Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarış Bisikleti ve MTB arasındaki performans farkı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ramon71 tarafından paylaşıldı.

1. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,

13-14 kg ağırlığında bir MTB ile başlangıç tipi alimünyum kadrolu bir yarış bisikleti kullanımı arasında ne kadarlık bir performans farkı olur ?

Örneğin MTB ile ortalama 25 km gidebilen birisi yol bisikletine geçtiğinde ortalama hız olarak ne oranda artış sağlayabilir ?

Yarış bisikletlerinde oturma konumu bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir mi ?

Teşekkürler

2. WOLF THE BLACK

WOLF THE BLACK Üye

Seviye:
    Bu konu 1000 kere tartışılmış, biraz forumu araştırsan...
    MTB (mountain bike) dağda hızlı gider, sen yola(asfalt) göre soruyorsun.
    Yol bisikleti de dağda gitmez, sen asfalta göre düşünüyorsun değil mi? nasıl anladım şıp diye hehehe :)
    ama herkes MTB alıp sahilde biniyor diyeceksin... o da doğru :)

3. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    yol bisikleti gezmeye uygun yol olunca akar gider... bel ağrısı problemi olacağını düşünmüyorum, uygun sele ayarı ve kadro boyu seçilirse. Bu kadar olimpik bisikletçinin hiç bi yarış sonrasında belini tuttuğunu da görmedim :) pedalları çevirdiğin sürece beline pek ağırlık binmez zaten

muratt35 bunu beğendi.
  4. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Ben asfaltta hem yol, hem dsağ bisikleti kullanıyorum. Birinden sıkılınca diğerine biniyorum. Performans farkı olarak, yol bisikleti dağ bisikletinden çok çok daha hızlı, her bir pedal hız olarak geri dönüyor, kullanımda uzmanlaştıkça MTB den daha dengeli, frenleri kızaklamasın diye yumuşatılmış bu yüzden ani duruşlar biraz tehlikeli. Dağ bisikleti ise konforlu rahat, çukurları hissetmiyorsunuz bile, asfalt bizim burası gibi çukur ve tümeseklerle dolu ise mutlaka MTB gerekiyor.

Konfor derseniz MTB derim, hız derseniz Yol bisikleti derim.

muratt35 bunu beğendi.
  5. teampasha

teampasha Forum Demirbaşı

Seviye:
    Biri MTB dir, diğeri YOLBİSİKLETİDİR, başkada farkı yoktur, yanyana koymanın hiçbi anlamı olmadığı gibi. Alakasız manasız karşılaştırma. farklı isteklere hizmet ederler çünkü.

6. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Konuyu ilgili yere taşıdım.

Bu konu defalarca açıldı ve tartışıldı, sonuçta elma ile armutu kıyaslamanın ötesine gidilemiyor.

MTB ve Yol bisikletleri iki ayrı disiplin ve konsept'tir. Dolayısıyla her iki bisikletide kullanan birinin farklı alanlarda farklı tecrübeleri ve perfonmansları olacaktır.:cool:

Gerek yarış bisikleti gerekse dağ bisikleti, eğer vücudunuz bu spora ham ise birçok yerinizde ağrıya sebep verecektir, fakat bu rahatsızlıklar antremanlar arttıkça ve bilinçli binildikçe azalacak, yerini tatlı bir yorgunluğa bırakacaktır.:D

muratt35 bunu beğendi.
  7. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    KM kullanmadığım için MTB ve Yol arasında bir hız farkı oranlaması yapamayacağım. Eğer hızlı bir MTB iseniz, acemi bir Yol bisikletçisini geçebilirsiniz. Yoksa asfaltta, yol bisikletine bir MTB'nin yetişmesi, hatta takip edebilmesi mucize olacaktır.

Birde karşılaştırma anlamında arkadaşın sorduğu soru, Elma ile Armutun karşılaştırılması değil olsa olsa, Şeftali ile Nektarinin karşılaştırılması gibi bir şey olabilir.

muratt35 bunu beğendi.
  8. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.İlgili soruları sormakta amacım iki ayrı disiplini karşılaştırmak, hangisinin daha iyi yada üstün olduğu yönünde bir sonuca ulaşmak değildi.Yol bisikletine geçmeyi düşündüğümden, merakımı gidermek istediğim detaylardı.

muratt35 bunu beğendi.
  9. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Eğer seyahat edeceğiniz yollar çukur ve tümsek içermiyorsa, kesinlikle yol bisikletine geçin derim. MTB ile hızlı gidebilirsiniz, ama yokuşlarda hızlanmak neredeyse imkansızdır.

Bende ve Yeğenimde MTB varken yeğenim beni farkla geçerdi.
    Sonra ben yol, yeğenim MTB iken yarıştık. Benim yokuşta bile hızlanıyor olmam onu çok şaşırttı ve şunları söyledi;
    Bu ne yaaa, bu bisiklete yetişmek imkansız!

muratt35 bunu beğendi.
  10. fatih ulusoy

fatih ulusoy Aktif Üye

Seviye:
    aradaki farkı binince anlıcaksınız ve eğer yol tercih ederseniz bence vazgeçemeyeceksiniz

muratt35 bunu beğendi.
  11. FarukDemir

FarukDemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben de karar veremedim:D bir kaç soru da ben soracağım izninizle:

-yol bisikleti kışın sürülmez mi?(sürülmez deniliyor)
    -yol bisikletleri çok hassas oluyormuş.bu yüzden sürekli masraf çıkardıkları doğru mu?

teşekkürler:D

muratt35 bunu beğendi.
  12. kibar_cellat

kibar_cellat Yeni Üye

Seviye:
    Kışın kullanılmaz büyük ihtimalle zaten fren olayı zor oluyor malum kaydırmamak lazım lastikler ince falan. Bide ince olduğu için yol tutuşu zor olur kaygan zeminde. Masraf olayıda her bisiklet gibi illaki onunda ufak tefek olur tabi yolunda sürersen ufak tefek farklı alanlarda sürersen her ay yeni bisiklet alırsın heralde

muratt35 ve FarukDemir bunu beğendi.
  13. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    vay be abime bak edebiyat parçalamış helal sana :D

muratt35 bunu beğendi.
  14. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Triatlet arkadaşlarımın hemen hemen hepsinde 26" lik yol bisikletleri vardı. Yutdışında da 26" leri tercih edenleri görüyorum. Bu bisikletlerin bir iki ufak tefek şeyler hariç hafif MTB lerden ne farkı var ki ? Görüyoruz biraz para harcanınca 7-8 kg luk MTB ler yapılabiliyor. Bunlara yol lastikleri takıp, kısa bir ayna kolu ve en dış yaprağını biraz daha büyük bişeylerle değiştirsek al sana hem dağ hem de yol bisikleti :)

muratt35 bunu beğendi.
  15. Bedreddin Vardar

Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

Seviye:
    3 aylık bisiklet kullanıcısıyım çocukken bisiklete binmenin spor olduğunu bile bilmezdim hiç yol bisikletine binme fırsatım olmadı mtb ile 1200 km yaptım yol bisikletinin nası bişe olduğunu çok merak ediyorum ve önümüzdeki yaza almayı planlıyorum bisiklete binmeyi seviyorum :) eminim her ikisininde zevki ayrıdır

muratt35 bunu beğendi.