Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarış bisikletine en kalın dış lastik

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Coskun Kahraman tarafından paylaşıldı.

1. Coskun Kahraman

Coskun Kahraman Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle konuya bakanlara teşekkür ederim

yarış bisikleti kullanıyorum ancak yaşadığım yerde asfalt yollarda bile çok lastik patlattım. bu yüzden araştırma yapma gereği duydum. Şuan 700x23c lastik kullanıyorum sorum şu ben dış lastğimi en fazla ne kadar kalınlaştırabilirim? internette 700x38 ebatlarına kadar dış lastikler var ama ben onları maşaya uydurabilir miyim?

2. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunun çözümü kalın lastik değil, daha kaliteli bi lastik almak. Maşaya uysa da janta uymaz. 700x38 olanlar daha çok cyclocross bisikletler için.

Barış TURAN bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Normalde 25mm'dir, bazı kadrolar ise 28-29mm'e kadar izin verir.
    Bisikletinizi söylerseniz, daha yararlı yorumlar gelecektir.

4. Coskun Kahraman

Coskun Kahraman Yeni Üye

Seviye:
    şuan KENDA - TAIWAN RACING 700X23C dış lastik kullanıyorum ne kadar kaliteli bilmiyorum ama ne kadar çok lastik patlattığını biliyorum :D

sprint moza comp marka model bisiklet sahibiyim

5. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Öncelikle kaliteli bir dış lastiği doğru basınçta kullanmaya çalışın, sorunun üstesinden geleceksiniz.
    Eğer illa ki kalın lastik takmak istiyorsanız, kadronuzun ve maşanızın buna uygun olması lazım. Lastiğin döndüğü alanlardaki boşlukları ölçün. Çıkan sonuç almanız gereken maksimum lastik ebatı için fikir oluşturacaktır. Bu 700*25 de olabilir, 700*35 de. Buradaki 25 ve 35 mm anlamındadır ve lastiğin genişliğini ifade eder. Belki bilmiyorsunuzdur, aklınızda bulunsun.

Coskun Kahraman ve Barış TURAN bunu beğendi.
  6. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    700x25 kullanabilirsin, hatta iç lastik bile değiştirmene gerek kalmaz, schwalbe durano gibi patlak korumalı lastiklerden alırsan oldukça az patlakla karşılaşırsın. Ayrıca lastik havalarına dikkat et, düşük basınçlı lastik çabuk patlar.

dogukan demirbek bunu beğendi.
  7. Coskun Kahraman

Coskun Kahraman Yeni Üye

Seviye:
    Soner KÖZEN hocam maşayı yarın ölçünce net bilgiye sahip olacağım ama Emrah ÖZKAN arkadaşın dediği gibi tahminen 25mm'den daha kalın olacağını sanmıyorum. Maşam yukarı doğru çok daralıyor. herkese teşekkürler

8. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bazı yol bisikletlerinin maşaları ve fren sistemi 700x28 lastiğe müsade edebiliyor fakat kenarlarda milimetrik boşluklar kalıyor. En ufak bir akort bozukluğunda ise lastik maşaya sürtebiliyor. Size tavsiyem, maşanın ve fren sisteminin müsade ettiği aralığın bir altı kalınlıkta lastik kullanmanızdır.

Continental GatorSkin 700x28 lastik kullanıyorum. (23 ve 25 kalınlıkta olanları da mevcut) Bu lastiğe geçtiğimden beri sadece 1 kez çivi batması sebebiyle lastik patladı. Ki onda da çiviyi çıkarttıktan sonra havası inmişti. Bugüne kadar dış lastikten 15 civarı cam parçası çıkardım. Hiç biri de iç lastiğe ulaşmamış vaziyette idi.

9. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu konuyu hatırladım da, benim de farklı bir sorum olacak. Patlaklarla ilgili değil de, bozuk yollar için tutuşu biraz daha iyi olan bi yol lastiği tavsiyeniz var mıdır? Benim şu anki lastiklerim tam slick, ufak bi kum parçasının üstünden geçerken bile çok korkuyorum. Ara sıra düz toprak patikalarda felan sürmem gerekse naparım bilmiyorum.

10. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/f22/lastik-olculeri-jant-uyumu-lastik-secimi-117799/

700*35/38 ölçülerinde cyclocross dış lastiklere bakmanızı tavsğye ederim.Yakın zamanda forumdan 30 cx comp aldım,çok memnunum.

11. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Lastiğinle kadronun/maşanın arasındaki boşluğu gözünle ölç (istersen cetvelle ölç), o kadar kalın lastik kullanabilirsin. Daha kalını haliyle kadroya sıkışır. Ama patlak korumalı 700 x 23 lastikler de işini görecektir.

12. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yok jantım en fazla 28liği destekliyor zaten. Kalınlıktan ziyade lastik marka model tavsiyesi istedim. Tutuşu biraz daha belki yüksek olan. Zaten bildiğim kadarıyla dişli yol lastiği yok. Anca CX olması lazım.

13. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Spezialized'ın nimbus modellerine bakabilirsiniz.Flak jacket modelini kullanmıştım.Yalnız bu modeli çok mıcırlı yollarda kullanırken dikkatsiz davranmıştım,lastik bombe yapmıştı.8 bar hava basıncı ile mıcırların üzerinden hunharca geçince 1-2 hafta sonra bombe verdi arka lastik.

14. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yol lastiklerinin toprak yolda tutuşu sanıldığı kadar kötü değil; ancak "patika" diyerek zemini doğal olan, motorlu taşıtlar için yapılmamış, 40-50cm genişliğindeki orman yollarını kastediyorsanız yol bisikleti yerine cyclocross hatta dağ bisikleti kullanmanız gerek. Bu tip yollar ıslak kalırsa çamur oluyorlar ve çamur hem yol tutuşu hem de fren kaliperine dolma riski dolayısıyla büyük sorun.

Toprak yolda karşılaşacağınız risklerden bir tanesi iri çakılların/küçük taşların lastiğinizin yanağını kesmesi. O yüzden biraz daha kalın yanaklı ve/veya patlak koruması sadece tekerin yola temas eden bölümünün altında olan değil de telden tele kadar olan yol lastiklerinden almanızda fayda var. Bu durumda iki alternatifiniz var gibi gözüküyor; ya en incesinden tur lastiği alacaksınız (mesela Continental Bicycle -Tour RIDE ya da Marathon - Schwalbe Professional Bike Tires ) veya bozuk yollar için üretilmiş yol lastiği (örneğin Specialized Bicycle Components ) Fakat kırk yılda bir toprak/stabilize yola girmek için lastik değiştirmek çok da mantıklı değil bence.

Barış TURAN, Fatih Yılmaz ve Berke bunu beğendi.
  15. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hutchinson Equinox lastiklerim var 700x23. Islak zeminde dikkatli olduğum sürece bir problem yaratmıyor. Birkaç gün önce yolda cam parçalarının üzerinden geçmiştim hatta bir problem olmamıştı (Sanırım bir aracın arka farı kırılmış yerde kırmızı ufak ufak parçalar vardı 5 metre boyunca). Ancak şöyle bir şey oldu bu sabah. Islak zeminde ani fren yapmak zorunda kaldım 2 kez biri köpek biri de araç dolayısıyla. İkisinde de kayma oldu ama düşecek kadar değildi Allahtan...

Schwalbe Marathon Touring Tyre - GreenGuard | Chain Reaction Cycles

Şu linkteki lastiği almayı planlıyorum ama çifti 180 TL civarı. Maaşın yatması lazım :)

16. İlbey Yağcı

İlbey Yağcı Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Aynı lastikler bende de var. Patlamaya karşı iyi dayanıyorlar sanırım :) Acemilik hali cam, kum, taş nerede bi zararlı bulsam üzerinden geçtim ama bişey olmadı. Basınç yüksek tabi bunun da etkisi var sanırım.

Arkadaşlar Triban 3'lere 700x28 takılabilir mi bilgisi olan var mı ?

17. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Decathlonu telefonla arayıp sormustum.700x28 Takılabılıyormus ;)

18. Onur DOĞRU

Onur DOĞRU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Triban 3 700x28 alıyor ... Ben hutchinson equinox 700x28 kullanıyorum... Maşa ve kadro 700x 30 a kadar izin veriyor ancak ozaman fren kaliperlerini cycko ile değiştirmeniz gerekiyor...@ilbey yağcı

19. BlackJack#

BlackJack# Üye

Adı:
    Berat
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama sedona 610 a en kalın kaç mm lastik takılabilir bilen var mı

20. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sanirim 700x25'in uzeri uymaz. Uysa da kaliperler izin vermez gibi geliyor.