Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım! Dağ bisikletini şehir bisikletine çevirmek ve modernize etmek

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında UtkuSener tarafından paylaşıldı.

1. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Herkese merhaba.
    1 haftadır bisiklet merakım ciddi derecede arttı, evde kondisyon bisikleti ile çalışıp yerimde saymaktan bıktım havaların ısınmasıyla kendimi dışarıya atmak istiyorum.
    Günlük kullanım için bir şehir bisikleti bakındım fakat şuan durumum sıfır bir bisiklet almaya yetmiyor. Çocukluğumdan kalma 8-10 yıldır kullanmadığım Bianchi MetaPro bisikletimi tekrar hayata döndürmek için sizden fikir almak istedim. Bisikletin fotoğraflarını yarın ekleyebilirim.

İlk olarak 26" jantlara şehir bisikleti tarzında ince tekerlek takmak istiyorum kalınlık açısından uyumsuzluk yaşar mıyım?
    şu tekerlekler uyumsuzluk yapar mı? http://www.sahibinden.com/ilan/alis...sreflektorlu-rubena-ceylanbike-46286406/detay

ikinci sorum, fren mekanizması papuçlu fakat v-fren sistemi değil. malum yıllardır kullanılmıyor papuçların ve tellerin değişmesi gerekir v-fren takımı alsam eski nesil fren yuvalarına v-fren kitini takabilir miyim?

Son olarak, ön vites kolunun plastik aksamı kırık gidona yeni bir takım vites kolu almam gerekiyor viteslerim ön/arka shimano-altus 3*7 fakat vites kolları bildiğiniz motorsikletlere gaz verilen şekilde, tam adını bilemiyorum :) yeni kollar mandallı sistemde olsa sıkıntı çıkartır mı? veya orta kalitede vites kolları önerebilir misiniz?

Bisiklet nereden baksak 15-17 yıllık ve hiç bakım görmedi, bu yaştaki bir bisiklet için bakım önerileriniz mutlaka vardır :)

ilginize teşekkür ederim.

2. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  3. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bu fren yuvalarına v-fren sistemi takılır mı?
    vites kolundaki bahsettiğim kırık da bu şekilde, sanırım tamir olmayacak bir parça
    [​IMG] [​IMG]

4. ali bal

ali bal Aktif Üye

Seviye:
    slm ben dağ bisikletime sadece bir ince jant ve lastik alıp şehir bisikleti gibi kullanmayı düşünüyorum asfaltta.dağa cıkacagım zaman yine orjinal janta donüş yapıp her iki amaca uygun yapıcam bisikletimi. sizce olur mu fikrin uygulanabilirliği.

5. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Olur tabiki niye olmasın çok örneği var.

6. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eger bisiklet tekrar toplanmaya degerse ve sen de bisikletinden memnunsan, yazdiklarini problemsiz uygulayabilirsin.

1. Jantlarina ince lastik takabilirsin bunda sorun yok.

2. Üzerindeki fren sistemi su an resimler de göründügü gibi cantilever frenleri ve bunun yerine v-frenleri takiliyor. Yalniz cantilever frenlerinin kollari v-frenelerinin kollari ile ayni degil, ic tel baglanti yeri farklidir. Yani v-frenle beraber kollarida degistirmen gerekiyor. Benim bildigim böyle ama cantinin kollari v frenle uyum saglarmi bilemem, hic denemedim. Eger deneyen arkadaslar varsa lutfen bir aciklama yapsinlar.

3. Senin vitws kollarin su an gripshift ve bunun yerine normal votes kollari takabilirsin.

15-17 senelik bir bisiklet icin bakim önerisi....
    Bisikleti önce bir komple sök, sonra parcalari güzel bir sekilde temizle. Pasli vidalar varsa degistir ve yaglanacak yerleri güzelce yagala ve tekrar topla. 17 senelik zinciri de degistirmeni tavsiye ederim.

Umarim bilgiler biraz olsun yardimci olmustur.

Simdiden sana bisikletinle kazasiz belasiz sürüsler dilerim.

7. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Konu iyi hortlamış. :rolleyes: