Yarışçılara temel tavsiyeler

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Çok haklısın Hakan abi..
Senin yazıların gerçekten çok bilgilendirici aynı zamanda da keyifli ve şevk edici oluyor.. Bu konuda gerçekten başarılısın..

Ayrıca eğer imkanın olursa yarışlarla ilgili daha çok şey paylaşırsn benim gibi bu alanda yeni yeni bir şeylere başlamaya karar vermiş kişilere de hem moral olur hem de direk tecrübe edilmiş bilgiden istifade etme şansına erişmiş oluruz..
Mesela yarışlar için yazılı olmayan yüzlerce tecrübe vardır ama bunlar yıllar için de kazanılabilecekken sizler sayesinde direk kazanmış kadr olmasakta en azından belleğimizde yer edinicek çok değerli bilgiler olacaklardır. Bu sayede tecrübe etmeden de tecrübeliymiş gibi davranabileceğiz :) Neyse uzatmayayım ben :) Sana kolay gelsin Hakana abi.. Umarım en kısa zaman da yeni yazılarını okuruz..

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
güzel özetlemişsin. "yarışçının el kitabı" nın ana hatlarını oluşturucak niteliklte. teşekkürler.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
hakan 3 haftadır antremansızım yardım et:))

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

santacruz

Üye
Tepki
13
slm arkadaşlar size ne olurya hem her yarışta sonuncu oluyorsunuz hemde kalkmış hiç utanmadan millete akıl veriyorsunuz yok yarış teknikleri yok beslenme teknikleri yaaaaa gülünç olmayın allah askına ben vermiyorum bilal vermiyor yunus vermiyor halil vermiyorda size ne oluyor anlamdım brence bu işi bizim gibi yarış koşmuş ter dökmüş insanlar oturup konuşsun nede olsa yarışları biz koşuyoruz dimi saygılarla herkez hadddini bilsin

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ayrıca madem bu kadar çok biliyordunuz neden bunca zaman milletin bu kadar eksikliğini çektiği bir konuda bir kaç satır bişey yazmadınız veya diğerleride yazmadı ?? Sonuçta bir sürü bahane üretilebilir ancak önemli olan burdan boş boş konuşmak değil, emek harcayıp yararlı bir şeyler ortaya koymaktır ;)
Bu yorumunuz kesinlikle çok saçma olmuş..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@fırtınacocuk

@fırtınacocuk

Arkadaşlar beni en çok üzen olay da budur, yarış dereceniz kişiliğinizin, insani değerinizin göstergesi değildir, bilginizin de göstergesi değildir.
Türkiyede ilk 3 içinde yer alan bir sporcu kendisiyle tanışmak için gelenlere surat ediyor konuşmak istemiyor cevap vermiyor, karşısındakine çöp gibi davranıyor, öte yandan sayısız dünya şampiyonlukları, olimpiyat şampiyonlukları olan Julien Absalon'un yanına gittiğinizde güleryüzle elinizi sıkıyor, arkadaşıymış gibi sizinle sohbet ediyor, bir bizim burdaki sporcunun tafrasına bakın bir de ona basitçe saatlerce fark atabilecek kuvvetle olan sporcunun mütevaziliğine bakın, işte gerçek şampiyonların farkı burada ortaya çıkıyor, iyi derece yapmış olabilirsiniz ama gerçek sporcu, gerçek insan olamamışsınızdır. Bu mesajda Yarışçılara temel tavsiyeler altında yarışçıların kulağına küpe olsun :rolleyes: .

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
@fırtınacocuk

fırtına çocuk gerçekten fırtına gibi girmişsin olaya ama bu kadar sinirlenme
o arkadaşta sonuçta bi emek harcayıp yazılar yazıyor bence onun kendisiyle değilde yazılarına bak eğer yanlış bildiğin bişey varsa düzelt verdiği kaynakları falan eleştirelim ama bilemiyorum uslubun bence yanlış eminim yazdıklarını birkez daha okuduktan sonra sende yanılgını keşfedeceksin bu arada iszlerin başarıları sadece sizi bağlar ama bu başarılardan dolayı elde ettiğiniz tecrübeleri ciddi ve dürüstçe paylaşırsanız ozaman sizlere şükran sunarız
herkesin her alanda iyi olma gibi bir zorunluluğu yoktur sen nasıl iyi bisiklete biniyorsun ama insanlara burada bişey vermemişsin gibi görünüyor yanılıyorda olabilirim ama ilk defa görüyorum seni
neyse sen bisikletine bildiğin gibi binmeye devam et

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
@Hakan Yazman

hakan bey veya hakan hoca bende sizin üzülmenize çok üzüldüm
lütfen üzülmeyin ve bu arkadaşa kızmayın
onunda kendine göre bir bildiği olabilir
biz sizin emeğinize saygı duyuyoruz lütfen bunlardan alınıpta bilgi aktarımlarınızı kesmeyin
saygılar

• Beğen
Tepkiler: yamaç kolatan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bütün ilimlerde çokça ileri gitmiş bilge bir kişi bir su kenarında dinlenirken bir köpeğin su içmek için su kenarına gelipte suda kendi yansımasını görünce ürküp geri kaçtığına bir kaç kez tanık olmuş. Köpek acaba nasıl su içecek diye düşünürken, köpeğin hızla gelip suya atladığını ve suyu içmeye başladığını görünce, evet demiş ; işte çoğu zaman korkularımızla yüzleşmekten korktuğumuz için başarıyı yakalıyamıyoruz, şu köpek bana korkularımla cesaretle yüzleşebilirsem kazanabileceğimi gösterdi diye düşünürken aklına daha derin bir ders aldığı gelmiş. Şöyle düşünmüş bilge kişi ; ben ki alim derecesinde bilge biriyim, benim dahi şu köpekten alacağım ders ve öğreneceğim çok önemli bir hayat tecrübesi olabiliyor..Çoğu zaman hiç aklımıza gelmeyen bir olay yada kişiler bize unutamıyacağımız hayat dersleri verebilirler. Önemli olan sürekli olarak öğrenmeye açık olmamızdır. Birilerinden birşey öğrenebilmek aşağılanmak değil, aksine erdemdir. Şunu da unutmamak lazım ; insan hayatı boyunca ilim tahsil etse yine de bütün öğrendiği kumsaldaki bir kum tanesi kadardır..

muamyildiz

Daimi Üye
Tepki
412
@fırtınacocuk

neyden utanılmalı bir de onu anlatsaydın keske, sonuncu olmaktan mı, insanlara birseyler anlatmaktan mı.

sen zaten bildiklerini vermiyormuşsun, öyle kal, aman! senin bildiklerini biz ögrenirsek maazallah seni geçeriz falan, ayıp olur. haddimizi bilelim.
bisiklet sporuyla yeni tanışmış insanlar da senin gibi "saygıdeğer(!)" abilerine gelip konusmalarını dinlesin, neleri nasıl yapacağını ögrensin, nasıl olsa gençliğe, yarışmaya yeni başlamış insanlara yardımcı olmak, onlara birşeyler ögretmek için senden iyisi düşünülemez. yarışta sadece lider grubun ter döktügünü, yarışları ön grubun koştugunu da ilk senden duydum, birşey daha ögrenmiş oldum. yarışlar konusunda bu görüşlerini, bir sporcu olarak spor ahlakını ve nsıl bir insan oldugunu bizimle paylaştıgın için çok teşekkür ederim.

sen bu mantıkla olimpiyat şampiyonu olsan ne yazar..

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@fırtınacocuk

1) Yarışta sonuncu olan da, birinci olan da, hatta bitiremeyen bile Yarışmıştır.Yarışa katılmış demektir.Medeni cesareti olan insan demektir.Aksi düşünülemez.

2) Yarışta sonuncu olanın bile bildiği birşeyler vardır.Birinci gelen, en çok bilen demek değildir.En güçlü de demek değildir.Bazen birinci, en sıkı çalışmış olan olabildiği gibi, bazen de şanslı olandır.Çünkü o yarışta 2. gelenin lastiği patlamış, kaza geçirmiş de olabilir.Örnekler artırılabilir.Bu bağlamda herkesin bilgisine hürmet edilmelidir.

3) Burada akıl verilmiyor, bilgi paylaşılıyor.Forum kelimesinin anlamını ve amacını bilmeden buraya kayıt olmuşsunuz.Neyse, vakit geç değil.Forumların amacı bilgi paylaşımıdır.

4) Hiçkimsenin bilgisini paylaştığı için utanması gerektiği söylenemez.

5) Sizinle henüz tanışmadık.Ama tanımak ve engin bilgilerinizden faydalanmak isteyenler olabilir.Lütfen değerli bilgilerinizi içinizde saklayıp küflenmelerine izin vermeyin.

6) Bilal, Yunus, Halil. Bu arkadaşlarımız, başarıları tescillenmiş yarışçılardır evet.Ama ne yazık ki bisiklet camiasının 3 kişi olmadığını bilmiyorsunuz. Aynı mantıkla dünya bisiklet camiasında tek yarışçı Armstrong veya Pantani, diğerleri figüran öyle mi?

7) Dünya tarihindeki hiçbir yarışçı ilk yarışından itibaren bütün katıldığı yarışları 1. gelerek bitirmemiştir. Saydığınız bütün isimler, önce ortalarda (belki bazıları hayli gerilerde) yarışlarla tanışmış, belki bir sezon, iki sezon boyunca kürsü görememişlerdir. Aynı sizin gibi !
Var mı iddiası olan ? Şimdiye kadar katıldığım yarışların ilki de dahil olmak üzere kimseye 1.liği kaptırmadım diyebilecek olan?

Bir şampiyon, 1. olduğu gün mü yarışmaya başlamış sayılmalı ?

Önce biraz mantık, sporcu ahlakı, psikoloji dersi öneriyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hakan abi, bu bilgilerin bizler için ne kadar değerli olduğunu tahmin bile edemezsin. Devamını merakla bekliyor olacağız. Ben de dış kaynaklardan elimden geldiğince çeviri ve birikim yapıyorum. Senin de dediğin gibi cilalama işlemi bitince burada paylaşacağım.

@Hakan Yazman

Evet bunu yapmıştım. Ama evde değil, gece 22.30 sularında eve doğru seyretmekteyken. Eve geç kalmamak için nasıl bir panik ve aceleyse artık, 15 dakikada arka lastik değiştirme rekorumu kırdım. :) Daha hızlısı için çalışmalarım devam ediyor. :)