Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yardım edin bisikletten anlaya biri yardım edebirmi vitesim bozuldu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Serhat A. tarafından paylaşıldı.

1. Serhat A.

Serhat A. Yeni Üye

yeni aldığım bisikletin vitesini bozdum yardım edermisiniz yanlış vites atmamdan oldu aşağıdaki gibi

yardım lütfen :(

2. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    aynakolun büyük yaprağını ve rublenin büyük yapraklarını kullanmayın, sorun çözülür gibi duruyor, tam tersine küçük-küçük de kullanmayın. diğer ihtimalse zincirinizin kısa takılmış olması bence. daha bilgili bir arkadaş dediklerimi onaylar ya da çürütürse bilgileniriz :D

3. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Karışmış bayağı benim teknik bilgim yok ben olsam bisikletçiye götürürüm.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    artırıcının içindeki yay yerinden kurtulmuş veya kırılmış gibi görünüyor. tek seçenek tamirciye götürüp yaptırmak.

5. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    burda görünen eğer bu haldeyken ön dişlinin herhangi birinde ise zincir yani özellikle gerdirilmedi ise sanırım biraz satan kişi hata yapmış yani kısacası zinciriniz kısa evet biraz öne gerilme olur ama sizdeki fotoda görünen aşırı. bisiklette zincir hangi vites dişli kombinasyonunda olursa olsun bu kadar gergin olmamalı yani bence aldığınız yere götürüp doğru uzunlukta bir zincir takmasını söyleyin. Arka arktarıcının yayı ne durumda olmuştur bu olaydan sonra onuda göstermeniz gerekli elbet.

6. Serhat A.

Serhat A. Yeni Üye

ben eve getirip inceledim zincir aktarıcının ortasındaki dişliden çıkmış arka tekerleği biraz gevşeterek düzelttim ama bir çıtırtı geliyor bi sorun olabilirmi?

7. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    bir çıtırdı nerden geliyor , arkadan geliyor ise bikaç nedeni olabilir , arka aktarıcı zorlandığı için dişli merkezinden kaçık duruma geldi ise olabilir. bunun için aktarıcıya arkadan baktığınızda aktarıcı dişlilerindeki zincirin merkezi teker üzerindeki dişilide duran zincir merkeziyle aynı eksende olmaı. diğer nedenide arka aktarıcını ayarı bozulmuş olabilir yani zinciri bir üst yada alt dişiliye atmaya çalışıyo gibi olduğundan hafifce sürtünemden dolayı bir ses yapıyor olabilir. Az olan ama diğer bir ihtimalde aktarıcı dişlilerinin göbekleri bu olan olay sonucu zorlandıından bir ayarsızlık sonucu ses yapıyo olabilir. Ancak sorun iyi anlaşılırsa çözüm kolay bulunur çıt sesi bir sürü yerden geliyo olabilir ve tam nerden ne yapılınca geldiğini bulursanız daha net yorumlanabilir

Serhat A. bunu beğendi.
  8. Serhat A.

Serhat A. Yeni Üye

yorum atan herkeze teşekkürler tekerleği gevşetip zinciri düzeltmek işe yaradı baya bir vaktimi aldı o çıtırtı sesi geçti vites değiştirmek gerekiyormuş apartmanda oturduğumdan tam anlayamadım ama bisikletim kullanılır durumda yarın denicem problem olursa veya aynı sorunu birdaha tekrarlarsa sevise götürmeyi düşünüyorum zincir için yardımlarınız için konuya vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

9. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    şu anda normal vites değiştirebiliyorsanız muhtemelen aktarıcı yayı sağlamdır. ama yine de bisikletinizdeki zincirin oldukça kısa olduğu anlamına geliyor.

10. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Resim biraz yetersiz geldi. Daha geriden aynakolu da çekmeniz gerekiyor ki oradaki durumu görelim.:)