Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarışlara katılabilir miyim?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ßarış Yavaş tarafından paylaşıldı.

1. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar mtb ile 52.5km hız yaptım. ( büyük 42 dişli burda detaylı özellikler ve resimler var http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=107429 )

Genelde 30-40km arası hızda gidebiliyorum şuanda iyi bir bisikletim olmadığı için daha iyisini deniyemedim ama sizde bu durumum normal yarışlara katılmama yeter mi ? sponsor bulabilir miyim ?
    Ciddi bir şekilde yanıtlarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Öncelikle şunu belirteyim;mtb ile yol yarışlarına katılamazsın tabi.
    Yol bisikletin olduğunu varsayarsak ;
    -Sponsor bulman gerçekten zor.Belli bir noktaya kadar kendi imkanlarınla veya bulunduğun ildeki takımlara girerek gelmelisin.
    -Kondisyonun yaptığın maks hızla değilde ; o hızı ne kadar süre koruyabiliyosun bu önemli.Yaşın kaç bilmiyorum ama yol yarışları en dusuk kategorıde 60kmyi falan bulur.Dayanabilir misin ilk önce kendine sor.Antremanlarını buna göre ayarla.Örneğin 20kmyi yüksek tempoyla değilde 60kmyi orta tempoyla sür.Böylelikle kondisyonunu artırabılırsın.Tabi birden başlama yavaş yavaş.

Yarışma katılmaya gelince ; kimse bisikletın kotu dıye senı yarısa almamazlık yapamaz lisansın oldugu surece ; tabıkı mtb yarısına mtb ıle yol yarısına yol bısıkletı ıle katılırsan :)
    Sana önerim direk yarışı düşüneceğine önce kondisyonunu seni tatmin edecek düzeye getir.
    Başarılar.
    Not: Bulundugun yerdeki belediye kluplerıne göz at.

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Barış aynakol 42 arka rublenin en ufak dişlisi 13 teker çevren 2.10 yani pedalı bir tur çevirdiğinde 42/13=3,23 tekerin tur atıyor bu da 3,23X2,10=6,7 metre şimdi gelelim hesaba senin bu oranlar ile 52 ile gidebilmen için 52000 metre/60=866,6 (dakikada gitmen gereken yol metre cinsinden) 866,6/6,7=Yaklaşık 130 (dakikada çevirmen gereken pedal sayısı yaklaşık olarak) bu hesaplamaya rüzgar sürtünme yol durumları eklenmemiştir sıfır hesaptır yani.

Şimdi gelelim ana mevzuya 130 kadans ile 15 dakika bisiklet kullan hemde o link verdiğin çift amortisörlü bisiklet ile Türkiyede seni geçecek kimse yok istediğin yarışa katılabilirsin.Tahmin ediyorum yaşın genç, sana bir abi tavsiyesi km saatinin ayarlarını kontrol et derim.

4. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle bilgilendirme ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
    Yaşım 18 kilom 58 13 senedir bisiklet kullanıyorum son 3-4 sene iste kendime göre ustalık seviyem olarak görüyorum. Kondisyonumunda iyi olduğunu düşünüyorum. Şöyle diyim şu 25-30kg luk mtb ile 30km hızı koruyabiliyorum yol şartlarına ve rüzgara göre de 40km ye kadar çıkabiliyorum. Tabi bisikletin ağırlığından dolayı 2 km den sonra yoruluyorum.
    Kondisyonumun ne düzeyde oldduğunu resim ilede gösterebilirim isterseniz bilgileri verdim benim amacım belki ileride iyi bir yol bisikleti alıp katılabilirim ama şu durumumu görüpte gel ben senin sponsorun oluyım bisikletinide ben vericem diye bir sponsor olur mu onu bilmiyorum.

Anladım peki lisansımı nasıl alıcam ?
    Bu bölgede pek yok sanırım.

5. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Saatin doğru olduğunu düşünüyorum süre ile yol mesafesini ölçtüm 1 km yi 1-1.5 dk da alıyorum. Yaşım 18, 130 kadansta 15 dk gidebilirmiyim bilmiyorum ama bu bisiklet ile koruyabildiğim hız en fazla 40 km/s. daha fazlası yoruyor.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Barış tahmin ettiğim gibi yaşın genç .

Senin bisikletin 25-30 kilo değil 18 kilo civarında aradaki 7-12 kilo bisiklet için oldukça büyük fark.

1 km yi 1 -1.5 dakikada alıyorum olayı da bisiklet için anlamsız bir cümle neden dersen 1 dakika da alırsan ortalama hız 60, 1.5 dakikada alırsan ortalama hız 40 eder ki bisiklette bu derece ortalama hız farkları olmaz.Ben ortalama hızımı 2 kilometre arttırmak için ne kadar çaba sarf ettiğimi biliyorum sen aradaki 20 kilometreyi aynı şeylermiş gibi yazıyorsun.Ortalama 60 ise o bisiklet ile zaten inandırıcı bilgi değil dünya rekoru :)( hesaplamadım ama tahminim 150 civarı kadans ister ki hayatında hiç 150 kadans nasıl birşey gördün mü merak ediyorum. şöyle tarif edeyim saniyede pedalı 2,5 tam tur döndürmekten bahsediyorum ve bunu 1 dakika boyunca her saniye tekrarlamaktan)

13 yıldır kullandığın bisiklet süresine 5 yaşını da eklemişsin ki buda ilginç bir bilgi sanırım o yaşlarda bisiklet antremanı yapıyor olamazsın.yani bisiklete binmek ile antreman yapmak arasında oldukça büyük farklar vardır.

Yanlış anlamanı istemem ama bunları niye yazdım tutarsızlıkları görmen için.Bu çeşit tahmini bir bilgilendirme ile seni kimse ciddiye almaz sponsor ise hiç bulamazsın.Değerlerini daha bilimsel ve olması gerektiği gibi yazarsan belki daha faydalı bilgiler yazabiliriz.

7. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kadro çelik, ön jant çelik sadece ön jant 3-4 kg geliyor ölçücek bir yer bulamadım bir gün sanayiye gidip birinden rica edip ölçücem ondan sonra size net bir kg söylerim.

Araçlara açık olmayan normal bir yol yok mecbur trafiğe açık yolda yapmak zorunda kalıyorum bazen frenliyip bazen sprinte çıkmam gerekiyor bu nedende net bir ölçüm yapamıyorum ama 1.5dk dan fazla değil o kesin. Max. hızım 52.5 zaten tabiki 60 değil 50 km yi bile koruyamıyorum :) 52.5km hıza çıkabilmek için 100 kadansı geçmişimdir zaten ona eminim çünkü boşa dönüyor bir süre sonra.

13 yıllık bir bisiklet geçmişim var onu kastetmek istedim ilk bisiklete bindiğim günden itibaren saydım son 5 senede antremanlara başladım düzenli değil tabi normal kendi turlarım.

Musait bir zamanda bisikletimin net ağırlığını ölçücem daha sonra bir arkadaşa süre tutmasını isticem 1 km yi kaç dk da alıyorum onu ölçücem tekrar daha kesin ve net bir bilgi olur sanırım.

Demek istediğim şu ki bu mtb ile bu dereceleri yapabiliyorum yaptığım dereceler yaş ve bisiklete göre ne düzeyde ?

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Barış seni o kadar ciddiye alarak cevap veriyorum ki inanamazsın ama aynı ciddiyet ile beni okumadığı görerek konuyu artık uzatmadan sessizce izleme kararı aldım.

belki faydası olur diye son olarak yazıyorum bu konudaki son mesajımdır.

Aynı bisikletin daha ağırı kapımın önünde duruyor kantine ekmek almak için kızım kullanıyor 18-20 kiloyu geçmez boş yere sanayide tartmana gerek yok.Senin bisikletin 25-30 kilo kesinlikle olamaz.

42 aynakol ve 13 ruble ile sprinte kalksan da kalkmasan da sana bilimsel hesaplama yaptım yapabileceğin maksimum anlık hız 45-50 dir onu da bir kaç saniye anca stabil tutabilirsin devamı gelemez .Bu bilimsel bir gerçektir matematiksel hesaptır üzerine ne söylersen söyle gerçek değişmez.

yazabildiğin bir tane gerçek değer yok iken (km saati verilerinden bahsediyorum) derecelerim ne durumda diye bir sorunun cevabı olamaz arkadaşın tuttuğu saat verileri ile bu iş olmaz.

Tüm bu yazdıklarımı umarım iyi niyetli yazdığımı düşünerek okursun ve faydası olur.Dediğim gibi bu noktadan sonra konuya mesaj yazmanın çok da anlamı olmadığını düşünüyorum eğer gönlün olacak ise Türkiyede bir numarasın bu yazdığın değerler ile......

Aykut Subaşı bunu beğendi.
  9. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Senin linkteki bisikletinden daha ağırı vardı bende 19 kg geliyordu(çamurluk,arka oturak vs....Çift amortisörlüydü Tarsus Mersin yaptım(25km) km saatim yoktu.Yeni bisikletimi aldıktan sonra km'Ye baktım oha dedim ben 30 40 km arası gittiğimi düşünürken 25 30km-hız anca gidebiliyormuşum.Senin dediğin 40 50 km düz yolda en fazla 2 3 km gidebildim yeni bisikletimle ondada rüzgarı arkama aldığım halde anca çıkabildim.He rampa aşağı inişlerimde 52 62 km hızlara ulaştım tabi bu hızları sert virajlı yerlerde yaptım lastiğimin kalınlığına güvenerek.Bu hızlara bile zor çıkılıyor.Benim bisileti alma amacım tur-gezi-spor,Pro şeyleri bu sitede öğrendim.Aşağı yukarı kendimce proyum 1 yıldır bisiklet sporuyla ilgileniyorum yoksa 3 yaşında ben 2 tekerlekli bisikletle başladım bu işe.

10. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    30 olamaz ama 18-25 arasıdır diye tahmin ediyorum çünkü ayrıca boynuzlar var birkaç küçük metal parça var.

Bende aksini söylemedim zaten 52.5 max. hızım bir anlık o hıza çıktım koruyabileceğim hız en fazla 40 olur. Km saatim dijital hata payı yok doğru yerde doğru kodlanmış dış çap bunun yalanı olmaz inanmıyorsanız forumdaki Balıkesir-Edremitten bir arkadaş bulalım gelsin görsün şahit olsun.

Bisikletim belli, yaptığım max hız belli, koruduğum hız belli ve 1 km yi ortalama 1.5 dk da aldığımda belli eğer bu değerler iyiyse sevindim.

Bu arada bisiklet lisansı nasıl alınıyor ?

11. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende sizin gibiyim değerler biraz daha farklı sadece. Bende kendimin son 2-3 yıldır prf. olarak görüyorum. Yokuş aşağı hiç denemedim çünkü bisikletime güvenemiyorum göbek dağılabilr, ayrıca yokuş aşağı hızların kondisyon ile alakalı olmadığı için denemiyorum.

12. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer böyle bir şey varsa sen bir mucizesin.

ßarış Yavaş bunu beğendi.
  13. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yorumunuz için teşekkür ederim ama hangi konuda dediniz hız mı ?

14. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O bisikletle ulaşabildiğin hız konusunda dedim.

15. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anladım teşekkür ederim benim gibileri var mı merak ettim birde yarışlara katılabileceğim seviyede olduğumu düşünüyorum kondisyon olarak.

16. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    barış kardeşim sen zaten bi'şeye inanmışsın, onun dışındaki hiçbi yorumu kabul etmiyorsun...
    sorulaırnı da, gerçekten yorum almak diil, istediğin cümleleri duymak için sormuşsun gibi olmuş...

baştan sona okuyunca yazdıklarını, gördüm ki bisikletin kilosu 25-30 arasından (ki 5 kilo fark biisklet ağırlığı tahmininde komik duruyo) 18-25'e inmiş (farkı da 7'ye çılkarmışsın)

ilk mesajlarından birinde 30-40 gidebildiğini söylemişsin, sonra 30'u koruyabildiğini 40'a da rüzgar ve yol durumuna göre çıkabildiğini yazmışsın; hemen arkasından da koruyabileceğin maks hızın 40 olduğunu yazmışsın...

arada bi yerde de, bunu en fazla 2 km devam ettrirebildiğini okudum...

öncelikle şu yukarda belirttiğin değerlerle ilgili olarak bi karar vermen gerekiyo, yani net sayılar yazman...
    (mesela 10 km gidiş, sonra aynı yolu dönüş-yokuş aşağı,yukarı, düz yol tartışması olmasın diye aynı yoldan dönüceksin- bi bak bakalım kaç saatini alıyo... 20 km'de ortalama hızını aşağı yukarı görmüş olursun)

sonrasında da, kişisel tahminim, duymak istediklerin bi kenara bırakıp gerçeklerle yüzleşmen gerekicek...

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  17. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bana da siz bir şeye inanmışsınız kalanı imkansız düşünüyorsunuz gibi geliyor nedense.

Kilo tahimi olduğu için kesin söyleyemiyorum kullanmadan ezbere konuştuğunuz için alttan aldım tamam öyledir hesabı 18-25 dedim illaha da 30 30 diye ısrar edemem.

Evet aynen öyle iki rakam var 30 ve 40 yol boş ise rüzgar yok ise 40 km yi koruyabilirim, değil ise 30.. Ama bisiklet çok ağır o nedenle uzun süre o hızları koruyamıyorum dedim bunda bir tutarsızlık varsa söyleyin.

Bir mtb ile 20 km gidiş geliş yapılırsa öldürür; vites yetersiz, 10 km boyunca uygun yol yok, bisiklet ağır, oturuş pozisyonu uygun değil, daha saymama gerek yok sanırım bu verileri sizde biliyorsunuzdur..

Sizlerinde imkansızları bir kenera bırakıp gerçeklere de olanak vermeniz gerekli..

Diyecek çok birşeyim yok 50-100 Tl lik bir bisikletle uzun yol gidemem ama 100 mt - 500 mt hadi 1 km mesafelerde 42 dişli ile beni geçebilicek biri varsa buyursun gelsin. Arkamda 60 kg luk kişi varken bile 30km hız yapabiliyorum. ve 80-90 kg bir elektrikli bisikleti 1km boyunca aralıksız çektim. Max. hızım 52.5 km/s. bu da birkaç örnek inanmayan varsa gelsin buyursun..

18. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cok yetenekli birisi oldugununa inaniyorum. Arkadaslarin izah etmek istedikleri seyi anlaman acisindan, söyle bir deneme yapmani tavsiye ederim. Kilometre saatin dogru ölctügüne göre 5 km. lik bir yol bul ve 1 saatte o yolu üc kere git ve gel. Yani üc gidis ve üc gelis.
    Bunu basardiktan burada yazmaya devam et. Sordugun her sorunun cevabini ciddi sekilde alacagindan emin olabilirsin.

19. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yukarıda yazdıklarım bi önyargının ya da kalıbın sonucu diil, biraz deneyim, biraz gözlemin sonucu...
    ben yarışan arkadaşları ve nasıl antenman yaptıklarını kendi gözlerimle gördüm... dehşetler yani..
    umarim sen de onlardan birisindir..

zaten, diğer başlığını da okudum. bi takımla bağlantıya geçmişsin bile, iyi haber...
    böylece kendini daha objektif değerlendirme imkanı bulursun...
    antrenman sonuçlarını da gerçekten merakla bekliyorum..

yanlış anlaşılmak istemem ama... ne "ben dedim sana" tarzında okuycağımı düşün sonuçları, ne de "ben size demiştim" taraında yaz...
    bisiklet garip bi spor, çok hızlandığını düşünüyosun, ortalmanın ya da yokuş çıkışının iyileştiğine inanıyosun, hem de çok iyileştiğine...
    sonra biri yanında fişek gibi geçip gidiyo... kalakalıyosun =) bi bakıyosun bi arpa boyu yol gitmişsin..

bakalım senin bisiklet deneyimi hangi yollardan geçicek =) o yüzden merak ediyorum.. habersiz bırakmazsan sevinirim...

20. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim peki deniyeceğim 1 saatte üç gidiş gelişli 5 km giderim aralıksız mı deiniyim aralık lımı yani mola açısından ?