Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yarış Bisikleti - Dış Lastikleri Ön/Arka Karşılıklı Değiştirmek

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Kürşat Bayrakçeken tarafından paylaşıldı.

1. Kürşat Bayrakçeken

Kürşat Bayrakçeken Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar arkadaşlar. 700x23 lastik kullandığım bir yarış bisikletim var. Geçen bir virajda biraz fazla yatınca arkası koptu gitti. Haliyle düştüm. Sonra lastikleri kontrol ettiğimde arka lastiğin çok aşınmış olduğunu ama ön lastiğin baya sağlam olduğunu gördüm.

Bunları değiştirmek gibi bir fikir girdi kafama ama bir yandan da fren mesafesi (zaten zınk diye durabilen bir bisiklet değil) ve virajlarda yol tutuşu ile ilgili sorular belirdi kafamda.

Bunu tecrübe etmiş arkadaşlarım var mı aranızda? Sizin fikirleriniz nelerdir?

2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arka taraf kontrolden çıkmasın diye, aşınmış arka tekerleği nispeten sağlam olan ön tekerlek ile değiştirmek bana pek sağlıklı gelmiyor. Çünkü bu sefer bisikletin kontrolünü sağlayan ön kısmı, yıpranmış bir tekerlek ile kullanacaksınız ki bu da yol tutuşu gibi mevzularda daha fazla riskiniz olacak demektir. Değiştirilecekse bile bu yumurta kapıya dayanmadan evvel belirli periyotlarda sık sık gerçekleştirilerek tekerlekler arasındaki yıpranma paylarını birbirine yakın tutacak şekilde yapılmalı.

Şartlar bunu zorunlu kılmadıkça, tekerleklerin birbiri ile değiştirilmesine pek sıcak bakmıyorum (sanırım kendimi güvende hissetme dürtüsünden kaynaklanıyor) ama yol/yarış lastiği kullanmadığım gerçeğini de hesaba katmak lazım.

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çoğu bisikletçinin yaptığı bir şeydir zaten ön ile arkayı belirli süreler ile yer değiştirmek.Her zaman arka dış lastik ve fren papucu öne göre fazla aşınır düzenli olarak yer değiştirilirlerse kullanım ömürleri uzar .Sizin Arka lastik çok aşınmış ise belki kurtarılacak durumu geçmiştir ama yeni bir lastik alıp onu arkaya taktıgınız zaman düzenli aralıklar ile yer değiştirirseniz iki lastiğiniz birden birlikte eskiyecek hemde ömürleri daha uzun olmuş olacaktır.

Ömer KARAN, Çağlayan ve Hamza Hakkı bunu beğendi.
  4. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şu an böyle bir değişim yaptığınız zaman düşmeniz daha kolay olacaktır. Virajlarda ön tarafta arkadan daha çok direnç meydana gelir. Önceden arkadan kayarak düşüyorsanız değişim yapınca önden kayarak düşersiniz. Sefa Bey'in de dediği gibi lastikleri kısa aralıklarla ön arka değiştirerek iki lastiğin de eşit oranda yıpranmasını sağlayabilirsiniz.

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bunu yapmak için geç kalmışsınız.
    Şu an için 2 seçeneğiniz var.

Lastiklerinizden memnunsanız, sadece arka lastik alacaksınız. Değilseniz, ön arka beraber yenileyeceksiniz. (farklı model lastik kullanmayı sevmiyorum ben bisikletimde. Ön de arka da aynı olacak)

Bundan sonra ise; ya periyodik olarak ön ve arkayı birbiri ile değiştirin. Bu sayede aşınmayı iki lastikte de aynı seviyede tutmuş olacaksınız.
    Ya da yeni lastik alırken, 2 değil 3 adet lastik alın. Arka lastiğin ömrü genelde öndekinin yarısı kadar oluyor. Arka bittiğinde yenisini takarsınız. Bunu özellikle, arkada daha kalın lastik kullanıyorsanız yapmanız gerekiyor.

Karar ve bütçe sizin.

Ömer KARAN bunu beğendi.
  6. Kürşat Bayrakçeken

Kürşat Bayrakçeken Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar.