Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaya geçitleri...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hiç dikkat ettiniz mi;bisikletinizle veya yaya olarak "yaya geçidinden" geçerken araçların size korna çaldığını,şoförlerin bazen sövdüğünü ve sellektör yaptığını ve hızla aracı size doğru sürdüğünü.. Halbuki haksız oldukları halde haklılarmış gibi;hem suçlu hem de güçlüler.. Avrupada motosiklet bile yay geçidinde dururken,ülkemizde ultra lüks araçların dahi buna uymaması çok düşündürücü..
    Çünkü bu bir trafik kuralı olup cezası da var ama uygulayan yok maalesef!
    Haklı olduğum halde onların yüzünden yolun tenhalaşmasını beklemekten başka çare kalmıyor. Bazen, onların durmasını gerektirecek kadar emin bir şekilde ama kazaya da sebebiyet vermeyecek oranda yola atılıyorum;mecburen duruyorlar. Yollarda Yaya geçidi çizgileri var, tabela da; ama onu uymayan akılsızlar hep yollarda!

2. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:

Bisiklet yollarımızda yol nasıl bizim olmuyorsa yaya geçitlerinde de durum aynı. Eğer ki biz temkinli davranmayıp, yol nasıl olsa benim diye yola atlarsak zararıda biz görüyoruz. Etrafta bu kadar çok bilinçsiz insan ( yada daha önce dediğimiz gibi : 2 ayaklı köpekler ) varken yaya yoluda araçların oluyor. Bisikletli ve yaya olarak bu ülkede malesef saygı görmüyoruz.

3. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisiklet yolunda aşıklar leyla leyla yürüyorlar yaya yolunda başta taksiler olmak üzere kendilerini şoför zanneden ler kornalara basıyor yaya yolundan geçerken kaskımı gören insan naappııyon laaa die bi cümle söylüyor ben bu bisiklete sadece sokagımda sürmek için başlamadımmmmmm(daha öncekileri bisiklet die saymıorum)

4. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    "yada daha önce dediğimiz gibi : 2 ayaklı köpekler ) "

Köpeklere hakaret olur. Köpeğin ne suçu var ki o da masum bir hayvan.

5. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eski bir konuda böyle bir yakıştırma yapılmıştı :D Bu kişilerin niteliklerini tek tek yazmaktansa bu şekilde hatırlatmak daha kolay oluyor :D

6. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    biz türü değişik bir ülkede yaşıyoruz kuralsız bir ülke olsada uyulmuyor

7. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    çok haklı diyorsunuz da kural kural, iş kuralda bitmiyor maalesef. Bilinçli eğitimli bir toplum olsaydık bu kadar kuralımız da olmazdı ve de daha huzurlu ve güvenli bir hayatımız olurdu. En başından sonuna kadar, yöneticileri, halkı bi çoğu yerinde cahil, eğitimsiz insanlar olduktan sonra bu tür olaylar daha çok olur. İstediğniz kadar kural koyun hiç bir işe yaramaz.

8. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Ben yaya olarak genelde yaya geçitlerini tercih etmeye çalışırım. Araç geliyorsa bile geçiş üstünlüğü bende olduğu için sallana sallana hareket ederken bir gözümle araçları keserim.

Bisikletle iken yaya yollarından genelde gitmediğim için yayaların kullandığı şekilde yaya geçitlerini kullanmam. Araçlarla aynı şekilde yaya geçidini enine geçerim. Eğer yayalar varsa her zaman olmamak kaydıyla yayalara yol veririm. Arkamda beni bekleyen araçlar olsa bile yolun tam ortasında durur ve yayaların en azından bir kısmının geçmesini bekleyebilirim. Şu ana kadar bana bu nedenle kızan araçlara hiç rastlamadım.

Fakat yaya geçidi kullanmayan, yolu istediği yerden çaprazlamasına, sağına soluna bakmadan geçmeye kalkan yayalara hiç acımam. Ya bağırırım ya da tehlikeli biçimde yanlarından geçerim.

9. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    katılıyorum ama birde yayaların dikkatsizlikleri var elbetde karşılıklı mesela dün yeşil yandı kaldırdım aracı sol tarafımda yayanın biri karşıya geçmeye uraştı allahtan çarpmadan kurtardım birde bana küfür emeye kalktı bende gereken cevabı verdim unutmayalım herşey arz talep meselesi bi yerde ben kırmızıda saygıyla beklerken yayalarda bekliycek

10. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yüksek orandaki,dudak uçuklatan cezalar hep caydırıcı olmuştur. Nitekim kurallara uyan ve hatta yol boş olsa dahi yeşil yanmadan karşıya geçmeyen avrupa insanının trafik kurallarının cezası bile ülkemizden daha çoktur. Hiç acımaz ve anında cezayı keserler. İngiltere'de daha geçen haberlerde yayımlanan gsm telefonlarıyla araç sürmenin cezası yanlış hatırlamıyorsan 2 senelik ceza ve maddi cezası da eğitimli bir toplum olduğu halde daha çok.
    Bir kuralsızlıklar ülkesinde komik cezalar olduğu sürece bu hep olacaktır. Buradaki cezalar ordan da daha çok olmalı ve cesareti azaltmalı;tabiri caizse anasını ağlatmalıdır,gözyaşına bakılmamalıdır. Çünkü burada bir "can" sözkonusudur. Radikal bir değişiklik, buna ilaç gibi gelecektir. Bir de işin eğitim kısmı var ki zaten o olmazsa olmaz..

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  11. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    şişte öenmli olan o eğitim kısmı siz kaç kişiden bana şu kadarcık da olsa şöle ceza kestiler lafını duydunuz, kaç kişiden de (ki saysısını bilmem yapmayan yok sanki) hiç ceza ödemedim rüşvet veriyom diye bugün artık nerdeyse her kurumda heryerde rüşvet dönüyo bu da eğitimsizlik cahillik sebebi insanın gözünüpara bürüyünce böyle oluyorlar, istersen 1.000ytl kırmızı ışığa ceza ver, trfik polisi 200ytl ye görmezden gelir nede olsa :D

12. mdemir782

mdemir782 Aktif Üye

Seviye:
    nekadar dogrudur bilmem ama ben bunu insanlarin duyarsizligina ve saygisizligina veriyorum bence hayatta en onemli sey saygi duymasidir eger kendine bile saygi duymayan insanlardan kurallara uymasini bekleyemeyiz hiz yapmayi seviyorum diyip yollari yaris pisti haline getiren ve bu sanki cok guzelmis gibi filimleri yapildi. bazi seyleri degistirmek zordur deyip gecmemeliyiz bu tarz egitimleri cocuk yastayken kazandirmak gerek insana hernekadar ceza verilmeyecegini bilsekte uyaralim o tarz insanlari bi ihtimal degisirler he ne dersiniz degismeyen tek sey degisimdir.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Malesef büyük balık küçük balığı yer..Trafiktede küçük balık bisiklet :(

14. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    En küçüğü yaya olmasın:)

15. spokesman

spokesman Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herşeyin başı EĞİTİM
    Eğitim olmadan hiç birşey malesef olamaz.Çünkü doğruyu bilemez, mukayese yapamaz ve karar veremez.Saygıyı da bilmediği için ne kendine nede başkalarına saygı duyar.
    Eğitilmemiş insan kadar tehlikeli bildiğim bişey yok.

Saygı ve Selamlarımla,
    Mustafa Dinç

16. mdemir782

mdemir782 Aktif Üye

Seviye:
    cok haklısın sana katılıyorum :in:

17. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    daha bugün Bakırköy'de meydana geldi istanbul caddesinden karşıya geçerken yaya geçidinden geçerken bir otomobil duruyodu yol verdi arkadan gelen diğer şeritteki otomobil inatla üzerimize kadar yavaş yavaş sürdü değicekti nerdeyse arkadan da laf atıp hatta teki kapıyı açıp dalaşmaya kalkıyodu, yorumsuz bir durum alıştım artık kırmızı ışıklar da dahil :(

18. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bazen istisnalar da yok değil; kimisi yay geçidinde yayaya yol veriyor. İçimden ona teşekkür etmek geliyor. Kimi insanlar da yol verene "teşekkür" anlamında el sallıyor. Ama halbuki yol hakkı kendisinin ve sürücü durmak zorunda ama burası kuralsızlıklar diyarı olduğu için insan teşekkür de edebiliyor.

19. PhysX

PhysX Aktif Üye

Seviye:
    Cem Yılmaz'ın da dediği gibi : "eğitim şart" :)

20. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ben sıze tam olarak katılmıyorum : ulkemızde dıyemeyecegım şehrımde o kadar bilinçsiz ve ahlaksız sofor var ki bu olay bırden bıre normal birşey oluverıyor. bir sehırde 5 erkek surucuden 3ü karsıya gecmek için bekleyen bayanları seyrederek yanlarından gecıyorsa ben o sehrın suruculerınden boyle bır kuralı bılmesını veya uygulamasını beklemem:boese157:
    biraz karısık oldu ama umarım anlatabılmısımdır:)