Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yayalar sürücülerden daha dikkatsiz

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında mehmet gülmez tarafından paylaşıldı.

1. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Haftada 3-4 kez bisikletimle yaklaşık 25 km lik şehir içi turuna çıkıyorum. Evimden bisiklet yolu olan bulvara çıkarken şehir içinden ve trafikten geçiyorum mecburen. Dün yine evimden çıktım. Tek şerit gidiş geliş asfaltta gidiyorum ki burası genelde tenhadır. Ve burada ister istemez hızlanırım. Araçlarla aynı hızda giderim ve bisikleti yola ortalarım ki araçlar beni daha iyi fark etsin diye. Bu sefer benim gidiş tarafım bomboştu yol ortasından gidiyorum süratim de 30-40 var. Derken bi kadın sola yani benim geldiğim tarafa hiç bakmadan, sağ tarafa bakarak bir anda fırladığını ve frenlere asıldığımı hatırlıyorum. Tekrar gözümü açtığımda ambulansa bindiriyorlardı, sedyedeydim. Ne oldu bana, nerdeyim diyorum içimden. Tepemde sağlık görevlileri, polis, çarptığım kadın, etrafta toplanmış insanlar...Biri soru soruyor, kareden çıkıyor diğer soruyor, bir ara çarptığım kadını görüyorum. Kafamı elliyorum davul gibi şişmiş. Sağlıkçılara soruyorum bi şeyim var mı diye. Damar yolum açılmış, boyunluk takmışlar bunları hiç hatırlamıyorum. Sonra hastane geldik, doktor muayene etti falan, tomografiye girdik. İnanın gözümü açtığımdan bu kısma kadar kesik kesik ve flu hatırlıyorum. Sonra acil tarafında müşaade altına aldılar. Kolumdan kan aldılar, tansiyonuma falan bakıyolar. Sonra telefonumu aldım iş yerindeki arkadaşa mesaj attım kaza yaptım şu hastanedeyim diye. Ama bir yandan da iç kanam falan var mı diye korkuyorum, insnaın bu anlarda sevdikleri aklına geliyor. Bir ara ölebileceğimi düşündüm bir kaç banka hesabından bahsedeyim yakınlarıma dedim. Sonra tanıdıklarıma söyleyemediğim sevgi ve iltifatlar geldi. Birazdan sağolsun ofisteki arkadaşlar geldi. Daha sonra iyice kendime geldim. Doktora durumumu sordular. Bir şey yok demiş 2 saat daha kalıp hastaneden ayrıldık. Daha sonra karakola ifade vermeye gittim. Kadın daha önce gelip şikayetçi olmamış ben de olmadım.

Düşerken kafamı ya kaldırıma ya da asfalta çarptım bunu hala bilmiyorum. Birazdan kaza yerine gidip oradaki esnafa soracağım, çok merak ediyorum.

Konuya gelelim. Bisiklet yolunda ilerlerken bile yayalar çok dikkatsiz, sağlarına sollarına bakmadan dikkatsiz şekilde yürüyorlar. Zaten yaya, yoluma geçtiyse zille uzaktan uyarmaya başlıyorum. Bazıları dibine kadar girsem bile fark etmiyor, önemsemiyor. Bazıları karşıdan gelirken kafası bana doğru dönük olsa bile tam yanından geçerken önüme geçiyor, yani algı ve dikkatleri çok zayıf. İçimden çok kızıyorum bazılarına. Ve dün sonunda bu yayalardan birinin dikkatsizliğine kurban gidecektim ki kendine de bi şey olabilirdi.

serhant, pilot, Mhmt_EMR ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  3. ozgur908

ozgur908 Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun! peki kask var mıydı? 30-40 km hız için haddinden fazla bir zarar görmüşsünüz. kask takmadığınızı tahmin ediyorum.

I am the Uptown R. bunu beğendi.
  4. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Morningstar
    Sağolun hocam. Artık yayalardan daha fazla korkuyorum araçlara nispeten.

@ozgur908
    Maalesef hocam. Artık düşünüyorum.

Birhan K. bunu beğendi.
  5. Bora Kıraç

Bora Kıraç Rifa Siempre

Adı:
    Bora Kıraç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.

Yayaların daha dikkatsiz olduğu konusunda kesinlikle katılıyorum. Haftada 250-300 KM şehir içi sürüşüm var ve bu süreçte arabalardan daha çok sağdan soldan fırlayan, kırmızı ışıkta koştura koştura geçmeye çalışan yayalar yüzünden tehlike atlatıyorum. Temel trafik bilgisi eksikliği o kadar fazla ki memlekette, 4 şeritli caddede karşıdan karşıya geçmeye çalışıp sağına soluna bakmayan insanlarla dolu.

6. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok geçmiş olsun. bisikletliler olarak bizim fazlaca kaza yapma lüksümüz yok. evet ne yayalar ne araçlar bizi görüyor. belki bisikletliler olarak biz bile yaya olarak yola atlarken sadece araçları gözlüyoruz. o nedenle e-5 hariç hemen hiçbir yerde 20'nin üzerine çıkmıyorum. hele sıkışık trafikte e-5'te bile araçların arasından yaya fırlama, araçların olur olmaz yerde yolcu indirme durumları olabiliyor. yapacağımız tek şey daima tehlikeyi koklamak. artık ne derecede başarılı oluruz bilemiyorum.

çimtay, kutlucan ve Candan Biberci bunu beğendi.
  7. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun, maalesef oldukça yüksek konsantrasyonla bisiklet kullanmak gerekiyor günümüzde, hem araçlar hem de yayalardan dolayı üstelik, böylelikle bu yorucu bir zevk haline dönüşebiliyor ancak zarar görmemek için bu dikkat gerekli. Ve de en önemlisi kask ve eldiven kesinlikle gerekli, bunun tartışılır hiçbir tarafı yok, güvenliği elden bırakmayınız ne olur, canınız hiçbir şeyden daha kıymetli değil, kazasız belasız sürüşler, bir daha böyle şeyler yaşamamanız ümidiyle.

8. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok geçmiş olsun, Allah şifa versin.. :(

9. kadir tanrıkulu

kadir tanrıkulu Üye

Seviye:
    Genelde bir vurdumduymazlık var

10. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok sağolun arkadaşlar. Kendime geleyim ilk iş bir kask almak olacak. Kazasız belasız sürüşler herkes.

11. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun.
    Trafikte beni hayretler içinde bırakan bir durumda yayaların o yaşlara nasıl olupta tek parça halinde ulaşabildikleridir..
    O kadar kontrolsüzlerki arada benim bile bisikletle teğet geçtiklerim oluyor.
    Adamın başına bela açarcasına okunmuş şerbetli bir uyurgezer gibi yollarda fütursuzca dolaşıyorlar..
    Yaya hususunda azami dikkatlı olmamız gerekiyor.Yüce Allah bu çeşitlerden tüm bisiklet camiasını korusun.

mfurkan, çimtay, #ŞARBAY# ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  12. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ankara'da yayalar çapraz ve trafik yönünde yola bakmadan karşıya geçiyorlar. :) çarparsan çarp senin sorunun diyor. Kuşlar da son ana kadar kaçmıyor. Otomobilde bunu tespit ettim.

13. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Candan Biberci
    Aynen hoca. Bu insanlar bu dalgınlıkla dikkatsizlikle nasıl arabanın altında kalmadan bu zaman gelebilmişler ben de merak ediyorum. Araçların yayalara çarptığı kazaları da daha iyi anlıyorum bunları görünce. Bir kaç ay önce aksiyon kamerası aldım. Bir kez çekim yaptım turda pek denk gelmedi böyle insanlar ama ne zaman kamerayı takmamış olsam ruh gibi gezen yola fırlayan, kornayı duymayan, sallamayan yayaları görüyorum. O zaman hep diyorum şunları kaydetseydim de forumdakiler görseydi diye.:mad:

Candan Biberci bunu beğendi.
  14. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    ben direk çarpıyorum öylelerine, günde bi 10 kişiye çarpıyorumdur :)

mehmetkalac bunu beğendi.
  15. ercst0rm

ercst0rm Forum Bağımlısı

Adı:
    Ercüment
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    cok gecmis olsun gercekten, arkadaslar farkinda degilsek farkindalik yaratin! kaskinizin baglanti aparatina 20 cm ip ve plastik polis dudugu takiniz baksinlar duysunlar bu sacmaliklara bi sekilde onune geçelim..

mariokaldato bunu beğendi.
  16. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu konuyu okuduktan sonra yola ciktim. çıkış noktam aynen arkadaşınkine benzer şekilde arada sırada aracın geçtiği tenha ve sessiz bir bölge. hızlı gidiyor olsaydım bir tane yayaya ya da kağıt toplayan çocuğa çarpmam kesindi. çünkü bir motor ya da araç sesi duymadıklarından geriye dönüp bakma ihtiyacı hissetmiyorlar bile. çocukların yaptığı gibi bisiklete pet şişe mi bağlasak acaba? :)

Candan Biberci ve mehmet gülmez bunu beğendi.
  17. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Araç yolundan gitmek, kaldırımlardan gitmekten çok daha güvenli. En azından arkadan gelen araç bisikletleri görüyor. Bazıları görmeden sıkıştırabiliyor, sonuçta hepimizin başına gelen şeyler. Fakat yayalar direk önümüze atlıyor, bir de geldiğimizi gördükleri halde öylece kalıyorlar. Hani insan kaçar, bir tepki verir yok. Çarpmamızı bekliyorlar adeta...

18. Unchained

Unchained Yeni Üye

Adı:
    Efe Mesut
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Uzun lafın kısası bu ülkede bisiklet sürmek akıl işi değil. Bu olanlara rağmen halen sürüyoruz demek ki bisikleti gerçekten seviyoruz :)

sercansekkin, çimtay ve mhd bunu beğendi.
  19. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  20. Fatihacr

Fatihacr Gezer fotoğraf çeker

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @mehmet gülmez Çok geçmiş olsun.
    Aynı olay dün benim de başıma geldi kıl payı kurtuldum kurtuldu diyorum çünkü sağ şeridi ortalayıp normal bir hızda yavaş yavaş gidiyordum 2 iki araba arasından sağına soluna hiç bakmadan yola birden bebek arabası olan bir kadın fırladı zil sesli uyarı yapmama rağmen dönüp hiç bakmadı son anda manevre yaptım resmen bebek arabasına teyet gectim. Allah korudu çarpsaydım çok kötü bir sonuç olacaktı arabanın içinde uyuyan bebek vardi. İnsanlarımız özellikle yayalar çok dikkatsiz ve umursamaz zil çalsanız dahi oralı olmuyorlar hatta önünüze geciyorlar.

mehmet gülmez ve mariokaldato bunu beğendi.