Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yamuk aynakol tamiri?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Gökalp Gönen tarafından paylaşıldı.

1. Gökalp Gönen

Gökalp Gönen Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhabalar,
    Geçenlerde yaptığım ufak çaplı kazada darbenin tamamı direk pedala geldi. Kazadan sonra vites geçişlerinde sorun yaşamasamda, aynakolun tam bir turunun sadece belli kısımlarında ön aktarıcıya sürttüğünü farkettim(2x4-5 gibi tam ortadan geçen viteste bile). Bu gün zinciri söküp serbest dönüşünü izledim ve hafifçe 8 çizdiğini gördüm. Acaba bunun tamiri mümkünmüdür? yoksa komple aynakolumu değiştirmek gerekir? Eğer öyle ise, aynakolu değiştirirken ön aktarıcı vs değişmelimidir yoksa onları kullanmaya devam edebilirmiyim?
    Teşekkürler.

2. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tam anlamıyla düzelmez, değiştirmeni öneririm... 21 vites kullanıyorsan 40 lira civarı

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ingiliz anahtari ile yamuk kismi duzeltmeyi deneyebilirsin.
    Daha fazla bozma sansin yok sonucta

4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Görmeden bir şey denemez ancak, o bölge şalamoyla ısıtılırsa metal hafızası olduğu için eski haline gelebilir. Belki...

5. Gökalp Gönen

Gökalp Gönen Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Yani gözle görülür bi yamukluk değil. Ancak bisikleti ters çevirip zincirleri çıkartıp hızlıca devir verince farkedilebiliyor. Birde fiziksel olarak ön 2 arka 4-5-6 civarı her turun yaklaşık %10 kadar sürtünüyor. Ancak vites değiştirmede sıkıntı yok.

Raşit bey, acaba bu tamirin ortalama maliyeti nedir. Arada çok fark yoksa orta halli bi aynakol almayı tercih ederim.

6. Cem Ö.

Cem Ö. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynı olay geçen 2. bisikletimde başıma geldi.Orta göbeğin bilya setini değiştirmek için aynakolu çekiç keski ile çıkardım.Hafif yalpalama vardı ama idare ediyordu.Pek kullanmadığım bir bisiklet olduğundan baya iyi gömmüşüm çekici :D Bırak döndürürken sekiz çizmeyi, döndürmeden bile yamuk olduğu bariz belli oluyordu. :) Gittim 10 tl ye basmaneden bir bisikletçiden 28-38-48 lik bir aynakol aldım sorun halloldu :) Ön attırıcıyı değiştirmene gerek yok.Şuna dikkat etmende fayda var orta göbek milindeki en ufak bir yamulma bile aynakol düzgün olduğu halde sekiz çizmesine sebep oluyor tavsiyem yeni bir aynakol alman.Düzeltirim diyorsan bisikleti ters çevirip ön attırıcıyı kılavuz olarak kullanıp uygun gördüğün yerleri bükmen gerekir ama gerçekten zor iş kolay gelsin.

7. Gökalp Gönen

Gökalp Gönen Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sanırım değiştireceğim. Tahmin ettiğim kadar pahalı bir parça değilmiş. Hem estetik olarakta daha şık bir ayna kola geçiş yapabilirim böylece.

8. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben olsam sorun sıfırken bile değişip aynakolumu yükseltebilirim çünkü upgrade etmeyi seviyorum,buda sizin için bahane olmuş değerlendirmeye bakın. :)

9. Gökalp Gönen

Gökalp Gönen Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

bu başlığı bile sırf bu yüzden açmış olabilirim hocam :)Birisi ''oo sen çok yanlış yapıyosun kardeş, onları değiştir'' desin diye bekliyorum :) Yani merida speeder t1, shimano claris ile geliyor. Giriş seviyenin az iyisi. Performans olarak bi sıkıntı yok ancak, üst düzey setler nasıldır merak etmiyor değilim. Bu başka bir yazının konusu tabi. Belki bekleyip bütün seti yenilerim.

10. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yenileyin hocam sorun esas sorun yoksa yenileyin ki eski parçaları da satıp değerlendirin ucuza gelsin yeni parçalar :)

11. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim Suntour Xct model aynakolum'da sekiz çiziyor..Gerçi benim aynakol hiç bir zaman bir yere çarpmadı her halde 17.000 km boyunca artık deforme oldu...

12. Cem Ö.

Cem Ö. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

En mantıklısı kafan rahat olur sürerken ;)