Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarışlardaki Yolu Şaşırmamak

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Aydın Hiçyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol yarışları konusunda tecrübeli arkadaşlarımıza bir soru sormak istiyorum. Benim merak ettiğim konu yarışlarda yarışçıların yanlışlıkla yarış parkuru dışına çıkma ihtimalleri var mı?

Şimdi önündeki bisikletçileri veya bisikletçiyi takip edebilirsin ama ya sen ikinci isen ve birinci olanda yolu yanlış biliyorsa. Ya da birinciliğe çıktın ise ne yapacaksın?

Şimdi yolların etrafını bantla çevirseler yolunu şaşırmazsın ama herhalde böyle bir uygulama yok. 200 km uzunlukta bir parkuru bantlayamazsın zaten. Tour De France gibi yolların etrafı kalabalık olsa yine şaşırmazsın ama bizim ülkemizdeki yarışlara öyle bir ilgi olmadığı için oda olmaz.

Aklıma gelen tek mantıklı çözüm yolların kenarlarına işaretlerin konulması. Mesela oklu yön işaretleri konulabilir. Böylece yarışçının yanlışlıkla yoldan çıkması engellenmiş olur. Yani bu okların yol ayrımlarına konulması gerekiyor. Böylece bizi yanlış yola sapmaktan kurtarır.

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Bu konudaki uygulama nedir acaba?

İLKER TAŞ bunu beğendi.
  2. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Ben hiç yarışmadım ama mantık olarak ,Yarışdan önce zaten antreman bölgesi olarak parkur da gezmeleri ve antreman yapmaları böyle bir riski ortadan bir anlam da kaldırır.Tabi heycan ve hırs olduğu için yine şaşırma ihtimali de kaçınılmaz olur..Bilen arkadaşlar daha iyi anlatır sanırım..bildiğim kadarı ile.. :)

Konu için tşk ler.İyi Forumlar.

Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  3. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    motosikletli hakem önünde gider hep zaten:)

4. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Ya Geri de kalanlar?

5. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Yarış öncesi teknik toplantıda bunlar yarışçılara anlatılır diye biliyorum.

6. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    teknik toplantıda bilgilendirme yapılır, en önde motorlu hakem yer alır. ayrıca yarış parkuruna yabancı araç girmesini engellemek için yol ayrımlarına görevlendirme yapılır. Bazı durumlarda yol ayrımları konusunda belediye (zabıta) ya d polis ten yardım istenir. Yani yanlıs yola girme ihtimaliniz yol yarısında düsüktür.

Asıl sorun arazi yarışlarında yaşanır. Gün öncesinden parkur işaretlenir. Tabi tamamının işaretlenmesi pek mümkün olmadıgı icin kritik noktalar ağırlıklı olarak işaretleme yapılır. Yarıştan önce 1 görevli hakem parkuru bastan sona gezer ve kontrolünü yapar. Fakat tüm bunlara rağmen arazi yarışlarının yapıldıgı yerler halk tarafından piknik, yürüyüş yolu hobi amaclı bisiklet sürücüleri vs. seklinde de kullanılan yerler oldugu icin. yarıs anında (sonucta farklı kategoriler aralıklı zamanlarla basladıgı icin sabah 09.30 dan aksamustu 16.30 ya kadar sürer yarıslar ve cogunlukla da haftasonudur) baskaları tarafından koparılan şeritler yol şaşmalarına sebep olabilir. Ve kestirme yol yapılabilecek noktalarda zaten görevli hakem ya da marshall lar oldugu icin bu koparılan bölgeler cogunlukla yolu uzatan hatta bazen aynı yolu geri gitmesine neden olan patikalar olur. Benim şahit oldugum en son ODTÜ yarışında, yürüyüşe cıkan bir çiftin yanlıslıkla ya da gecemedikleri icin bilerek kopardıgı serit nedeniyle bir arkaşımızın birinciliginin riske girmis oldugudur.(sonra ne olmustu hatırlamıyorum)

Yani yol meraklısıysanız korkmayın, parkuru bilmiyorsanız da daha sanslısınız =)

7. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    özel yarışlarda bazen dış olumsuzluklardan dolayı olabiliyor, son yarışta benim de başıma geldi.
    federasyon yarışlarında zaten parkur tanıma yapmak için yeterince vakit oluyor.

8. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhaba yol yarışlarında genelde böyle şeyler olmaz cok önceden parkur belli oluyor zaten birde önde hakem var arkadada akım arabaları süpürge vs yani yolu kaybetmen imkansız bir şey tabi sarhoş değilsen:) ama aynı şeyi mtb icin söyleyemem 2 defa kürsü kacırdım sırf yeteri kadar parkuru bilmediğim icin

9. M.Kaba

M.Kaba Forum Bağımlısı

Seviye:
    süpürge arabası takip eder

10. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    :) Haha Muhammed çok güzel bir cvp dı kardeşim..Sağ ol..:)

11. fatih ulusoy

fatih ulusoy Aktif Üye

Seviye:
    Mtb yarıslarında bi kac kere benimle beraber bulundugum grubun basına gelmiştii serit yetersizliginden ama mtb ye oranla yol yarıslarında bu durum cok seyrek yasanır