Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaya geçitinde durmayan arabalar ve yolun ortasından inatla geçen yayalar hakkında!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar muhakkak rast gelmişsinizdir. Ben özetleyim; Akıcı trafiği olan yolda bekliyorum (Zincirlikuyu mezarlığın oradaki bağlantı yolu) Yaya geçiti olduğu halde duran araba yok. Tabii saydırıyorum küfürleri biri dursa da kavga etsem diye! Baktım bayan bir arkadaş sonunda aracını durdurup yol verdi! Diğerleri hâlâ geçmekte ısrar ediyordu. Zar zor karşıya geçtim. Caydırıcı cezalar olmadıkça bunlar bu şekilde davranmaktan vazgeçmeyecek.

Diğer bir konu ise yolun ortasından karşıya geçmeye çalışan yayalar. Mesela yaklaşık 30, 40 metre. En fazla gözlemlediğim kadarıyla ortalama. Trafik olsa mesela, araçlar durmuş vaziyette olsa tamam anlarım, geçebiliriz, hepimiz yapıyoruz. Ama akıcı trafik var sırf 50 metre ötede kırmızı yandı, araçlar nasıl olsa duracak diye daha arabalar kırmızıya yaklaşırken karşıya geçmeye çalışan yayalar var. 40, 50 metre canlarından önemliymiş gibi. Daha geçen aylarda Şişli - Osmanbey yolunda bir adama araba çarpmış. Adam yerde yatıyordu. Ayrıca üst geçitleri kullanalım. Kırmızı ışıkta bile geçerken tekrar kontrol edelim. Sarı ve kırmızı ışık arasında hâlâ geçmeye çalışan insan(!)lar var. Ayrıca trafikte aralardan geçerken otobüs gibi araçların arasından çıkan yayalara da dikkat edelim.

2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trafik dediğimiz olay malesef bir kültür olayı. İnsanlar öncelikle birbirlerine insan olarak saygı duyacaklar, ondan korktukları veya çekindikleri için değil. Bu lamba yeşil yanıyorsa yolu kullanma benim hakkım. Kırmızı yanıyorsa karşıdakinin hakkı. Lamba yoksa, trafiği düzenleyecek bir görevli yoksa o yaya geçidinde yollu öncelikle kullanmak hakkı yayanın, sorun bakalım kaç tane araç sürücüsü böyle bir kuralı bilir. Yaya geçitlerinin aracın geldiği istimkameti sürekli çizgidir.Trafikte bu çizginin anlamı nedir? geçilmez! gel gör ülkemizde bu kurala kim uyar, sitemin önünde lamba olmayan bir yaya geçidi var, çizgilerle belirtilmiş, ayrıca o yaya geçidi okula giden yola açılıyor. Bazen elimizde poşetler oluyor, aymaz adamlar birde korna çalıyorlar çabuk geç diye, yavaşlayıp veya durup yaya geçidinde yaya yol vereceklerine. Onun için buiş Fırat kardeşim küfürle falan kesinlikle düzelmez. Adamlara araba 1900'lü yılarda gelmiş 100 küsür senede bunun bir kültürü oluşmuş, insanlarda ona göre hareket ediyorlar. Bizler 1970'li yıllarda arabayla şöyle bir tanıştık, 30-40 senede bu işin malesef bir kültürü oluşmuyor. Bizde tahminim 30-40 sene sonra yaya yaya geçidinde yol vermeyi, araç içinde yiyip içip dışarı poşetini, içtiği bira şişesini atmamayı, kırmızıda durmayı, yeşilde geçmeyi öğreniriz diye düşünüyorum.

Emrah Pektaş bunu beğendi.
  3. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Artan sehir nufusu görgü, toplumsal kural eğitiminin önemini artırıyor. Yapacak bişey yok

4. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Özendiğimiz avrupa ülkelerinde, herşey kültür ile değil ! Sistem ile yürüyor.Yaya da , araç sürücüsüde yasalar ve cezalar karşısında eşit.Yapacağı hata sonucunda, ödeyeceği cezanın çok sağlam olduğunu bilen kişi iki kere düşünüyor ve YAPMIYOR.Çünkü yaptırımlar ve cezalar işletiliyor ve çok ağır.

Örnek verecek olursak ; avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız, orada kurallara harfiyen uyuyor.En azından birinci cezayı yedikten sonra aklı başına geliyor ve sistem bireyi oluyor.Ama Türkiye'ye döndüğünde kural tanımaz bir trafik canavarı oluyor.Çünkü biliyor ki burada sistem zayıf ve düzgün işlemiyor...Yani oraya gidince anında kültürlü oluyor ama burada tekrar manyaklaşıyor..!!!

Kültür; kendi kendine oluşması beklenmeyecek kadar zaman ve nesil alan bir olgudur.Sistemi iyi kurar ve gerçekten işletirseniz düzeni çok çabuk sağlarsınız.Böylece kültürün olturmasınıda hızlandırmış olursunuz.Aslında gelişmiş ülkelerin yaptığı şey bu.

Can_517 ve ersen t. bunu beğendi.
  5. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Memlekette aklı başında dürüst yaşıyan insan azınlık sayılır. yaya gecitinde durmayan arabalar yayaya bir çarpsa kemik kırıklı yaralama vaya ölüme sonuclansa bilmiyorki çok ciddi ceza alacak her yerde kamera da var kaçsada büyük ihtimal yakalanır. neyseki yalalar çok kıvrak kaçabiliyor. Aynı yayalar yaya gecidi olmayan 3 şeritli yoldan gecerken araba çarpsa yaya suclu olduğu halde gene arababa sürücüsü ceza alacak.

Çevrenizden ilk defa avrupaya veya rus ülkelerine giden arkadaşlarınız geldiklerinde ilk olarak yola adımlarını attıklarında arabaların durduğunu anlatır. Hesapta islam ülkesiyiz ama insanların çoğunluğu dürüst deği güven problemi var. Kendim esnafım küçük dükkanım var turkcell ağarlıklı iletişim ürünleri satıyorum. Bağzen müşterilerimin üzerinden para çıkmıyor. tabi herkeze yapmıyorum 3-5 yıllık eski vede para kazandıran yağlı müşterile tamam geçerken burakırsın dediğim oldu adamlar o parayı vermemek için bir daha gelmiyor bende arkasından parası sorun değil çok da güzel müşteriydi kaybettim diyorum. hat açarken müşteriden adına adres için fatura ve kimlik fotokobisi alıyorum anne kızlık soyadı sorduğumda vermek istemiyor. Daha çok olay var hepsini anlatırımda konu çok sapıcak anlayacağınız neredeyse her konuda durum böyle kötü.