Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YARDIM aynakoldan çatırma sesi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ibrahimyıldırım tarafından paylaşıldı.

1. ibrahimyıldırım

ibrahimyıldırım Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar başlıkta aynakoldan dedim ama tam yerini anlayamıyorum. sol pedala bastığımda çatır-çutur garip sesler geliyor. sanki kadroda çatlak varda zorlanıyor gibi bir ses. nereden geldiğini bilemiyorum. ama sadece sol pedala güç uyguladığımda bu ses geliyor. bu konuda yardımcı olacak tecrübeli arkadaşların tavsiye edeceği çözüm önerileri var mıdır?

2. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Birebir aynı sorun bendede var ! Son 2 binişimde başladı.Zaten toplamda 4.binişim yeni bisikletime...! Aynı şekilde özellikle sol pedala güç uyguladığımda tam tarif ettiğiniz gibi sesler geliyor.Yarın servise gideceğim bir gelişme olursa bilgi veririm...

ibrahimyıldırım bunu beğendi.
  3. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    benim aldıgım da ilk başlarda da vardır ben sorunu şöyle çözdüm.

Sele borusunu çıkarın ve kadronun içine dogru üfleyin veya bir bezle sele borusunun girdiği kısmı silin iyice ;)

bisikletin markası nedir acaba

4. ibrahimyıldırım

ibrahimyıldırım Yeni Üye

Seviye:
    bisikletin markası amoeba hussar. forumdan yasin tütüncü arkadaşımızdan aldım. bugün dediğiniz gibi sele borusunun girdiği kısmı temizlerim. olmazsa bende yarın servise götürmeyi düşünüyorum. gelişmeleri buradan yazarım.

5. bozokaydin

bozokaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayni sorunu ben de yasadim. Bana da ses once sele borusu tarafindan geliyor gibi gelmisti bu bolumle ilgili calismalar sesi kesmemisti. Sonra aklima bu sesin bazi aksamlarda balata temizleyici kullanmamdan kaynaklanabilecegi geldi. Pedali aynakola baglayan mili, pedallari ve orta gobegi yaglayinca problem tamamen kesildi. Bisikletiniz yeni ise veya 2. el aldiysaniz belki yagsizliktan ya da satilmadan once iyice bir temizlenmis olabileceginden bu sorun olabilir. 1-2 gun kadro ile sele ile cok ugrastim dedigim kisimlari yaglayinca 5 dk da kesildi.

6. ibrahimyıldırım

ibrahimyıldırım Yeni Üye

Seviye:
    en kısa zamanda dediklerinizi yapacağım.

7. ibrahimyıldırım

ibrahimyıldırım Yeni Üye

Seviye:
    bilgisayarların fanını yağlamak için kullandığımız şırıngadaki yağı pedalı aynakola bağlayan mile enjekte ettim :) yarım saat kullanımda hiç ses çıkmadı. sonra tekrardan başladı. sanırım sorun dediğiniz gibi yağlamadan kaynaklı. güzel bir yağlamadan sonra düzeleceğini düşünüyorum.

8. bozokaydin

bozokaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Cozulmesine sevindim. Bisiklet icin ozel bir yag kullanirsaniz tamamen kesilir. Wd40 tarzi urunler de kesmez, zincir icin ozel yag ya da gresler tek kullanimda isi bitirir.

9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bahsettiğiniz sorunun çeşitli kaynakları vardır.Fakat sadece sol pedala bastığınızda ses geliyorsa büyük ihtimalle sorunun kaynağı sol pedaldır ve parçayı değiştirmek zorundasınız.