Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yanlış iç lastik kullanımı sonucu yamulan specialized dış lastik (Resimli)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Mustafa Şükrü Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, kullandığım lastikler 700X23c specialized all condition dı. Geçenlerde iç lastiğimi değiştirmek zorunda kaldım, malum yalova küçük yer olduğu için iç 23c presta iç lastik bulmam bir hayli zor oldu. Neyseki bisikletçimde zar zor 1 adet çıktı, maalesef taktığı 25-28c içinmiş, bende dikkat etmedim, bir süre kullanmaya devam ettim ve bugün tam öyle bir turluyayım derken gördüğüm manzara budur;
    18-23c için olan iç lastiğimi takıp denedim sonuç yine aynı, yani lastik çöp.
    Bu arada eklemek isterimki bana kalırsa specialized iç lastik ve dış lastik konusunda bana başarısız geldi;

1-) Geçenlerde sahilde ufak ufak gezinirken 120 psi basılı lastiklere küçük bir cam parçası girmiş beni eve kadar getirdi sağolsun, bir daha binmek istediğimdeyse bana süpriz yaptı tabi. Patlak koruması bence başarısız. Continental de cam üzerinden geçmeme rağmen patlamıyordu.

2-) İç lastiğe el pompamla hava basarken dikkat etmeme rağmen sibop kırıldı, yine ayak pompamla hava basarkende iğne yamuldu vs.

Sonuç olarak dış lastiğinizi ve iç lastiğinizi adam gibi lastik markası alın derim ben, continental, schwalbe ve maxxis ten şaşmamak gerek. Bisiklet üreticisinin lastik işlerinde başarılı olmaması doğal bir durum tabi, asıl işi lastik değil nede olsa.

2. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    specialized sadece bisiklet kadrosuna yöneldiği için malesef diğer ürünlerini pek iyi yapamıyor. bu çok normal bence. maxxis tercihimdir :)

3. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Giyimde de çok iyi marka ancak, lastik konusunda beklediğimi alamadım :).

4. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende geçenlerde Maxxis iç lastiğe hava basarken sibop ortadan kırıldı şok oldum. Daha patlamıştı bile lastik pert oldu resmen.

5. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Doğrudur hocam belkide hafif iç lastiklerde sağlamlıktan alıyolardır bir miktar diye düşünüyorum.

6. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    İç lastiği değiştirdikten sonra dış lastiği düzgün takamamış olabilir misiniz? O bölgenin iki yandan birer fotoğrafını koyarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.

7. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Muhtemelen 23 c lastiğe 25-28 iç lastik takıldı diye öyle oldu, o şekilde baya kullandım bir kaç gün sonra o vaziyette buldum, lastik mefta oldu zaten başka iç lastikle denediğimde sonuç yine aynıydı :), zaten şu an başka lastikler takılı, dediğinizde olabilir ama sorun büyük ihtimalle yanlış ebatta iç lastik kullanmasından ötürü kaynaklanıyor.

8. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Google'da arattığımda çıktı konu karşıma daha öncede yazmışım ama bu sefer konu farklı tabi. Benim de Specialized Crossover bisikletimin arka dış lastik şu an yanak kısmının küçük bir yerinden dışa doğru bombe var. Yol alırken "fırt fırt" şeklinde ses yapıyor. İç lastiği değiştirme fırsatım olmadı hala ama Specialized olarak lastiklerde bahsettiğiniz gibi genel bir problem mi var acaba? Umarım iç lastiği değiştirince sorun düzelir...

9. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhabalar Maxxis Denator mu detanator mu öyle bir lastik var bu lastik sağlam mıdır?

10. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende bisikletin içinde gelen MAXXIS 700x35/45 lastiğin sibobu koptu :D

11. Gurkan Ortamevzi

Gurkan Ortamevzi Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bunun nedeni büyük ic lastik kullanmak degil. Dis lastigi takarken veya cikarirken icerdeki orme ipli katmanini zedelemissin Zaten bir iki ip kopsa bile bu zedelenme basinc altinda yariga donusecektir. Malum basinci cok fazlabu lastiklerin. Dis lastiginde icerden yarik var, sokup kontrol edebilirsin. Bu sekilde yola cikma hic te guvenli degil. Ince lastikler taktakılırken cok dikkatli olunmalidir. Gerekmedikce levye kullanilmamalidir. Taktiktan sonrada hava basmadan dis lastik butun cevresinden bastirilarak, dis lastik ile jant arasinda ic lastigin olmadigi dikkatlice kontrol edilmelidir.
    Saygilarimla

MehmetAliB. bunu beğendi.
  12. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar bu sorun çözülebilir derecede bişey midir? İç lastiği değiştireceğim şimdi ama önereceğiniz birşey var mı bu noktada? Ayrıca olmazsa bile yarın 2 günlük bir tura çıkmayı düşünüyorum bu halde, yolda ciddi bir problem oluşturur mu sizce?

13. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaş aksilikler başladı mı ardarda geliyor. Tur bisikletinin ayvayı yemesinden sonra şimdi de yol bisikletinin lastik gitti. Yukarıda bahsetmiştim. İki bisikletiminde markası Specialized ve üzerinde gelen lastiklerdi. Gerçekten can sıkıcı. Nasıl olduysa tur lastiği içeriden gitmiş. Lifler çözülmüş. Sırt kısmı da bu yüzden salmış iyice. Bombeleşmesi an meselesi.

Tur için Schwalbe Marathon, yol için de Continental almayı düşünüyorum. Toplam 4 lastik yurtdışı Evanscycles'dan almayı düşünüyorum, sorun yaşar mıyım sizce?

14. burhanozer

burhanozer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaslar lastikler raf omrunu tamamlamis ipler kopmus

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi