Yaşama Çevrilen Pedal - Lance Armstrong

pala

Aktif Üye
Tepki
359
@AlperTemircan

Armstrong yaşamından kesitlerin tamamını yayınlamayı bekleyin, netice bu işin telif hakları konusu var. En fazla tarihi anlardan bazı kesitler olabilir, onu da zaman buldukça yazıyorum. Bu konuda daha fazlasını beklemeyin. Bu bölümü film fragmanları olarak düşünün. Filmin tamamı LA kitaplarında.

• Beğen
Tepkiler: Alper Temircan
Scudo

pala

Aktif Üye
Tepki
359
Bölüm 8 - TdF zaferi :

Fransa bisiklet turu etapların birinde yine en sonda yaptığım atakla kazandığım bir sürpriz zafer var. Chalons-Sur-Marne'den Verdun'e kadar olan yaklaşık 182 kilometrelik yarışın son 50 metresinde o kadar hızlı bir şekilde ataga kalktım ki bitişte neredeyse bariyerlere çarpıyordum.

Fransa bisiklet turunda bir etap bile kazanmak tek başına son derece değerli bir zafer olarak görülür. Ben bunu 21 yaşında başaran en genç yarışmacı olmuştum.

Fakat bir kaç gün sonra başka etapda kesilip yarışı bırakmak zorunda kaldım. Bu Fransa bisiklet turunda yarışmak için ne kadar tecrübesiz olduğumun göstergesiydi. Ben 12. etapda 97. sırada iken yarışı terk ettim. Alp'ler beni mahvetmişti. Yarıştan sonra gazetecilere "Alpler çok soğuk ve uzundu" dedim.

Bitiş çizgisine o kadar geç kalmıştım ki takım arabaları otele dönmüştü bile. Bisikletimi çakıllı yolda elimle iterek götürmek zoruda kalmıştım. Zorlu dağ yarışları için henüz hazır değildim.

Lance Armstrong

pala

Aktif Üye
Tepki
359
Alper mesaj alındı, ilgin için sağol. Buradan cevap yazıyorum

L.Armstrong anıları kitaplarından birini eşim hediye etmişti, digerlerinin nerden geldiğini hatırlıyamadım, yaşlılık işte. Eger ailede okuyan başka geleceğin bisikletcileri olmasaydı, sana veya diger ilgilenen arkadaşlara okuması için göndermek isterdim. Neticede kitaplar herkesin okuması içindir, benim kütüphanede durması, benim için bir anlam ifade etmez, bu bilgiler özellikle genç arkadaşlar tarafından okunmalı ki işe yarasın.

Kitapcılarda olması gerekiyor, google arama yaparsanız bir çok kitap sitesi mevcut, hatta açık arttırmada bu kitapları satan kişiler bile var.

pala

Aktif Üye
Tepki
359
Bölüm 9 - Çocukluk Bitti :

Bir erkek ile çocuğu kıyaslarken karşınıza çıkan en ayırıcı özelliklik sabırdır.

1995 yılında nihayet Fransa Bisiklet Turu'nun doğasını, bütün olaganüstü testlerini ve tehlikelerini kavradım ve Turu baştan sona bitirdim, hemde güçlü bir şekilde. Hatta son günde bir etap kazandım.

Fakat burada unutulmaz bir bedel ödemiştik.

Yarışın sonlarında Motorola takım arkadaşlarımdan 1992 Olimpiyat Şampiyonu Fabio Casartelli, yüksek hızda gidilen bir inişte ölmüştü. :(

Yarışlarda özellikle inişlerde tek sıra halinde ve çok süratli gidilir. Bir yarışmacının düşmesi, felaket bir zincirleme kazaya sebep olabilir. Fabio sadece tek başına kaza yapmadı, 20 kadar yarışcı da onunla birlikte düştü. Fakat Fabio kafasının arkasını kaldırıma çarptı, boynu ve kafatası kırıldı.

O gün hayatımdaki en uzun günlerden biri olarak kaldı. Fabio italya'nın umut vaat eden bisikletçiydi, yeni evlenmişti ve henüz yeni baba olmuştu, bebeği daha 1 aylıktı :(

Ertesi gün peloton Fabio onuruna yarıştı ve takımımıza törensel bir etap biriciliği hediye etti. Bu benim için inanılmaz bir gündü, bisikletin üzerinde üzüntü içinde geçen 8 saat. Bir cenaze konvoyunu andırıyorduk.

Sonunda siyah bir kurdale ile güvenlik aracının üstüne yerleştirilmiş Fabio'nun bisikletiyle takım olarak bitiş çizgisini geçtik.

Artık Fransa bisiklet turunda, bisiklet sürmenin ne demek olduğunu anlamıştım. Bunun bisikletle bir ilgisi yok. Bu yaşam gibi bir şey. O bir sınavdır. Sizi fiziksel, zihinsel ve hatta ahlaki olarak sınar.

Zihin, vücut ve karakter açısından olgunlaşmam için yüzlerce yarışa girip, binlerce kilometre yol kat etmem gerekti. Bacaklarımda, cigerlerimde, beynimde ve kalbimde yeterince güç olmadan Fransa Bisiklet Tur'unu kazanamıyacaktım. Yani adam oluncaya kadar.

Lance Armstrong

Pala diyo ki: Bu olaydan sonra Armstrong'un dünyaya ve bisiklete bakış açısı tamamen değişmiştir, taki kanser olduğu haberini alıncaya kadar...

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Pala bey,lütfen bizi paylaşımsız bırakmayınız..yazınızı dört gözle takip ediyorum.:)

pala

Aktif Üye
Tepki
359
@Mert Bağcılar

Yazmaya devam edecem de, kitapları bulamıyorum.

Hazır şu aralar L.Armstrong zirve yapmışken, bu unutulmaz anıları ısıtıp okumak lazım. Hafta sonu çocuklar gelince, kitapların akibeti konusunda bilgim olur.

L.Armstrong sayesinde Türkiye'de bile bisikletden bahseden haber bültenleri var. Bisiklete tekrar dönüşü, talihsiz kazası gibi haberleri, bizde bile ana haberlere girdi, görülmüş şey değil.

Yani Lance'nin gençlere bisiklet sporunu sevdirmesi ve önder olması inanılmaz güzel, efsanenin bisiklet sporuna katkısı çok büyük. Sakatda olsa Italya Ciro veya Fransa bisiklet turunda yüksek performans göstermesine bile gerek yok, orada dikilsin yeter...

ozqun_lp

Üye
Tepki
19
Teşekkürler :)

Gerçekten cok güzel bir kitab'a benziyor en kısa zamanda alıp okuyacağım

• Beğen
Tepkiler: pala