Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yardım...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında silvercloud tarafından paylaşıldı.

1. silvercloud

silvercloud Yeni Üye

Seviye:
    XC1000 nin montajını yaparken aklım bazı şeylere takıldı; mesela ön jantın göbeğine sokulan yaylı bir mil var,çatalın iki ucu da buna takılıyor,halbuki bu mil öyle inceki acaba hiç kırılma tehlikesi yok mu,neden bu kadar ince de kalın değil; inanamadım doğrusu... Hele bir de arazide yediği şoklar da düşünüldüğünde hayatımız bir anlamda bu ince milin üzerinde sanki.
    İkincisi, bu milin üzerinde yay var(mil dediğim şu "quick release" denen kolayca açılan aparat) maşanın ucu bu yayın önüne mi arkasına mı gelecek acaba?
    Bir de bu kadro kulakçığının sağlamlığı nedir,kolayca kırılabilir mi ve kırıldığı zaman nasıl hareket etmeliyiz? Teşekkürler...

2. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:

quick relaesa sadece milin olması gereken yerde durmasını sağlıyor
    QR yi çıkart üstte kırmızı ile işaretlediğim mil amortisor çatalına takılı kalır
    yani QR sadece o milin kaymasını engelleyerek sağlam bir iş çıkartıyor ;)

bisiklet QR üstünde gitmiyor
    Korkun olmasın ;)

3. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Merhabalar...

O milin sizi taşımakla hiç alakası yoktur...O mil sadece göbeği maşaya sabitler...Sizi taşıyan ( ve maşaya oturan ) Göbeğin taşıma kısımlarıdır...Dikkatli bakarsanız, göbeğin maşanıza yada kadronuza oturan kısmı, yaklaşık 4mm uzunluğunda üstü vida yivlerinden oluşan bir çıkıntıdır...
    Yay; Geniş kısmı dışarıda kalacak şekilde maşanın dışında kalacak...Yani ince kısımları göbeğe bakacak...

Kadro kulakçığı bir çeşit sigortadır...Ve bazı durumlarda kırılması iyidir...Bir şey attırıcınızı zorlarsa eğer, attırıcınız sabit bağlı olsa zarar görebilir...Fakat kadro kulakçığı zorlama sonucu kırıldığında attırıcınız zarar görmez...Kırıldığı zaman bisikleti omuzlama metodu çok uygun oluyor(ben öyle yaptım:))...Yada yanınızda yedek kulak varsa bikaç saniyede değişebilir...Ama bu düşük bir olasılık...Zaten çok da kolay kırılan birşey değil...

İyi günler dilerim:)....

-------------------------------------
    Edit: Ercan abi şematik göstermiş ben geç kalmışım aynı anda yazmışızda...:rolleyes:

4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok açıklama yapasım vardı ancak içimde kaldı oldukça güzel anlatımlarla konuya açıklık gelmiş:) emeği geçenlere teşekkür ederiz:)

5. silvercloud

silvercloud Yeni Üye

Seviye:
    Soruma yanıt verip yardımcı olanlara çok teşekkür ederim; Ercan Bey'e de ayrıca resimli anlatım için çok teşekkür ederim.

6. silvercloud

silvercloud Yeni Üye

Seviye:
    Bu arada resimde 2 tane yay varken benim paketten sadece 1 yay çıktı;acaba eksik mi koydular? Ve bu haliyle montaj olur mu?