Yol ve dağ bisikleti arasındaki performans farkı

ramon71

Daimi Üye
Tepki
164
Merhaba,

13-14 kg ağırlığında bir MTB ile başlangıç tipi alimünyum kadrolu bir yarış bisikleti kullanımı arasında ne kadarlık bir performans farkı olur ?

Örneğin MTB ile ortalama 25 km gidebilen birisi yol bisikletine geçtiğinde ortalama hız olarak ne oranda artış sağlayabilir ?

Yarış bisikletlerinde oturma konumu bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir mi ?

Teşekkürler

Scudo

testerella

Üye
Tepki
67
Bu konu 1000 kere tartışılmış, biraz forumu araştırsan...
MTB (mountain bike) dağda hızlı gider, sen yola(asfalt) göre soruyorsun.
Yol bisikleti de dağda gitmez, sen asfalta göre düşünüyorsun değil mi? nasıl anladım şıp diye hehehe :)
ama herkes MTB alıp sahilde biniyor diyeceksin... o da doğru :)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
yol bisikleti gezmeye uygun yol olunca akar gider... bel ağrısı problemi olacağını düşünmüyorum, uygun sele ayarı ve kadro boyu seçilirse. Bu kadar olimpik bisikletçinin hiç bi yarış sonrasında belini tuttuğunu da görmedim :) pedalları çevirdiğin sürece beline pek ağırlık binmez zaten

• Beğen
Tepkiler: muratt35

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Ben asfaltta hem yol, hem dsağ bisikleti kullanıyorum. Birinden sıkılınca diğerine biniyorum. Performans farkı olarak, yol bisikleti dağ bisikletinden çok çok daha hızlı, her bir pedal hız olarak geri dönüyor, kullanımda uzmanlaştıkça MTB den daha dengeli, frenleri kızaklamasın diye yumuşatılmış bu yüzden ani duruşlar biraz tehlikeli. Dağ bisikleti ise konforlu rahat, çukurları hissetmiyorsunuz bile, asfalt bizim burası gibi çukur ve tümeseklerle dolu ise mutlaka MTB gerekiyor.

Konfor derseniz MTB derim, hız derseniz Yol bisikleti derim.

• Beğen

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Konuyu ilgili yere taşıdım. Bu konu defalarca açıldı ve tartışıldı, sonuçta elma ile armutu kıyaslamanın ötesine gidilemiyor. MTB ve Yol bisikletleri iki ayrı disiplin ve konsepttir. Dolayısıyla her iki bisikletide kullanan birinin farklı alanlarda farklı tecrübeleri ve perfonmansları olacaktır. Gerek yarış bisikleti gerekse dağ bisikleti, eğer vücudunuz bu spora ham ise birçok yerinizde ağrıya sebep verecektir, fakat bu rahatsızlıklar antremanlar arttıkça ve bilinçli binildikçe azalacak, yerini tatlı bir yorgunluğa bırakacaktır.

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
KM kullanmadığım için MTB ve Yol arasında bir hız farkı oranlaması yapamayacağım. Eğer hızlı bir MTB iseniz, acemi bir Yol bisikletçisini geçebilirsiniz. Yoksa asfaltta, yol bisikletine bir MTB'nin yetişmesi, hatta takip edebilmesi mucize olacaktır.

Birde karşılaştırma anlamında arkadaşın sorduğu soru, Elma ile Armutun karşılaştırılması değil olsa olsa, Şeftali ile Nektarinin karşılaştırılması gibi bir şey olabilir.

• Beğen

ramon71

Daimi Üye
Tepki
164
Cevaplarınız için teşekkür ederim.İlgili soruları sormakta amacım iki ayrı disiplini karşılaştırmak, hangisinin daha iyi yada üstün olduğu yönünde bir sonuca ulaşmak değildi.Yol bisikletine geçmeyi düşündüğümden, merakımı gidermek istediğim detaylardı.

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Eğer seyahat edeceğiniz yollar çukur ve tümsek içermiyorsa, kesinlikle yol bisikletine geçin derim. MTB ile hızlı gidebilirsiniz, ama yokuşlarda hızlanmak neredeyse imkansızdır. Bende ve Yeğenimde MTB varken yeğenim beni farkla geçerdi. Sonra ben yol, yeğenim MTB iken yarıştık. Benim yokuşta bile hızlanıyor olmam onu çok şaşırttı ve şunları söyledi; Bu ne yaaa, bu bisiklete yetişmek imkansız!

• Beğen

FarukDemir

Forum Bağımlısı
Tepki
397
ben de karar veremedim:D bir kaç soru da ben soracağım izninizle:

-yol bisikleti kışın sürülmez mi?(sürülmez deniliyor)
-yol bisikletleri çok hassas oluyormuş.bu yüzden sürekli masraf çıkardıkları doğru mu?

teşekkürler:D

• Beğen
Tepki
18
Kışın kullanılmaz büyük ihtimalle zaten fren olayı zor oluyor malum kaydırmamak lazım lastikler ince falan. Bide ince olduğu için yol tutuşu zor olur kaygan zeminde. Masraf olayıda her bisiklet gibi illaki onunda ufak tefek olur tabi yolunda sürersen ufak tefek farklı alanlarda sürersen her ay yeni bisiklet alırsın heralde

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Triatlet arkadaşlarımın hemen hemen hepsinde 26" lik yol bisikletleri vardı. Yutdışında da 26" leri tercih edenleri görüyorum. Bu bisikletlerin bir iki ufak tefek şeyler hariç hafif MTB lerden ne farkı var ki ? Görüyoruz biraz para harcanınca 7-8 kg luk MTB ler yapılabiliyor. Bunlara yol lastikleri takıp, kısa bir ayna kolu ve en dış yaprağını biraz daha büyük bişeylerle değiştirsek al sana hem dağ hem de yol bisikleti :)

• Beğen

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
3 aylık bisiklet kullanıcısıyım çocukken bisiklete binmenin spor olduğunu bile bilmezdim hiç yol bisikletine binme fırsatım olmadı mtb ile 1200 km yaptım yol bisikletinin nası bişe olduğunu çok merak ediyorum ve önümüzdeki yaza almayı planlıyorum bisiklete binmeyi seviyorum :) eminim her ikisininde zevki ayrıdır

• Beğen

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Mrb Arkadaşlar.

Dün akşama doğru biraz turladıktan sonra arkamdan bir mtb hızlıca geldi çocuğu yakalamaya çalıştım fakat bende şehir bisikleti sedona 325 çocukta modelini bilmediğim salcano dağ bisikleti ile fark atarak geçti.

Bu durum normalmidir arkadaşlar? Eğer böyle olduğunu bilseydim direkt mtb alırdım. Zaten mtb satan bir yer bana artık mtbler gelişti dış lastikleri kalınta olsa dişlilileri geliştirildiği için asfalt'a felan iyi gidiyorlar demişti. Yada benmi kendimi kandırıyorum bilmiyorum ama mtb ci beni geçtğinde zaten ben yaklaşık 2 saatlik bir turdan dönüyordum o yorgunlukla pedala güç basamadığım için olabilirmi arkadaşlar?

Bu konuda fikri olan arkadaşlar varsa yazarsa mutlu olurum.

• Beğen
Tepkiler: selmantuncer

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Serkan Mıstınoğlu Hocam bu spor'a yeni başlasamda pedal çevirme konusunda güçsüz sayılmam. Kaldı ki bende şehir bisikleti sedona 325 gerçekten hakkını veren bir bisiklet rüzgar olmadığı sürece banamısın demeden yol alabiliyor. Acaba diyorum 2 saate yakın sarf ettiğim efordan sonra güçsüz kaldığım için olabilirmi zaten güç bastığımda ilk bindiğim gibi güç basamıyordum çünkü enerjim düşmüştü. Benim konuda merak ettiğim şey istisnada olsa bazı mtbler şehir bisikletini geçebilirmi? Bu arada Benim bisiklet hibrit ama şehir bisikleti olarak geçiyor.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Arseyus

Geçer neden geçmesin :) Altındaki bisiklet performans ve hız farkı yaratır tamam, ama motor senin bacakların ve ciğerlerin sonuçta. Bak seni rahatlatmak için ben de itiraf edeyim, antrenman bittiğinde, 10-15 dakikalık soğuma esnasında laylaylom çeviriyorum ve beni de mtbler falan geçiyor takmıyorum :D

Sürmeye devam et sen, sürdükçe güçlenirsin