Yamulmuş disk

Naberland

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Osman Emre Metehan Altuntekin
Bisiklet
Bianchi
Esselamu Aleyküm. Bisikletimin frenleri mekanik diskleri fren. Disklerine baktım hafiften biraz yamulma var. Düzeltmek mümkün müdür acaba? (Jant akıyordu gibi)

Scudo

Bianchi tdl 1300

Forum Demirbaşı
Tepki
256
İsim
Kartal kaan
Eğer çok yamulmamissa ozel anahtarları var eğilen kısmın tersine bukunce duzeliyor bir kere öyle duzeltmistim

• Beğen
Tepkiler: Naberland

PeDaLLı-YoRuM

Forum Demirbaşı
Tepki
357
İsim
Tugi
Bisiklet
Sedona
(link)

Aşırı bir darbeye maruz kalmadiysa disk bu aletle duzeltilebilir

Naberland

Aktif Üye
Tepki
48
İsim
Osman Emre Metehan Altuntekin
Bisiklet
Bianchi
Peki jantın akıyordu bozulmuş olabilir mi?

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
pense gibi birşeyle düzeltebilirsin ama düzeltme aleti daha düzgün yapar bisikletçiye gidersen 5 tl ye yapar heralde

• Beğen
Tepkiler: PeDaLLı-YoRuM
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
İyi akşamlar bu sabah bisikletle okula giderken yokuş ve ıslak yolda kaza yaptım fiskim yamuldu biraz düzeltmeyi denedim ama düzelecek gibi değil sanki ne yapabilirm diski sökmeye calıştım alyan ile sökülmüyor büyük ihtimalle yenisini alıcam ama ne ile sökeceğimi cözemedim

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pek umut yok gibi, düzeltseniz bile randıman vermeyebilir, yenisini almak isabetli olur.

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Eğer rotoru teker üzerinde düzeltemiyorsanız (çok fazla yamulmuşsa), tekerden söküyorsunuz ve tamamen düz bir satıh üzerine koyuyorsunuz (mesela mutfak tezgahı). Yamuk olduğu için her yeri zeminle temas etmeyecektir (kenarlarına parmağınızla basıp kontrol edin). Zemine temas etmeyen kısımlarını keçeli kalemle işaretliyorsunuz. Genellikle zaten bir yöne doğru bükülür. Sonra rotoru alıp mengeneye koyuyorsunuz ve başlıyorsunuz işaretlediğiniz yerleri işaretlediğiniz tarafın zıt yönüne doğru kanırtmaya. Rotoru mengeneye tam ortalayın. Yani mengenenin ağzı, tam rotorun orta deliğinden kavrasın. Ve bükeceğiniz kısım da tam olarak tepe noktasına gelsin. Bu kanırtma hareketini çok fazla zorlamadan yavaş yavaş yapın. Gerekirse bir kaç defa rotoru çıkarıp zemine koyup kontrol edip tekrar mengeneye takın. Biraz vakit alacak. Jant ayarı gibi düşünmek lazım.