Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaşanmış Bisiklet Tarihi

Konu, 'K.K.T.C.' kısmında ayla abdan tarafından paylaşıldı.

1. ayla abdan

ayla abdan Aktif Üye

Seviye:
    Burada yazmak istediklerim i önce MODERATÖR lerden uygunluk açısından izin almak istedim, ama forumda yeni olduğum için olmadı.
    ben 68 yaşında bisiklet tutkunu bir teyzeyim.babam. M.NURİ SILAYDIN. 1950 YILINDAN beri türkiyenin çeşitli şehirlerinde TÜRKİYE BİSİKLET FEDERASYON u kurdu ve imkansızlıklar içinde çeşitli yarışmalar düzenledi. ömrünü bu yolda tüketti, hiç bir üçret almadan çalıştı. ayni zamanda İŞ VE İŞÇİ KURUMUNDA müdürlükler yaptı ğeçimimizi bu yolda kazandı ama ruhu, bedeni hep bu spordaydı. ben bu sayede 1953 yılında evimizdeki yarış bisikletinde binmeyi öğrendim. 2 erkek kardeşim olmasına rağmen, bu konuda babama destekçi bendim. bisikletlerin tamirlerini kendi yapar, ordan burdan derlediği parçalarla yeni bisikletler yaratırdı. acı bir gerçek ama çoğunun markası bile yoktu. belki sizlere ileride becerebilirsem tarihi değer taşıyabilecek fotoğraflarıda siteye koyabilirim. çünkü BİLGİSAYARDA ÇOK ACEMİYİM. buna rağmen bişeyler yapmaya çalışıyorum
    bisiklet aşkı o yılardan beri hiç eksilmeden. hatta EUROSPORT tv yayınlarını izlemey başladığımdan beri dahada artı.PANTANİ nin fransa turunu aldığı sene alışkanlığım artı. 7 sene LANCE ARMSTORONG un kazandığı fransa turunu bir saniyesini bile kaçırmadan izledim. İSPANYA, İTALYA VE PORTEKİZİN bile turlarını kaçırmadım. lence armsturog hayranıyım, heyecanlanıyorum ve teskin eden ilaç içiyorum, ayni elbiseyi yayın boyunca 21 giyıyorum, misafir kabul etmiyorum, bilenler o saatlerde tlf. dahi açmazlar.
    Sizlere anlatmak istediğim,bisikletle ilgili çok anılarım var. sizlerin ANNE ve BABALARI dünyaya gelmediği yıllardan kalan bisiklet anıları.
    yanlış bir şey yaptıysam özür dilerim. çünkü bu konuları paylaşacağım o kadar az insan varki.ÇOK BİLİNÇLİ BİR YENİ NESİL GELİYOR. SİZLERDEN UMUTLUYUM.
    TEŞEKKÜR EDERİM.
    AYLA ABDAN SILAYDIN.

2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Elinize sağlık Ayla Hanım; önemli olan rakamlar değil. Maaşallah diyorum size.

Fotoları sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla.

3. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önünüzde saygıyla eğiliyorum

4. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Ayla hanım

Tüm üyelerimiz, anlatacaklarınızı, yazacaklarınızı ve ekleyeceğiniz resimlerinizi merak içinde bekleyeceklerdir. :)

Bizler size çok teşekkür ederiz ki, o güzel anılarınızı bizlerle paylaşacaksınız.
    Resim atma konusunda da elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız.

Sevgi ve saygılarımla.

5. Burak BALKIR

Burak BALKIR Üye

Seviye:
    68 yaşında bisiklet aşığı bir bayanın bizlerle paylaşacağı çok şey olmalı !! Merakla bekliyoruz

Saygılar , sevgiler ..

6. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kesinlikle sabırsızlıkla yazacağınız her kelimeyi ve paylaşacağınız en ufak şeyi dahi bekliyorum.. Sporumuzun geçmişini çok merak ederim ve hep zorluklar içerisinde bişeyler başaranlara hayran olmuşumdur.. Saygılar efendim..

7. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    sevgili Ayla Abdan,
    içinizde gizlediğiniz sevgi, şu az cümlelerinizde bile sarsıcı oldu benim için.
    Günümüzde her şey teknolojinin yönelimi ile belirlenirken,
    insanlarımız "teknolojiyi kullanırsanız zamandan kazanırsınız" diye kandırılırken,
    doğadan hayattan uzak düştü.
    ülkemizin üç beş çapulcusu diye adlandırdığı bisiklet kullanıcıları
    sevenleri,aşıkları..
    mekanik hayranlıklarını gizleyemiyor.
    bizler yollarda bisiklet kullanmadığımız zamanda
    zincir sesi duyunca deli gibi dönüp bakıyoruz,her tür bisiklete..
    lütfen anlatınız..
    lutfen kabul gördüğünüzü, sevgi ile beklendiğinizi biliniz.
    sonsuz sevgi saygımla...
    sertel ugur-antalya

extremunction bunu beğendi.
  8. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sayın Ayla Hn.

Sizin gibi bir insanı tanımış olmaktan bende arkadaşlarım kadar mutlu oldum. Yaşınız ve babanızdan gelen birikiminizi bizlerle paylaşacak olmanız inanın beni şimdiden heyecanlandırıyor. Paylaşacaklarınız bizler için değerli çıkarımlar ve arşiv niteliği taşıyacak fotoğraflar ile dolu olacaktır buna eminim. Sevgili babanız Nuri Bey'in bisiklet uğruna katlandığı zorlukları, verdiği mücadeleleri sizin ağzınızdan dinlemeyi ve nihayetinde elinizdeki tarih kokan resimleri bizler ile paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyor ve rica ediyorum.

Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

NOT :
    Bilgisayar ve resimlerin yayınlanması, Ayla Hanımın paylaşmak istediklerini buraya aktarması konusunda KKTC'den yardımcı olabilecek arkadaşlarımızın ilgilerini rica ediyorum.

9. Veli Bahtiyar

Veli Bahtiyar Kıdemli Üye

Seviye:
    Sizi burada forumun üyeleri arasında görebilmek ne kadar güzel.
    Onur duydum. Fotoğraflarınıza merakla bekliyorum.
    Size ve babanıza çok şey borçluyuz.

10. Mahir Erdogan

Mahir Erdogan Aktif Üye

Seviye:
    Şimdiki federasyondakilerde başka dünlardalar...

11. ayla abdan

ayla abdan Aktif Üye

Seviye:
    önce bana gösterdiğiniz sevgi ve saygıdan dolayı teşekkür ederim.
    elimde 26-8- 1938 yılında, alınmış. (yani ATATÜRK ün öldüğü sene ) bir bisikletehliyet namesi var. 1950 - 1952 seneleri arasında İZMİR deki yol bisikletçisi yarışmacılarının resimleri var.GAZİANTEP teki yarışmacılarınında resimleri var.1962 ve sonraki yıllara ait resimler var.
    sizden ricam bunları nasıl foruma koyabilirim. beni yönlendirin
    Yıllardır hiç bir ücret almadan, kendince fedakarlık yaparak. en fazla bir teneke madalya alarak hizmet ettiği bu spora evladı olarak bir şeyler yapmak istiyorum.
    TÜRKİYE de değişen bir şey yok, kendi sporcusuyla ilgilenmeyen, taşıma sporcularla yaptığı bir TÜRKİYE BİSİKLET TURUYLA övünen bir ülke.
    eski bisikletçiler yaşıyorlarsa kenar mahallerin bir köşesinde bisiklet tamirciliği yapıyorlar. bu yetişen nesil nasıl bunları örnek alıp bu spora yönelebilirki .sizler lütfen olumsuzluklara bakarak bu işin peşini bırakmayın.
    babamın nesli elinden geleni yaptı. benim neslim hiç ilgi göstermedi, çocuklarımda dahil. sizler bir şeyler yapın lütfen.
    ben hala yıllar önce bisikletin önlerine takılan o MATARALARIN, hiçte hoş olmayan su ve limonataların tadını unutmadım ve özlüyorum.

ayla sılaydın

12. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Ayla Hanım, inşallah forumu Kıbrıs'tan takip edenler size yardımcı olacaktır. Kıbrıs diyorum; çünkü öyle kayda geçmiş üyeliğiniz.

Eğer ki yardımcı olan olmazsa bir yol bulunur meraklanmayınız ;)

13. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle hoş geldiniz. Aramızda bulunmanıza, diğer forum arkadaşlarım gibi ben de çok ama çok mutluluk duydum.

Foruma fotoğraf eklemek için, aşağıdaki linkde bulunan konuyu inceleyiniz.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=3757

Takıldığınız bir yer olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Saygı ve selamlarımla.

14. ayla abdan

ayla abdan Aktif Üye

Seviye:
    Sözüne ettiğim fotoğrafları gönderiyorum:

15. ayla abdan

ayla abdan Aktif Üye

Seviye:
    bir genç arkadaşımın sayesinde fotoğrafları siteye yerleştirdik. hepsinde M.NURİ SILAYDIN VAR.
    belki bunlar bir başlangıç olur. kimin elinde resim varsa onlarda siteye koyarlar.
    içinizde bu arşivi hazırlamak isteyen arkadaşlarınız varsa, ki olmalı bisiklet sporu adına. bunlar onun için başlangıç olur işallah
    sormak istediğiniz bir şey varsa cevaplarım.

ayla abdan sılaydın

16. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Fotograflar için tşkler. Emeğinize sağlık. Fotolara bakınca insan garip bir ruh haline burune biliyor. Saygılar...

17. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    ayla abla yuregıne saglık cok guzel yazmıssın cok keyıfle okudum görünce baya mutlu oldum açıkçası teşekkurler ayla abla sana kocaman mutlu ve saglıklı bır hayat dılerım

18. gokhan erdogan

Seviye:
    ayla abla fotografları ekledım bilgisayarıma sana sormak istediğim babanızın tam adı bırde fotoğrafların sırayla hangı yarıslarda cekıldıgı fotograflarda baska ısmını bıldıgınız varmı bende arsıvıme eklıyım abla cevabınızı beklıyorum saygılar sevgıler...

19. ayla abdan

ayla abdan Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler çocuğum.
    babamın adı MUSTAFA NURİ SILAYDIN, ankaradaki bisiklet federasyonunda kayıtlı olması gerek, çünkü bildiğim kadar DENİZLİ, GAZİANTEP, HATAY buraların bisiklet AJANLIĞINI kurdu, ben sonra evlenip ayrılınca değer çalışmalarını fazla takip edemedim.doğuda ailemden uzak bir yerde spor sadece fotbol olan şehirde uzun yıllar yaşadım. ne zamanki UYDU ANTENLERİ çıktı oradan yabancı dildende olsa bisiklet yarışlarını izledim. lisan bilmediğim için anlayabilmek için yarışçıların mimiklerini ne demek istediklerini anlamaya çalıştım.
    bende BİSİKLET FEDERASYONUNA ulaşmak, en azından bisiklete ve babama olan sevgim ve saygım dolayısiyle onun adını unutturmamak istiyorum.
    resimlerdeki isimleri bilmiyorum, ama hepsinde babam var,annem yıllar boyunca babamın bu sporuna karşı çıktı. o ölüncede nesi varsa spor a ait sanki bir çöplüğe attı. bu kadar bir şeyler bulabildim ve saygıyla sakladım.
    eğer devamlı babamın yanında olabilseydim onun anılarına daha çok sahip çıkabilirdim yinede birşeyler yapabilirsem anısa, hiçolmazsa son günlerimde huzur bulucam..

20. gokhan erdogan

Seviye:
    çok ilğinç peki anneniz neden istemediki anlamadım eğer çöpe attıysa bir nesli bir mirasıda çöpe atmış demektir