Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaşlı peugeot'u nasıl gençleştiririm :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mesut emin yarıcı tarafından paylaşıldı.

1. mesut emin yarıcı

mesut emin yarıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu gün bir tane peugeot bisiklet aldım modelini tam bilmiyorum model bölümünü kazımışlar ama anladığım kadarıyla bir dağ bisikleti. Jantlar kalın ama kadro geniş lastikler hayvan gibi kalın herşeyiyle orjinal ama baya bir masrafı var arkadaşın kömürlüğünde yatıyormuş senelerden beri bu gün gittim gördüm ilk işim hortumla yıkamak oldu :D sonra pompam olmadığı için en yakın bisikletçide lastikleri şişirttirdim.En son tanıdık bir bisikletçiye bıraktım frenleri, eğilen arka jantı, ve egilen göbek dişlisini yapması için. Belki ondan sonra üzerine binilebilir :) bisikletin arka tekeri kadroya sürtüyordu arka fren telini takarsam arka teker neredeyse hiç yürümüyordu ben de o yüzden fren telini çıkarttım ve o bisikletle 5-6 km frensiz yol geldim :D ayrıca gidonda da bir sorun var sanırım fazla oynak :) zaten o 6 km yi de kabak gibi arazide yaptım ve oruçluydum:D resmen öldürdü beni. dilim ağzımdan dışarı sarktı köpek gibi :)
    Neyse şimdi geleyim asıl sormak istediğime ben bu bisikleti nasıl adam ederim :D Yani dediğim gibi lastikler frenler orta göbek sele arka jant ve gidonda sorun var pedallar kırık bir de boyası çok kötü. Öncelikle nereden başlamalıyım orta göbekteki sorunları halletmekle mi başlayayım yoksa vites ve fren sistemi ile mi ilgilenmeliyim bir de ilk defa bisiklet işine bulaşacağım bisikletçiden sadece yardım alacağım bisikleti kendim toplamak istiyorum açıkçası. Bana ne gibi aletler lazım olur yani alyan vs. Bu konuda her türlü fikrinize açığım felaket şekilde yardıma ihtiyacım var açıkçası :)

edit: orta göbekte biraz pas ve bir dişlinin eğik olması dışında bir sorun olmadığı söyledi tamirci. orta göbeği değiştirmeye gerek varmı vitesler atıyor ama biraz sert ve biraz paslı ayrıca vites kolları baya eski. bisikletin fren vites sistemi full shimano. vites ve orta göbeği söktürtsem güzelce pasını söküp temizleyip taktırsam diyorum.

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Siz en iyisi bir iki fotoğraf koyun buraya.. Özellikle sorunlu kısımların yakın plan çekimleride olursa iyi olur.. Bakalım neymiş ne değilmiş.. Nasıl yardımcı olabiliriz o zaman konuşalım..

Foto lütfen..

mesut emin yarıcı bunu beğendi.
  3. mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yarın bisikletçiden alınca ilk işim güzel bi yıkamak sonra foto çekmek olacak :D bisikleti oto yıkamalardaki tazyikli su tabancasıyla yıkasam birşey olur mu acaba :) daha önce bir süre oto yıkamada çalışmıştım da bi tane çocuk getirmişti bisikletini :D

4. tanerhosgor

tanerhosgor Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben olsam önce bir boya fırçası ve bir kap mazotla eski yağ-çamur kirlerini yumuşatırdım , sonra bu sefer traş fırçası gibi bir fırçayla sabunlu sıcak suyla yıkar ve durulardım. en son mümkünse basınçlı havayla kurulama.

5. mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    dediklerinizi yapacağım ama birazcık basınçlı suyun bir zararının olmayacağını düşünüyorum :D

6. tanerhosgor

tanerhosgor Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    olur olmasına da , basınçlı su gevşek duran bir şeyleri fırlatıp kaybetmesin,
    önce elle/gözle bir muayene edin :)

7. mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    tabi önce bi check-up dan geçirteceğim bisikletçiye :) Bisikleti basınçlı su ile yıkamak istememin sebebi 10 sene bir kömürlükle kalmış olması ve üzerinde ciddi lekeler ve kir olması normal suyla çıkmıyor bazı yerleri maalesef önce mazot sonra basınçlı su sonra sıcak sulu köük köpük sonra tekrar basınçlı su sonra normal su ile durulama sonra da sıcak su ile son bi süngerlemek ve kompresörle suyunu atıp güneşe kurumaya bırakmayı düşünüyorum sonra da güzel bi yağlarım biraz temiz olur en azından :D walla çok sabırsızlanıyorum bütün bunları yapmak için nedense :)

8. mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bisikletin fotoğraflarını eklemeyi başarabildim sonunda fotoğraflar biraz büyük olmuş sanırım ama :)

tamirci bana bu en küçük dişlide bir sorun olduğunu dişlilerin kenarlarının çok sivrildiğini söyledi dişlilerin tamamen değişmesi gerektiğini bunun da 15 tl ye malolacağını söyledi bende değiştrmedim

buradaki kare demir parçanın ne işe yaradığını gerçekten çok merak ediyorum :)

şu plastik parçaları fln takmış bisikletçi

lastiklerde 26x 1.95 yazıyor

ön lastikde ciddi bir yamukluk var bunu adama söyledim ama düzeltmemiş

arka lastik. sağdaki fren lastiği aşırı sıkıyor ve lastiğin dönmesini engelliyor bunun da sebebi lastiğin eğri durması bunu da söylemiştim ama bunu da yapmamış

sağdaki balata lastiği acayip sıkıştırıyor ve lastik takılıyor

ön lastikde gerçekten çok ciddi bir eğiklik var üst arkadan bakınca daha net görülüyor

bisiklet genel olarak bu

dişliler biraz paslı

her taraftan pas akıyor resmen :)

evet bisiklet genel olarak bu adamın bana dediği arka fren aktarıcının vida yerinde sorun vardı tamir etmeye çalıştım olmadı ikinci el aktarıcı taktım frenleri bağladım o vites plastiğini taktım flan fln bütün bunlar için 20 tlk ödedim ama gördüm ki hiç bir sorun halledilmemiş frenlere basınca hem ön hemde arka fren ötüyor arka fren hala lastiği çok sıkıyor vites değiştirirken aktarıcı takılıyor zincir de biraz bolluk var bisiklet giderken takır tukur ses çıkarıyor sadece yokuş aşağı gidilebiliyor normal yolda pedallar dönmüyor(çok sert oluyor) ayrıca ön vitesleri devreden çıkartmış mal adam walla acayip uyuz oldum yarın gidip konuşacam kazıklandım sanırım :)

9. mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    netice itibariyle benim bir ön arka jant setine ve ön vites dişlilerine ihtiyacım var bu konuda bana önerilerde bulunabilirmisiniz bütçem kısıtlı bisikletin değerini de düşünüp çok uçuk fiyatlı ürünlerden kaçınmak istiyorum