Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yardım talebi:s/laptop anakart

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında nyx tarafından paylaşıldı.

1. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar...
    toshiba satellite m45 laptop kullanıyorum...
    bi hafta önce kadar laptop umu elektronikten fena anlamayan biri olarak bi temizliim dedim fanları filan toz kaplamıştı iice...
    güzelce kuru fırçayla temizledim içini açıp..
    herşeyi monte ettim ama laptop açılmayınca ben de kurcalamadan daha fazla servise götürdüm..
    serviste önce power tuşunun kablosunun çıktığı, takılınca pille çalıştığı ama ama adaptore bağlandığında makinenin bi daha açılmadıgı, anakartta voltaja ya da darbeye bağlı sorun olabiliceği söylendi..
    yeni anakartın fiyati 800ytl civarlarında oldugu için anakart değiştirmek gibi bi niyetim hiç yok..
    elektronikten-bilgisayardan-donanımdan anlayanların bi tavsiyesi warsa sevinirim..
    ya da bildiğiniz iyi bi bilgisayarcıyı da bana özel mesaj aracılığyla ulaşırsanız gerçekten çok sevinirim...

2. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bir kere anakart kesinlikle 800 lira etmez(yeni laptop alınır o parayla :) )

bence sıradan bir bilgisayarcı yapamaz.
    Toshiba Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri Türkiye Distribütörü :
    TNB Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri A.Ş.
    görüşüp durumu anlatırsın,onlarda sana belli bir fiyat söylerler,800 lira olmayacağı kesinde

3. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    sayın "nyx" bilgisayarların özelliklede laptopların anakart ve diğer hassas parçaları insan üzerindeik yaklaşık 50 voltluk bir akım nedeniyle zarar görebilmektedir bu yüzden üzerinizdeki statik akımı bazıları pozitif enerjide der :) boşaltmadan müdahele etmeniz anakarta zarar vermiş kanaatimce birde şu ihtimal var anakart üzerinde küçük bir pil göreceksin o pilde ellenince anında boşalan bir melettir ve değişimi gerekir bunca yıllık bilgisayarcıyım ben açmaya korkarım seni medeni cesaretinden dolayı kutluyorum bravo :D fakat meslek hayatımda karşılaştığım en cesaretli bayan kullanıcısın kesinlikle şaka yapmıyorum neyse konuya dönelim şimdi yapman gereken en başta pil çıkıyormu ki bios pili adını alır eğerki çıkıyorsa o pili bir saatçiden temin etmen ama tabi yarın açık saatçi olmaz zannımca ve pili temin edince elini öncelikle duvara koyman ve diğer elinede tıbbi eldiven takıp bu şekilde yeni aldığın pili çıplak el temasından koruyarak yerine takmandır saygılarımla "cell-chook tnt" sadece tnt'de olar :)

4. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    abi yanlış anlama hatalarını düzeltmek ve bilgilenmen için yazıyorum

50volt dediğin gerilimdir ve birimi voltdur,ayrıca insan vücudu sadece çıplak ayakla halıda yürümekle 35000v gerilim indükleyebilir vücuduna,nyx senin sorunun arkadaşın dediği gibi anakartının entegrelerine dokunduysan küçük bi ihtimal bozulabilir(zor ihtimal) ramlerin chiplerine dokunursan laptop açılır fakat mavi ekran çıkarma gibi sorunlar çıkardı...

5. selcuktnt

Seviye:
    düzeltmen için teşekkür ederim özgüç 50 voltu tam net hatırlayamadığım için yazdım maksat anlatmak ama birkaç laptop elimde kaldı neden olarak şahsen bunu biliyorum ama farklı bir sebebi olabilir bence pil derim yinede tabiki varsayım dostum yardımcı olmak için görsem dahada güzel olurdu istanbulda birde kurtlar sofrası elimden geldiği dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalıştım özgüç bir insanın üzerine bu kadar gelinmezki ne vuruyon yanlışımı yüz caazıma:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

6. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    valla bilmem abi ama kötü elektronikciye çarptın :D

7. selcuktnt

Seviye:
    olmaz kabul etmiyom :D:D:D:D:D:D:D gel hadi uygulamaya nyx ver laptopu kapışçaz biz özgüçle :D:D:D:D:D:D:D

8. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bak bi hatanı daha atlamışım :) anakart üzerindeki pil bios ayarlarını elektrikler yokken (masaüstü pc için) hafızada tutar. laptoplarda aynı şekilde güç bağlantısı bağlı değil ise ve laptop kapalıysa bios ayarlarını pil sayesinde hafızasında kalır,eğer pil boşalmış ise bios default ayarlarına döner(fabrika ayarlarına)ve senden her zzaman saat tarih vs.. bilgiler girmen gerekir... (burdaki pil cr2032 dir)

9. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    her zaman hazırım,bakalım bu işe nyx ne diyecek :D

10. selcuktnt

Seviye:
    özgüç bak hazır konuşuyon :D:D:D:D:D:D:D yahu uygulama yaptım kardeşcazım :) bana bilgisayar öğretme kardeşim alla alla hadi elektrik dedin bişi demedik karizmayı çizicen şimdi :D:D:D:D:D:D hadi hodri meydan gel tarla sürelim traktörle :D:D:D:D:D:D:D

11. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ben traktör sürmeyi bilmiyorum ama öğretirsen neden olmasın :)

12. selcuktnt

Seviye:
    elbette her zaman tamam tatlıya bağladık işi oh be kavga çıkmadı :D:D:D:D:D:D:D

selfpower bunu beğendi.
  13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    nyx , anakartın plaketine çıplak elle dokunduysan elemanlara zarar vermiş oalbilirsin, chipset arızalı olabilir onu değiştirT , anakartın sık arıza yapan elemanı kondanstörlerdir..digital avometren varsa sağlamlığını kontrol et derim..izmirde olsan halledebilrdik :D sana başarılar..

14. Serkan TELYAKAR

Serkan TELYAKAR Bisikletkolik

Seviye:
    Anakart statik toplamış olabilir.Laptopun pilini söküp 2 dk bekledikten sonra tekrar takarak açmayı dene yine olmazsa anakart diyebilirsin!

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Evet cannonfirenin söylediğini dene ;)

16. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    chipset elle değiştirilebilecek bir eleman değildir,lab. koşullarında teknik elemanlar tarafından değişebilir(tuzlu olabilir fiyatı :) ),ayrıca sorunun chipsetden olacağını sanmam,nedeni chipsetler üzerinde heatsink bulunur(ısıyı yaymak için) heatsink in altındada termal macun bulunur bu macun elektrik iletmez ve olası elektrostatik enerji boşalımını engeller(asıl amacı macunun heatsink yüzeyindeki pürüzlü yapıyı düzeltmek ve tam anlamıyla ısı yayımını sağlamaktır),laptoplarda sanırım smd tip kapasitör kullanılıyor bu yüzden kondansatör ün bulunması ve değiştirlmeside zorlaşıyor...

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşım..
    1.si aynı olayı bende yaşadım,arıza chipsetteymiş gittik değiştirttik.
    2.si insanoğlu çoğu işini elle yapar.Ve ( bilgisayar üreticileri hariç) , hiçbir bilgisayar tamircisi chipset değşiştirmek için makine kullanmazlar.
    3. zaten bende chipsetini değiştirT dedim. kendin değiştir demedim.

yazımı tekrar oku..saygılarımla :)

18. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    1.bu bilgisayarcı işi değil,elle değiştirilmesi mümkün değildir,bunu ancak anakart üreticileri ve asus,gigabyte,epox gibi anakartların distribütörleri değiştirilebilir nerde ve hangi firmanın değiştirdiğini yazabilir misin?

19. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    İzmir / çankayada Delta sistem var orda birde pc hastanesi var ordada deiğiştiriliyor ;)

20. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    gözünle gördün mü değiştirdiklerini ? bu konu ile ilgili en iyi bilgileneceğin yer toms hardware,donanımhaber gibi sitelerin forumları