Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaris bisikleti icin yardim

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kaganaytan tarafından paylaşıldı.

1. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    Trek Mamba ve CORRATEC SUPER BOW FUN 29 modelleri arasinda gidip gelmistim fakat sonra hicbir sey almadim :) ve su anda bir yaris bisikleti alma düsüncesindeyim.

Fakat ornek olarak CANNONDALE CAAD 8 6 TIAGRA TRIPLE YOL BİSİKLETİ 2012 bisikletini inceledim. Bu bisikletin frenleri hidrolik mi pabuc mu anlayamadim. Resmine bakinca sanki pabuc gibi geldi ama sanirim bu benim cahilligim olsa gerek.

Acaba yaris bisikletlerinde hidrolik fren mi yok ?

2500-3000lira civari butceyle kask ve yol bilgisayariyla birlikte almak istiyorum.

Tabii aslinda o incecik bisikletler ile Istanbul yollarinda nasil gidecegim ben de bilemiyorum. Fakat istiyorum. :)

Cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim.

2. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    cok afedersiniz. basligi yanlis yere acmisim. admin tasirsa konuyu cok tesekkür ederim.

3. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
  4. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba.

Faraza soyluyorum; mesela belgrada da gitme durumum olabilir veya sehir icindeki bi parkin icinden gecerken de "acaba cantlara fazla yuklenmis mi olurum ya da lastikler buraya müsait mi ?" demek istemiyorum. Genellikle istanbul'da sehir icinde kullanacagim.

Evet diger iki bisiklet dagda bayirda sürmek icin ideal fakat dürüst olmak gerekirse iki gün evvel gectigimiz gün yanimdan gecen yaris bisikletli arkadasi gorunce icim gitti. Ben de hiz yapmak, uzun yollar gitmek istiyorum dedim.

Yanimdan yaris bisikletiyle gecen arkadas hizli degil, duruyordu.

Ayrica CANNONDALE CAAD 8 6 TIAGRA TRIPLE YOL BİSİKLETİ 2012 bu bisiklet peki nicin bu kadar pahali ? Yaris bisikletlerinde mekanik veya hidrolik fren kullanilmiyor mu ?

tesekkür ederim.

5. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
  6. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    yolladigin bisiklet gayet güzell. fakat anlamadigim bir nokta var, cahilligimi basla lütfen. bu yol\yaris bisikletlerinde hidrolik fren yok mu ? cünki camura, suya girmedigi icin sanirim.

bu sehrin kış aylari da var ve ben her türlü hava sartinda sürmek istiyorum.
    "aa yagmur yagiyor" diyerek bisikletimi sürmemezlik etmek istemiyorum.

velespit.com sitesinde de yaris bisikletleri var deltabisiklet.com'da da yaris bisikletleri var. oysa yolladigin linkteki bisikletle arasinda epey fiyat farki var. hangi malzemeden ötürü bu kadar fark var acaba ?

7. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    hidrolik frenli illaki vardır tam emin değilim fiyat konusuna gelince elbette öncelikle marka daha sonra kadro ve donanımlar donanımdan kastım fren sistemleri gidon gidon boğazı aynakol bunlar fiyatın artmasındaki etken v firen kötü die bir kaidede yok bu arada :D bende dediğim gibi mtb var ve dağdan inerken illaki hidrolik lazım die düşündüğüm için hiddrolik firen aldım v frende dağdan inerken papuçların sıkıntı çıkaracağına eminim ama düz yolda zannetmiyorum...

8. kaganaytan

kaganaytan Yeni Üye

Seviye:
    sehir icinde sürerken mtb bisiklet bana hammallik yapar mi diye korkuyorum.

9. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    bu arada senin baktığın aletler üst düzey aletler kardeşim sen mesajda gönderdiğim aleti bi incele :D

10. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    bi süre hammallık yapar neden dersen alışma evresi olacak daha sonra hiç bi şekilde sıkıntı çekmezsin ben günlük en az 20 en fazla 60 km yol yapıyorum ve bu yaptığım yolun yarısı şehir içinde geçiyor hiç bir şekildede zorlanmıyorum sen bindiğin aleti seversen :D hiç sıkıntı yaşamazsın kardeş buna emin ol

11. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Fiyat-performans kralı FOCUS ;)

12. yusuf41

yusuf41 Yeni Üye

Seviye:
    kardeşim bence acemiysen bütçeni biraz azalt yada mtb almanı tavsiye ederim :) İnce tekerler karda seni mahveder :)

13. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Firmaların pazarlama teknikleri kafanızı karıştırmasın. Hidrolik Disk frenlerin tarihi ne kadar? Bu zamana kadar kimse dağdan inmiyor muydu? Yağmurda, çamurda, kış şartlarında bisikletleri kullanmıyor muyduk? Düzgün ayarlanmış, kaliteli malzeme kullanılmış tüm bisikletler kullanım amaçlarına göre işlerini tam olarak yaparlar. Bisiklet almadan önce lütfen forumları dikkatlice okuyun. Araştırma yapın, kullanan arkadaşlarınıza sorun, mümkünse değişik tipte bisikletleri kullanın. Kullanmak istediğiniz şartları belirleyin.

Kulaktan dolma Türkiye'de MTB'den başka bisiklet kullanılmaz diye düşünüp MTB bakarken Yarış bisikleti görüp tipini beğenip bisiklet almayın sonra pişman olursunuz. Para kolay kazanılmıyor. Önce bisiklet hakkında bilgi sahibi olun. Sonra kendizi tanıyın sonra almak istediğiniz modelleri belirleyin. En son aşamada forumlarda konu açıp derdinizi anlattığınızda mutlaka istediğiniz yardımı bulursunuz.

@kagnaytan yazdıklarımı kişisel alma lütfen hergün foruma bu şekilde onlarca başlık açılıyor sana denk geldi yazdım.

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  14. Burak D

Burak D Yeni Üye

Seviye:
    CAAD'lar harika bisikletler. Ben haklarında tek kelime kötü tespit duymadım şimdiye kadar. Öte yandan bu sınıftaki bisikletlerde (alüminyum kadro, karbon çatal, sora/tiagra/105 mekanizma) firmalar arasında çok önemli farklar yok sanırım. En önemli şey bisikleti sizinle vakit harcayıp vücüdunuza en uygun ayarlamaları yapacak bir bisikletçiden almak. Bir de yürüyen aksamın modeline dikkat edin (Tiagra'lar gayet güzel). Bunun dışında bahsettiğiniz bisiklet "triple" crank, yani ön dişliler üçlü. Yol bisikletlerinin hemen hemen tamamında önde ikili dişliler bulunur. Üçlüler istisnadır. Bu konuyu biraz araştırıp üçlü ön dişli mi, yoksa "compact" ikili dişli mi istediğinize karar verin bence. Aynı bisikletin ikili compact modeli de var.

Tiagra'lı CAAD 8'e ben de niyetlenmiştim, ama benim kısmetimde bir başka model varmış. Bisikletin görünümü de harika (özelikle yeşil-beyaz modeli). Ben tavsiye ederim, yol bisikletine merak salmış birisine dağ bisikleti al diyenleri de pek takmayın derim :) Bu ilk bisikletiniz olacaksa yol bisikleti geometrisine alışmanız zaman alabilir, ama bence bunlar ufak sorunlar.

P.S: Yol bisikletlerinde V fren bulunur.

15. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    en başta istanbul trafiği ve kalabalığı gereği yol bisikleti kullanımı için ne kadar uygun bilemiyorum yol bisikleti gerçekten bir tutkudur kullanması insana ayrı bir haz verir yalnız şehiriçinde kullanacağım yaz kış pedallayacağım diyorsunuz frenler ile ilgilide sıkıntı yaşarım endişesi taşıyorsunuz bu durumda sizin şehir bisikleti kullanmanız yerinde olur disc frenli modeller de mavcut kışında bir çift çamurluk takmanız halinde 4 mevsim kullanabilirsiniz
    not : yol bisikleti içinde disc frenli modeller üretiliyor yavaş yavaş şu an deneme aşamasında oldukça üst modellerde bulunmasına kesin gözüyle bakılsa da V-breaklerin yerini alması pek muhtemel görünmüyor en azından uzunca bir süre [​IMG]

16. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ne istediğinizi iyi bilmeniz lazım. Açıkçası herkese yol bisikleti öneren ben bu konuda tereddütte kaldım. Yol bisikleti, küçüklükten alıştığımız düz gidonlu biiskletlerden birazdaha farklı. Uzun süre bisiklet kullanmadıysanız alışması zaman alabilir. Belki sevmeyebilirsiniz bile. Bu risk olacaktır.

bende size şehir bisikleti öneriyorum. :)

17. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    P.S: Yol bisikletlerinde kaliper ( U Fren) bulunur. V Fren kullanan yol bisikleti görmedim.

Yeni nesil bazı yol bisikletlerinde ve Cyclocross bisikletlerde Mekanik disk fren vardır. Yeni gelişen teknolojilerle STİ kollarla(yol bisikletinde bulunan vites-fren kolları) uyumlu çalışabilen Hidrolik disk frenler kullanılmaya başladı. Henüz pahalı ve göreceli olarak gereksiz bulunan bu teknoloji yaygınlaşmadı.

18. Burak D

Burak D Yeni Üye

Seviye:
    Açıkçası yol bisikletlerinde kullanılan frenlere U-fren dendiğinden haberim yoktu. Bir şey daha öğrenmiş olduk.

19. Burak D

Burak D Yeni Üye

Seviye:
    Şehir bisikleti öneren arkadaşlar da haklılar, zira yol bisikletine başlarken kimi sıkıntıları aşmak gerekiyor. Sürüş pozisyonu ve çok kişide görülen bel ağrıları gibi. Bunlar çok hevesli olmayan insanları bisikletten soğutabilir, böyle bir risk var. Parklara/bahçeler girmek için de şehir bisikleti en güvenli seçim olacaktır. Ancak, bisiklete yol bisikletiyle başlanmaz diye bir kaide de yok. Bence kaganaytan'ın sorması gereken soru şu: Şehir bisikleti aldıktan bir ay sonra yanımdan geçip giden yol bisikletlerine imrenip bir bisiklet masrafı daha yapacak mıyım? Cevap evet ise baştan yol bisikleti ile başlamak daha doğru olabilir. Ama İstanbul'da yol bisikleti kullanan insanlara danışıp onların fikirlerini de mutlaka alın. Hatta bunu sadece forumda değil, karşılaştıkça kullanıcılarla yüzyüze de yapın. Son olarak, yol bisikleti alırsanız hemen kilitli pedal almanızı tavsiye etmem. Şehir içinde hem yol bisikletine, hem kilitli pedallara alışmanın zorluğu sizi bisikletten soğutabilir.

kaganaytan bunu beğendi.
  20. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    hocam sana şöyle yardımcı olayım.aynı tereddütler bende de vardı hattaben 3 ay önce bisiklet alacakken 102 kiloydum ve yol bisikletlerine kıyamadığım için almadım biraz hassaslar.fakat sonradan pişman oldum çünkü inanılmaz bir yol/yarış bisikleti sevgim var şimdi 9 kilo verdim daha da devam ediyorum zayıflamaya ve bir tane de yol yarış alıcam.aldığım citybike dan da fazlasıyla memnunum ama yol bisikletleri ap ayrı bir tarz.bence iyi araştırıp bir yol bisikleti alın.pahalı olma olayına gelince yol bisikletleri hafif olmak zorunda oldukları için hafifletilirken sağlamlıktan ödün vermemeleri için biraz daha özen gösteriliyor gerek parça kalitesi olsun gerek farklı teknolojiler bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor.fren olayına gelince de stı kollar uyumlu olmadığı için hidrolik fren yapamıyorlar diye biliyorum.ayrıca v fren de yol bisikletinde daha iyi oluyor(hafiflik açısından)fakat yol bisikleti alırsanız belgratın yollarını bilmiyorum ne derece girebilirsiniz bilmiyorum

benim alacağım yol bisikleti salcano xrs 030 tiagra setli.istanbul sirkeci anabayi olduğu için 2039 tl ye yüzde 18indirim yapıyor peşin alımlarda 1680 e falan geliyor isterseniz bakın derim.kadro kalitesi olarak kullanan kişilerden aldığım yorumlar 70 km/h ile giderken pedala asıldığında hiç esneme olmadan bisiklet altından fırlayacak gibi ivmeleniyor...
    sonuç olarak ben size yol bisikleti öneririm belki biraz araziden ödün verirsiniz fakat ben yol bisikletinin size o araziyi aratmayacağını düşünüyorum...