Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarışlarda sık kullanılan/yardımcı hareketler

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında CandanC tarafından paylaşıldı.

1. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    arkadaşlar, artık yarışlara katılmaya başlamak istiyorum.
    ilk yarışım 22 mayıs ankara yarışı olacak.
    çok vaktim kalmadığının farkındayım ama bu arada ne kadar çok şey öğrenir,kendimi ne kadar çok toparlarsam yanıma kar diye düşünüyorum.

o yüzden, yarış parkuru ve yapılacak antrenmanlar hakkında bilgiye/yardıma ihtiyacım var.

örneğin, parkur çok inişli çıkışlı mı oluyor, sürekli patikaları mı kullanıyoruz, dağ bayır neresi denk gelirse mi? toplam kaç km'lik bi parkur beklemeliyim (Elite W), parkurun niteliğini düşününce, bildiğimiz düz yol/tırmanış çalışmalarının yanında, öncelikle hangi hareketleri öğrenmeliyim? hangi hareketler yarışların olmazsa olmazıdır, hangileri işimi kolaylaştırır?

mesela, 2-3 gündür, bunny hop videolarını izliyorum. bugün de ilk defa bunny hop çalıştım... her iki tekeri de yerden kaldırmayı başardım ama bu haliyle hiçbi işe yarıycağını zannetmiyorum :rolleyes: uğraşmaya devam etmeli miyim, yoksa onunla zaman kaybediceğime düz yol/tırmanış antrenmanları mı yapmalıyım?

(yani anlıycağınız, ödevini son güne bırakan öğrenci havasındayım biraz :Ahhh-1660 )

2. AHMET67

AHMET67 Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    arkadaş madem ankaradasın neden odtüye gidip parkuru görmüyorsun spor salonunun yanındaki futbol sahasından start alınıyor

3. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    geçen yılın hacettepe'de yapılmış, bu yılki programda yer bilgisi verilmemiş... odtu olduğuna emin miyiz?

yarışmadan 18 gün önce parkur belli oluyor mu? nerden iniliyor, nerden çıkılıyor nerden dönülüyor görebiliyor muyuz?

(üşengeç bi insan diilim, öyle hazıra konmayı da çok sevmem aslında da, çok mu mantıksız sorular sordum da, "git bak gör" cevabı aldım, anlamadım ki???)

4. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Ben de kısmet olursa ilk kz katılacağım 22 mayısta. Dediğiniz gibi henüz parkur belli değil. Yalnız yarışa katılan arkadaşlardan dinledi,klerimi size aktarmaya çalışıyım. Öncelikle bunny hoop yarışta olmazsa olmaz değil, hatta belki gereksiz. Sizin düzenli bir nefese, yani kondisyona; ardından da iyi bir tekniğe sahip olmanız gerekli ve yeterli unsurlardır. Tecrübe ise bizim için henüz çok uzaklarda. Normal zıplamalar (mesela yoldan kaldırıma) ile çalışmanız daha kolay ve faydalı olur kanaatindeyim. Beştepe-gazi mahallesi arasındaki arazide de (aman köpeklere dikkat) birkaç kişi ile beraber çalışmanızı tavsiye ederim, asfaltta sadece kondisyon artırabilirsiniz teknik sağlamaz. Hatam varsa tecrübeli kişiler düzeltebilir, şimdiden başarılar dilerim.

CandanC bunu beğendi.
  5. Mansur KHASSANOV

Mansur KHASSANOV Kıdemli Üye

Seviye:
    Yarışala alakalı bilgi verebilir misiniz? Ya da nerde bakabiliriz? Kayıtlar ne zaman? Lisans lazım mi falan?

6. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Herşeyden önce işe şu güzel yazıyı okuyarak başlayabilirsiniz..

Hakan Yazman'dan yarışçılara temel tavsiyeler

Sonrasında ise yerinizde olsam her müsait olduğumda antremana çıkar dayanıklılık antremanları yapardım.. yarışa yaklaştıkça zamanı kısalan ancak yoğunluğu artan intervaller(bir anda ayağa kalkıp yüklenme) yapılabilir. Birde madem Ankara dasınız, parkuru önceden geçmeniz ve iyi analiz etmeniz sizin yararınıza olacaktır, rakiplerinizden çok avantajlı druma geçirecektir. Birde teknik için bunny hop falan çalışmanıza gerek olmadığını düşünüyorum, ben yarışlarda hiç bunny kullanmıyorum mesela veya kullanıyorumda farketmiyorum, uzun lafın kısası teknik bence parkurlarda öğrenilen bişey.Teknğiniz parkurlarda geçirdiğiniz süre içinde, bisikletin verdiği tepkilere nasıl yanıt verdiğinizle alakalı, pek anlatamadım ama demek istediğim tekniğinizin gelişmesi için bol bol arazi sürüşleri yapın, düşün, kalkın, çıkın, inin=) umarım yardımcı olabilmişimdir.

heng ve CandanC bunu beğendi.
  7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    öncelikle o yazıyo çoktaan okudum. teşekkürümü bile etmiştim hatta =)

sonrasında, kesinlikle anlattınız ne demek istediğinizi :)
    çamur nedeniyle arazi sürüşü yapamamış olsam da, oldukça verimli bi antreman geçirdim :)

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yoldan kaldırıma çıkmakta neyseki sorun yaşamıyorum... dünkü bunny hop çalışması sayesinde bugün (her denemede olmasa da) arka tekeri de kaldırıma vurmadan çıkabildim. itiraf ediyim çok hoşuma gitti :) yine de bunny hop ve benzeri hareketleri rafa kaldırmış bulunmaktayım...

işten çıkış saatim belirli olmadığı için bi kaç kişiyle program yapmam çok zor. beştepe de bana hiiç uygun bi yer diil malesef, uzak... yani ordaki arazide bi kaç kişiyle antrenman yapma ihtimalim sıfır... ama arazi sorunum yok neyseki... odtu ormanı ve eymir sağ olsun =)

ve evet, düzenli nefes ve kondisyon... şu an en eksik kalan kısım, sıkı tutmam lazım :)

bilgiler için teşekkür ediyorum ve yarış için de bol şans şimdiden :)

9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    son haftalarda çok araştırdım bu konuları... hemen kısa kısa cevap veriyim...

lisans gerekiyor. iki lisans var. biri gençlik ve spor il müdürlüklerinden alınıyor. başvuru için gereken belgeler ve nasıl başvurulacağını internet adreslerinden öğrenebilirsiniz. bizzat başvurmanız gerekiyor.bununla ulusal yarışlara giriliyor. illaki almanız lazım.

ikincisi federasyon tarafından veriliyor, UCI lisansı. başvurusu internet üzerinden yapılıyor. lisans onaylandıktan sonra sorumlu biri tarafından yarışlara getiriliyor. onaylandıktan sonra telefonla da bilgi alabilirsiniz. çok yardımcı oluyorlar. peki bu linsans niçin gerekli? şunun için... türkiye'deki yarışlar uluslararası yarış olduğu için, bu linans olmadan katılamıyorsunuz.
    bu son yazdıklarım Elit W ve M için geçerli. sanırım bi iki kategori daha var bu lisans olmadan katılamadığınız ama benim kategorim olmadığı için dikkat etmedim, çok da emin değilim.

atlamamanız gereken bir konu da "kafile listesi"nin onayı... kafile listesinde adınızın olmaması, yarış koşmakta engel değil, ancak harcırah alamıyorsunuz.

eğer bir kulüp sporcusuysanız, bu işlerle başkası ilgileniyor. eğer lisansınız ferdi çıkmış ise siz koşuyorsunuz peşinden.

gelelim bugün öğrendiklerime =)

kayıtlar yarıştan bir gün önce, yarış alanında yapılıyormuş. yarış öncesi online kayıt gibi bi sistem yokmuş. aynı gün, bir de teknik toplantı yapılıyormuş. buna da katılmak gerekiyormuş (yine ferdiler için... kulüp olursa, biri katılıyor, sonra gelip kulüp sporcularını bilgilendiriyor).

yarıştan bir gün önce, aynı zamanda bisikletli veya bisikletsiz, parkuru görebileceğiniz, parkurda antrenman yapabileceğiniz günmüş. yarış günü de, belli bir saate kadar parkur açık oluyormuş.

22 mayıs ankara yarışıyla ilgili olarak da, hacettepe'de yapılacağını öğrendim.

bi de, parmak izi vermek gibi bi'şeyler gözüme takılmıştı bir yerlerde....
    onu da siz araştırırsanız çok makbule geçer açıkçası

sametyanardağ, heng ve Mehmet Emin bunu beğendi.
  10. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:

heng bunu beğendi.
  11. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tekniğinizi en iyi arazide çok zaman geçirerek geliştirirsiniz.. Arazide geliştirdiğiniz tekniğin üzerine bunny hop vs hareketleri eklerseniz daha iyi olur gibi..
    Linkte çeşitli parkurlar var, eğer buralarda takılırsanız zamanla tekniğiniz oturur. Eğer saatiniz vs varsa tur sürelerinizi sürekli takip ederek gelişmenizi görebilirsiniz..

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=914729#post914729

ve Ankara yarışının Hacettepe'de olacağını nereden öğrendiniz acaba?

cruphasulie bunu beğendi.
  12. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    dün bikaç şey sormak için federasyonu aramıştım, ordan öğrendim

bu arada, rotalar da süpermiş =) teşekkürler...

heng ve Bulunmaz bunu beğendi.
  13. ugur T

ugur T Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  14. heng

heng Forum Demirbaşı

Seviye:
    dersinizi iyi çalışmışsınız ben okurken üşendim açıkcası candan hanım...maşallah herşey yazılı teşekkür ederim...

15. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eski bir Streetci olarak sana şunu söyleyebilirim ki bunny hop yarışlarda hiçbir işine yaramaz çünkü yarışlarda üstünden uçabileceğin bir durum yada çok derin bir çukur olduğunu da düşünmüyorum.Zaten bunny hop önce hazırlık gerektiren bir hareket yani sen toprak zeminde son gaz giderken bir anda önündeki koca çukuru görüp önce kıçını arkaya verip sonra gidonu çekip onun üstünden atlamaya kalkarsan direk içine girersin :D Bunun yanında bunny hopu doğru yapmış olsanda yere konarken ön tekerinin kayması durumunda direk yerdesin.Dengeyi çok iyi kontrol etmen gerek ve ben olsam bu tür riskli hareketlere girmezdim.bunun yerine çift teker keserek çukurlardan geçebilirsin bu hareket bunnye göre çok daha kolay ve denge bozulma problemi de yok ve bir anda bacaklarınla bisikleti çekip yapabilirsin.Ayrıca bisikletin iki tekeri de aynı hizada kalkacağı için önce arka tekeri indireyim diye bir problemin olmaz bunny hopdaki gibi :) Umarım yardımcı olabilmişimdir

16. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    evet evet... teori kısmını bitirdim, pratik kaldı :)

17. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    teşekkürler...

(bi de itiraf ekliyim, bunny hop yapmaya çalışırken yapabildiğim sadece iki tekeri de kaldırabilmek oldu zaten :D )