Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yamuk disk fren rotoru

Konu, 'Frenler' kısmında Tufan Sağnak tarafından paylaşıldı.

1. Tufan Sağnak

Tufan Sağnak Yeni Üye

Seviye:
    Herkese selam.

Genellikle disk frenli sistemlerde, özellikle hidrolik olanlarda herkesin bildiği gibi tekerlekleri söküp taktıktan sonra disk ve balatalar arasındaki sürtünmeyi gidermek amacıyla kimi zaman çeşitli ayarlamalar yapmak gerekiyor. Mesela göbekteki mandalı gevşetip freni sıkarak tekrar sıkmak ya da caliper vidalarını gevşetip fren sıkılı iken yeniden sıkıştırmak gibi. Böylece rotoru iki yandaki padlar arasında ortalayıp sürtünmeyi ortadan kaldırıyoruz:rolleyes:

Peki ya rotorda hafif bir yamukluk varsa? :eek: O zaman ya sabredip padlarin erimesini bekleyeceğiz ya da rotoru düzeltmek gerekecek (Büyük yamukluklar dışında yeni rotor satın alma şıkkını eledim :) ) Keza rotorlar yalnızca yarış ortamında ya da sert sürüşlerdeki darbelerde yamulmuyor, bezen nakliye ya da saklama koşulları nedeniyle yeni satın aldıklarınızda da yamukluk olabiliyor. Özellikle biraz üst sınıf hafif malzemelerde tercih edilen materyal ve tasarım özellikleri, bazen daha kolay deformasyon gibi bir dezavantajı da beraberinde getirebiliyor

Hafif yamuklukları düzeltmek için bazı özel aletler var ki bunları her yerden her zaman temin etmek de mümkün olamıyor. Geçenlerde yeni almış olduğum gıcır gıcır ve hafif XT SM-RT79 (160 mm) rotorlarda benzer bir sorunla karşılaştım. gerçekten harika ve çok hafif bir ürün. Montajdan sonra farkettim ki rotor akortsuz bir jant gibi bir noktada hafifçe "8" çiziyor.:mad: Gecenin bir vakti, gidip yenisi ile değiştirme gibi bir ihtimali bir anda kenara itip balataya sürten kısmı hangi yönden temas ettiğini tespit ettim ve bu bölümü elimle hafifçe ters yöne büktüm... Sonuç "0" sürtünme, düzgün bir rotor. :D :D

Tabi benimki biraz el becerisi:D ve biraz da cahil cesareti ama böyle bir yöntem aklın bir kenarında opsiyon olarak tutulabilir. :in:

Saygılar.

2. Yunus K.

Yunus K. Aktif Üye

Seviye:
    ilginç. :D

3. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Böyle bir müdahaleyi benim rotoruma Gürsel Abi (Yeşil Bisiklet) yapmıştı. Ağzım açık kalmıştı. "Abi naapıyon" diyecektim saygımdan diyemedim. Ama ip gibi olmuştu rotor. Daha sonra ben de defalarca yaptım yamulan rotorlara. Herhangi bir sorun olmadı.
    Ayrıca böyle hafif yamuk rotorlar, rotorları ateş gibi yapacak sağlam bir inişten sonra kendiliğinden düzeliyor.

Bir keresinde taşınma esnasında rotorum muhteşem yamulmuştu. Yeni rotora verecek hiç param yoktu. İngiliz anahtarını tam rotor genişliğinde açtım eğilen kısmı dikkatlice esneterek düzelttim. Bu düzeltmeyi yaparken dikkat ettiğim şey rotorun kollarının (Destek bacaklarının) olduğu yerlerden esnetmekti. Aradan değil. şimdi ip gibi. bir sıkıntı yok..

Tabi diğer bir konu çok fazla eğilip bükülen rotorların mukavemeti azalır. İleri de sıkıntılar çıkarabilir. Rotor yüzünden kaza yapmadan yenilemek lazım.

Örümböcük bunu beğendi.
  4. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    forumda bir kişide iki mermer arasına rotoru koyup üstünden arabayla geçiyorum diye yazmıştı buda ilginç :) birde rotorları ateş gibi yapacak sağlam bir inişten sonra kendiliğinden düzeliyor demişsiniz benim bildiğim kadarıyla rotor sert bir inişten sonra ısınmadan dolayı yamuluyordu zaten en azından eskişehirde böyle :) ben yanlışsam affola ...

5. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bilmem rotora göre değişir belki. Bana Gürsel Abi söylemişti. gerçekten de bir kaç kez düzelmişti.

Kaliperlerin sabit olduğunu düşünürsek. Isınan diskin sürekli aynı aralıktan geçmesi sanki bir ısıl işlem gibi. Tabii rotorun eskimişliğine (İnceliğine ) ve çelik kalitesine göre de değişebilir ve daha önemlisi soğuma şekline göre değişebilir.

Örümböcük bunu beğendi.
  6. reddesra

reddesra Yeni Üye

Adı:
    Esra
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    2010 konusu fakat yeni konu açmak isyemedim şuan fren sıkıntısı yaşıyorum. Sürtüyor naptıysam olmadı en son diski söktüm. Hafif yamuk. Balatalar yeni balataya höre ayar yapmaya çalışcam çok sıkıntılı sürtme sorunu

Örümböcük bunu beğendi.
  7. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @reddesra Onu düzeltmek için aparatlar var fakat bir bisikletçiye düzellttirin isterseniz

Örümböcük ve Deniz bunu beğendi.
  8. reddesra

reddesra Yeni Üye

Adı:
    Esra
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @geziniyo yaşadığım şehirde bisikletten anlayan tek insan yok. Dün akşama hidrolik frene yağ çektim kendim halletmek zorundayım öğreniyorum buna çözüm bulamadım sürtüyor hala

Örümböcük ve geziniyo bunu beğendi.
  9. gkon

gkon Yeni Üye

Adı:
    Gökberk
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @reddesra Sürtme her turun belli bir bölgesinde mi oluyor? Yoksa kesintisiz mi? Benimkinde de çok hafif bir yamukluk vardı. Kalıperleri ortaladım sürtünme kalmadı. Bisikleti kullandıkça hafif yamukluk da düzeldi.

Örümböcük bunu beğendi.
  10. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @reddesra Çok rahat öğrenirsiniz, abartıldığı kadar karmaşık konular değil, kutlarım sizi :)

Örümböcük bunu beğendi.
  11. reddesra

reddesra Yeni Üye

Adı:
    Esra
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @gkontr galiba belli bir yer. Her tıpkı denedim diski hafif yamultmayı dahi

@geziniyo teşekkür ederim aynen okadar karmaşık ve zor değilmiş

Örümböcük bunu beğendi.