Yan ayağın canı sıkılırsa...

tollozdemir

Daimi Üye
Tepki
26
Arkadaşlar Al 6061 bir kadroya ayak takarken ne kadar sıkmalıyız? Ben ne kadar sıkarsam sıkayım hareket etmeye devam ediyor. Sanırım kuvvetim biraz az.
En son bisikletçiye götürdüm adam benim ayakla girişip de sıkabildiğim yereden sonra 2-3 tur daha çevirdi. Hala hareket ediyor.
Biraz daha sıkarsam kadro eğilir mi ya da daha kötüsü kırılabilir mi?
Not: Kadro çizilmesin diye lastik kullanıyorum ama faydası yok. O bile eridi gitti.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aluminyum kadroya ayak sakıncalı diye biliyorum. (Al 6061 alüminyum sanırım?)
Kadroyu (altta ayak yerindeki delik kısmını yani) yamultma riski var.

Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

placan

Daimi Üye
Tepki
168
kadronun arka ücgenine monte edilen, ceki borusundan ve üstündeki capraz borudan tutacak sekilde olan ayaklar var. onlar ne yerinde oynar ne de kadrona zarar verir.

Diger yandan mtb'ne ayak takmaya pek de gerek yok diye düsünüyorum.

tollozdemir

Daimi Üye
Tepki
26
Herkese teşekkür ederim cevaplaeı için ama benim sorum şu anda mevcut olan ayağın zarar verip vermeyeceği ile ilgiliydi. Ayak şu anda üstünde. Çıkarmalı mıyım? Bir iki ay üstünde kalsa kadroya zarar verir mi uyguladığı kuvvetten dolayı? Şimdiden teşekkürler.

placan

Daimi Üye
Tepki
168
Alüminyuma montaj yaparken hangi vidayı çok sıkarsan sık zarar görür. alü malzeme olarak çelikten daha kırılgan olduğundan kadrona zarar verebilirsin. Ayağın alttan takılıysa pek tabi çok sıkmaman gerekir.

Fakat seninli yan taraftan monteli. Dilediğin kadar sık kurcala hiçbir şey olmayacaktir. Sadece bağlantı yerlerinde lastik yoksa eğer kadron çizilir. Eğilme, kırılma, bükülme vb. olmayacaktır.