Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YARIŞCI olmak istiyorum AMA DİSİPLİN YOK yardım

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında berkay onaylıı tarafından paylaşıldı.

1. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    antreman programlarına baktım ama onları uygulayan varsa hll olsun derim
    pzrtsi 1 saat mtb bilmem şu kadar nabız şu tempo fln salı çarşamba bu şekilde giden programlar

başka şekilde yarış kazanma ihtimali yokmu bu dünyada ya ben 3-4 saat sürerim çıktım mı ama ben 1 saatlik mtb alanını nerden buluyum aynı yerde 50 sefer dönecek değilim ne yapacam kafayı yedim grup olsa neyse ama o da yok çıkamadım işin içinden yardım edin ben 2 güne bir 40 km bayır tırmansam olmaz mı bu iş illa bu gıçıgırık şeylerimi uygulayacağız (eminim faydalı ama gıcıklandım işde) kafayı yiyecem ya gece gece

2. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sporun her türlüsünde azim ve disiplin çok önemlidir kanımca. 2 günde bir antrenman yapabilirsiniz bu ilk bir kaç hafta için belki 1 2 ay için sizin faydanıza olabilir. Çünkü belirli bir düzene alışmanızı sağlar. Ancak ilerleyen zamanlarda günlük antrenman a hatta günde çift antrenmana yükseltmeniz gerekebilir. Günlük çalışmak daha etkilidir bildiğim kadarıyla. İnşallah daha detaylı bilgiler verebilecek kişiler mesaj yazarlar konuya.

3. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Önce azim ve disiplin.Sonra bol antrenman,sağlıklı beslenme,düzenli uyku.Bence yakınınızda spor kulübü varsa katılın onlar çok daha tecrübelilerdir,size yol gösterirler.

Berke ve kerem oktar bunu beğendi.
  4. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Mtb konusunu bilmem de, kendimi bildim bileli basketbol oynuyorum okuldan eve gelip yemek yiyip çıkardım basketbol sahasına her gün 1000 tane şut atardım 1 saat boyunca sadece top sektirirdim. Haftasonları aynı şekilde dershaneden çıkıp kulübe giderdim, sömestr tatili kampta sabah 7'de kondisyon antrenmanı yaptırırlardı millet evinde uyurken biz şınav çekerdik. Kısaca azim ve disiplin olmadan bazı şeylerden fedakarlık etmeden zafer beklemeyiniz

can onur bunu beğendi.
  5. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Takımla tanışmadan önce tek sürerdim. Yola çıktım mı, sürekli kendimi zorlardım. Bir tempo bile tutturamazdım, sürekli değişen hızlarda sürüyordum. Yolda bisiklet süren biri varsa ben de peşine takılıp, kendi gücümü, tempomu unutuyordum. Sonrasında da 'yok benden bu kadar, çok gelişemem' diyordum. Açıkçası, kısa yoldan hızım artsın istiyordum. Ama gelişmek bu şekilde olmuyormuş.

Takımla sürmeye başlayınca, aynı tempoyu km saatine bakmadan uzun süreler tutturabilmeyi öğrendim. Antrenmana başlarken 15-20 dk düşük tempo sürmeyi, kimse olmasa bile alışkanlık gereği yapar oldum. Tur boyunca nabzımın en düşükte kalması için bunun şart olduğunu yaşayarak öğrendim. Tersini de yaptım çünkü: Antrenmanın başında kendimi zorlayınca, antrenman boyunca nabzımın sürekli yukarıda gezindiğini, bir türlü düşmediğini de gördüm. Antrenman sonuna doğru laktik asiti vücuttan atabilmek için 10-15 dk. düşük tempolu sürüş yapmayı öğrendim. Gelişmenin altın kuralının aynı nabızda kalıp, gücü arttırmak olduğunu gördüm. Her antrenmanın bir amacı olması gerektiğini öğrendim. Yani kendimize 8-12 haftalık bir hedef koyup (hedef yarışa katılmak olabilir, şehirler arası tura çıkmak olabilir, 10 km 40 ortalama gitmek olabilir vb.), bu hedef ulaşmak için haftalık plan yapmak ve buna uymak gerekir. Bu süreçte de kalbinizi devamlı kontrol gerekir.

Atilla hoca şöyle söyler hep: "Dünyadaki bisiklet takımlarının antrenmanlarına iyi bak. Hiç bir pro takım 80-100 km ve üstü mesafeleri 30-32 ortalamayla sürmez. Böyle yapan bisikletçinin amacı yoktur".

Bunlar takım olmadan olmaz mı? Aslında olur olmasına ama alışkanlık kazanana kadar bir takımda olmak gerekir.

Cemre Can Süral ve Melih Çolak bunu beğendi.
  6. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    illa ki dağda mı sürmeniz gerekiyor. amaç kondüsyon yüklemek. şehirde trafiğin olmadığı yollarda da sürebilirsin

7. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    teşekkürler yorumlarnız için ben kayseri nevşehir arası 2 3 kez gittiğim oldu günübirlik günde 150 160 km sürekli sürebiliyorum faydası olmaz fazla sürmenin biliyorum katılabileceğim bir kulüp yok bulunduğum yerde ve zamanım bol antreman yapmak istiyorum programlara baktım karışık şeyler İSTEĞİM şu gün şu hızda şu kadar saat süreceksin , şu kadar saat bayır tırmanacaksın su gün dinleneceksin bana yardımcı olabilecek birisi var mı ? bu işlerden anlayan atilla bisiklet takımına mail atsam cevap alırmıyım ilgilenirler mi ? kendi kafamdan yapmak istediğim: programı falan unut 2 günde bir 40 km bayır in 40 km bayır çık alışınca her gün ve motor gibi olurum diyorum ama doğrumu bilmiyorum beslenmede sorun yok sağlıklı yer içerim

dağda süreceğim bir alan yok zaten sadece çakıllı asfalt yolda sürebilirim zamanım var aklım yok akıl verecek biri lazım :)

disiplin yok derken bir programım olsa uygularım ama programlara baktım çok saçmalar beslenme uyku sorun yok ama antreman kısmı gerekli bana

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Oncelikle hangi dalda yarismak istiyorsun.
    Mevcut durumun boy kilo nedir.
    Aero esigini biliyor musun.

Gunde ve haftada kac saat zaman.ayirabilirsin.
    Rakiplerini taniyor musun yani hic yaris kostun mu sonuc ne oldu.

İki gunde 40.km rampa tirmansam diyorsun da o rampayi da hangi tempoda hangi viteste kac nabizda tirmandigin onemli.yani iki gun degil her gun o rampayi vucudu hic zorlamadan dusuk nabiz dusuk kadans gezi turu gibi tirmanirsan bir fayda goremezsin yine iki gunde bir son surat zorlarsan da bir kac hafta guclendin sanirsin sonra tukenme baslar.

O okuyup da gicik aldigin programlar bu isin temeli. yillarca yapilan deneme ve sonuclara gore cikarilmis pek cok.antreman yontemi var.sadece sunu bil.programsiz yaptigin her antreman aslinda hic antreman.takim sart degil ama bir plan program dahilinde antreman yapmak sart.bende bulundugum.ilde tek calisiyorum.bu problem degil aksine faydalari da var.belirli disipline girmeden basari imkansiz gibi birsey rakiplerinin cogu o programlari uyguluyor uygulamadan derece almayi dusunuyorsan simdiden unut.

Artık Yok, Semih_ÇELİK ve Murat B. bunu beğendi.
  9. kerem oktar

kerem oktar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    baahh sen :))

berkay onaylıı bunu beğendi.
  10. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    boy 180 kilo 60 mtb de yarışmak istiyorum aero nedir bilmiyorum daha önce yarışa katılmadım ama 4 yıldır aklımda hep yapsam yapsam diyorum ama şimdi içimdeki isteği anlatamam sonuncu olacağımı bilsemde yarışmak istiyorum ikinci öğretimde okuyorum sabah 8 de dışarı çıksam öğleden sonra 3 e kadar boşum hemen hemen her gün hafta sonu hep boşum biiyorum o programların yararlı olduğunu ama 1 haftadır bakıyorum artık iyce bıktım ama ben kendime nasıl bir program hazırlıyabilirim onu merak ediyorum illaki bi program uygulayacağım ama bilmiyorum ekledim abi seni faceden ordan konuşabiliriz

11. Ufuk Kılıçaslan

Ufuk Kılıçaslan Yeni Üye

Seviye:
    Yanlış anlama, kötü niyetli olduğumu da düşünme, ama yazarken en azından nokta koyarsan, cümleleri birbirinden ayırırsan yazdıkların daha kolay okunur. Yazdıklarını kolayca okuyan ve anlayan kişiler daha çok olur, böylelikle daha fazla yardım alırsın.

Cemre Can Süral bunu beğendi.
  12. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    uyarınız için çok teşekkür ederim ve özür dilerim. daha dikkatli olacağım

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Berkay ben antrenör değilim kendi çapımda bilgiler toparlıyorum sevdiğim ve bilgisine güvendiğim insanlardan yardım alıyorum kendime göre bir proğram yapıyorum .Senin gibi derece sevdam da yok kazasız belasız yarışabileyim kendi değerlerimi yükselteyim yeterli.Çok şükür de 2-3 aydır yaptığım programda giderek yükseliyorum.

Şimdi senin isteğin MTB yarışı sadece kondisyon ve performans içermiyor öyle olsaydı bütün yol yarışçıları gider MTB yarışlarında da derece alırlardı ama kazın ayağı öyle değil mtb yarışlarında bir de teknik bölüm var ki tamamen farklı bir çalışma gerektiriyor. ayrıca bazı konularda gözü kara olmak gerektiriyor.Bazı parkurları bana para versen bisiklet üstünde geçmem ben o riske girmem ama 15 yaşında bir kardeşim hoplaya zıplaya girebiliyor bisiklet üstünde.kıssadan hisse hem teknik çalışacaksin hem kondisyon hem güç.teknik kısmını antrenörsüz desteksiz öğrenebilmek cok zor. onlarca yarışa giderek oralarda kendini geliştirebilirsin yıllar geçtikçe zaten her gittiğin yarışta göreceğin parkurlar sana yaklaşık olarak ne ile karşılaşabileceğini öğretir ona göre hazırlıklarını devam ettirirsin.Kondisyon ve güç antremanlarını ise desteksiz yapabilirsin o beğenmediğin antreman proğramlarından herhangi biriyle ama sana bir tavsiyede muhakkak bir nabız saati kadans saati alman bunlar en ucuz gelişim araçları para çok ise muhakkak bir powermetre edinmen diyeceğim ama cok pahalı oldukları için dereceyi görmeden almak çok elzem değil şimdilik face konusunda da inan hem kendi proğramım hem özel yaşantım hemde forum yöneticiliği inan özel bir genç kardeşim ile ilgilenmeye yeterli vakti buldurmuyor bana aynı ilde olsak belki yardımım dokunurdu ama net üzerinden inan birşeyler anlatmaya çalışmak hem cok zor hemde cok zaman alıyor.yinede destek alacak kimseyi bulamazsan yaptıgın çalışmaları kısaca anlat bana onun üzerinden konuşmaya zaman buldugumda yavaş yavaş anladıgım kadar yardımcı olmaya calısırım ama yine söylüyorum bende bu işlerde cok yeniyim öğrenme aşamasındayım.

14. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    abi desteğin için teşekkürler. ben eskiden hareket yapardım gözüm karadır o konuda 2 defa gözümü hastanede açtığımı bilirim. trial yaptım 4 sene nasıl düşeceğimi bile bilirim önceden :) yarışda da derece yapmak niyetinde değilim zaten ama yarışmak istiyorum dereceyi ilerde görürüm zaten bisikleti sevdiğim için. ilerde alabilirim bir nabız saati şimdilik km saati var optionel cadans yazıyor ayrıyeten takılabiliyor heralde ama bilmiyorum nasıl ciclo sport 2.2 km saati kullanıyorum bir konu açar onu öğrenirim. yarından itibaren başlamayı düşünüyorum hava kar yağışlı diyor ama deli kafasına koydu bir kere :D sendeki program nasıl acaba abi öğrenebilirmiyim ?

bu kadar yoğunluğun arasında ne idüğü belirsiz birisiyle uğraştığın için çok teşekkürler abi

15. Orçun TÜRK

Orçun TÜRK Yeni Üye

Seviye:
    Senin işin zor arkadaşım. Allah 'kolaylık' versin..

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:

Bisiklet sporunda başarılı olabilmek için herşeyden önce sabır göstererek temel oluşturmalısınız örnek vermek gerekirse temel antrenman prensipleri nelerdir ?

1-) Dengeli bir beslenme
    2-) Motivasyon ( Müzik dinlemek , bir kaç yarış videosu , ya da antrenman öncesi arkadaşlar ile toplanmak gibi )
    3-) Hedefe yönelik çalışma ( Hedeflenen yarışa göre hazırlanmak dağ ? yol ? Mesafe , yarış süresi , tur sayısı , tırmanış vs )
    4-) Kafanızda oluşan şablonları bir bir denemek ( Bugün sprint çalışacağım kısa ama etkili ya da bugün tırmanış günüm gibi
    5-) Antrenman öncesi mutlak surette iyi bir ısınma yapmak ( Eklem ağrıları ve diz problemleri yaşamamak için
    6-) Sürüş sırasında vücudunuzun ne kadar dayanabildiğini görerek buna göre hızı arttırmak ya da azaltmak ( Nabzın takibi de )
    7-) Antrenman sonrası yakılan kalori miktarını kabaca bir hesap ile belirleyerek buna göre beslenme ve sıvı alımı
    :cool: Hedeflenen neydi ? ve siz ne kadarını başarabildiniz ? Sorusunun kendinize sorulması ve yanıtlanması
    9-) İyi bir açma germe esnetme ile kaslarda oluşan laktik asiği dağıtmak ve rahat bir uykuya dalarak vücuda istirahat imkanı tanımak gibi temel unsurları gözönünde bulundurur ve uygularsanız kendinizdeki değişimi kısa süre içerisinde mutlaka farkedersiniz başarı için azim şarttır disiplin şarttır asla bahane üretmeyin ve kimse bu kadar çalışmıyordur demeyin unutmayın siz uyurken bile pedal çeviren insanlar vardır kolay gelsin

Melih Çolak bunu beğendi.
  17. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    teşekkürler abi bir programa uyacağım elbette bunu da zamanla ayarlayacağım herhalde önemli olan başlamak gibi gözüküyor 1 saat sonra başlayacak ilk antreman her ne kadar antreman olmasa da :) bir başlayalım gerisi gelir elbet zamanla.
    ama 1. de 2. de sorun yok
    3. de mtb katılmak istiyorum ama çalışabileceğim mtb lik alan yok ben şimdilik kendimi geliştirmeye bakıyorum zaten
    4. şablonları denemek istiyorum tabi ama sprinti ne zaman atmalıyım antremandan kaç dk sonra yada kaç dk önce
    bir gün tırmanış yaptıysam 1 gün düz yol mu gitmeliyim ben hep tırmanıyım diyorum
    5. ısınmayı yaparım evt gerek yer hareketleri gerek bisiklette
    6. ben de nabız saati şu anda yok. edinene kadar da kendi km satimden belli bir tempoya uyarak gidiyorum nabız ne onu bilmiyorum tabi ne çok yoruluyorum ne de az.
    7.zaten dengeli beslendiğim için orada sorun olmaz.
    8.9. onlardan biride ben olacağım

18. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Bir sporcu da olması gereken en önemli vasıflardan birisi azim ve istek sende bu olduğu sürece başarabilirsin ancak acele etme öncelikle istediklerin için vücudunu terbiye etmen gerekiyor zira bedenin daha önce böyle bir disiplinle hiç karşılaşmamış olabilir ilk zamanlar tırmanışı hiç düşünme en temel teknikler üzerine yoğunlaş doğru gidon ve sele ayarı , doğru oturuş ve aero aerodynamic pozisyon bunları halletikten sonra kısa bir mesafe hedefle ve o mesafeye seni nefes nefese bırakmayan rahat bir kalp ritminde gitmeye çalış hedeflenen mesafeye ulaştıktan sonra en az 10 dakika kadar dinlen sonra dönüşünü son derece rahat bir tempoda yap birgün sonra bu kez aynı mesafede giderken rahat git dönerken bir önceki günkü temponu yakalamaya çalış buradaki amaç olası eğim ve rüzgar direncine göre hem avantajlı hemde dezavantajlı iken yapabildiklerini görmek
    sürekli kayıt tut bugün şu kadar gittim ortalama hızım şu idi şu kadar eğim geçtim şu kadar hıza ulaştım vs bir aylık başlangıç periyodundan sonra arazi şartlarında hafif vites ayarlarında olmak suretiyle tırmanmaya başlayabilirsin ancak yüklemeleri hiçbir zaman birden bire yapma bir araç gibi düşün kendini birinci vitesten direk olarak üçüncü vitese geçtiğinde olanları düşün bu sebeble azar azar arttır ki kasların zarar görmesin kimse bir anda zirveye yükselmedi her başarılı sporcunun geçmişinde bir disiplin ve binlerce kilometre vardır hadi kolay gelsin

19. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    1 tane noktalama işareti kullanaydın yahu okurken nefessiz kaldım
    konuyu 1.23'te açmanız da manidar olmuş. böyle hayalleriniz varsa 1.23de yatakta olmalısınız. burdan başlayabilirsiniz :)

Murat B. bunu beğendi.
  20. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    :D 1:23 de öyle oluyor. kusura bakmayın.

abi bu gün 60 km yaptım 3 saatte. not ettim ortalamayı falan, gidişi ayrı gelişi ayrı hesapladım. 2 günde bir 60 km yapacağım hedefte 20km gidiş 20 km geliş vardı ama dayanamadım gittim :)