Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım gerekli..Bisiklet seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kuzey68 tarafından paylaşıldı.

1. kuzey68

kuzey68 Üye

Seviye:
    Değerli Arkadaşlarım,

Forumda henüz yeniyim, ancak son 3 gündür aşağı yukarı konuların tümünü neredeyse bilgisayarımın başından kalkmadan inceleme fırsatı buldum. Öncelikle belirtmek istediğim şey forumun son derece iyi hazırlanmış ve faydalı olduğudur. Bisiklet hakkında hiçbir fikri olmayan ama ilgi duyan biri dahi aşağı yukarı tüm konularda hem görsel hemde teorik olarak yeterli bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Birde foruma dahil arkadaşlar sanırım sporculuklarının vermiş olduğu olgunluktan olsa gerek son derece yardımsever ve bu işe gönül vermişler. Adıma çok teşekkür ederim. Emeğinize saygı duyuyorum.

Ben size öncelikle kendimi tanıtayım, adım Yusuf, 39 yaşındayım ve Bodrumda yaşıyorum. Tüm çocukluğum boyunca bisiklet tepesinden inmeyip bu hevesimi üniversite yıllarına kadar taşıdım. Şimdi görüyorum çoğunuzun yaptığı küçük turları 90'lı yıllarda bende kendi çapımda yaptım. Taki eski bisikletim çalınana dek. Sonrada etrafımda gördüğüm artık yeni teknoloji harikalarına gıptayla bu zamana kadar baktım durdum. Bir nedenle yabancı bisiklet sitelerini karıştırırken bizim bu konuda ne güzel bir oluşum içinde olduğumuzu farkettim. ,

Şimdi yeniden bir bisiklet almak istiyorum. Sizler buna neden oldunuz. Resimleriniz, gezileriniz, anlattıklarınız. Eminim bana bir tane edinmem konusunda da değerli fikirlerinizi sunarsınız.

Bu yaştan sonra pek atlayıp zıplayabileceğimi sanmıyorum, ama hafif patikalar, orman içleri oldum olası ilgimi çeker. 186 cmboyunda 94 kiloyum, sanırım öncelikle kadromun ve tekerlerimin sağlam olması gerekecek. Onun dışında ekipman konusunda neredeyse hiç bilgi sahibi değilim. Bütçemde max. 1200- 1300 YTL gibi. Hidrolik disc ve ön amortisör ilgimi çekiyor. Kafamda birkaç model var. Giant Terrago Disk, Trek 4400 Disc, Corratec x vert lite 02, Cannondale F5 Disc, Scott reflex 30 ve aspect 30 gibi modelleri ve tabiki söylediklerinizden yola çıkarak Sedona sd-761 ve Amoeba Scud. Görüyorsunuzki son derece kararsız kalmış durumdayım.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Yanlış bir karar almak istemiyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
    Yolunuz açık olsun

darknessbug bunu beğendi.
  2. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    alırken bende çok kararsız kalmıştım ve bir kaç model arasında takılıp kalmıştım :) sana ilk önerim deltabisikletten alman oacaktır çünkü şu sıralar kredi kartına peşin fiyatına 12 taksit yapılıyor üstelik sanırım peşin alımlarda %16 indirim yapıyorlar. bisiklet seçimine gelince corratec i seçmeni tercih ederim çünkü fiyat-kalite bakımından diğerlerinden daha avantajlı durumda

3. kuzey68

kuzey68 Üye

Seviye:
    allah allah çok yardım geleceğini sanmıştım. bir yerlerde bir yanlış mı yaptım acaba:))

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yusuf Bey merhaba

Öncelikle foruma hoş geldiniz, taktiriniz ve güzel sözleriniz için de ayrıca teşekkürler. Sizin katılımınızla daha iyilerini yapmak için biraz daha güçlendik inanın...

Öncelikle bir yerde yanlış yapmadınız, bazen konulara gelen yanıtlar gecikir, arkasından konu dallanır budaklanır. Klasik "forum" halleri diyelim.

Satın almayı düşündüğünüz bisikletler birbirine yakın aletler. Üstelik sadece ön amortisör seçiminiz de bütçeniz doğrultusunda çok yerinde bir karar. Ancak disk fren konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Disk frenlerin konforu, performansı için tabi ki söylenecek pek birşey yok. Ancak giriş seviyesindeki bir disk fren her ne kadar V frene göre daha performanslı olsa da ağırlık ve diğer ekipmanlar bakımından bisikletinizin aynı fiyat seviyesinde bir başka V frenli MTB'den geride olacağı gerçeği var.

O nedenle öncelikle aradığınız özellikleri bir güzel belirlemek gerek. Ağırlık mı? Performans mı? Sağlamlık mı? Ekonomik olması mı? Güzel tasarım mı? Marka mı? vs vs... Bu önceliklerinizi sıraladıktan sonra fiyat aralığınızda aklınıza yatan bisikletleri hep beraber irdeler, doğru ve içinize sinen bir tercih yapmanıza hep beraber yardımcı oluruz ;).

5. onemorebike

onemorebike Üye

Seviye:
    fiyat ve performansı beraber almak istersen kesinlikle corratec veya geotech almanı tavsiye ederim

6. kuzey68

kuzey68 Üye

Seviye:
    değerli kardeşim,

sıcak karşılama için teşekkürler.

yeterince ağır olduğumdan dolayı almayı planladığım bisikletin o denli hafif olması tabiki tercihim olur, ancak plan yaptığım bütçe nedeniyle 12,5 - 13,5 kg arasında olabileceğini düşünüyorum. Birde tabi 94 kilo taşıyacak bir kadro bu yüke ne denli dayanır, oda ayrı bir tartışma konusu.hidrolik bir disk fren sistemi tercihim olmakla birlikte evet giriş seviyesi için diğer ekipmanların seviyesini bu fiyat aralığında düşürecektir. ben fren konusunda ısrarcı değilim. dediğim gibi amaç beni rahat taşıyacak, narin olmayan, rahat, bozuk yollarda rahat yürüyebileceğim bir tercih yapmak. birde bodrum koşullarında normal yollar bile zaten bozuk, o nedenle teknik olarakta çok yorulmamalıyım. konu başında yazdığım bisikletler görsel olarak çok hoşuma giden aletler, ancak detaya girildiğinde ekipman olarak çokta tartamıyorum ve yaptığım seçim sonunda keşke diğerini alsaymışım halbuki onun ekipmanları daha iyiymiş diye kafamı taşlara vurmak istemiyorum. kısaca ayırdığım bütçenin karşılığını tam almak istiyorum:)

felis911 bunu beğendi.
  7. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Yusuf;
    Verdiğin informasyon ve bütçe doğrultusunda ben ufak bir araştırma yaptım.
    Önerdiğim 3 bisiklette giriş seviyesi ve sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda oldukça iyi diyebilirim. Bende Halil arkadaşaımızın söylediği gibi giriş seviyesi için
    V fren önerebilirim, seçtiğim bisikletler kadro açısındanda oldukça sağlamdırlar,endişeniz olmasın.
    Aralarından favorim Scott scale 80, fiyat olarak bütçenizi biraz daha zorlarsanız
    bence ileriye dönük iyi bir yatırım derim.
    [​IMG][/URL][/IMG]

8. kuzey68

kuzey68 Üye

Seviye:
    merhaba Mustafa Bey,

verdiğiniz bilgiye teşekkür ederim.

9. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba Yusuf Bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz diyorum ve önemli bir noktanın üstüne basmak istiyorum.
    Bisiklette performans bazı kişilerde bağımlılık yapabiliyor. Sürekli yeni parçalar çıkıyor ve bisikletler daha üst seviyeye bu parçalar satın alınarak çıkartılabiliniyor. Yani sadece bisikleti almakla iş bitmeyebiliyor. Ama ben size kendimi örnek göstereyim ; ben böyle değilim. Böyle olmadığım için de bisikletimi alırken kadrodan çok alacağım bisikletimin donanım performansına baktım. Çünkü üstündeki hiçbir parçayı bozulana kadar değiştirmeyeceğimi biliyordum. Bu nedenle tercihim kendi bütçem içinde Corratec X-Vert S02 den yana oldu.
    Yani kısacası , ben bisikletimi alırım ilerde de üstüne para harcayıp geliştirmeye devam ederim diyorsanız ilk bakacağınız şey bisikletin kadrosu olmalı , ama benim gibi bisikleti aldıktan sonra üstündeki parçaları geliştirmeyi düşünmüyorsanız kadrodan ziyade alacağınız bisikletin fiyat-donanım performansına bakmalısınız. Fiyat-donanım performansına baktığımızda Corratec'ler diğer bisikletlerden daha avantajlı , kadroda ise bence Scott'lar daha önde.
    Bisiklet seçimi gerçekten zor bir iş , aylar önce ben de sizin gibi ter döküyordum ama bisikletforum sayesinde kendime göre en uygun seçimi yaptım.
    Sonuç olarak doğru yerdesiniz ve eminim ki yakında siz de benim gibi bisikletinden memnun bir bisikletsever olarak yollara düşebileceksiniz.

10. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar,
    bende bodrum'da yaklaşık 10 seneye yakın yaşamış biri olarak arkadaşların önerdiği kadrolar konusunda onlarla hemfikirim. bodrum yarımadasında özellikle disk fren gerektirecek hava ve patika koşulları pek nadir oluyor ama kullanılmazmı, tabiki kullanılır ve rahatlık olur. tabi her konfor faktörünün belli bir maliyeti var, diskin agırlığı da cabası.

yani kısacası demek istediğim sağlam bir kadro ve giriş sınıfı komponentlerle iyi bir başlangıç bisikleti yapabilirsiniz. sizi kesmemeye başladığında ise hala sağlam olan elinizdeki bir kadroda komponent değiştirerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

iyi seneler.

glbino bunu beğendi.
  11. kuzey68

kuzey68 Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim.
    Sizlerin verdiği öneriler üzerine hala inceleme yapıyorum. Mustafa Bey'in tavsiyesinde Scott ön planda olmakla birlikte Trek 6500 üzerine aradaki fiyat farkına rağmen gönlüm kaymaya başladı. Yine burada bir soru zira Scott Scale 80 / 12.60 kgs, fakat Trek de bu bilgi mevcut değil. Çok anlamamakla birlikte sanki komponentler Trek de biraz daha iyi veya ileri yönelik gibi geldi. Kendimi bildiğim için sizler gibi sıksık yenilik takip edip bisiklet üzerinde değişiklik yapabileceğimi sanmıyorum. Bu nedenle, Scott imaj olarakda çok güzel gelse de Trek için de ben aynı şeyi düşünüyorum. Hele, sizlerin her ne kadar uyarılarına uymasada Trek 6000 ki hidrolik disk frenli bir bisiklet ( rengine vuruldum birde) aşık oldum, ama ne yazık kimsenin elinde kalmamış.
    Şimdide Trek 6500 V brake modelin 2007 ve 2008 model ayrımındayım ki indirimle iki bisiklet şuanda aynı paraya 890 € veriliyor( aslında 2007 modeli 990€muş). Bununda acaba seçimini nasıl yapmalıyım bunuda belirleyemedim. Bisiklet almak gerçekten zor bir iş. Çünkü çok iyi biliyorumki alınan keyif doğru seçimle başlıyor. 39 yaşında hala yeni oyuncağına kavuşmayı bekleyen bir çocuk gibi heyecanla İstanbula gidip bu işi bitireceğim günü bekliyorum. Şunuda belirtmeden edemeyeceğim, eşim çok bozuluyor, zira 1 haftayı geçkin bir süredir, gece tek yaptığım iş , arkadaşların yüklediği gezi fotolarına bakıp makaleleri okumak. Yardımlaşmanın, paylaşmanın, birlikte yaşamanın güzel bir örneği olmuş bu site. Hepinizin ellerine sağlık...
    İyi günler.
    Yusuf

12. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hidrolik diskli modeli bulamamanız isabet olmuş, zira arızalandığında bodrumda yedek parca veya bakımını yapabilecek tecrübeli bir atölye mevcut değil bildiğim kadarıyla.

13. alikayalik

alikayalik Üye

Seviye:
    ben hararetle rock shox süsp.,michelin lastikli,xt vites grubu,zzyzx jantlı,shımano hidrolik disk frenli olan corratec expert modelini tavsiye ederim.(Fiyatı 1250 ytl)

14. alikayalik

alikayalik Üye

Seviye:
    corratec x-vert expert 1250 ytl michelin lastikler,zzyzx jantlar,shımano xt vites grubu,shımano hidrolik disk fren,rock shox süspansiyon....daha ne olsun 1250 ytl