Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YARDIM: Yaz için İstanbul Ayvalık Turu Planı

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Herkese merhaba,
    Yazın kızarkadaşımla birlikte, yıllık izinlerimizde, sahilden İstanbul-Ayvalık turu yapmak istiyoruz ama şu güne kadar hep İstanbul içinde dolaştığımız için pek tecrübemiz yok..
    Baharda deli gibi antreman yapıp, yaza doğru bu planımızı gerçekleştirmek istiyoruz..
    Çoğu insan için çok büyük olmasa da bizim için gerçekten büyük bir tur =)

Bu konuda tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacımız var..
    MapMyRide'dan yaklaşık bir yol rotası çıkardık ama tabi internet haritaları çok kapsamlı değil,
    sizin kullandığınız, burdan giderseniz daha iyi olur dediğiniz yollar varsa öğrenmeyi çok isteriz.

Bunun dışında tarih konusunda da yardımlarınıza muhtacız. Havanın çok çok sıcak olmayacağı tarihleri seçmeye çalışacağız, ortalama sıcaklıklara baktık Ağustos sanki daha serin görünüyor diğerlerine göre.

Rotayı şu şekilde düşündük;

İlk gün> Denizotobüsü ile Bandırma'ya geçip, Bandırma-Erdek-Ocaklar.. 20 km, ilk gün hafif olsun dedik..
    Erdek yolu üzerinde 2 tane falan tarihi kent var..
    http://www.mapmyride.com/routes/view/63560230

İkinci gün> Erdek - Misakça - Karabiga - Aksaz Toplam 105 km
    http://www.mapmyride.com/routes/view/63560644

Üçüncü gün> Aksaz - Parium - Adatepe - Lapseki - Kemikalan - Çanakkale. 97,53km
    http://www.mapmyride.com/routes/view/63560922
    Gitmişken Bozcaada veya Gökçeada'ya uğramamak olmaz.

Dördüncü gün> Çanakkale - Güzelyalı - Yeniköy - Dalyan - Asos 122km
    http://www.mapmyride.com/routes/view/63561228

Beşinci gün> Asos - Altınoluk - Akçay - Ören - Ayvalık 98km
    http://www.mapmyride.com/routes/view/63561488

Toplam: 452.53 KM

Hergünün arasında bir gün dinleniriz diye düşündük, hem kaldığımız yeri dolaşırız, hem yenilenmiş oluruz.

İlk aşamada ekipmanlarımızı tamamlayıp, antremanlarımızı yapmak istiyoruz.

Şimdilik ekipmanlarımız şöyle, üstüne ne eklememiz gerekir,
    Tamir Anahtarı, Pompa, Yama Seti, Pusula, Harita, Far + Arka Flaşör, Kask, Eldiven, Gözlük, Paça bandı, Buff, Termal İçlik, Düdük, Telsiz, Zincir yağı, Çadır

Eklenecekler
    Yedek iç/dış lastik
    Bagaj + Çantaları
    Şarjlı Piller
    Uyku tulumu
    İlkyardım çantası

Her türlü öneri/düşünce bizim için çok değerli.
    Şimdiden çok teşekkürler..

2. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Antrenman durumunuz nedir bilmiyorum ama 4. günün rotası bir hayli zor. Bozcaada'ya uğrayacaksanız o günü ikiye bölmekte fayda var. Geyikli'den sonra sahilden devam ederseniz kalacak birkaç güzel yer var. Ama körfez yönüne dönünce Assos'a kadar pek bir yerleşim yeri yok, sağlam tırmanışlar var.

Pelin N. ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet işte, öğrenmek istediğim şeyler tam olarak bu tip şeyler =)
    Çok teşekkürler Barış..

Bozcaada işini zaten dinlenme günümüzde yapmayı düşündüm,
    Hatta gece de orada kalıp sonraki sabah ordan tekrar yola çıkmak doğru olabilir diye düşünüyorum..
    Hem denize de gireriz =)

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Nerede kalınır gibi sorular da var tabi..
    Çadırımız olacak ama arada kapalı bir yerde de kalmak isteriz mutlaka..
    Çok pahalı olmayan pansiyon, otel gibi öneriler de harika olur =)

5. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aslında güvenlik ve Gerekebilecek bi malzemede Kamp Bıcağı Veya çok fonksiyonlu bir çakı. 127 Saat filmini biliyorsanız Kaliteli bir çakı alın :)

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eklenecekler listesine bunu da kattım.. Teşekkürler =)

7. Pelin N.

Pelin N. Yeni Üye

Seviye:
    Çakının yanında çatal + kaşık + bardak gibi malzemeler de gerekiyor bence, konserve filan yenebilir çadırda. Ayrıca göz yaşartıcı sprey ve bisiklet için ayna da gerekebilir. Sinek kovucu ve güneş kremi de faydalı olur. Bir de Ağustostansa Eylül daha mı mantıklıdır? Ege denizi çok soğuk olur mu girilir mi fikriniz var mıdır?

Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. goncu

goncu Yeni Üye

Eğer kesinleşecek olursa, mutlaka gelmek isteriz ben ve erkek arkadaşım da. Böyle bir tur arıyorduk, bulamazsak planlamayı düşünüyorduk. :)

Pelin N. bunu beğendi.
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Magandalar için biber gazı (Bulabilirseniz hardal da olur) Apaçiler için özel "Apaçi kovucu/Ürkütücü/Kaçırıcı" Kamp alanı tacizcileri için elektrikli tel,"Hello" Şeklinde seslenenler için,arkasında "Türk'üm salak" yazan T-shirt te listede olsun:)

10. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ip te alin bence birbirinizi cekmek zorunda kalabilirsiniz ayrica zincir anahtarida lazim olabilir.Bide bagaj cantalarini piyasadaki dandik ucuz olanlarindan almayin onlarin takma yerleri kopabiliyormus ve dengeyi bozuyormus kullanlar oyle soyledi bende uzun yol icin hazirlik yapiyorum. Aklinizda olsun kamp yeri bulamadiginiz yerlerde benzin istasyonlarina siginin izin isteyip istanyonun yakinina kamp kurabilirsiniz :)

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Biber gazı edineceğiz tabi ama onların da son kullanma tarihi var, o yüzden gitmeye yakın edineceğiz onları =)

Zincir anahtarımız var.. Geçen gün Crank Brothers'ın Multi Tool anahtarını edindim =)

Bu uyarı için teşekkürler.. Kesin gider ucuz olanını alırdım, "abi aynı işi görüyor" diyerek =))

12. Pelin N.

Pelin N. Yeni Üye

Seviye:
    Yollar ve bu rota üzerindeki kamp alanları hakkında başka bilgisi olan var mıdır acaba...

13. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Geçen sene İstanbuldan İzmire gitmiştim. Yollar genel olarak rahat, kamp alanı olarak da biz petrollerin arka bahçelerinde, okul bahçelerinde falan kalmıştık daha güvenli olur diye. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Onun dışında ücretli kamp yerleri de mevcut. Geceliği 20 30tl istiyorlar :)

14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yalova çıkışlı güzergah ve yükseklik profili budur.Burhaniyede denizi görünceye kadar benim bildiğim kamp alanı yok.O noktadan sonra kalan 40 km için ise zaten ihtiyaç yok.Bir arkadaşımızın belirttiği gibi,turcuların ortak kamp yerleri benzin istasyonlarıdır ancak yukarıda esprili bir dille ifade etmeye çalıştığım güvenliği ihmal etmeyiniz.

15. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Durma yerlerimiz yaklaşık olarak belli şimdilik, genelde sahil yerleşkelerini seçtik ki buralarda kamp imkanı bulabilelim..
    İlk gün Erdek'te bitireceğiz (ki orada kalma ile ilgili bir sorunumuz yok), ikinci gün Aksaz, üçüncü gün Güzelyalı gibi... Tabi bunların değişme ihtimalleri var hala.. =)
    Yaz olacağı için okullar kapalı olacaktır muhtemelen, bu yüzden okul bahçelerinde kalmak mantıklı geldi çok..

Derya Bey, rotayı genel olarak sahil yolu üzerinden düşündük, hem yükseklik çok sorun olmaz çoğu zaman, hem de durup durup denize girebiliriz diye =)
    www.kirlibisikletler.com 'dan bakabilirsiniz hatta rota ve yükseklik profillerine..

Güvenlik konusunda da zaten katılıyoruz size kesinlikle, dediğiniz gibi biber gazı alıp (hatta belki 3er 5er alıp) başlayacağız =))

16. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yanınıza en az 2 kadro kulağı almayı şiddetle tavsiye ederim!

17. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Temmuz - Ağustos aylarına nispeten Mayıs - Haziran ve Eylül - Ekim dönemi tur için daha iyi oluyor. Evet Eylül ayında Ege denizine rahatlıkla girebilirsiniz. Özellikle Eylül 15 e kadar olan sürede... Temmuz - Ağustos döneminde daha kuzeyde özellikle Karadeniz bölgesinde tura çıkmak daha iyi...

+

Serkan Taşdelen arkadaşımızın blogunda yayınladığı bir liste var. Gözatmanızı tavsiye ederim.

http://www.pedalla.com/malzeme-listesi/

18. Pelin N.

Pelin N. Yeni Üye

Seviye:
    Pedalla sitesindeki liste de çok iyi oldu ve ayrıca tüm tavsiyeler için teşekkürler... Aklımıza sorular geldikçe, o güne kadar sormaya devam edeceğiz sanırım :)

19. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Deniz suyu Edremit körfezinde TEMMUZ - AĞUSTOS aylarında soğuk, HAZİRAN ile EYLÜL aylarında sıcak olur. Bunun yanında yaz güneşi altında pedal basmak, Temmuz-Ağustos'un Ramazan'a denk gelmesi (Ramazan'ı tutanlar için) gibi engeller de var tabii...

Edip Dinçer ve Pelin N. bunu beğendi.
  20. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletsever arkadaşım
    Turunuzun beşinci Gününde assos da kadırga koyunda kamp atabilirsiniz assos yolundan assos merkeze gelmeden yolun solundan kadırga koyuna girmek için sola sapılıyor oteller bölgesi deniz kenarı Ben yaz boyunca ailemle Altınolukdayım.Geldiğiniz zaman beni ara Altınolukdan İda bisiklet grubu olarak size eşlik ederiz eğer isterseniz .Küçükkuyuda zeus atarı,adatepe,yeşilyurt köyleri Daha sonrası güreden tahtakuşlar,çamlıbel,kızılkeçili,ören,pelitköy,köylerine çıkabiliriz.Bu köyleride görmüş olursunuz derimki asıl görülmesi gereken yerler.Direk assosdan ayvalığa pedallarsanız bu köyleri görmeden gidersiniz. nasıl olsa ayvalığa gideceksiniz.Gerekir ise 1 günde ören veya akçayda kamp atarsınız. Oradan da ayvalığa gidersiniz Altınoluk Ayvalık 70 km Bana faceden semih saygın diye gir kaskı olan vatandaş benim:)

Edip Dinçer ve Pelin N. bunu beğendi.