Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarışçı olabilmek için neler gereklidir

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında metin bayer tarafından paylaşıldı.

1. metin bayer

metin bayer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar herkese ve yorumlarıyla yardımcı olan olmayan herkese teşekkürler. ben yarışlara katılmak istiyorum ama bunun için nasıl bir kondisyon gereklidir. puanlama sistemleri ödüller vs herşeyi öğrenmek istiyorum bilgisi olan herkesi dinlemek isterim şimdiden teşekkürler...

Osman D. bunu beğendi.
  2. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Metin merhaba,

Her şeyden önce yarışmak istemene sevindim.

Özel organizasyonlara katılmak için lisansa gerek yok.. Eğer federasyonun resmi yarışlarına katılmak istersen lisans çıkartman gerekli.

Antrenman uzun bir konu.. İlk başta yapman gereken temel için; uzun mesafe (Km) yapman..

Yaşına göre girmen gereken kategori; Elite Men (23-29 yaş büyük erkek)

CandanC ve yetkin palgın bunu beğendi.
  3. metin bayer

Seviye:
    Çok teşekkür ederim Bora abi bu arada da tebrikler başarılarının devamını dilerim... kondisyon olarak hergün 20+20 km yapıyorum işime gidiş dönüş olarak haftanın 6 günü böyleyim ortalama hızım 24.7 nin altına düşmedi şu ana dek yani 20 km yi 45-48 dk arası alıyorum bilemiyorum ne kadar iyiyim hergün kendimi geliştirmek için çırpınıyorum hırslıyım yarışmayı çok istiyorum bu en büyük hayalim desem yalan olmaz. bana neler önerebilirsiniz mesela? antrenman nasıl yapmalıyım nelere dikkat etmeliyim yarışlar kaç tur olur nasıl olur hiç bir bilgim yok bunları nereden nasıl öğrenebilirim?

4. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok güzel sen zaten km yapıyorsun.. Haftanın 3 günü eve dönerken hızlı bir tempo yap. Ort.hızını: 24.7 üstüne çıkar.. Tempolu antrenmanı yapmadan önce 15 dk. düşük tempoda çevir. (15 dk ısınma) ve sonrasında km sıfırla, antrenmana başla.. Dönüş km'ni, zamanını ve ort.hızını not et.. Bir günlük oluştur...
    Projelerim arasında olan bisiklet okuluna girebilirsin.. Yarışmacı olmak kısa bir heves değildir.. Sabır gerektirir..

Yarışmalar tur üzerinden yapılır.. 1 tur min:4 ,max.6 km gibi olur. Toplam süre: 1:20 ile 1:40 dk gibidir. Tur sayıları da 5-6 tur olabilir.
    Dağ bisikleti yarışları olduğu için tabii ki teknik bölümler çoktur..

metin bayer ve erendiz çetiner bunu beğendi.
  5. metin bayer

Seviye:
    Çok teşekkür ederim abi bu tempolu antrenmanı kaç km yapmalıyım? yani yarışlarda ki turların km ne kadar yani 1 tur kaç km? bisikle okulunda bulunmayı çok isterim abi hedefim amacım yarışçı olmak daima bisiklet!

6. metin bayer

Seviye:
    Çok teşekkür ederim abi bu tempolu antrenmanı kaç km yapmalıyım? yani yarışlarda ki turların km ne kadar yani 1 tur kaç km? bisikle okulunda bulunmayı çok isterim abi hedefim amacım yarışçı olmak daima bisiklet!

7. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu konuyu merakla takip ediyorum. Ben de olmak istiyorum yarışçı profesyonel değil normal yarışlarda yarışanlarla rekabet edebilecek seviyeye gelsem bile yeter. Bu konuda yazabilecek en deneyimli insanlardan Bora abimi konuya yorum yapıyor umarım devamını getirir de bir şeyler öğreniriz. Fakat Metin abi keşke ortalamam senin gibi olsa da bir umudum olsa :) ortalama 15 i geçemedim hala o kadar yani !

metin bayer bunu beğendi.
  8. metin bayer

Seviye:

9. metin bayer

Seviye:
    Teşekkür ederim Emre kardeşim sürekli kullanarak bu ortalama tuttu aslında çaba harcamadım desem yeridir ama süreklilik oldukça arkası geliyor. Bora abimiz bize yardım ediyor çok sağolsun eksik olmasın bizimde onu mahçup etmeyip gururlandırmamız gerek lütfen pes etme umudunu kırma aynen devam Bora abimizin tavsiyelerine göre çalışalım mutlaka meyvesini alırız takibini bırakma görüşmek üzere...

10. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Metin, yazdığından anladığım kadarıyla eve dönüş, 20 km. Daha önce söylediğim gibi ısınma için 5km ayır. daha sonraki 15 km ise tempo yap... Tempo antrenmanına başlamadan önce km detaylarını sıfırla ve 15 km sonunda yaptığın, km, zaman ve hız.ortalamanı not et.. Günlük tutmalısın.

Yukarıda yazdığım gibi yarış 4,5 veya 6 tur dan oluşur. Tur mesafeleri; 4-6 km arasında değişir. Senin şu anda dikkat etmen gereken şeyler.. ilk yazdıklarım, yarış kısmı sonraki kısım.. Web sayfama göz at..

İyi antrenmanlar :in:

metin bayer ve Cengiz Gökalp bunu beğendi.
  11. metin bayer

Seviye:
    Tamam Bora abi dediklerini aynen uygulamaya başlıyorum :in:

12. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    azim + inanç + hırs + bisikletin ve sen
    herşeyi göze almalısın sabahın körü yada gecenin bir yarısı idmana çıkmaktan korkmamalısın her zaman gözüne kestirdiğin birileri olmalı ben en iyisiyim diye düşünme ama en iyi olmak için herşeyi dene bu sporu tuttuğun takım kadar sev ve başla gerisi mutlaka gelecektir

Yücel Demirkılıç bunu beğendi.
  13. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    bende foruma yeni üye olmama rağmen konu çok ilgimi çekti . verdiği bilgiler için bora abimize teşekkür ediyorum. ben boluda yaşıyorum ve mtb bisklet kategorisinde yarışlara girmek konusunda çok hevesliyim. boluda olduğumdan dolayı kendime parkur yaratmakta zorlanmıyorum okula giderken zaten 20 km yol katediyorum ve giderken merdivenlerden inmek kestirme toprak yollara girmekten ayrıca zevk alıyorum. protein ağırlıklı besleniyorum bol mineral tüketiyorum boş zamanlarımda gölcük ve abant yollarında antrenman yapıyorum. abim sporcu olduğundan dolayı onun bilgilerinden faydalanıyorum. bana önereceğiniz bir şey varsa dinlemekten çok memnun olurum teşekkürler :)

14. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eray,

Bolu dağ bisikleti için çok güzel yer.. Mümkün olduğu kadar arazi de bin.Teknik gelişimin için şart..Kuvvet içinde yokuş çalışabilirsin.

Umarım seni yarışlarda görürüm..

15. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Metin ve Eray durumlar nedir?

Bisiklet nasıl gidiyor?

Onur Ali İmren ve atta bunu beğendi.
  16. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba Bora bey, bende yarışçı olmak istiyorum, Yozgat'tayım, o yüzden teknik ve arazi sürü kazanmakta zorlanıyorum diyemem, hatta zorla öğreniyorum :)
    Bisiklet konusunda sabit maşalı berbat bir bisikletim var ve onunla 3 - 4 yılı doldurdum, ve bugün gidonunu kırdıktan sonra vedalaştık, ağırlıkla çalışmaya başladım, dünya çapında bir sporcu olmak istiyorum ama maddi kısım elverişli değil, bunun için Yozgat'a bir MTB kulübü kurdurmaya çalıştım belediye başkanı olsun görüştüm ama nafile, olmadı.
    Yozgat'ın coğrafi yapısından dolayı düz yol neredeyse olmadığı için (belki 1 - 2 km vardır) yokuş konusunda iddalıyım. SPD pedalım bile yok, ama kullanmasını internetten öğrendim vs. yani hep yarış odaklı kendimi hazırladım. Yaşım 16, 2013 Dünya Şampiyonu Nino Schurter 17 yaşında başlamış bu işe, bende kendimi hazırlıyorum :)

emrah9700 bunu beğendi.
  17. musrafa delicay

musrafa delicay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Sayın Bora Tilki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi okudum gayet yardımcı olmuşsunuz benimde size danışmak istediğim bir konu var haftada ortalama 1 kere bisiklet kullanıyorum ama kmbazında mesafelerim 45+45 inişli çıkışlı yollarda rampa çıkışım ortalam 12km hızında inişte rampa dikliğine göre 70 km kadar hız bulabiliyoru düz yolda ise 26 ile 35 km arasında hızım meraktan sadece yarışlara katılmak istiyorum dediğim gibi sadece eğlence olsun zevk alalım ödülle işim yok vs. vs. yardımcı olursaniz sevinirim bu anlattıklarımdan sonra daha neler yapmam gerekli tavsiyeleriniz nelerdir. teşekkürler

18. Efe Cycler

Efe Cycler Mtb Candır <3

Adı:
    Efe Çetin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  19. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Uzun süredir foruma giremiyorum malesef. Bora bey sorunuz havada kalmasın bu sene üniversiteye hazırlanıyorum o yüzden bisiklet ile olan ilişkilerim şu ara geçici olarak kesilmiş durumda. Otur otur insan hantallıyor şu seneyi hayırlısı ile atlattıktan sonra bu spora kendimi verebilmek için elimden geleni yapacağım. Düşünceli yorumlarınız için teşekkürler. İnşallah iyi bir üniversite kazanırım ve kalan zamanım hepsini bisiklete verebilirim. Spora tekrar döndüğümde sorularımla birlikte sizi birazcık rahatsız edebilirim :) Şimdiden teşekkürler.

20. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    öncelikle herkese merhaba bora abi ben bisikleti ufaklığımdan beri sürüyorum uzun mesafe olarak günü birlik nevşehir kayseri yaptığım oldu 4 5 sefer yaş 20 yarışlara katılmak istiyorum lisans çıkarmıştım ama günü geçti mtb yarışlarına katılmak istiyorum nasıl bir çalışma yapmam lazım her gün 60 km yapabilirim ikinci öğretimde okuyorum sabahlarım hep boş rahatlıkla antreman yapabilirim ama yaşadığım yer çok rüzgarlı rüzgar türbünleri var tahmin edin sürekli rüzgar baya yüksek bi yer nevşehir hacıbektaş ama artık eğlence değilde yarışlarda aktif olmak istiyorum yeni maşa ve hidrolik frende almayı düşünüyorum bisikletim orta seviyede iyi bir bisiklet
    https://www.facebook.com/search/results.php?q=TC+Berkay+Onaylı&init=public
    facem burda abi bu konuda ciddi bir şeyler yapmak istiyorum önümde yaklaşık 1.5 yıl boşluk var iletişime gecersek sevinirim :) bora abi iletişime geçersek sevinirim abi

faceden ekledim abi seni :)