Yaşa göre kadans

Tepki
38
Herkese merhaba...

Benim merak ettiğim ve detaylı bilgi almak istediğim bir konu hakkında size danışmak istiyorum. 22 yaşındayım 173 boy 111 kilom var. Genel bir diyete başladım ve sürekli bisiklet süren birisiyim. Kilo veremememdeki temel nedende kesinlikle piskolojik olması çünkü yeme isteğimi hiç bir zaman durduramam ve aşırı yemek yerim acıkmadığım halde.. Ama artık sağlığımdanda olmaya başladım ve kilo vermek için kendimi şartladım. Öğrenmek istediğim ise şudur kadans ile bisiklet sürmek. Yaşa göre kadans nasıl hesaplanır benim düz yolda sürekli kaç kadans ile sürmeliyim ki yağ yakımımı hızlandırabileyim...

Şimdiden okuduğunuz için ve her cevaplayan bana yardım eden herkese teşekkür ediyorum...

İyi akşamlar.

Y.Can

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Kadans için öyle bir hesap var mı ki bence yok. Bisikletçi olup 40 yaşına kadar gelmiş biri bile 110 rpm kullanır örnekleri var. Kadans sürüş tekniği özellikle bacak kaslarında ki nöronların yani motor sinir hücrelerini eğiten bir sürüş sitilidir, pedal çevirme stilinizide geliştirir, kılcallanma miktarını artırır. Ama ilk kez böyle sürmeye başlayacaksanız, sele üstünde biraz zıplarsınız fakat sonra vücut alıştığında normale döner, çok abartı kadans ta mantıklı değil. İntervale antrenmanlarında yoğun bölgelerde 95- hatta 100- 115 arası bence iyi. Ama normal sürüşlerde 90 rpm gayet makul olacaktır. Vücutta ki yağı yakmak için hergün harcadığınız kalorinin, yediklerinizden aldığından fazla olması ve yediklerinizin de sağlıklı olması gereklidir. Özellikle turunuzdan sonra vucut dinlemeye geçtiğinde hala yağ yakmaya devam eder fakat zararlı diye bildiğimiz ürünleri aşırı şekilde yerseniz, bu yağ yakım işlemini otomatikman vucut durdurmaya başlar. Zamanla, vücut hareket bölgesi yoğun olan yerlerde ki tutumunu değiştirecektir ve o bölgeler de de yağ yakımını hızlandıracaktır. Bu arada kadansa bağlı sürmek özellikle diz bölgesinde olmak üzere alt kısımda bulunan tüm eklemlerin etrafında ki bağ dokuyu güçlendirir. Bunu dizlerinin üstüne oturan ve acı duyan kişilere özellikle tavsiye ederim.

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
@Harun Sayı

Açıklamınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Son cümlenizde; dizlerinin üzerine oturmakta acı çeken durumlardan bahsettiniz. Aynı durum bende de vardı ve zamanında doktor, ne koşacaksın ne top oynayacaksın ne de bisiklete bineceksin demişti. Hangi akla hizmetse o doktoru ciddiye aldık (aile dokturumuz) kestim sporu ve hemen hasta oldum takibinde bir sürü ilaç ve 40 kiloya yakın fazlalıkla döndü. Yeter dedim ve aldım bir bisiklet. Uygun bir dizlikle, 8 senelik bisiklet hasretinin üstüne 2500 km sürdüm banamısın demedi. Ayaklarımdaki ağırlar bile geçti. Zamanında siz bu yorumu yazıp okumuş olsaydım belkide çok farklı yerlerde olabilirdim. Güzel tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler. Küçük bir şey belirteyim ben de; SPD ve kadans ölçer ile çok daha verimli sürüşler yapabilirsiniz. :)

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
ne dokdorlar duyduk gördük biz. söylendiği dikkate alınacak doktor sayısı o kadar az ki. bununda sebebi kıçı ağrıyanın doktora gitmesi. adam dogruyuda söylese 2 günde geçior yanlışıda yap dese 2 günde geçiyor. dokdorda kafasına göre sen yat sen zıpla sen hoplama diyor.

Tepki
38
@Harun Sayı

Yazdıklarınızı özenle okudum :) Aslında öğrenmek istediğim şuydu geçen bir başlık okudum ama ismi aklımda değil orda bir arkadaş kadans ile kalori hesabı yapıyordu buna bağlı olarakta yağ yakımını hızlandırmak için kaç kadansta sürmek gerektiğini söylüyordu... İlk işim bir kadans saati almaktı ve onu yaptım ama şuan ben kaç kadansla sürersem yağ yakımım hızlı olur onu bilemiyorum... Bu arada 29jant kullanmam kadans'a etki edermi ?

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Yağ yapmak için kadanstan çok nabız önemli. Şu linkteki tablo işinize yarayabilir. (link)

Ayrıca gün boyu hiç hareket etmezseniz harcayacağınız kalori yaklaşık olarak 2320 kcal görünüyor. Orta aktiflikteki bir hayat için günboyu ihtiyacınız olan enerji 3000kcal'ye kadar çıkabilir. Ayda 4 kilo vermek için de günlük ihtiyacınız olandan 500 kalori eksik almanız gerek. Toparlarsak 2500 kalori civarı kalori alıp 120-140 nabız aralığında antrenmanlar yaparsanız kilo vermemeniz için hiç bir engel yok.

Ama her insan farklıdır. Yaklaşık hesaplara güvenmeyip bir diyetisyenden yardım almak en doğrusu.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
yag yagma zamanında kişinin motobolizma hızı en önemli etken. cok fazla sey araşdırmaya gerek yok aslında bacak kaslarını yormakdan daha çok bisiklet üzerinde ter dökmeye gayret ettiğizde. işin büyük kısmını yapmışız demektir. verha gücü bacağa üst taraf yatsın böle zaten kilo verilmez bu garanti bişi. kadansınız 50 60 den aşşa düşmesin ara ara 80 civarı çevirip uzun süre bu sekil devam etmeye gayret edin. tamamdır.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Yalnız kadans 75 -80 devirden aşşağıya düşmezse daha iyi olur.50-60 çok düşük rakamlar.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz Can CEBECİ

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
"Kadans" ile "nabız" terimlerini karıştırıyorsunuz.
Nabız yaşa göre hesaplanan bir veridir. Yağ yakmak için de belli limitlerin arasında olmanız gerekir. Bu şekilde araştırarak bulabilirsiniz detaylı bilgiyi. Oldukça fazla var internette bununla ilgili yazı.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Ek olarak, 43 yaşında olan bir sprinter mevcut -yeni emekliliğini duyurdu- sprinter diyorum, onların kadansları 160 tan aşağı olmuyordur sanırım, kısa süreli olsada bacaklarının bu kadansı kaldırabiliyor olması(ki buna göre antrenman yaptıklarını söylemiyorum bile) kadansın arkadaşımızın dediği gibi altyapı ile ilgili olduğunu göstermekte.
Vücut, (özellikle yüksek nabızlarda) ilk ve çabuk enerji kaynağı olan glikojeni kullanır kaslarda bulunan, yaklaşık 1 saat sonra yağ yakımı başlar. O yüzden yağ yakmak için beslenmenize dikkat etmeli ve turlarınızı uzun tutmalısınız. 1 saat süren fakat yüksek nabızda seyreden yoğun bir idman sayesinde de kilo vermeniz, kesinlikle mümkün, sonrasında yine besine dikkat ederek. Yani besin kilit nokta, çok uzun turlar atıyorum 4000-5000 cal yakıp, eve geldikten sonra bir o kadar yiyecek yemeniz hem verdiklerinizi almaya hemde yaptığınız turun size kazandırdıklarını azaltmaya sebep olacaktır. Nabız daima 120-140 arası seyredecek diye bir durum yok, genel kazanım açısından ilk başlarda kalbi çok yormamak gerekiyor ve amaç sadece kilo vermekse tabiki bu nabız değerlerinde gitmek yeterli olacaktır. (sporcu geçmişinize bağlı bir durum), (fakat kiloları vermeye başladıktan ve kondüsyon kazanmaya başladıktan sonra daha yüksek idman seviyelerini uygulamak mümkün. Bu sizin aerobik ve aneorobik kapasitenizi ve en son limiltlerde ise kandaki depolanan oksijen miktarı limitinizi artırmaya yönelik çalışmalar olacaktır, tabi bunların konuyla ilgisi yok)

• Beğen
Tepkiler: Uğur Ece

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
kendinizi fazla yıpratmadan ancak sıklıkla bisiklet kullanarak kısa zaman içinde doğru tekniklerle kilo vermeniz mümkündür bol sıvı alımına özellikle dikkat edin ve sindirimi zor katı yiyeceklerden ve aşırı yağlılardan hamur işlerinden uzak durun taze meyve suları bol salata ve meyve tüketin her zaman kadansa önem verin sizi sele üzerinde zıplamaya ramak bırakan en uygun dişli oranında pedal çevirmeye gayret edin performansınız geliştikçe yokuşlu yerlerde tırmanış çalışmanızı öneririm bu hem bacak kaslarınızın gelişimine katkı sağlar hemde ter yoluyla hem vücuddaki toksinlerden arınır hemde kilo vermenize yardımcı olur
kadans teknikleri için buraya da mutlak göz atmanızı öneriyorum (link)

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999
Tepki
7
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar kırıcı olmaya gerek yom. Amaç doğruyu bulmak. güzel güzel tartışalım konuyu. Murat bey kardiyologların diyeti karatay diyetine yakın diyorsunuz fakat şunu kaçırmısınız. Ben Kalbimden korkuyordum ve 5 ayrı kardiyoloğa göründüm ve tatmin olmayıp anjiyografi çektirdim sonuç Psikolojikmiş dediler. Panik atak rahatsızlığım varmış meğerse kalbim sağlammış ama konuştuğum bütün kardiyologların kan testimde kolestrol fazlalığı olduğunu söylediğimde Kırmızı et, tereyağı ve Kuyruk yağı yeme dediler. illa et yiyeceksen haftada 1 kere En yağsız tarafından dana etini haşlama yada ızgara ye dediler. Bu bilimsel bir gerçektir. Kırmızı et kolesterolü yükseltie tereyağı da yükseltir. ve vücutta bir miktar kolesterol olmalı ama kanda fazla olursa onlar damarların kenarlarına birikip pıhtılaşır bu da damar tıkanıklığını doğurur. kalpte bir damarın tıkanması demek önce nefes darlığı sonrasında hafiften şiddetliye doğru göğüs ağrıları ve en sonunda tamamen tıkanıp kalbin beslenememesi durumunu doğurur ki bu da kalp krizi demektir. Canan karatay turkcell in söyleşisinde eskimoların iç yağı yediğini söylüyor. ve kale krizi geçirmediklerini söylüyor evet doğru. ama şunu unutuyor bence. Onların yediği iç yağı ile bizim yiyeceğimiz kuyruk yağı farklıdır. Eskimolar balinanın of balığının deniz aslanının iç yağını yer. Şu bir gerçektir ki somon balina fok Deniz aslanı gibi canlılar soğuk denizlerde yaşarlar ve onların vücudundaki yağ omega 3 yağıdır bu da kalp için ve vücut için bulunmaz bir nimettir. gel gör ki bizim etteki kuyruk yağı tam bir damar düşmanıdır. damarda plaklanmayı başlatır. ama yaşam sizin tabi karar da ben şahsen canan hocanın diyetini kimseye önermiyorum. Eğer illa diyet yapacaksanız vücudunuza herşeyden yeteri kadar alın. zaten kilo yapan o fazla aldığımız besinler. ben 110 kiloydum 6 aydır yediklerime dikkat ediyorum. herşeyi yiyorum ama çok az.günde 5 tane kesme şeker hakkı koydum kendime eğer bir kaşık reçek yersem 5 şeker hakkımdan 2 si gider. çayı şekersiz içmek zorunda kalırım. yumurtayı hergün yerim fakat sadece beyazını. haftada 1 günde sarısıyla beraber. ekmek ana öğünlerde 3 ince dilim eğer plav yersem veya makarna ekmek yemiyorum. haftada 2 gün ızgarada 1 dilim somon baığı veya buğulanmış hamsi yerim ki omega 3 bakımından en zengin balıklardır. hergün mutlaka 2 ceviz küçk bir avuç kuru üzüm yerim. günde 1 kadeh şarap içerim üzüm yemezsem eğer. Ama alkolün fazlası karaciğerde yağlanmaya neden olur o yüzden fazla alkol almak iyi değil. Tavuk yemiyorum nede derseniz hepsi yaay yerde yetişiyor o yüden yemiyorum. yumurtalarım köyden geliyor. bir öğrencimin velisi sağolsun kümesinden he hafta benim için 20 tane ayırıyor. yoğurt süz yarım yağlı içip yiyorum. Pirinç pilavından ise bulgur pilavı yemeyi tercih ediyorum. Kola sprite hazır meyve suları bunları kesinlikle içmiyorum. ve 6 ayda hem 6 öğün yiyorum hemde 88 kiloya geldim. Kolesterolüm düştü HDL dediğimiz iyi kolesterolüm yükseldi. Yalnız bu beslenmenin yanında bisiklete hergün 1 saat biniyorum ama sabah uyanır uyanmaz 1 saatte hızlı tempoda yürüyüş sonrasında Mekik 2 kiloluk ağırlıkla fitness yapıyorum. hem zinde kalıyorum hem vücudum daha esnekleşiyor hemde kilo veriyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Şu diyet doğrudur, bu diyet yanlıştır demek de mantıklı değil. Sonuçta bir diyetin yaygınlaşması için belirli sayıda kişi tarafından kabul görmesi gerekir. Madem durum böyle, demek ki doğru/yanlış diyet değil kişiye göre diyet mantığı makbuldür. Dokan diyeti bana istediğimi veremezken, Karatay veya Atkinson verebilir. Bunlar temsili örneklerdir, isimleri baz almayın. Önemli olan dengeli besleniyor muyuz, spor yapıyor muyuz sorularına samimi cevap verip veremememizdir. İrade ve azim olmadan vücudumuzu sağlıklı oranlara çekmemiz mümkün değildir. Metabolizması aşırı hızlı çalışan bünyeler müstesna. Kısacası herkes kafasına göre değil profesyonel yardım alarak doktor kontrolünde(diyetisten vb.) beslenme kontrolüne gitmelidir...

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@Yavuz Can Cebeci

işi kafada bitirmeniz gerekiyor sizden 1-2 cm uzunum 3 ay önceye kadar 80 kiloydum kendime , nefsime hakim oldum hop 2 ayda 20 kilo verdim 1 aydır yeni kilomdayım şuan 57 kilo falanım bisiklet sürmek yararlı ama kendinize hakim olmanız kadar değil bende yemek istiyordum hep ilk önce sakıza başladım ağzım dolu oldukça zaten yemek istemiyordum ve her gün 2-3 km koşuyordum.. dediğim gibi iş kafada biter

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@Emre Akcan

babacım nasıl verdin 2 ayda 20 kilo ya? bi anlatır mısın allaşkına? ben de 79um, vermeye çabalıyorum. 95ten 79a düştüm zaman içinde, ama durdu şimdi vallahi.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Konuyu toparlamak gerekirse kendi düşüncemle birliklikte ; Kadans yaş ile doğru orantılı birşey değil antrenmanla doğru orantılıdır. Yaşla doğru orantılı olan nabızdır . Yağ yakmak istiyorsanız belli nabız değerlerinde sürmeniz gerekmektedir. %60 oranında sürmek en mantıklısıdır kesın nabız soylemektense yüzdelik oran verdim , her yaşa uygun hesaplamak için. Ortalama kadansınız çok düşük olmazsa iyi olur fakat antrenmanınız yoksa çokta abartmamak gerekir ortalama 80den asağı düsmeyin ve %60 değerinde nabızla antrenman yapın unutmayın 1 saat sonra yağ yakılmaya başlanır bu yüzden düşük nabız uzun süreli antrenman yapın. iyi forumlar..

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
yavuz ,burada dikkat edeceğin şey kadans değil...örneğin düz bir yolda 90 rpm ile giderken harcadığın kalori , %7-8 eğimli bir rampayı 30-40 rpm ile çıkarken harcadığın kaloriden yüksek olamaz...senin yapman gereken çoğunlukla rampa çalışman..harcadığın kaloriyide strava uygulamasıyla takip edebilirsin...misal benim bugünkü harcadığım kalori 1893 tür ((link) kalori harcadığın kaloriden az olduğu müddetçe kilo verirsin