Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yama patlarsa?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Emre Akcan tarafından paylaşıldı.

1. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yanımızda iç lastik yok, lastik tamda yamadan patladı diyelim, çok zor bir ihtimal ama yama üstüne yama yapılır mı ? patlayanı söksek (denedim sökemedim) daha başıma gelmedi ama lastik yamadan patlarsa ne olacak?

2. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    iyce zımparalayıp üzerine bi daha yama yapacaksın hiç düşük bi ihtimal değil herkezn basına gelior. tabi sen suan yol kullanıosun yol bskletnde durum ney blmiorm ama mtb de bi sorn olmuyor

3. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir kere denemiştim ama tutmamıştı.Yine yama üzerinden patladığı zaman eski yamayı söküp yeni yama yapıyorum bu seferde söktüğüm yamanın altındaki kesik daha fazla büyüyor.Her ihtimale karşı yanımda yedek iç lastik taşıyorum hemide 2 adet:=)

4. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Üst üste yama uzun ömürlü olmaz ama idare eder.

5. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yamadan patlama olması çok zor. Genelde yama düzgün yapıştırılmadığı için bir süre sonra tekrar aynı yerden kaçırma yapar. Yamadan patlaması çok mu zor? değil tabi ama iç lastiğe göre zor.

6. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçenlerde bir programda görmüştüm yanınızda yedek lastik yok,lastiğinizde patladı,lastiği çıkarıp yerine yaprak,çimen vb doldurabiliyor;çok sağlam olmuyor ama genede idare ediyor (programdaki adam down-hill yapıyordu :))

7. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Sesli harflere ne oldu acaba ?

8. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yama üstüne yapa yapılmaz,yamalar iç lastiğin durumuna göre değişir örnek verirseniz yama yapmışınızdır 2-3 ay kullanmışınızdır sorunsuz ama sıcak ortamda o yama mutlak suretle atma ihtimali vardır.

9. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    İyi zımpara yapılınca yama üstüne yama da tutuyor ancak normalden biraz daha dikkatli çalışmak gerekiyor. Boşluk falan kalırsa hava kaçırabiliyor ordan. Tabi sert bir bombe yaptığı için, dış lastikten de hissediliyor ve özellikle düz asfaltta sürerken rahatsızlık veriyor.

10. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    serdar kılıç'ı izlediniz sanırım evet tekerleğe o şekilde dolgu yapıyordu ama serdar kılıç downhill yapmıyor.

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben yama yerine iç lastik takıyorum. Durup yama yapmaktan çok daha hızlı, hem de tekrar patlar mı, şöyle böyle derdi yok.
    Bir turda 2 patlak şansı daha düşük oluyor. Eğer olursa ya arkadaşlardan ödünç iç lastik, yoksa da evi arayıp "gelip beni alır mısınız"

12. Kemal Karakoç

Kemal Karakoç Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba.Gökhan abi ben patlaklara karşı patlak önleyici sıvı kullanıyorum ve gerçekten çok rahatım.Lastiğiniz gümlemediği(yarılmadığı) sürece sıkıntı çekmiyorsunuz yani dikenlerle patlamıyor.Sıvının ömrü ortalama 6ay oluyor.Tavsiye ederim

13. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba,
    Yama olarak eski iç lastiklerden kesip kullandığım için böyle bir durumda yama üstüne yama hatta onun da üstüne yapabilirsiniz.Yapıştırıcı olarak da bally'nin solüsyonunu kullanıyorum.
    Hazır yamalardan kullanıyorsanız ikinci yaptığınız yama bir süre sonra kalkabilir.

14. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    her zaman söylerim seyir halinde iseniz yama ile hiç uğraşmayın yeni iç lastiğinizi takıp güzergahınıza devam edin varılan yerde yeterli zamanınız varsa yama yapabilirsiniz hem telaşlı çalışmak durumunda kalmazsanız hemde itina ile yapılan yamalar genelde sorun çıkarmazlar üst üste yapılan yamalara çok fazla güvenmeyin ancak kısa süreli bir çözüm şeklimidir derseniz evet öyledir

15. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Şuan bisikletde 5 tane yama var bakalım ne zaman yolda kalacam diye merak ediyorum.
    Yanımda da hiç yedek lastik filan yok :D

16. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yahu kusura bakmayın ama iç lastiğe patlak önleyici sıvı doldurduğumdan beri lastik patlaması ile ilgili konuları hayretle okuyorum.

Hayret etme sebebim de şu: neden halen buna geçilmiyor? Lastik başına 5 lira. En az 5 tane deliği kapadığını kendi gözlerimle gördüm.Yol bisikletlerine mi uymuyor, nedir ben gerçekten anlamıyorum.

Lastik sökme, tamir derdi vs. hiçbir şey yok.Dikkat etmezseniz haberiniz bile olmuyor.Sürüş esnasında delik kapanıp gidiyor. Lastik basıncının biraz azalmasından ve lastiği kontrol edince delik noktadaki ıslaklıktan anlıyorsunuz sadece.

Böyle büyük bir rahatlık varken neden halen yamayla uğraşılır gerçekten anlamıyorum.Birisi kızmadan anlatırsa memnun olurum. :)

17. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kendi kullandığımdan memnun kalmamıştım çünkü kapatmamıştı, delikteki parçanın yanından dışarı fışkırıyordu solüsyon. 30-35 ile giderken durup da parçayı çıkarana kadar heryere bulaştı. Bu nedenle üstüm başım, jantlarım, kadrom ve viteslerim bu solüsyonun kalıntılarıyla kaplandı ve kısa sürede lastikleşerek yapıştı. Belki de kullandığım markada (Puck) iş yoktur, bilemiyorum artık. Bulaşan zımbırtıyı temizlemek yama yapmaktan daha zor geldiği için, ürünü aldığımın 2. ayından sonra kullanmayı bıraktım.

ersen t. bunu beğendi.