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan manastır halk arasında “Meryem Ana” olarak da anılmakta. Vadiden 300 m. yükseklikte bulunan manastır Meryem Ana adına yaptırılmış, “Sümela” adını sonradan, “siyah” anlamına gelen “mela” dan almış. Manastırın M.S 375-395 yıllarında inşa edildiği sanılmaktadır. 14. yüzyılda Trabzon’da ki Kommenos Prensliği zamanında manastır olarak kurulmuş.
    Sumela Manastırı başlıca; ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphaneyle kutsal ayazma bölümlerinden oluşmakta. Ayrıca su gereksinimini karşılamak üzere bir su kemeri bulunmakta.

Giriş…

Ve içerdeyiz…

Biz dahil, tüm ziyaretçiler freskleri görüntüleme telaşında…

Ziyaretimizi tamamlayıp, kamp yerine dönüyoruz. Kampımızı turumuzun son noktası Trabzon’a gitmek üzere topluyoruz ve yine yollardayız…Yaklaşık 30 km yolumuz var. Karşı yönden esen rüzgara karşın yolun asfalt olması nedeniyle çok fazla etkilenmeden Trabzon’a varıyoruz.
    Ankara yolculuğumuz başlamadan karnımızı doyurmak üzere bir pideciye gidiyoruz. Sağolsunlar bizimle ilgilenip, nefis pidelerimizi hazırlıyorlar. Harika Trabzon Pidelerimizi atıştırıyoruz… Erkut öyle acıkmış ki “bir tanesiyle doymam” korkusuyla iki pide iki ayran sipariş veriyor ama pideler beklediğinden büyük olunca ikinciyi bitirmekte zorlanıyor…;)

Ayrılık zamanı yaklaşırken son olarak Sercan’la deniz kıyısına indik ve o görüntü aldı…

Geri dönüp hep birlikte çok yakın olan terminale geçtik. Bisikletlerimizi parçalayıp bagajın bir bölümüne kaptanın biraz söylenmesine karşın yerleştirdik.

Hareket saatimiz geldi, yine uzun bir otobüs yolculuğu bizi bekliyor…
    Hoşça kal Karadeniz!..

Tur Değerlendirmesi:
    Doğu Karadeniz yaylalarında yaptığımız bu turda bölgenin doğal yapısının korunmasına ilişkin olarak bölge halkıyla iletişim kurulması, onların bu konudaki duyarlılığının artırılması arzu edilmişti. Tur boyunca bölge halkının bu konuda tahminlerimizin üstünde duyarlı olduğunu gözlemledik ki bu umut verici. :)
    Ancak, yaylalardaki yeni yapılaşmalar, taş ve kum ocakları açılması, yeni enerji santralları kurulması projeleri de ekolojik denge açısından maalesef olumsuz unsurlar olarak sayılabilir… :eek:
    Bizim açımızdan ise tur her turda olabilecek küçük olumsuzluklar dışında gayet güzel ve zevkli geçti diyebiliriz. Doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşadık… Sis, yağmur, çamur ve uzun tırmanışlar da turun tuzu biberiydi!..

Son Söz:
    Değerli bisiklet dostları, atalarımız "her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" demişler,01.07.2007 de başlayıp, 11.07.2007 sabahı Ankara terminalinde sona eren turumuzu dilim döndüğünce kendi üslubumla sizlerle paylaşmaya çalıştım, sürç-ü lisan etimse affola…;)
    Başka bir zaman, güzel ülkemin başka güzel diyarlarına pedallamak üzere esen kalınız, pedalla kalınız, sevgiyle kalınız!.. :) :) Her şey gönlünüzce olsun…

- SON -

3. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    emekleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler. sayenizde görmediğimiz yerleri gördük. eminim yaşadıklarınız anlattıklarınızdan çok daha güzeldir. tekrar teşekkürler....

optimist bunu beğendi.
  4. whistler

whistler Üye

Seviye:

bunlar ne güzel resimlerdir ya.

karadeniz işte, mavi bir yanda yeşil bir yanda. böylesine güzellik yok başka yerde. çok güzel yerler. sümela manastır resimleri içinde tşkler. bu tarz turların sıklaşması ümidiyle.

günün birinde bu güzellikleri dolaşmak bizede nasip olur inşallah.

medyada güçlü bir şekilde halka gösterilse ne güzel olur. akşam haberlerini seyrediyorumda, yok karşıdan geçen birine araba çarptı, yok hülya avşarın selüllit sorunu, aman yani. bunları gösterseler ya. :boese157:

5. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Oktay arkadaşım sağolunuz, elbette yaşamak daha farklı oluyor ama sizlere elimden geldiğince o ortamı yaşatmak istedim... umarım sizlerde gezip görme olanağı bulursunuz...:)

Doğu Karadeniz doğası gerçekten harika...
    Söylediğinize katılıyorum, medyada bu türden etkinlikler daha fazla yer almalı, ama maalesef mümkün olamıyor...
    Çok teşekkürler...:)

6. abzegh

abzegh Yeni Üye

Seviye:
    Resimlere baktıkça insan bir hoş oluyor. Duyguları kabarıyor. Harika resimler. Biz resimlere bakarak mutlu oluyoruzda kimbilir buraları dolaşan arkadaşlarımız nasıl bir mutluluk yaşamıştır. Herhalde tarifi yoktur.

7. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu süper gezi ve paylaşımlar için çok teşekkür ederim.Yeşillik bir harika.Bacaklarınıza sağlık.

optimist bunu beğendi.
  8. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Mahmutcum, o ortamda bulunmak, o havayı solumak büyük keyif, dediğin gibi tarifi mümkün değil...:)

Sağolunuz!..:)

9. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    harika bir gezi yapmışsınız.hayalimde hep sizinki gibi bir gezi kurmuşumdur karadeniz bölgesi için.emekleriniz için tşk.

10. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Umarım hayalinizi gerçekleştirme olanağı bulursunuz, görülmeye değer yerler...teşekkürler...:)

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  11. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar merhabalar,

Çok güzel bir tur olmuş:in: Katılan arkadaşlarımızın elleri dert görmesin.Emeğinize sağlık.Paylaşım,anlatım ve fotoğraflar için binlerce teşekkürler...

optimist bunu beğendi.
  12. sercangedik

sercangedik Aktif Üye

Seviye:
    selamlar tur son buldu hepımıze cok buyuk hatılarlar bıraktı yavuz abı anlatım ıcın tesekkur edıyorum umarım bı gun hepınız gıdıp gorebılırsınız cok guzeldı

cado bunu beğendi.
  13. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Merhabalar Can Bey, sağolunuz... :) Karınca kararınca gezip gördüklerimizi aktarmaya, paylaşmaya çalıştık, sizler de ülkemizin bir başka güzel köşesinden bizlere görüntüler aktarıyorsunuz, sizlere de teşekkürler...

14. cado

cado Aktif Üye

Seviye:
    merhaba,
    diğer bölümler gibi son bölümde ,güzel karadenizmizi ifade eden fotolarla dolu idi.anlatımda bir o kadar huzur verici ."sıfır yokoluş"amaçlı bu gezi için herbirinizi başarınız için kutluyorum.bu güzel foto ve anlatım canımızın her sıkıldığında dönüp dönüp bakacağımız kaynaklardan biri olacaktır.

esma_izmir bunu beğendi.
  15. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Sevgili Cahide, daha önce de söylediğim gibi, harika bir doğaya sahip Doğu Karadeniz'in biz yalnızca bir bölümünü gezdik. Ben de sizlerle bunu paylaşmaya çalıştım, becerebildiysem ne güzel...
    Az önce haberlerde izledim, (biz batıda sıcaktan kavrulurken oralar yağışlı ve serindi) oradaki vatandaşlarımız havanın bu yıl iyi gittiğinden bahsediyorlar ve bu nedenle o meşhur "Anzer balı" üretiminin 300 kg. kadar olduğunu söylüyorlardı... Neden? Çünkü yağışla çiçekler bol nektar üretmişler, tabii arılar da bunu toplayarak bal üretmişler... Doğa ne kadar da bonkör değil mi?..:) O zaman bize bu doğayı korumak düşüyor... Teşekkürler, sevgiyle kal!..:)

nuriaktürk bunu beğendi.
  16. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    "Yayla Yayla Doğu Karadeniz", "Sıfır Yok Oluş'a Pedal Turu"
    gezi dizisini başından beri ilgiyle takip ediyorum.

istanbul dışında olduğum için 3. ve 4. bölüme şimdi bakabildim.
    karadeniz zaten hep gitmek istediğim bir çoğrafyadır.
    bunu hep çeşitli vesilelerle dile getiriyorum.
    inşallah bir gün bu amaçıma ulaşacağım.

bu geziye emeği geçen, katılan, fotoğraflayan, paylaşan herkese teşekkürler.

17. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    ne söylenebilirki çok güzel gezi olmuş ayaklarınıza saglık.

optimist bunu beğendi.
  18. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Ben de (aynı zamanda arkadaşlarım adına), turumuzu okuyan okumayan, yorumlayan veya şöyle bir gözatan bütün pedal dostlarına teşekkür ediyorum. Saygılarımla...:)

Merhaba Nuri kardeşim, sağolunuz varolunuz, sizlerin ayakları da dert görmesin...:)

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  19. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sercan, sen artık kendini aştın. Konyaya dönünce seninlen günü birlik KonyadanTaşucuna(Mersine bağlı galiba) gidip döncez. Seni dört göznen bekliyoz.. :in: Hadi, gel gayrı.

20. Erhan ÖZETÇİ

Erhan ÖZETÇİ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu turda rol almaktan gurur duyuyorum benim için efsane bir tur oldu. Acısıyla tatlısıyla kusursuz bi gezi oldu (rotadaki yalnışı saymazsak) :D Allah herkese böyle bi gezi yapmayı nasip eder inş. Bu turu benimle paylaşan herkese çok teşekkürler hala bittimi yaa nasıl biter havasındayım seneye bir dahamı gitsem diye düşünüyorum :D Burdan sercana Milkshake Varmıııı.... Erkuta Wirelessss warmııı.. Yavuza Bırak Şu haritayııııı.. Yavuz Abiyede Sulardan geçersin Abi korkma diyorumm.. :D
    Sevgilerle,

ERHAN ÖZETÇİ