Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardımcı olursanız sevinirim.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Koray Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,aranıza yeni katıldım.öncelikle herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.hemen konuya gireym:malum bisiklet seçimi ankarada oturuyorum genellikle asfaltta kullanabileceğim arada da topraklı çakıllı yerlere gidebileceğim bir bisiklet arıyorum.Arkadaşım carroro big 929 önerdi ve asfalt için lastiği değiştirebileceğimi söyledi.ne dersiniz? Boy 1.89 kilo 84 teşekkür ederim

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Koray Bey, Öncelikle doğru bisiklet seçimi önemlidir. Bisikleti kullanacağınız ağırlıklı yola göre seçerseniz daha zevkle kullanacağınız bisikleti seçmiş olursunuz.Bu kılavuzu da incelerseniz sizin için en ideal bisiklet türünü seçmiş olursunuz bizler de ona göre size yardımcı olmaya çalışırız :) http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=140120&p=1726711#post1726711

3. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    %0 arazi %100 yol = tahmin edilebilecegi gibi yol
    %20 - 30 arazi %80 yol = sehir bisikleti
    gerisi de mtb bence

bmx dirt gibi bisikletleri katmiyorum onlarin kullanim amaclari farkli

4. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

Gönderdiğiniz linki okudum bana daha çok yol bisikletlerinin uygun olacağını düşünüyorum. Ama yarış gibi ya da çok uzun mesafeler gitmek gibi (en azından şimdilik) planım yok

Yani daha yeni yeni bilgileniyorum. O yüzden seçim yapmak zor oluyor.:)

5. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    O zaman (Yol) Endurance bisikletlere ya da fitness bisikletlere bakabilirsiniz .Kılavuzdan tekrardan bilgi paylaşmak gerekirse . YOL (endurance),
    yapısal olarak yol&yarış bisikletleri ile tamamen aynıdır.
    yol&yarış bisikleti kullanmak isteyen ama yarış hedefi olmayan kişilere,
    veya çok uzun yol yarışlarında pedallamak isteyen kişilere,
    veya kartlı tur (yanına çok fazla eşya almadan, kredi kartını alarak ve otellerde konaklama yapılarak yapılan tur) amacı olan kişilere hitap eden bisiklet türüdür.
    Yol&yarış bisikletlerine kıyasla daha konforlu olurlar.
    kadro geometrilerinde uzun yol dayanıklılığı ana kriterdir.
    700c 23mm olarak yaygın olsada 25mm olanlarıda bulunur.
    şehrin bozuk yolları ona zara vermez. sadece size amortisörlü bisikletlerin verdiği konforu vermez. tek farkı budur. [​IMG][/url][/IMG] . YOL (fitness (düz gidon yol)),
    yol bisikletinin konforunu yaşamak isteyen
    ama dropbar ile bir yarışcı gibi görünmek istemeyen kişiler için üretilmiş bisikletlerdir.
    yol&endurance bisikletleri ile çok benzer geometriye sahiptirler.
    tek fark düz gidona sahip olmalarıdır.
    "benim pedallamamın %90'ı asfaltta olur" diyenler için ideal olan bisiklettir.
    yeni yeni disk frenleri versiyonlarıda bulunabilir olmuştur.
    700c 23mm olanları yaygın olsada 25mm ve 28mm versiyonlarıda vardır.[​IMG][/url][/IMG]

6. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

Yani fitness daha uygun .şunumerak ediyorum diyelim ki fitness türünde aldımilerde turlara katılmak istersem kullanabilirim değil mi? Kusura bakmayın çaylak olunca böyle oluyor :)

7. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Uygun lastik seçimiyle turlar yapılabilir. Bir de hibrit bisikletler var.Başta kadro geometrisi çok farklıdır, genelde 28" jant kullanılmıştır, oturma pozisyonu daha diktir, çoğunda çamurluk ve bagaj vardır veya bağlantı yerleri hazırdır, donanım ihtiaycı genelde çok üst düzey olmadığı için orta düzey olsa da çok üst düzey donanıma sahip modeller vardır, arazi ağırlıklı modellerde MTB donanımları kullanıldığı gibi fitness tabir edilen performans tiplerinde yol donanımları bulunmaktadır, dişli oranları MTBlere göre daha büyük ve geniş aralıktadır uzun yolculuklarda avantaj sağlar. [​IMG][/url][/IMG][​IMG]

8. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

Peki önerebileğiniz marka model ? Ve fiyat aralıkları nedir?

9. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
  10. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

Hibrit dediğiniz tür için carraro sportive 225i önerir misiniz?

11. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Carraro sportive 225 şehir bisikletidir.Forumumuzda çok fazla o modeli kullanan var ama bence ön süspansiyon eger bozuk yollara çok girmeyecekseniz gereksiz.Bisikletiniz için fazladan ağırlık demektir.Tabii ki seçim yine size aittir :)[​IMG][/url][/IMG]

12. Koray Erkan

Koray Erkan Yeni Üye

İlginize çok teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde kararlaştırıp alacağım.iyi geceler

13. Erdal Yeşilyurt

Erdal Yeşilyurt Üye

Seviye:
    Ben yeni Sedona 300 aldım ve daha ikinci binişi gerçekleştirmek nasip olmadı. Ama bisikleti alıp eve giderken rampa çıkmam gerekiyordu. Rampada seleden kalkıp pedallara asılayım dedim. Ön amortisör bana dedi ki otur yoksa iflahını keserim :) Yani şunu demek istedim,pedala her asıldığımda amortisör yarısına kadar girip geri çıkıyordu. Gücümün yarısı havaya gidiyordu. Sana bu kısa tecrübe ile önerebileceğim şey eğer illa amortisörlü bir bisiklet istiyorum dersen kilitli maşa almaya bak. İstediğin zaman kilitleyip gücünü tam verebilirsin

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk

14. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    Ön süspansiyon çok rahat ettiriyor, kilitlenebilir olması şartıyla, yoksa bayırda gerçekten yoruyor; özellikle gidondan kilitlenebilir bir model alırsanız duraksamadan kilitleyip açabilirsiniz ki böyle bir sürüş daha keyifli.

15. özgürakt

özgürakt ignorance is bliss

Seviye:
    Merhabalar.

Koray Bey ben size merida speeder sersini öneririm.