Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yayaya fena çarptım

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Furkan NARİN tarafından paylaşıldı.

1. Furkan NARİN

Furkan NARİN BURSA B.B. Cyclist

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Herkese merhaba. İlk kaza haberim ile sizlerleyim. İnşallah ilk ve son olur. Aman aman ne benim ne kimsenin başına gelmesin. Bugün Bursa'da hava çok güzeldi. Günlerdir karın ardından hava açmış ve yerler az suluydu. Daha 1 haftalık bile olmayan yol bisikletimle çıktım dışarı. Tabi pek annem taraftar değildi çıkmama ama ısrar ettim zaten babamda izin verince fırladım dışarı. Arkadaşla konuştuk, benim evimin 10km uzağında buluşup oralardan bazı köyler felan gezicektik. Evin oraları da rampa. Verdim kendimi rampa aşağı. Sonra oradan Bursa'da heykel - setbaşı denilen yere. Tam şehir kütüphanesinin orası. Önüm bomboş. Yandan arabalar dönüş yapıyor.

Trafiğe uyum sağlamam lazım. Bastım rahat 30km/h gidiyorum. Önümde bir tane adam (30 veya 40 yaşlarında) karşıdan karşıya geçecek. (Not: Yaya geçidi veya trafik lambası yok. Trafik lambası az geride mevcut.) Sonra beni gördü geri çekildi. Bende baktım geri çekildi biraz daha hızlandım. Herhalde bu öyle hızlı gideceğimi düşünmedi. Dibine kadar geldim bir fırladı kaldırımdan yola PAAT!!! Adama resmen kavgada bile şiddetli atamayacağım kadar şiddetle herhalde bi vurdum Tabi o sırada fren felan sıktım ancak biliyorsunuz yol bisikleti hemen duramıyor. Sol taraftan geçmeye kalksam ters şeritten gelen arabalara girip kendim zarar görecektim. Sağlamaya kalksam sağ taraf çukurumsu gibi kaldırım felan var. Bide adam yolu ortalayınca bende geçirdim. Ancak şöle bir durum mevcut. Yere bile düşmedim. Ama adam herhalde bir ara az öteye uçtu, düştü.

Hatırlayamıyorum da pek. Adam kulak tarafını felan tutuyordu, kızarmıştı. Bende kask vardı hiçbir şey olmadı. Ancak ta ki olay yerinden ayrıldıktan sonra gözlüğümün diğer tarafının (sağ sapı) gövdeden koptuğunu fark etmem ile korkmam bir oldu. Bu arada ilk böyle yaptığım kaza olduğundan ne yapmam gerektiğini felan bilmiyordum. Zaten o an sağlıklı düşünemedim bile. Adam iyi birisiymiş ama yerden kalktı felan bi kendi acısıyla herhalde meşgul oldu sonra bir şeyin var mı felan diye sordu. Neyse sonra eve giderken tabi bi yusuf yusuf olmaya başladım. Annem zaten çıkma felan demişti şimdi kızar felan diye sonra eve geldim kızdı normal. Asıl olay şimdi babamdı. Ne diyecek diye merak ettim. Gözlük çünkü normal piyasa fiyatı üstünde olduğundan ve isteğim üzerine aldırmış olmama rağmen iyi bakamadım düşüncesiydi. Birde zaten ailem şiddet veya herhangi bir durum içeren aile değil tam tersine destekliyen bir aile. Sadece böyle bir olayı ilk yaşadığımdan ötürü korku hissine kapılmış olduğumdan olabilir. Bazı okurlarımız yanlış anladığından burayı da tekrardan düzeltmiş bulunmaktayım.

Annemle gözlükçüye gittik işte sordurmaya ne olur , ne eder diye sonra ben dedim 502 ile felan olmaz mı diye? En son çözüm o sıra oydu. Tuttu ama çok hassas durumda yani. Neyse akşam babam felan geldi. İyi bir şey olmamış sana dedi. Böylede bir anım oldu, maalesef ki zararı her iki tarafa da oldu. Bu yaşamış olduğumu da sizlerle paylaşmak istedim. Şehir içinde anladım ki öyle trafiğe uyum sağlasak bile yayalar tarafından küçümsendim ve sonucu. Bence bir daha o çarptığım adamda herhalde bisikletlileri öyle hemen geçerim gibi düşünüp yola atlamaz. Unutmadan adamdan haberim yok. Benimde bi gözlük kırıldı ve o gözlüğün sapı olduğu yer kulağın az ilerisi hafif çizik ve şişik gibi.

DİPNOT: Bazı okurlar adamdan özür dileseydin sorsaydın gibi bazı kelimeler kullanmış. Zaten oradaki kişiyle aramızda bir diyalog geçti ancak karşımdaki kişiden herhangi bir izin almadan paylaşmamın doğru olmadığını düşündüğümden oraları eklemek istemedim. Sadece kısacası olayı eklemek istedim..

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
  2. Melikaby

Melikaby Yeni Üye

Adı:
    Melik
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Umarım karşı tarafta da bir şey yoktur.

Furkan NARİN bunu beğendi.
  3. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Melikaby Teşekkür ederim. Bilemiyorum onu ancak biraz daha şu tutanak konuları felan bilsem belki daha iyi olurdu. Ancak deneyimim daha yeni oldu. İnşallah bir daha yaşamamak üzere. İnşallah bir şeyi yoktur ancak onun bisikletliyi küçük görmesi veya ne yapacağını şaşırdığından durakladı herhalde orda diye düşünüyorum.

4. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Genel manada anlatmak istediğin anlaşılsa da, anlatım dilin oldukça anlaşılmaz. Geçmiş olsun, sana bir şey olmaması daha önemli.
    NOT: Anne sözü dinle.

Deniz, lealtad, Major Tom ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Onur YCL İlk demek istediğinizi anlamasamda. Teşekkür ederim. Bir daha dinleyeceğim zaten. :)

6. Enes Dökmen

Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

Adı:
    enes dökmen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Furkan NARİN yayalar sakat.ben kendim kaza yapmaktan korkmuyorum. bir yayaya carpmaktan korkuyorum. iyi allahtan ters biri denk gelmemiş. yaşlı kadında olabilirdi.yayalarinda ne yapacakları belli değil. geçmiş olsun.

7. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @enes dökmen Teşekkür ederim. Öyle bende zaten ne kendime ne karşı tarafa zarar vermek istemezdim ancak olan oldu. Bir daha ki sefere yayalar dikkatli olmasa bile başta tedbiri ben alıcam.

Enes Dökmen bunu beğendi.
  8. Enes Dökmen

Adı:
    enes dökmen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Furkan NARİN anne sözü dinle. çünkü:geçende kaza yapmıştım. sanada demiştim. o gün annem çıkma demişti ve kaza

9. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Genç kardeşim çok geçmiş olsun, Olabilecek en büyük kazan bu olsun.
    Yazını bir çırpıda okudum..ANLADIM:) İmza:)
    Nasihat etmek haddim değil ama bisiklet üzerindeyken her saniye tetikte ol, sonradan senin ve başkalarının üzüleceği şeyler olmaması adına temkinli olmak iyidir.

Tekrar geçmiş olsun.

( 502ye fazla güvenme )

Furkan NARİN, Engin er. ve geziniyo bunu beğendi.
  10. Enes Dökmen

Adı:
    enes dökmen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben bisiklette şunu öğrendim mtb ler ağır oldukları için muhtemelen daha çok güven veriyor. yol bisikleti hafif olduğu için ve frenler bisikleti zor durduğu için daha güvensiz. resmen allah A emanet gidiyormusum hissi veriyor.

11. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @enes dökmen Aynen bir daha dinlemekten zaten vazgeçmicem.
    @Asusmune Teşekkür ederim. Ne demek estağfurullah abi çok haklısın. Yakında doktora gidecektim kontrole o sıraya kadar idare etse yeter. Eğer numaralar değişmemişse başka çerçeveye aktarırlar veya başka bir çerçeve ve yeni cam alırız büyük ihtimalle. :)

Hamit.Ç bunu beğendi.
  12. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Furkan NARİN Geçmiş olsun çok, umarım böyle bir olay yaşamazsın bi daha...Gözlükten ve ailenin kızmasından ziyade sana ve çarptığın arkadaşa bişey olmaması sevindirici :)

Furkan NARİN, Enes Dökmen ve Hamit.Ç bunu beğendi.
  13. Glise

Glise Yeni Üye

Adı:
    furkan
    Seviye:
    Geçmiş olsun.Bir daha anne sözü dinle :harika:

14. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @geziniyo Teşekkür ederim Fırat abi. Zaten normalde ailem kızan veya böyle laf eden birisi değil hatta destek oluyorlar. Ancak annem sözünü dinlemediğimden kızdı. Babam ise iyi sana bir şey olmadı dedi. :) İnşallah hiçbirimiz yaşamayız. Zaten korkma sebebim ise büyük ihtimalle ilk kez böyle bir şey yaşamış olmam (küçükken oldu tabi böyle anılarım ancak böyle deneyimli bir şekilde ilk) ve ne tepki vereceklerini bilmediğimden korku hissine kapılmam . :)

geziniyo bunu beğendi.
  15. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Glise Teşekkür ederim. :harika:

16. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Furkan NARİN Yok yok abicim onun için demedim, gözlük bisiklet bi şekilde geri gelir, size bişey olmasın ;)

17. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @geziniyo Çok haklısın abi anladım ben senin demek istediğini zaten. ;)

geziniyo bunu beğendi.
  18. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    adamdan da özür dileseydin iyice
    adama yazık olmuş

19. ElcaSeJawS

ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Annemi ne zaman dinlemesem basıma ıs gelır. Gecmıs olsun.

20. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle çok geçmiş olsun kardeşim. Ne şanslısın ki kavgacı bir adama çarpmamışsın ve ne güzel ki kafanda kask varmış. Benim dikkat çekmek istediğim özellikle bir nokta var o da sonlarda yazdığın, yayanın seni küçümsediği kısım. Evet aynen dediğin gibi olmuş ancak bence sen de yayaları küçümsemişsin. Sen sen ol haklı ya da haksız yayalara da en az arabalar kadar dikkat et ve yaya hareketlerine güvenme. Unutma ki yayalar dikkat önceliğini yoldan geçen arabalara verir önce. Algılama açısından bisiklet yayalar için zor farkedilen bir araçtır. Bunda ülkemizde henüz son yıllarda yaygınlaşsa da bisiklet kültürünün yeterince yerleşmemesi önemli bir sebeptir. Ülkede bisiklete binilmesiyle bisiklet kültürünün yerleşmesi farklı şeylerdir. Kültür, içinde dikkati, saygıyı ve kurallara uymayı barındırır. Her zaman dikkatli ol ve yaşayacağın ufak büyük kazalarda öncelikle sana zarar gelebileceğini unutma. Tekrardan geçmiş olsun. Kazasız güzel sürüşlerin olsun hep.

geziniyo bunu beğendi.
    Son düzenleme: 26 Ocak 2016