Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

[Yardım] Alt Bölgem Felaket Uyuşuyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında er kam tarafından paylaşıldı.

1. er kam

er kam Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Öncelikle aranıza yeni katıldım, yaklaşık bir senedir foruma üyeyim ama bisikleti aldıktan sonra (salcano xrs 030 apex) daha bir aktif oldum. Ben 2-3 günde bir 50-55 km arasında kendi çapımda kondisyon kasmaya çalışıyorum. Btwin marka Bisiklet Taytı 300 - Siyah B'TWIN - Nefes Alan Bisiklet Kıyafetleri Bisiklet... taytı kullanıyorum, açıkçası ilk kez pedli tayt kullanmaya başladım ve nedense 1 saat olmaya yakın alt kısmımda, popo tarafımda felaket bir ağrı\uyuşma\tahriş hissediyorum. Turum yaklaşık 1saat 45 dakika kadar sürüyor. Buna ne gibi bir çözüm bulabilirim? Bu tip konu açıldı mı diye baktım ama pek rastlayamadım, yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2015
  2. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba,

Ben de geçen sene B'TWIN marka, sünger pedli bir tayt almıştım. Ama, "Kullanabildiniz mi?" derseniz "Evet" diyemem. Taytı kullandığım uzun soluklu ilk sürüşümde benim de tıpkı sizinki gibi şikayetlerim oldu. Taytı kullanmadığım zamanlar ise daha az şikayetim oluyor. Bize bu rahatsızlığı veren ise hiç şüphesiz sünger ped. Sünger ped ilk 10-20 dakikada rahatlık hissi verebilir; fakat, zamanla terleme, vücudun yaptığı baskı vs. den dolayı karton gibi oluyor ve yarardan çok zarar veriyor bize.

Ben Sportourer Zoo Gel marka bir jel takviyeli sele alarak bu sorunu çözmeye çalıştım. Sünger pedden daha iyi bir etki yaptığı kesin, ama, yine de istediğim rahatlığa kavuşamadım.

En etkili çözüm ise şüphesiz jel dolgulu pedli tayt kullanmak. Fiyatları süngerli olanlara nazaran bayağı bir fazla olmasına rağmen, üst düzey konfora ulaşmak için en makul çözüm olarak görünüyor. Örnek olarak şunlara bakabilirsiniz:

Bisiklet Taytı 700 B'TWIN - Nefes Alan Bisiklet Kıyafetleri Bisiklet - Decathlon
    Askılı Bisiklet Taytı 700 B'TWIN - Nefes Alan Bisiklet Kıyafetleri Bisiklet...

er kam bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2015
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    O bölgen kansız kaldığı için bunları hissediyorsun. Sele ve gidon ayarlarını gözden geçir. Arada bir ayağa kalkarak, duruşunu değiştirerek kan akışını sağla.

Tahriş için apış arana ve kalçalarına krem sür. Taytlar için chamois kremler var onlardan kullanabilirsin.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Katılıyorum.

5. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    üreme organlarına giden 2 atar damar bildiğim kadarıyla o bölgeden geçiyor. Bundan sebep, o bölgede uyuşukluk oluyor. Taytlada alakası mutlaka olabilir kesin bir şey söyleyemem ancak selenizi bir miktar öne yatık kullanırsanız sanırım sorun çözülür.

mustafa genç bunu beğendi.
  6. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle, ne kadar süredir bisiklet kullanıyorsunuz? Üreme organlarında değilde, sadece popo kısmında oluyorsa bu sorun, zamanla giderek azalacaktır. Eğer diğer hassas bölgelerde (;)) uyuşma ve ağrı oluyorsa, bu çözülmesi gereken bir problem. İlk olarak daha kaliteli bir tayt kullanmak ile başlayın. Jelli de olsa Btwin gibi markalar yerine profesyonel takımlara da kıyafet üreten Sportful, Altura, Endura gibi markaları tercih ederseniz kalite farkını göreceksiniz. Bu değişiklik sorunu çözmez ise öncelikle selenizin burnunu 2-3 derece (fazla değil) aşağı eğmeyi ve uyuşma/ağrı şikayeti başladığında sele üzerinde 2-3 cm ileri-geri giderek farklı noktalara oturmayı deneyin. Bu da çözüm olmaz ise size sele değişimi görünüyor :) Sele uygunluğu konusu her sürücüye göre değiştiği için bir marka-model tavsiyesinde bulunamam ama yol bisikletine koskoca bir sele takmak yerine, Fi'zi:k (tam olarak yazıldığı şekliyle yazdım) markasının, vücut esnekliğine göre ürettiği farklı sele modelleri var. Firmanın sayfasında bu sistemi inceleyerek size uygun modeli bulup deneyebilirsiniz. Şurayı bir inceleyin: http://www.fizik.it/spineconcept/

7. er kam

er kam Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    öncelikle zaman ayırıp cevap yazdığınız için hepinize teşekkür ederim. Bisikleti alalı yaklaşık 1 ay oldu ama ondan önce Kron Active marka yol bisikleti kullanıyordum. Yani toplamda 7 ay Kron Active, 1 ay da Salcano Xrs 030 Apex kullanıcısıyım. Yeniyim daha. Kron Active kullanırken seleden şikayetçiydim ama sürüşlerimi hep kısa süreli tuttuğumdan uyuşma olmuyordu. Edirnede okuyorum, İstanbula gitmeyi planlıyorum yavaş yavaş kondisyon kasarak. Yaklaşık 230Km. Bu yüzden turlarımı yavaş yavaş arttırarak kendi çapımda bir şeyler çabalama peşindeyim ama bu alt bölge ağrısı beni bitiriyor.
    @Ahmet.KOÇ bey dün taytsız olarak bisiklet sürdüm ve dediğiniz gibi tahrişi daha az hissettim. Küçük bir yanma hissi oluyor ve bu yüzden pozisyonumu değiştirmek zorunda kalıyorum ağrım hafiflesin diye. Ama bu sadece dakikalık bazda kısa bir süre bana zaman kazandırıyor. Bu ürünlere baktım lakin şu an o kadar para verecek duruma sahip değilim. Açıkçası bütün paramı bisiklete harcadım :)
    @Ali Uzel Bey, muhtemelen dediğiniz sebepten dolayı oluyor. Tam olarak popo kısmı değil, o bölgenin alt kısmında oluyor ağrım. Yani bacak aramın altında hissediyorum. Sele ayarıma bir daha bakarım ama sanki seleden kaynaklı değil gibi geliyor. Zira en rahat ettiğim uzantıda ayarlamıştım :) Krem olarak dediğinizi deneyeceğim umarım kısa vadede bir çözüme ulaşmış olurum.

@celalettin aktas
    , sürüş sürerken kısa süreli ayağa kalkıp elimle yoklamaya gidiyorum ve dokunduğum nokta tamamen uyuşmuş oluyor. Adeta hissedemiyorum dokununca. Açıkçası biraz soğuttu bu beni. Elimle taytı ve şortumu çekiştirerek düzeltmeye çalışıyorum. Dediğim gibi bir süre sonra tekrardan uyuşma yaşıyorum.

@Berk Karaca, tam olarak o bölgede uyuşma oluyor hocam :) dediğinizi yapıyorum ama geçici bir çözüm bu. İstanbula gitmek istiyorum bisikletle ve 50km yi tamamlayınca geri kalacak 180km de ne yapacağım diye umutsuzluğa kapılıyorum :) [​IMG] genelde bu pozisyonda sürüş yapıyorum. veya biraz daha dik ama buna yakın sürüş gerçekleştiriyorum. Olay tamamen ped ile mi alakalı bilmiyorum ama selem de fena değil rahatsız etmiyor o kadar normalde. Bir saat - Bir buçuk saat sonra hissediliyor bu ağrılar o kadar :)

8. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de ilk defa pedli tayt kullanacağım bakalım şunu sipariş ettim, daha önceki kullandığım tayt normal koşu taytı, üzerine şort giyiyorum ancak altımda bu sele olduğu için sıkıntı olmuyordu, ben biraz daha konforu arttırmak için sipariş verdim.. Bir de şu forma dan sipariş verdim ve şu eldivenin L bedenini bulamadığım için -ne şubede ne de internet mağazasında- ben de bu eldiveni aldım, bakalım sipariş ettiğim bu ürünlerden memnun kalacak mıyım..

9. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Salih Bey, FDJ eldiven güzel gözüküyor. Hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum :)

10. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İnş bir gelsin deneyelim bakalım.. Muhtemelen perşembeyi bulur gelmesi.. Önceki eldivenim 20 TL fiyatlı ama baya iş gören bir eldivendi jel kısmı vs baya dağıldı sökülen kısımları filan oldu, şimdi elime bir iğne bir miktar siyah iplik alıp güzelce onarıp birlikte tura çıktığımız bisiklete yeni başlayan arkadaşa vereceğim kullansın ilerde eldivenin önemini kavrayınca kendisi daha kalitelisini alacaktır eminim :) şimdi pek umursamıyor.

Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  11. deathsidestory

deathsidestory memnuniyetsiz.

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bahsi geçen uyuşma benim malum yerlerimde de yaşanıyor. Arkadaşın dediği gibi tamamiyle bir hissizleşme hali mevcut. Yalnız bu durum ped kullansam da, kullanmasam da olan bir durum. Seleden kaynaklandığını düşünüyorum ama henüz farklı bir sele deneme şansım olmadı. Bir arkadaşın da önerdiği gibi selenin duruş pozisyonunu biraz aşağı indirdim ancak o şekilde hiç rahat bir sürüş sağlayamadığımdan 5-10 km dayanabildim ve tekrar eski haline, "uyuşan güzeller" moduna döndüm. Velhasıl kelam, sorunun çözümü taytta değil, selede gibi görünüyor.

12. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o tayttan bende almıştım baskıdan dolayı incecik kaldı içindeki sünger yada ne varsa içinde eridi gitti yani ucuz etin yahnisi olayı anlayacağınız pahali olanlarda bana göre değil açıkçası bir süre bende pişik oldum öyleki acısı 1 hafta geçmiyordu Bende gittim kendime tecathlon dan jelli sele kılıfı aldım sonradan fark ettim selemin önü fazla yukarı kalkmış onu indirdim şimdi sorun yok uzun süre oturmanin verdiği rahatsızlık var ama acı yok sabah 11 km işe gittim 15.00 den sonrada 20 km kullandım sıkıntı yok taytı da giymiyorum zaten.

13. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Oturma kemiklerinizi (sit bones) belirleyip buna uygun sele alırsanız ağrıdan kurtulursunuz. Tam ölçüsü iki oturma kemiği arasındaki mesafe +2 cm şeklinde geçiyor.

Nasıl ölçülür? Buyrun;

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  14. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Uyuşma varsa sele modeli ve ayarlarıyla ilgilidir.
    Tayt kullanımı (kalite konusu hariç) ve Chamois krem tahriş varsa etkili olur. Yıllarca bisiklete binersiniz ama hala istediğiniz sele modelini bulamıyabilirsiniz. Legen kemiğine uygun sele modeli seçmek çözüm olabilir.