Yayalara DİKKAT

selimcan

Aktif Üye
Tepki
179
Arkadaşlar hepinize selamlar...

Bisikletlerimizi sürerken özellikle Bğadat Caddesi üzerindeki kaldırımlarda
yayalara dikkat etmeliyiz.
Özellikle yaşlılar çevik hareket edememektedirler , nitekim dün Erenköy
Divan Pastanesi önünde yaşlı bir teyzemiz slalom yapan bir bisikletçi tarafından düşürülmüş ve iki dişi kırılmıştır.

Yaşlılarda düşme sonucu oluşabilecek kemik kırıkları ve iç kanamalar ölüme kadar gidebiliyor.

Sizlerden bir mtb crosscountry yarışçısı olarak ricam eğer böyle süren arkadaşlar varsa uyaralım ki tüm bisikletçilerin adı lekelenmesin...

evet tüm uyarılarımıza rağmen özellikle Fenerbahçe-Bostancı arasındaki sahil bisiklet yolunda bir çok yaya yolumuza çıkıveriyor ve ufak çaplı kazalara bile neden olabiliyorlar ama onları da yılmadan sürekli uyarmamız lazım !!

Hepinize keyifli ve kazasız bol pedallı günler dilerim.

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Kaldırımda bisiklet kullanma hakkımız yoktur.

Bisiklet yolunda öncelik bisikletlerindir.

Caddelerde de öncelik yayalardadır. Otomobilinizle giderken bir yaya yola kendini attığında, korna çalarak onu korkutmaya çalışmak, üzerine sürmek yanlıştır. Yine yayalara kırmızı yandığında, geçenleri korna ile rahatsız etmek yanlıştır. Öncelik yayanın, daha sonra bisikletin, en son da motorlu taşıtlarındır...

Ülkemizin en üst kademelerinde dahi kanun, kural hiçe sayılırken bunları yazmak ne kadar anlamlı bilemiyorum. Medeni bir ülkeye gittiğinizde adaptasyonda kolaylık sağlar belki.

• Beğen
Tepkiler: korayyetgin

hulyaars

Forum Demirbaşı
Tepki
222
@Başar

İlkokuldayken yıldabir okula trafk dersi vermeye gelen trafikpolisleri gibi konuşmuşsunuz:) ama pekçokları ancak bu basitdüzeyde anlayabilecek kapasiteye sahip.
Saygıyı öğrenmedikçe kuralları bilmek yeterli değildir..

• Beğen
Tepkiler: mumuX_33

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Bazen zorunlu olarak kaldırıma yada trafiğe kapalı şehir içi yollara girdiğimde öncelik yayaların olduğundan insan kalabalık durumuna bağlı olarak çok yavaş gidiyorum. Eğer önümde birileri varsa arkalarından çok sessiz ve yavaşça pedal çevirip beni farketmelerini ve yol vermelerini bekliyorum (acelem varsa iş değişir ama o bile olsa yaya yollarında artistik yapmam) Eğerki bir yaya grubu trafiğe açık bir yolu kapatacak şekilde yan yana haraket ediyorsa iş değişir ve bağırırım.

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
aynı durumu bende gözlerimin önünde yaşadım amatör bir arkadaş (tanımıyorum) gözlerimin önünde dikkatsizce sürerken bir teyzeye çarptı ve teyze yere düştü kaldırdık allahtan birşey olmadı ama içimden saydım adama ne freni var nede dikkati çok dikkatli olmak lazım konu için şükranlarımı sunuyorum hepinize neşeli sürüşler

unutmayın hayat o şirin yaşlılarla dahada güzel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet Yaşlı Teyzelermizin Dedlerimizin Bizim Kadar Bağışıklık Sistemi Gelişmemiştir...

Lütfen Dikkat...

-
Annemize Birisinin Çarpmasını İstemiyorsanız Sizde Dikkatli Kullanmalısınız...

--

Zaten Onların Bir Kemiği Kırılsa Kırık Geçse Bile Zorlanarak yürürler...

//

Bu Arada Her Yerde de Bisiklet Yolu yok ki ?

torres_9

Daimi Üye
Tepki
181
o zaman caddeyede bir bisiklet yolu yapmak lazım sonuçta her bisiklet yolu evimizin oraya çıkmıyo ben şahsen insanlardan ve arabalardan rahatsız oluyorum sahilde bisiklet yolundan gidiyorum benim yolumda yaya caddede yoldan gidiyorum arabadaki adam ordan bağırıyo ''kaldırıma çıksana be''kaldırıma çıkıyorum ordaki insanlar bağırıyo ''gidicek başka yer kalmadımı'' e peki napıcaz ve şuda var çarpıp kaçan kişiler yüzünden biz yanıyoruz çünkü neden bizde bisiklet kullanıyoruz ve onlara benziyoruz bırakın ya ben istediğiniz kadar yayalara saygılı olsamda onlar hiç öle değiller bu yüzdende street yapıyorumki daha onların laflarından kurtuliyim bi yerden biyere atlamakla ve boş alanda hareketimi yapiyim diyorum ama gelip ordanda kovulursanız sabrınız kalmıyo bence şöyle diyelim burası türkiye ve burda herşey olur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sende Haklısın ... Zaten İlkokulu Bitiren Herkes Araba Alıyor. Daha İçtiği Sigara'nın Zararlarını Bile Bilmiyor...

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Tek yönlü dar yollarda arkamdan korna çalan olmuştur, trafik kapalı
olduğu halde :). Dönüp bakmışımdır en fazla, çekilecek yerim olmadığı
zamanlarda bile kaldırıma çıkmayı düşünmedim, düşünmem (ters yönde
olmadıkça...) Siz çekilirseniz sizi kaldırıma çıkaran sürücü kazanır,
kendinin yolun sahibi olduğuna daha da inanır, ama çekilmezseniz yolu
sizinle paylaşmak zorunda olduğunu anlar. Eğer daha da diretiyorsa
bu onun magandalığını dışarı vurma ihtiyacından kaynaklanır ki hiç
muhattap olmaya değmez...

Trial olayına gelince tarzım değildir ama, tanıdıklarım insanlar bi hareketten
önce yapacakları yerde insan var mı, yok mu bakıyorlar. Anadolu yakasında
sahilde kalabalık olmadığı zamanlar çalışmaya müsait yerler var. Ama
kalabalık bir kaldırımda hareket yapmak, etrafındaki insanları riske atmaktır
Sonuçta trialci nası düşeceğini bilir, koruyucu donanımı mevcuttur ama
onun veya bisikletinin çarptığı insanlar çok daha risk altındadır.

_10uR_

Üye
Tepki
1
evet çok haklısınız bende dün gece böyle bir olay yaşadım insanlar bisiklet yolundan gitmeyi o kdar çok eviyorlarki anlatam ve ben bu konuda çok sinirleniyorum umarım akılları başlarına gelir bu konuyu açmanız çok çok iyi olmuş :)

Engin395

Üye
Tepki
54
@Atacan

Atacan bir yerde haklısın ama bende aynı şeyi yapıyordum gecen seneye kadar maganda dedigimiz tiplerden bri yolda sağ seritte giderken sıkıştırdı az kalsın park halindeki kamyonete giriyodum .Bu tip insanlara duymamazlıkdan gelmekde yetmiyo illa bir tepki bekliyolar sen sen ol dikkat et tavsiyem ...

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
geçen gün caddede sürüyorum,araçlar vızır vızı.13 tane bayan ellerinde çekirdek yere ata ata geliyorlar.yolu kapatmış vaziyette.ben tam geçicem insan yana çekilir daha çok üstüme geliyorlar,bağrdım allahın geri kafaları sizin yüzünüzden memleketin gidişatı değişti dedim.bana uygunsuz bir kelime söylediler,oradaki esnaf uzaklaştırdı sonra onları.kardeşim koskoca cadde 13 kişi sen ne kapatıyorsun yolu,geçerbilirmiyim dedim üstüme geldiler,geri kafalar:D

batutanker

Aktif Üye
Tepki
39
benımye yesılyurtdan evıme bakırkoye dogru donerken hergun gıttıgım yolda bı sagda park etmıs arabalar varken bı araba benı o arabaların ustune dogru sıkıstırdı bende tam sagdakı arabanın arka kapısı hızasındayken on kapı acıldı ve hızlı gıtmedıgım ıcın zorla durdum ama takla atıyodum bısıklet arabanın ustune devrıldı bende dondum kardesım dıkkat etsene aynan var kapıyı acmadan bı aynaya bak dedım oda tam gıderken .... ... cocugu gel dıye bagardı bende tabı altında kalamadan seleyı cıkartıp bırazcık hırpalamak zorunda kaldım adamı :D sımdı o adamın ne sucu var o benı sıkıstıran maganda olmasaydı ben kufur yememıs o adamda hırpalanmamıs olucaktı anna caddelerde gıderken ozellıkle bızım bısıklet yolarına ıhtıyacımız var ama bı problem daha var o yol ıstedıyı kadar bısıklet yolu olsun orda bıle rahat etmıycegımız kesın mutlaka bırılerı o rayada goz dıkıcek ordada butur problemler olucak emlıyet serıdının bıle ne oldugu bılınmeyen bı ulkede bısıklet yollarıda bekleyemeyız sonucta

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
bisiklet yolu olsa kaç yazar
2 gün önceki olay bostanlı rampalardan karşıyaka istikametine bisikelt yolundan gidiyorum adamın biri elinde çocuğu bisiklet yolundan gidiyor sağda arkadaşım vardı arkasında firene bastım adamın eşide çimlerden gidiyordu adama burası bisikelt yolu lütfen sahilden gidermisiniz dedim. adam sanane dedi. burda ben birine çarpsam çarptığım suçlu dedim. çocuklar burdan geçiyo çarpsanız ne olucak dedi çocuklar beni ilgilendirmez dedim bu yoldan geçenler hatalıdır ben çarpsam ölse bile bisikelte bi zarar gemişse parasını aileden alırım dedim adam olurmu öyle şey felan dedi yanımdaki arkadaşımda sen otobandan karşıdan karşıya geçiyormusun dedi. adam sustu bizde gittik. ve sahilde gezen belediyeden görevli korumalar ise bisiklet yolunda kasti olarak birine çarpmadığın sürece yaya suçludur diyo. burda ne yapmak gerek karısının kızının önünde millete ibret olsun diye sele boruları ile adamı pataklamakmı gerekir. konuşma desen rica ettim sanane dedi. demekki pataklamak gerekiyodu ama yaşına hürmeten söz tartışmasından dışarı çıkmadım. yani turkiyedeki insanların bi gelişmiş kısmı birde hala kas kafalı hiç bir şeyden anlamayan tipleri var. ve gelişmiş kısmı %20 lerde. ve türkiye bu halde iken ne gelişir nede değişir.

Racsen

Üye
Tepki
19
@ujur
Bende o yoldan gidiyorum teyzenin biri döndü "yavaş gitsene" dedi bende döndüm bisiklet yolu burası dedim. "Olsun" dedi :) Üstlerinemi sürmek lazım ne yapmak lazım bilmiyorum ama söz ile iletişime geçilmiyor bazıları ile.O yolda en çok denk geldiğimse sagolsun gezmeye çıkan hatunlar. Hadi bisiklet yolundan gidiyorsunuz anladım ama 4 tanesi yanyana tüm yolu kapatıcak şekilde gidiyor baya bir sinirini bozuyorlar aslında insanın :)

• Beğen
Tepkiler: ujur