Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım Spd vei Spd-SL hakkında!...

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Çetin Güzel tarafından paylaşıldı.

1. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Bu konuyu N zamandır araştırıyorum ama sağlıklı bilgi bulamadım. Şuan mtb kullanıyorum ama hep düzyolda gidiyorum, daha önce açtığım konuda yol bisikletine geçeceğimi bahsetmiştim, malzemeleride yavaştan toplamaya başladım. Şimdi pedal ve ayakkabı almayı düşünüyorum ama spd mi yoksa spd sl'mi alsam bilmiyorum. Çünkü aralarından nasıl bir fark var mı bilmiyorum. Şuan ki ayakkabım ve pedalım dahil uzun yolda ayağımı fena ağrıtmaya başlıyor. Normalde spd almayı düşünüyorum; onun da nedeni normal ayakkabı tabanına benzediği için ama sert taban mı, sürekli pedal çeviriminde baskıyı emiyor mu? Onu bilmiyorum.

Kullananlardan açıklayıcı bilgi alabilirsem ona göre tercihimi yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    bilen kimse yok mu

3. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayakkabı ve pedalınız nedir? Spd olup da mı ağrıtıyor, mtbden yola geçip spd mi kullanacaksınız, tam anlayamadım.

4. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    spd tamam ama spd-sl ne oluyor??

5. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yurt dışından aldığım Shimano R078 model ayakkabı'nın adının sonunda spd-sl yazıyordu. Ayakkabı hem mtb hem de yol bisikleti kal'i için uygun deliklere sahip.

Spd'yi spd-sl'den ayıran özellik bu olabilir mi? Birisi sadece mtb, diğeri hem mtb hem yol pedalı için uygun gibi!

Çetin Güzel bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    SPD-SL NEDİR?
    Başlangıçta profesyonel tur sürücülerinin ideal güç ve dayanıklılık taleplerini karşılamak amacıyla tasarlanan shimano düşük profilli pedal teknolojisi o tarihten bu yana spor, kulüp ve eğlence amaçlı sürücüler ile her seviyede yarış sürücüsü dahil çok geniş bir bisikletçi kesimi tarafından kucaklanmıştır. SPD-SL vücudunuzdan bisikletinize daha fazla güç aktarmak için sistematik olarak Shimano ayakkabılarıyla birlikte tasarlanan yol pedal platformudur. profesyonel sürücüler için ekstra geniş, düşük profilli kilit, enerjiyi daha geniş bir yüzey alanı üzerine daha düzgün dağıtır ve en zorlu pedal yükleri altında daha verimli şekilde bisiklete aktarır.Hareket kaybı yoktur. Esnemei boşluk veya birbiri ile eşleşmeyen ayakkabı/pedal tasarımları nedeniyle kayıp yoktur. Bu, yarışlarda kazanmaya yardım eden büyük bir avantajdır. Profesyonel sürücüleri podyuma çeken enerji verimi, Diğer sürücü kategorilerinin deneyimlerini de güçlendiriyor. SPD-SL, sistemin yola özel olarak geliştirilmesidir. Bu pedal platformu, dünya çapındaki yol yarışçılarının ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmıştır. Kusursuz pedal ve kilit arayüzü, yarış rekabetlerinde karşılaşılan son derece yüksek pedal yükleri altında daha verimli bir güç transferi sağlar.

SPD'DEN KİMLER YARARLANIR?
    SPD, siz bisiklet üstündeyken veya yürürken çalışan bir sistemdir.pedal çevirmeyi daha verimli hale getirir, çok çeşitli ayakkabı ve pedal stilleri sunar ve girntili kilit tasarımı sayesinde daha rahat bir yürüme sağlar. SPD ile daha verimli, dengeli ve rahat pedal çevirebilirsiniz. Shimano, MTB olarak adlandırılan bir öncü yaşam tarzının ihtiyaçlarını karşılamak için SPD'i geliştirdi. Uç klipsleri ortadan kaldırmak ve pedal ile dış tabanı bir tek birleşik güç aktarma tabanı halinde entegre etmek suretiyle, shimano, hem pedala verilen kuvveti, hemde maceracı sürüş stillerinde sürücünün kontrolünü arttırarak sektörde bir değişim yarattı. Günümüzde tek bir MTB stili ve buna uygun tek bir SPD pedalı yoktur. Hızlı XC yarışından dik, kayalıki ıslak ve çamurlu patikalara kadar tüm arazi sürüşlerini kapsar. SPD ayakkabının tabanı serttir ve yürürken zorluk çekersin, ama sürekli pedal çeviriminde baskıyı emer ve daimi rahat sürüş yakalarsın.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Siz SPD-SL almalısınız. SPD yarış bisikletçilerinin kullandığı, gücü pedallara kayıpsız iletmek için daha iyi ama daha sert bir sistem. SPD-SL dağ bisikletçilerinin ve yine yol bisikletçilerinin kullandığı diğerine göre daha yumuşak ve konforlu bir sistem. Her ikisi de kilitli sistemdir.

Zaten bir bisiklet dükkanına gidip inceleseydiniz farkı görecektiniz.

8. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben şuan normal ayakkabıyle kullanıyorum yumuşak taban olduğu için ayağımda uyuşma ve ağrı oluyor. Bunlardan kurtulmak için spd ya da SL modelli ayakkabı alacağım ama aldığımda bu sorunu tekrar yaşamak istemiyorum.

İşten güçten gidip bir inceleyemedim. SL'le yürümesi bir garip gözüküyor oyüzden biraz kanım ısınmadı ama bisiklet üstündeykende bir sıkıntı olmadığı sürece inip yürümüyorum oda ayrı bir gerçek.

ayakkabı olarakda bunlardan birisini alacağım, pedalıda hangi ayakkabıyı alacaksam ona göre tercih edeceğim;

http://www.merlincycles.com/bike-shop/apparel/shoes/shoes-road/shimano-rt82-spd-shoes-black.html

spd;

http://www.merlincycles.com/bike-shop/apparel/shoes/shoes-mtb/shimano-m088-spd-shoes-black.html

9. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    İlk linkteki yol için ayakkabı, ikincisi ise mtb için. İkinci linktekiyle yürümek daha rahat fakat ikisinin de kilitleme sistemi ayrı. Pedal ile ayakkabıyı uyumlu seçmelisiniz.

Ekleme: İlk linkteki yol ayakkabısı iki tür kal için de uygun görünüyor. Fakat yine de yürüme konusunda sıkıntı yaratır.

10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ayakkabıyı denemeden internetten almayın.

11. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Buradan deneyeceğim sonra yurt dışından getirteceğim.

Aynı marka pedal alacağım sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

12. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Fakat aynı marka da olsa yol için pedal mtb için ayakkabı kullanamazsınız.

13. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Spd alırsam mtb ayakkabısı alacağım spd-sl alırsam yol ayakkabısı alacağım.

14. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Spd alıp yürümeyi tercih edebilirsiniz o ayakkabı ile, fakat yol ayakkabılarında hatırladığım kadarı ile kilitleme sistemi daha performansa yönelik.