Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım ederken cinsiyet seçmek

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Atahan Eker tarafından paylaşıldı.

1. Atahan Eker

Atahan Eker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Bundan birkaç gün önce kız arkadaşıma bisiklet almak için Facebook üzerinden bir 2.el sayfasına başlık açtım. Saatlerce açık kalan başlığımın altına sadece iki kişi cevap verdi. Aynı başlığı kız arkadaşım açtığında başlığa verilen cevabın 61 olduğunu gördüm. İlk başlarda çok samimi olarak söylüyorum tek düşündüğüm "başlığı açanın bayan oluşu ve bisiklet konusunda çok bilgisinin olmadığını düşünmelerinden dolayı yardım etmeye çalıştıkları" kanısıydı. Fakat gelen ekleme talepleri ve seviyesiz mesajları okuduktan sonra durumun bu kadar masum olmadığını farkettim. Benim açtığım ilana 2(iki) kişi çok basit şekilde link ve model belirtmişlerdi. Oysa kız arkadaşımın başlığı altında para karşılığı bile alamayacağımız gerekli/gereksiz bilgiler uzun uzadıya anlatılmıştı. Bisiklet satmadığı halde bisiklet önerenler, "ekle beni." diye özel mesaj atanlar, özelden "günaydın" mesajı atanlar, yine özel mesajla "geçenlerde şurada bulundunuz mu o sizmiydiniz?" tarzı sorular vs vs ..... En üzüntü duyduğum ise Aslı bisikletteki yetkilinin telefonda son derece seviyesiz konuşmasıydı. Böylesine kurumsal bir firmanın yetkilisinin konuşma tarzı mahalle jargonun da bile yok. İyi davranan, yardımcı olmaya çalışanlar da var diyeceksiniz. Evet, haklısınız. Örneğin İzmir-Sundu bisikleti kendim aradığımda dakikalarca bisikletler hakkında bilgi verdi. Aynı şekilde Ankara-Performans bisikletteki yetkili de çok yardımcı oldu.

Forumda birbirine yardımcı olmaya çalışan çok güzel insanlar var. Kimseyi hedef almıyorum. Acaba ben mi paranoyak yaklaşıyorum olaya yoksa gerçekten yardım ederken cinsiyet ayrımı mı yapıyoruz. Bir erkek olarak hemcinslerimden zorla bilgi alıyorken, karşı cinslerimize istemedikleri gereksiz bilgileri bile veriyoruz. Bahsettiğim gibi kimseyi zan alında bırakmak istemem sadece yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim. (Burada bahsettiğim cinsiyet ayrımının alt metni yazıldığı kadar masum değil tabiykide.) Herkese sağlıklı, güzel günler...

2. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    diyecek söz bırakmamıssın vallahi ,,

3. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dediğinde çok haklısın. Eğer öyle olmasa facebook'da vb. ortamlarda fake kız hesapları değil fake erkek hesapları da açılırdı ama %99 kız hesabı ise %1 erkek hesabıdır :)
    Genel olarak internet ortamında erkek oranı fazla olduğundan kabaca(aktiflik bakımından) %80'e %20 bile diyebiliriz ki kızların aktifliği son derece düşüktür bu forumda misal ben pek bayana rast gelmedim. 300-400 erkek profil gördüysem 3-4 bayan görmüşümdür. Bu da internet ortamında onlara bir ayrıcalık tanıyor tabi. Özellikle internet üzerinden oynadığım bir oyunda bayan birisi olursa sırf o oyunu oynadığı için düşünmeden evlenebilecek kişiler tanıyordum ben. Yani bazı ortamlarda bayan arkadaşlar çok şanslı, genelde de şanslı değiller mi :) Gerek otobüslerde olsun şehir içinde falan olsun. Bayan olunca işler değişiyor. Yani belki bayan arkadaşlar bu yorumumdan dolayı bana kızacaklar ama bu da inkar edilemez bir gerçek.

Ömer KARAN ve hakan64 bunu beğendi.
  4. Hakan Gülhan

Hakan Gülhan Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok haklısınız Atahan bey, Çanakkale de ikamet ediyorum bir çok üyesi olan ikinci el eşya, part time iş gibi konularda paylaşımlar yapılan bir grup var bir erkek iş aradığında ilgilenen bile olmuyor ancak bir bayan iş aradığını belirttiğinde onlarca yorum ileti adamlar çalıştıkları işi bırakıp bayanı işe yönlendirecekleri geliyor neredeyse. Bakıyorum gülüyorum gerçekten çok yazık diyorum :)

5. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çünki afrika burası , sonradan görmelerin , bi kızla konuşmanın arkadaş olmanın garip karşılandığı , bir bayanın bisiklete binmesinin toplum tarafından abes karşılandığı , ulaşımın sadece motorlu araçlar ile yapılacağına inanan eğitim seviyesinin yerlerde süründüğü yer burası.Daha yazılacak bir çok yazı varda boş verelim.Canavarlar ile savaşırken canavara dönüşmeyelim....

6. OnurYılmaz

OnurYılmaz Üye

Seviye:
    İnanır mısın bugün düşündüm, kadın olarak bir üyelik daha mı açsam diye. Arkadaş, yardım istiyoruz bak foruma aynısı var diyor. Baktık yok işte ne yapacağız!

Sorduğum sorulara cevap alamamaya devam edersem kimse kusura bakmasın bugün düşündüğümü gerçekleştireceğim. Güzel de bir profil fotosu koyarım..

Kusura bakmayın tekrar. Ben de böyle olsun istemezdim.

CandanC, Melih AÇIK ve Ergün yıldız bunu beğendi.
  7. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abazanlık milli sporumuz

8. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Her yerde böyle değil mi :)

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    siz o soruyu hangi isim ile acarsaniz acin benden alacaginiz cevap aynidir.bir soru sordunuz bende fikrimi yazdigimi belirttim.gecenin bu vakti ve uzerinden bunca zaman gecmis artik uzatmasaniz benim de dusuncelerimi soyleyebilme hakkimin oldugunu kabullenseniz cok mutlu olacagim.

ayrica yalana gerek yok aynisi forumda var bak yazmadim.siz neden cevap verilmiyor dediniz bende bu sebepten olabilir diye fikrimi belirttim.kisiye ozel bir durumu soruyorsunuz cevap gelmeyince neden diyorsunuz bende neden olabilecegi hakkinda fikrimi belirtiyorum.dedigim gibi benim uzerimden konulara baglanti yapmayin lutfen.

ismail eren bunu beğendi.
  10. Atahan Eker

Atahan Eker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yorumumda belirttiğim gibi, başlarda gercekten yardımcı olmaya çalıştıklarını düşündüm. Evet yardimci olmaya calisanlar da vardı. Fakat gelen özel mesajlar ve gereksiz yorumlar sonrası durumun cok masum olmadığını anladım. Eğer kimsenin kiz arkadasimla konuşmasını istemeseydim başlığı açmasına izin vermezdim. Ama sarkıntılık mesajlarina göz yumacak kadar geniş olamıyorum kimse kusura bakmasın. Konu yardımcı olmak ise sesimizi çıkardığımız yok mutlu olurum bu duruma. Yardım etme maksatli sarkıntılık oldugu zaman is değişir.

11. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Durumu yardım etmekten bir seviye daha ileriye götüreyim temel sebeplerden biri olarak "iletişim kopukluğu" bu olaya sebep oluyor hatta masum bir tabirle çekingenlik diyebilirim.(senin yaşadığın olay farklı, atahan hocam) İnsanlar sokakta adres sorarken bile çekinir hale geldi, göz göze geldiğimiz birine iyi günler demeye çekiniyoruz hatta bu kişi karşı cinsden birisi olursa iyice çekimser kalıyoruz. Bu durumun en güzel örneği asansörlerdir, kalabalık bir asansöre binin yukarı aşağı 3-5 dk gezinin binen insanların nasıl tepkiler verdiklerini bir inceleyin durumu çok güzel anlarsınız.

Cinsel durum üzerine de 2 satır yazacak olursam bu hale gelmemizin suçlusu hepimiziz. Tescilli bir hastalığım yok, elim yüzüm iyi kötü insana benziyor, okulda veya iş yerinde hergün gördüğüm ama hiç konuşmadığım insanlarla ilk muhabbeti başlatırken geriliyorum özellikle karşı cins ile ilgili tanışma durumları yanlış anlaşılma sebepleri ile dolu. Tanımadığım bir kadına günaydın dediğimde sapık muamelesi görmem bile muhtemel. olayı bisiklet önerisine bağlayacak olursam :) klavye başında çekincelerimiz yok sadece kafamızdan geçenler parmaklarımızdan buraya geçiyor ve bu durum birçok kişiye inanılmaz bir öz güven veriyor.

atta bunu beğendi.
  12. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Internette sapık dolu.konuyu açan arkadaş haklı erkek olursa bir kaç kişi cevap veriyor bayan olursa durum çok farklı.facebookta görüyorum bir bayan sadece gülücük göndermiş bunu onlarca kişi beğenmiş tir. Bir erkek değerli bir bilgi paylaşımı yapmıştır hiç beğenen yok.deneyebilirsiniz sahte bir bayan hesabı açın kaç kişi istek gönderecek.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    O tipleri, beyinleri yerine hormonları yönetiyor ve azımsanmayacak derecede çoklar...

Furkan Çınar bunu beğendi.
  14. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Bugün tanımadığımız bisikletli bir abimizin lastiği patlamış,yardım ettik ellerimiz kapkara yağ içerisinde olmasına rağmen,çokta memnun olduk yardımcı olduğumuz için.

Yapılanlar ise,kişilik meselesi.

15. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sürekli söylemişsiniz ya özelden gelen mesajları falan okuyunca durumun masum olmadığını anladım diye. Durum gerçekten ama gerçekten hiiiç masum değil maalesef. Sizin olayda yine kendiniz yardım talebinde bulunmuşsunuz. Ben kaç kez kız arkadaşımın facebook una hiç bir şey yokken gelen özel mesajları gördüm. (Kız arkadaşımın facebook profilinde ilişki durumuda koskocaman görünüyor ilişkisi var diye) İlk başlarda takmıyordum mesajları silip geçiyordum. Ama artık o kadar da saygılı olmuyorum maalesef. O mesajlara çok temiz duygular içeren! cevaplar yazıp engelliyorum şikayet ediyorum elimden ne gelirse yapıyorum. Facebook ta bir söz okumuştum bir aralar Cinsel açlığın Afrika'sıdır Türkiye diye. Bu söze gerçekten hak vermeye başladım. Bence sadece yardım vs değil her konuda cinsiyet seçmek var maalesef. Ama boş geçmeyelim iğnenin ucunu kendimize de dokunduralım. Bu cinsiyet seçmeyi falan çok büyük oranla biz erkekler yapıyoruz. Bayanlarımız bu nokta da suçlu da değiller.

16. Doruk.

Doruk. Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konu çok derin,bir çok arkadaşımızın da dediği gibi bir açlık var Türkiye'de ne yazıkki. Böyle davrananaların ağzının payını vermek gerekir başka çözüm yolu yok.

17. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu yüzden sosyal medya denilen karmaşık platformlardan bu tür yardım taleplerinin edilmemesi gerekiyor. Bu tür sitelerde üye sayısı fazla olduğu için dolandırıcı ve art niyetli insanların sayısı da aynı oranda fazla oluyor. Herşeyi o işle ilgilenen yerden temin etmek gerekiyor. Eti kasaptan, peyniri mandıradan, bisikleti bisikletçiden, arabayı galeriden. Yoksa bu tür sorunlarla karşılaşmamak bile başlı başına büyük kısmet olur...

18. Efecan UZUN

Efecan UZUN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:

Paranoya değil harfi harfine doğru söylüyorsunuz. Hayatın her dalında her alanında heryerde bu ayrıma rastlamak mümkün. Heleki edepsizlikleri görünce insan ne yapsam diye bi düşünceye dalıyorya o daha fena bir durum. Haklıyken haksız durumuna düşeceğim durumuda cabası.

Çok üzücü bir durum :(

19. Oğuzhan Kabaçalı

Oğuzhan Kabaçalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bi filmi sırf güzel bir bayan var diye izleyenler mi ararsınız, herhangi bir mekana güzel bayanlar gidiyor diye gidenler mi ararsınız, bazı toplumsal olaylara sırf karşı cinsiyle muhabbet kurup tanışmak için giden mi ararsınız, hee bak bu da yapıyomuş bunu e bende yapıyorum işte biraz takılırız ordan yürütürüm ben bu işi diyen mi ararsınız. Yani dışarı çıkıp baksanız 60 - 70 yaşında amcalar bile düşen kıza yardım edecem diye yanlış yerlerine dokunuyorlar kızların. Bizzat görüyorum bunu. Arabayla bi sokaktan 3 kere geçen çakal kasa BMW ler filan. Neden ordaki bayan gidince ama geçmiyo eksozu öttüre öttüre. Aynı şeyleri kendi yakınlarına yapsa birileri ama... Yakarım... Keserim... Asarım... Heyt ulan... Bu iş böyle yürüyor malesef.

Efecan UZUN bunu beğendi.
  20. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben bunun gelişmişlik seviyesiyle %100 paralel olduğunu düşünmüyorum. Bunun asıl nedeni erkeğin ve kadının yaradılışında gizli. Bazı şeyler vardır bir yerlerde yazmaz ama kural gibidir. Mesela kadın iltifat bekler çünkü kadının yaradılışı böyledir. O yüzden ben bu durumun değişeceğini sanmıyorum.

Loading %61..