yardım

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
arkadaşlar ağır aletlerden kurtulmak istiyorum daha hafif birşeyler denemek istiyorum ve fg çok hoşuma gitti birkaç bölümde nasıl çevirebiliriz sorusu sorumuş ve kimse yanıt alamamış dedimki bunu konuya dökmek en iyisi

lütfen normal bir yarış bike ını fg ye nasıl cevirebiliriz birisi anlatsın 250 300 ytl yi gözden çıkardım ii bi artırıcı ruble ve göbek parası yani eşit gibi kafaya koydum yapacağım lütfen birkişi ayrıntılı olarak anlatsın

Scudo

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Yol bisikletinizin arka teker göbek bağlantısı nasıl? Tekeri ileri-geri oynatabileceğiniz ray gibi bir bağlantı mı, yoksa zincir gerginliği ayarlayabilmeniz için imkan tanımayan bir bağlantı mı?

Arka aks genişliğiniz nedir? 120-126-130mm?

Kullanacağınız krank kolu kaç ayna taşıyor? 1-2-3 adet? Bu dişlilerin kesit merkezlerinin aynakol göbeğinin merkezine olan mesafeleri kaç mm? 38-...-50mm?

Dönüşüm için ne tür parçalara ihtiyacınız olduğuna bunları belirledikten sonra karar vermek gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Atakan Türkmen

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
bunlar güzel sorular ama ss yada race tarzı bir bike yok bende elimde dhx 5.0 lı 200mm lik bi ön maşalaı bisiklet var tahminimce fg olmaz :D sıfırdan bir bisiklet alıp yapacağım arkadaşım 1.85 boyunda 120 kilo bir adamım ona göre bir yol bisikleti ve fg hepsinin önerisini sizden bekliyorum bana bir dh bike ı yada bir fs sorsaydınız sayabilirdim ama ol hakkında pek bilgim yok ultegra ve 105 i biliorum o kadar :D

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Downhill bisikletiniz fixedgear olur, ama downhill yapmak için çok tehlikeli ve kullanışsız olur. 135mm arka aks için disk frenli/frensiz fixed göbekler satılıyor.

Kendinize uygun bir yol kadrosu arıyorsanız tavsiyem arka iz açıklığı içten içe 120mm olan, 1980'ler ve öncesine ait bir yol kadrosu bulmanız. Olur da pist kadrosu bulursanız, onlar zaten fixed, pek bir ihtiyacınız kalmaz.

Arkada 5 vites dişlisi olan kadrolar genelde 120mm arka iz açıklığına sahiptir. 6 vites ya da üzerindeki kadrolar ise 126-130mm oluyor. Bunları da fixed yapabilirsiniz ama zinciri hizalamak zorlaşıyor.

120 arka iz açıklığı olan ve tekeri ileri-geri hareket ettirip yerine sıkabileceğiniz bir kadro bulduğunuz vakit daha faydalı olabilirim.

Duruma göre arka göbek seçimi, yeni aynakol-orta göbek ihtiyacı doğabilir. Aldığınız bisikletten ölçüler alarak ilerleyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Atakan Türkmen

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
yaw bu 15 kiloluk bike ı fg yapmam cidden saçmalık olur ki sıradan bir zincir sistemim yok aynakolum rublem artırıcım çook farklı :D bu makinadan kurtulucam hatta kurtuldum paramı yarın alıyorum o yüzden tekrarlıyorum 120 kilo 185 cm boya sahibim ona göre biraz daha detaylı yardım edebilirseniz:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
eğer fg yapmayı düşünüyorsanız arka jant ve tellerin çok sağlam olması gerekir özellikle 120 kg ye göre fg bisiklette arka jant ve teller baya zorlanır gibime geliyor size en uygun bence single speed downhill :)

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
@Mehmet Keten

ss dh mi :D bu ölüm demek 203 mm rotoru nereye koyacam :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
diskten vazgeçmene gerek yok hidrolik diskli ss ler günümüzde mevcut tek yapman gereken ruble kısmına resimdeki gibi pullar ile tek dişli eklemek.

http://vizbikes.com/singlespeed/a1.jpg

http://i42.tinypic.com/xda891.jpg

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
anlatamıyorum ki derdimi 17 kilo +- bir bike p ss yapmak bana mantıklı gelmioyr ki zaten elimden çıkartmak üzereyim hatta çıktı şimdiki derdim şu 0 dan bir bike yapmak anlatabildim umarım ve buna uygun çözüm önerileri bekliyorum ki sadece ss deil fixie istiyorum hoşuma gitti :D

bu o 300 ytl yi sadece cevirmek için diorum yaksa 2000 ytl 2500 ytl lik bi bike toplayacaüım parça seçimlerini ona göre yaparsanız :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle "bike toplayacagim" demekten vazgec, komik görünüyor!

Ikincisi, adam gibi bir FG icin sadece cekis sistemi (ayna kol, arka göbek, disli ve zincirler) 250 € civarinda. Madem sifirdan baslayacaksin, adam gibi de bir kadro almalisin, zincir gerginligini ayarlayabilecegin bir kadro...

Veya hic ugrasmayip, Trek'in Soho modeline bak.