Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yapilan protestolarin etkİn olmasi İÇİn ne yapmaliyiz ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında doğan_69 tarafından paylaşıldı.

1. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    bisikletli ölümlerini protesto etmek amacıyla 2000 e yakın bisikletle toplandık..Bağdat caddesi gibi biryerde sesimizi duyurmak adına yol tek şerit aktı..ne oldu ? doğru dürüst televizyonda bile yer almadık insanların bizi görebilmesi için..bugün işten bisikletimle gelirken bir taksinin beni sıkıştırması(eline birşey geçecek sanki bana birşey olunca) beni isyan ettirdi artık..yani ben kaçmasam adam hala üstüme gelecek..şimdi sorum şu yok mudur abicim dünyanın en büyük türkçe bisiklet forumunda medya sektöründe çalışıp güzel bir haber yapacak olan? Yada bu yaşanılanları ilgili bakanlıkları gözüne gözüne sokacak alınabilecek önlemleri anlatabilecek dernek başkanı ??

2. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İstanbul'un nüfusu ~13.855.000, bisikletli ölümleri dursun eylemine katılan bisikletli sayısı 1.000 (kendim saydım).
    1.000/13.855,000 = 1/13.855 Yani yaklaşık 14 bin insandan sadece 1 i bisiklet kullanıcısı. Hadi eyleme katılanların 6 katı kadar da katılmayan kişi olsa, toplam 7.000 bisikletli olsa 7/14k, maksimum 2.000 kişiden yalnızca 1 i bisiklet kullanıyor İstanbul da.

Bu oran 100 de 1 e çıkarsa o zaman belki ciddiye alınabiliriz :)

3. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    istanbulun nüfusuna çocukları da, bebekleri de, bisiklet kullanamayacak kadar yaşlı olanları da ekliyorsunuz bu hesapta...
    ki o hesaptaki çocukların arasında bisiklet kullanımı da daha yaygın...
    tabiki %1 yine olmaz, yine az bir oranda. ama sizin dediğiniz kadar da az değildir.

4. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    önemli olan nufusa olan oranda değil kardeşim sonuçta bu spora ilgi duyan koskoca istanbulda 100 kişide olabilir.. insanız yani bize bir taksi bir minibüs çarptığında yedek parçamız yokki kol kırıldığında hemen yerine yenisini takalım ve yada Allah korusun daha ciddi durumlarda olabilir..nasıl ki sürücü olmak için ehliyet almak gerekiyorsa..minibüsçü taksici olmak içinde keşke bütün testlerden geçilmesi gereken ayrı bir lisans verilse ...

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisiklet yollarının haricinde yapılması gereken en büyük iş trafik kural ve cezalarında yapılacak olan değişikliktir. Motorlu taşıt sürücülerinin araçlarıyla veya yayaların bireysel olarak seyir halinde veya trafik ışıklarında bekleme halinde olan bir bisikletçiyi tehlikeye sokacak en ufak hareketin cezalandırılması ve cezanın karşılığının büyük olması gerekmektedir. İlla düşürmek, yaralamak değil bu eylem, dediğim gibi tehlikeye sokacak en ufak hareket ceza almalı ve trafik polislerine bu işin eğitimi ayrıca verilmeli, kanunlaştırılmalı. Bakalım o zaman bu tip ölüm ve yaralanmalar oluyor mu. Sesini duyurmak isteyen bisikletçi de "ölümler dursun" şeklinde değil, "bisikletçinin trafikteki tanımı ve güvenliği kanunda yer alsın" şeklinde propagandasını yapmalıdır...

doğan_69 bunu beğendi.
  6. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    aslında bisikletin en çok desteklenmesi gereken ilk şehir istanbul.. aşırı kalabalıkta en ideal ulaşım aracı bisiklettir, belediyelerin tek yapması gereken bu olayı desteklemek yani.. ama nerde öyle modern kafalar

7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    istanbul halkının kısa zamanda bisiklete bineceğini hayal etmek hayaldir,,
    bi kere hollanda halkının neden bisiklete rağbet gösterdiğine bakalım ,başkent amsterdamda herkes artık bisikletli ve işine markete bisiklet ile gidiyor bi sürü şehir bisikleti ve bunlar için 3 katlı bisiklet park yeri,,kışında biniyorlar yazında ,,neden acaba,yollar bi kere düz eğim en çok 2 dir eğim 6 bile değil dümdüz şehir amsterdam ,
    istanbul öylemi,bi sürü eğim 6-7 istanbul yedi tepeye kuruldu ,tepeler şehri istanbul çok insana eğim 5 fazla gelir istanbulda eğimin 10 olduğu yerler var kısa mesafe ama resmen 10 eğim kartal yakacık 'a bi gidin 10 eğim orada ,nasıl çıkacak adam, arkadaşım kartal yakacıkta idi, sokak aralarına girdim ve kısa mesafe 50 metre 10 eğimi aldım herkes her gün 10 eğimi alarak mı evine dönecek eğimli yerde oturanlar hergün nasıl bisiklete binecek arkadaşım bisiklete binse iş dönüşü yorgun argın 10 eğimi nasıl alacak olmaz tabi,,bu nedenle araba kullanıyor işine araba ile gidiyor ha şimdi sahil taraflarında tabi kullanabilir insanlar
    sahilde oturanlar için emniyetli bisiklet yolları beşiktaş -sarıyer arası olursa caddelerin dar olduğu yer var ne yapacaksınız denizi doldurmak doğrumu,,aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumu,,üsküdar -beykoz arası aynı durum ,gelelim bostancı-tuzla arası bisiklet yoluna kesik kesik araya araç yolu girmiş,,böyle bisiklet yolu tabi olmaz,,
    yukardaki istatistiğe bakılırsa gerçekten istanbulda bisiklet süren kaç kişi kemikleşmiş olarak yani işine bisiklet ile giden ve dönen yaz kış demeden bence 0.2 felandır,eğimli yerde oturuyorsa bu bisiklete binenler ve yaz kış işine bisiklet ile gidiyorsa valla helal olsun ,millet otobüsten bakıpta gerzeğe bak bu havada bisiklete biniyor diyenlere aldırmadan, inatla bu işi yapan kaç kişi 0.2 ,,
    istanbula yaz gelince bi kıpırdanma olur bisiklete binenler açısından ama ne hikmet ise kışın herkes içeri kaçar, kimse bisiklete binmez evet yağmurlu havalarda sağanaklarda zati gereksiz bisiklete binmek ,ama kuru soğuklarda binilebilinir,,
    bu istanbulun alt yapısı şehirçilik esasına göre zati kurulmadı ,bi şehir kuracaksanız 50 yıl sonrasını düşünerek ona göre vizyon çalışması yapacaksınız ,,ayrıca aşırı betonarme ve gökdelenler yerine prefabrik en çok iki katlı villalara yönelecek idiniz ,
    5 kat 8 kat yok 30 kat bunlara gerek yok idi,,toplu konutta dikiyorlar ,14 katlı, hapisane gibi,ayrıca sun city 'e baktım 3 adet kule son derece çirkin silindirik ne idiğü belirsiz bi yapı 34 katlı saçmalık ,,insanın orada 20 'inci katta ruhu sıkılır,,
    newyork görüntüsü benim için tam cehennemin görüntüsüdür ,ama amsterdam öylemi...bergende asla öyle aman aman gökdelenler yok idi ,en büyük çevre kirliliği gökdelenlerdir..
    ayrıca ülkede göcü engelleyecek baştan sosyo ekonomik kararları alsa idiniz bu istanbul bu kadar göç almayacak idi karnı doyanın istanbulda ne işi var,,işsiz toprağı olmayan insanlar buraya ekmek için geldiler varını yoğunu saattı geldi burada iş kurdu batırdı iflas etti ya da köşeyi döndü,,
    evet umutsuz vakadır istanbul....
    istanbulun kurtuluşu nasılmı olacak bana kızmayın ama depremle olacak bir çok ev yıkılacak ve istanbul yeniden kurulacakta eskinin hatalarına düşmeden adam gibi şehirçilik anlayışı ile kuracaksınız ..
    istanbulda bisiklet kullanıcısının çoğalmasını istiyorsak en başta milli eğitim bakanı ,iç işleri bakanı vali çevre ve şehirçilik bakanlığı sağlık bakanlığı ulaştırma ,ve tüm belediyeler el ele vermeli ,baştakiler örnek olacak başta ve onlar teşfik edecek,bu millet o zaman yavaş yavaş uyanacak meseleye,
    istanbulda çözümler üretilir yeterki belediyelerden hareket görelim eğimli yerlerde oturan vatandaşlara bisiklet asansörleri tabi bunların sayıları fazla olabilir o zaman insanlarda bi kıpırdanma olacaktır,,

8. nocenk

nocenk Yeni Üye

İmza kampanyası başlatılabilr. www.change.org faydalı bir site bu konuda öncü.
    Muhattabın kimse her imzada ona bir mail gönderiyor. 1000 imza 1000 mail demek. İmza atanın adını ve soyadını içerdiği bir yazı gidiyor muhattaba.
    Ayrıca imza atanları kampanya sürecinde konu ile ilgili yaşanan gelişmelerden kolayca haberdar edebileceğin birde mesaj sistemi var.

Örnek bir kampanyayı aşağıda iletiyorum.
    Hazır görüntülemişken imza kapmyasına sizde katılın.

Arkadaşlar konuyla ilgili; Güvenlik Görevlisi olan bir bisiklet parkı yapılması için İBB'ye imza kampanyası başlatılmıştır.
    Lütfen imzanızı atın.

Ayrıca Facebook ve diğer forumlar gibi alanlarda imza kampanyasını paylaşalım lütfen.

Adres:
    http://www.change.org/petitions/kad...utm_medium=email&utm_campaign=petition_lonely