yarış kadrosunu gobekten vites olur mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar. Elimde fazladan kadro kaldı, bu kadroyu gobekten vites takarak değerlendirebilir miyim? Kontra freni iptal edip normal kaliper fren taksam nasıl olur? Uygulamasını gördüm ama herhangi başka birşeye ihtiyacım olup olmadığını merak ediyorum. Direk internetten göbeği ayarlayıp janti ordurup işlemi sonlandirabilir miyim? Birde 36 delikli almayi düşünüyorum ama yarış janti 32 galiba, bir sorun oluşturur mu?

Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Göbekten vites ile yarışmayı genelde tavsiye etmezler. Katlanır bisikletim göbekten 3 vitesli ama istediğin i vereceğini zannetmiyorum. Shimano nexus 7 yi tavsiye ederim ama oda birax tuzlu. Yani sadece göbeğe 250-300lira verilirmi siz bilirsiniz. Fren konusunda ise kadroda imkanınız varsa takabılırsınız. Fren deliği yada arka çatalda v fren için pimler var ise. Ama bildiğim kadarıyla orj. Kontra olan kadrolarda arka fren için herhangibir şey bulunmuyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Elimde nexus 7 var. Kadro yaris kadrosu direk.kaliper fren yeri oldugu icin kaliper fren takacagim.yarismak icin degil, gunluk kullanim icin.performans icin yaris bisikletim var.kontra icin uygun olmadigindan kontra freni iptal edecegim yoksa gobek de donuyor. Benim asil sorunum delik sayisi ve gobegin kadroya uyup uymayacagi...
Ilginiz icin tesekkur ederim

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Hocam o zaman kolay gelsin size :) yani kadronun resmi ni koyarsanız arkadaşlar daha sağlıklı yorum yapabilirler.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Hocam daha nexus 7 ye ulaşamadığım için bilemiyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa demirbacak

Eve gidince bir bakayim.tel sayisinda da sorun cikmayacak gibi duruyor ama simdi de zincir gerginligi durumu var.onceki tesebbusumde zincir gerginligi sorunu yuzunden yapamamistim.kontra kolunu halledersem simdilik iyi gibi duruyor.hocam bisikletcilere sorun, 50 100 liraya sifir cikma gobekler bulunabiliyormus. Nexus 7 de varmis galiba.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Emre.yıldırım

150 tl ye sash 3 vitesi veriyorlar nexus lar pek düşmüyor öyle bisikletçilere ne yazıkki. Genelde sturmey archer yada sash var onlarda 3 vites ne yazıkki. Ama bulursam nexus 7 yi 50 -100 gibi bir rakama birde çalışıyorsa tadından yenmez.:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa demirbacak

Ben sifirini 150 ye almıştım. Bisikletci kaziklanmissin dedi bir de!! O değil de okula gitmek için bu bisikleti toplayabilirsem, hoş olacak.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Hadi ya sen o bisikletçi yi söyle bi bana o zaman :). Yani cidden çok rahat, kullanımı kalkışı filan. En güzeliyse durduğun da bile vitesi değiştirebilmen. İster 7 de olsun direk 1 e alabiliyorsun :)

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
@Emre.yıldırım

Siz yanılmıyorsam ilan açmıştınız. Hatta satıldı diye not düşmüştünüz. Değil mi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa demirbacak
Kesinlikle katılıyorum. Babamda sram S7 var, cok memnunum ama o bisiklet çok ağır. Gobekten vites gerçekten yararlı bir alet. Avrupa'da kullanımı da yaygın. Bakım istemiyor...

@ali katlamaz

Evet, bayramdan sonra bir görüşme yapacağım ama vites elimde, istersem vermeyebilirim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaslar son birsey sormak istiyorum. Kontra freni tutan metal parca cikiyor, onu ayarladim ama bir durum daha var. Surus esnasinda pedali geri cevirirsem bir sorun olusur mu? Kontra ozelligi iptal edip frenlemeyi kaliper fren ile yapip bir sorun ile karsilasir miyim? Gobek 36 delikli, yaris janti takabilir miyim?

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@Emre.yıldırım
kontra pedal freni iptal etmek için göbeğin içini söküm ilgili aksamları devre dışı bırakmak gerekir yani frenlemeye ait parçaları söküp göbeği yeniden toplamak gerekli
sadece kadroya bağlanan çubuğu sökmek yeterli olurmu bilemiyorum ama denemekte fayda var o parça kolay sökülüyor olsa gerek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@emre önen
O parcayi iki somun tutuyor, sokulur. Ben scott sub 35 de gobekten vites ile v frenin kullanildigini gordum. Ama oradaki vites nexus 8 idi ve kontra fren ozelligi yoktu. Ilginiz icin tesekkur ederim. Hepsini deneyecegim.

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@Emre.yıldırım

kadroya bağlanan çubuğu sadece kadrodan sökmekden ziyade göbeğin üzerinden de çıkarmak gerekli olabilir çünkü o parça kadroya bağlanmadığında göbekle birlikte dönüyor.
sizin onu sadece kadroya bağlanan yerinden sökmeniz tam anlamıyla işinizi görmeyecektir muhtemelen
muhtemelen diyorum çünkü farklı yapıda göbekler olabiliyor nexus 7 nin yapısı hakkında pek bilgim yok genel dizayna yönelik konuşuyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@emre önen

Sorunu hallettim. Size de anlatayım, bu sorunu çeken herkese yardımcı olsun. Nexus 7 her tip kadroya uygun, sadece washer denen parçalar ile sabitlemek gerekiyormuş.Bu parçalar ise numara numara satılıyor kitler halinde.Kadro kulağının açısına göre. Bende 7R-7L (siyah-gri) varmış ve yatay kulaklı kadrolar için uygunmuş.Yarış kadromun kulağı 90 derece olduğu için 8L-8R gerekiyordu (mavi-yeşil).Ebay'de buldum parçaları, yaklaşık 70 lira tuttu ama artık yarış kadromda kullanabileceğim.Yardımı dokunan tüm dostlarıma çok teşekkür ediyorum.İyi bayramlar herkese. Yardımcı olması için linkler aşağıda..
(link) ( kadro kulağı açısı-washer eşleşmesi tablosu bu sayfada )
(link) (washerların satış linki, ülkemizde bulamadım )

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Emre.yıldırım
Hocam işi bittiğinde bi foto atın da görelim nasıl bişey olmuş diye.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa demirbacak

sıfırdan bisiklet topluyorum, bayram tatili bitsin kalan parçaları da alacağım kısmetse. Yeni konu açacağım onun için, kadronun hakkını vermek istiyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim, bir ara pedallayım isterseniz.