Yol bisikleti ve dağ bisikletinin asfalttaki performans farkı

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@ilkercom

Çok güzel bir meslek gibi geliyor sanırım size... ? bizzat içindeyim olayların, tanımakla olmuyor.
kasanız açık verse nolcak... cepten çıkıyor... şimdi diyeceksinizki vermesin düzgün yap işini diyeceksin, Bankacı olupta açık vermeyen 1 kişi yoktur ve yalan söylüyor demektir...
milletin kahrını çekiyorsunuz...
saçma sapan insanlar geliyor,
gömlek kravat takıp, masa başında para sayarak olmuyor işte sadece,
akşam kasa tutmayınca, açık bulana kadar kalmasınıda biliyorsun yeri gelince...
Evdekileri, Aileni görmediğin oluyor.
Bankacı tanımasam Eyvallah mış.
Ben 1 haftadır kardeşimi görmüyorum be sen neden bahsediyon... tuzun kuru galiba, dışardan göründüğü gibi değil işte... :boese157: :boese157: :boese157:

Scudo

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Eski bir topik gibi, canlandırmak için yazmıyorum. Öncelikle tamamını okudum, yazanlara teşekkür ederim, sonuç normal olarak yok, kafamda konu netleşebilmiş değil. Kron XC 1000 mtb den sonra şimdi scott s10 sırada. Ancak yol gidonu değil normal gidon var üzerinde, bisiklet geldiğinde sürüş deneyimlerimi buradan yazarım.
Serkan Hilal arkadaşımıza, mesleği ile ilgili serzenişinden dolayı % 101 katılıyorum, bende 6 yıl kadar bu çileyi çektim ve şükür ki kurtuldum. Tabii çalıştığınız şubeye, konumuna, fonksiyonuna, sizin görevinize vs gibi parametrelere de bağlı olarak çilelerle dolu bir bankacılık yaşamınız olabilir. Ben de benzer bir durumdaydım o yüzden kendisini çok iyi anlayabiliyorum.
Yol- Şehir- MTB kullanıcılarının tecrübelerini yine yazmaya devam etmelerini dilerim. Bir de tecrübeli arkadaşlara sormak isterim; düz gidon takılmış bir scott s10 un yeni sürüş pozisyonu ile mevcut açılarının uyumu hakkında neler söyleyebiliriz?

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@Yusuf Z. Şipal

YOL gidonu olmadığı için, düz bir gidon olduğu için MTB gibi bir sürüş tekniğinden dolayı sadece tekerin çapından ve yere basınç kapasitesinden faydalanabilirsiniz gibime geliyor... vede çekiş sisteminden (ruble ve aynakol)

• Beğen
Tepkiler: muratt35

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Serkan bey bu aralar kasada açık vermiyorsunuz sanırım.

Tepki
21
40 bin km üstünde ( 10 ülke) dağ bisikleti ile dolaştıktan sonra trek 7.6 yol bisikleti aldım. asfaltta kesinlikle yol bisikleti %30-40 arası farklı derim. ama asfalt dışı yollarda sorun yaşanıyor. en iyisi iki bisiklet kullanmak arazi koşullarına göre.

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bence arada çok fark var

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@Yusuf Z. Şipal

Kendimden ornek verirsem eger, ben genellikle uzun yolda gidonu ortasindan tutmayi severim. Altlardan tutmak uzun sure oldugunda bence rahat degil, fren kollarindan tutmak ta rahat ama bence ortadan tutmadan cok bir farki yok.
Ben eger duz gidonlu yol bisikletinde uzun yol gidersem, klasik yol gidonunu aramayabilirim cunku kisisel olarak sevdigim tutus seklini yapabiliyorum. Klasik gidonlarda fren kollarindan tutmak sizi biraz daha ileri dogru eger ve daha aerodinamik olabilirsiniz. Gidonun alt kismi ise bana gore olmazsa olmaz degildir kesinlikle ki ben oralari pek tutmuyorum. Onun yerine frenlerden kollarindan tutup kendimi one dogru egiyorum.
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41878000/jpg/_41878448_chavanel416.jpg

Sonuc: Acilar ile ilgili bir sorun olmazbana gore, sadece pozisyon sayisi azalir

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
bu soruma bir ekleme daha yapayım, yine siz tecrübeli arkadaşların tecrübelerine rücu edelim. Düz gidonlu scott s10 a bir de Triatlon için olan aerobarlardan taksak acaba Triatlon müsabakalarına girmede sorun olur mu ya da sorun olmadan girsek bile performansa etkisi nasıl olur.
Tabii temelde TT ile normal racing bisikletler arasındaki açı farklarını ve bunun performansa etkileri olabileceğini bilerek soruyorum.

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Asfaltta aynı yol şartlarında yol bisikleti ile mtb'ye göre kesinlikle daha az enerji ile gidersiniz.. Yolun uzunluğu kısalığı da fark etmez.. Ben yıllarca mtb sürdüm yeri geldi mtb ile dişli lastikle yolcuların peşinden 200km yol yaptım onlarla bitirdim o kilometreleri yeri geldi slick lastik taktım tek başıma 150km yol yaptım o zamanlar yol bisikleti bana gereksiz geliyordu ta ki bir gün yol bisikleti alıncaya kadar.. Şimdi asfalt yollarda mtb kullanmak istemiyorum. Okulum evime yaklaşık 5km uzakta büyük kısmı düz yol ve her gün bisikletle gidiyorum 5km yolda bile yol bisikleti ile mtb arasında en az 2-3 dk fark oluyor aynı enerji ile gittiğimde.. Bizzat defalarca denedim..
Ancak önceki yorumlarda da yazıldığı gibi asfaltta yol bisikleti, arazide veya bozuk yollarda dağ bisikleti kullanılmasından yanayım..
Bu yüzden şu an 3 bisikletim var ve hepsi ayrı amaca hizmet ediyorlar. Birisi asfaltta, diğeri arazide, diğeri de street tarzı sürüşte hizmet ediyor bana. Bunların dışında yakında single speed (belki fixie) bir yol bisikleti toplayacağım çelik kadrolu :) ve okula onunla gidip geleceğim. Onun bile mtbden daha rahat olacağını düşünüyorum..
Bu arada tam tersinide denedim :) Toprak yollarda, arazide yol bisikletiyle de gittim ancak pek mantıklı olmadığını anlayıp araziyi dağ bisikletine bıraktım :)

Tepki
4
Arkadaşlar,yazılanları okudum.Hala kararsız kaldım.Önerilerinizi bekliyorum.:Corratec x vert s02 dağ bisikletim var.Gelecek sene delta bisikletin triatlon sprint yarışına katılmayı düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım:
1-BU bisikletle mi gireyim?
2-Bu bisklete yine 26 inç slik lastik takıp mı gireyim?
3-Bunun yerine daha düşük donanımlı olsa da bir yol bisikleti alıp mı gireyim(Örn sedona 601)
Şimdiden teşekkürler..

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mtb ile gittiğim 30 dk lık yola yol bisikleti ile 15 dk da gittim. Abartmıyorum tamı tamına doğru.

Tepki
4
@batuhan canbay

Yani oyun tamamen yeni bir yol bisikleti üzerine.Öneri olarak söyleyebileceğin var mı?Sonuçta ikinci bir bisiklete fazla harcamak istemiyorum..

• Beğen

savasuysal

Üye
Tepki
47
Yorumların hepsini okudum. Bir yol bisikletcisi olarak İstanbul gibi trafiğinin ve bol mazgalın hesabı olmayan bir yerde ikamet ediyor olsaydım zaten bisiklete binmezdim. Ama Eskişehir gibi istenildiğinde 5dk da şehirden çıkılabilen ve (şuan Bilecek yolu, yakın zamanda Ankara yolu) asfaltı kaymak gibi olan (yani yeterince iyi) bir şehirdeyseniz yol bisikletinin zevki tarif edilmez. Bunu arkadaşınızın bisikletiyle deneme amaçlı mahalle turu yaptıgınızda anlamazsınız. Çıkın şöyle yola, yatın gidonun üstüne verin tempoyu. O zaman karar verebilirsiniz ancak.

Bir kaç yorumda da yol bisikletinin hızından bahsedilmiş. Şu şöyle bir duygu. Altınızda koca bir aygır var diye onu kullanmaya gerek yok. Verin temponuzu, yolun akışına bırakın kendinizi. Zaten yolda yol bisikleti ile hız yaptıgınızın farkına varmıyorsunuz bu size normal geliyor. Ayrıca dünyada yol bisikletinin daha tehlikeli olduğu sonucuna varılmış bir rapor var mıdır? Olur mu öyle şey=) Şahsen ben yolu olmayan bir yere girmeye karar vermeden dağ bisikletine binmeyi düşünmüyorum=)

Sizin sorunuza gelince, sanırım ciddi düşünmüyorsunuz ilk yarışınız olacak. Bu nedenle bisikletinize modifiyeler yaparak da katılabilirsiniz kanaatindeyim fakat pek birşey beklemeyin derim tabi diğer branşlarda cok iddialı değilseniz :) Forumda yeteri triatloncularımız var, onlar daha net ve doğru cevap vereceklerdir.

savasuysal

Üye
Tepki
47
Bir de bir arkadaşımız yol bisikleti için fazla yokuş olmayan ve asfalt yolda kullanılır demiş. Bence sen biraz daha antreman yapmalısın belki sebebi odur=) Takviye vitesine ihtiyaç duymamalısın.

Dağ bisikletlerinin kullanım alanlarını ne kadar geniş görüyorsak, yol bisikletlerinin de kullanım alanlarını o derece geniş görmeliyiz.
Bu arada baya engebeli ve çakıllı bir yerden dağ bisikletiyle inmek de çok zevkliymiş yakın geçmişteki bir gezimizden onu tecrube ettim =)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Seha Özden

ne kadar bir bütçe ayırabilirsiniz ona göre yardımcı olalım. 1000 tl den aşağısından pek anlamam ama 5000 tl aşağısında cannondale lere ve corrateclere bakarsanız iyi olur.

Tepki
4
.
Sizin sorunuza gelince, sanırım ciddi düşünmüyorsunuz ilk yarışınız olacak. Bu nedenle bisikletinize modifiyeler yaparak da katılabilirsiniz kanaatindeyim fakat pek birşey beklemeyin derim tabi diğer branşlarda cok iddialı değilseniz :) Forumda yeteri triatloncularımız var, onlar daha net ve doğru cevap vereceklerdir.

Aslında psikolojik olarak kendimi"bitirsem yeter" modunda hissediyorum.BU dalların hiçbirinde iyi değilim.40 yaşından sonra dellendim diyelim:)))İlk yarışta bitirebileceğimi düşünüyorum.ama daha 11 ayım var ve bu çok iyi bir süre.Bu da bana biraz daha hırs veriyor.Sanırım yarış yokuşun olmadığı sahil yolu gibi düz bir yolda yapılıyor.BU yolda mtb ile 40-45 kilometreden daha hızlı gidebileceğimi zannetmiyorum.(tabii 20 km bunu sürdürmek zor).Anladığım kadarıyla yol bisikletiyle düz yolda aynı gücü harcayarak 50-55 km sürate çıkılabilir.Sonuçta bu kadar çalışıp sırf mtb kullandığım için geride kalmak ta istemem.Mantığımda bir yanlışlık varsa herkesin tecrübelerinden yararlanmak isterim.Kolay gelsin.

• Beğen